Jak wspierać skutecznie?
Fotolia

Jak wspierać skutecznie?

Chcesz być dobrym przyjacielem, wsparciem dla swojej rodziny, znajomych?
Marta Wilczkowska
27.08.2013

Zależy nam, aby ludziom dobrze się z nami rozmawiało, czasem nawet lubimy, gdy inni zwracają się do nas, aby się zwierzyć. Proszeni o radę, pomoc, czujemy się wyróżnieni, chcemy jak najlepiej wywiązać się z zadania. Jednak czasem zdarza się, że przesadzamy z pomocą i zamiast wesprzeć, narażamy naszą relację na trudności. Jak sobie z tym radzić?

Katarzyna Miller: „Romantyczna miłość jest tylko na chwilę, jeśli w nią wierzycie, przegracie”

Co utrudnia wsparcie emocjonalne?

Istnieje kilka typów komunikatów, które mogą utrudniać wsparcie emocjonalne:

  • Nie wywołuj poczucia winy. Jeśli mówimy komuś: „Jak to możliwe, że zrobiłeś coś takiego?“, „Dlaczego nie pomyślałaś?“, to wtedy stosujemy komunikat karzący.
  • Nie dawaj gotowych recept. Często zaczynamy się od słów: „Powinnaś...“, „Powinieneś...“, „Rozwiązaniem w tej sytuacji jest...“.
  • Nie chroń przed odpowiedzialnością, mówiąc na przykład: „Nic się nie przejmuj, to w ogóle nie twoja wina“, „Mogę za ciebie załatwić te sprawy“.

Jak dobrze wpierać?

Wesprzeć to znaczy przede wszystkim towarzyszyć w wychodzeniu z trudności, o której mówi nasz rozmówca. Można porozmawiać o emocjach osoby, co przeżywa w związku z trudną sytuacją, jak się czuje. Warto też dać znać tej osobie, że wierzymy, że podejmie słuszne decyzje i że potwierdza to jej dotychczasowe doświadczanie, kiedy radziła sobie z problemami. Takie zdanie może pomóc w podniesieniu czyjegoś poczucia sprawstwa. Można także zaoferować pomoc, ale tylko pod warunkiem, że ktoś wyrazi chęć jej przyjęcia i że będziemy pomagać według jego pomysłu i na jego zasadach.

Ważne, aby być wyczulonym na możliwe błędy i uważnie wspierać. Wtedy łatwiej staniemy się dobrymi rozmówcami, znajomymi, przyjaciółmi. 

 

Agata Seweryn – psycholog,przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi prowadzi konsultacje psychologiczne i terapię.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG