Czego chce od ciebie narcyz? Zdecydowanie więcej niż sam może ci dać!
Adobe Stock

Czego chce od ciebie narcyz? Zdecydowanie więcej niż sam może ci dać!

Relacje z narcyzem zwykle są trudne i toksyczne. Dzieje się tak, ponieważ narcyzi uważają, że inni ludzie są im winni więcej, a ich uwaga czy czas po prostu im się należą.
Kamila Geodecka
09.03.2021

Narcyz zawsze jest skupiony na sobie – nie umie działać inaczej. W relacjach romantycznych lub platonicznych manipuluje, wykorzystuje, podważa poczucie wartości drugiej osoby. Jednocześnie narcyzi mają w sobie coś przyciągającego, atrakcyjnego i hipnotyzującego. Potrafią obiecać swoim partnerom lub partnerkom, że dadzą im wszystko, czego potrzebują. Zazwyczaj jednak związek z narcyzem jest niczym tango – namiętne, ale wyczerpujące.

Czego tak naprawdę chce od ciebie narcyz? Zdecydowanie więcej, niż sam daje. Uważa, że niektóre rzeczy po prostu mu się należą.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Czas

Narcyz uważa, że cały twój czas należy do niego. Powinnaś więc dostosować wszystkie swoje plany pod niego, a jeśli tego nie zrobisz, będzie uważać, że nie traktujesz go priorytetowo. Sam nie da ci w zamian tego samego. Będzie wybierać, kiedy może poświecić ci chwilę, a kiedy nie. Narcyzi uważają, że powinnaś być wdzięczna za to, że w ogóle poświęcają ci uwagę i spędzają z tobą czas.

Uwaga

Narcyz oczekuje, że przez cały czas będziesz zwracała na niego uwagę – nawet jeśli jesteś zajęta i wykonujesz obowiązki. Jeśli nie będziesz tego robić, zaczną się oskarżenia oraz próby wzbudzania wyrzutów sumienia. W takich momentach narcyz może mówić, że o niego nie dbasz lub nie troszczysz się wystarczająco. To wszystko może prowadzić do tego, że zaczniesz podważać priorytet swoich obowiązków.

Czytaj także: Narcyz jest mistrzem uwodzenia, ale związek z nim to emocjonalna pułapka

Towarzystwo

Narcyz oczekuje, że będziesz przy nim zawsze wtedy, kiedy on tego chce. Ma tendencję do izolowania cię od przyjaciół i rodziny oraz wymaga od ciebie, że będziesz na każde jego zawołanie. Nawet gdy nie będziesz z nim fizycznie, narcyz będzie nalegał na stały kontakt z twojej strony – robi tak, ponieważ chce cały czas być w centrum uwagi. W efekcie zaczynasz myśleć, że twój narcystyczny partner jest najważniejszą osobą w twoim życiu.

Odpowiedzialność

Narcyz nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny, dlatego uważa, że weźmiesz ją ty. Oczekuje, że będziesz się o niego troszczyć i dążyć do tego, by nie stała mu się żadna krzywda, co jest zadaniem nie do wykonania. Narcyz będzie cię obwiniał za każdą niewłaściwą decyzję, jaką podjął, oraz każde wykroczenie, jakie popełnił. Zawsze znajdzie wymówkę i sprawi, że uwierzysz, że ponosisz winę za całe zło, które go spotyka.

Czytaj także: Związek z narcyzem zostawia rany – zobacz, co to zespół stresu ponarcystycznego

Wina

Narcyz uwielbia zgrywać ofiarę i odczuwa satysfakcję, gdy ktoś mu współczuje. Może więc rozpocząć cykl obwiniania cię za wszystko – nawet za rzeczy, których nie zrobiłaś. W efekcie zawsze będzie triumfował i pozostanie w centrum uwagi, a ty zaczniesz podważać swoją własną wartość. 

Wolność

Narcyz chce zawładnąć twoją wolnością. Chce cię kontrolować na każdym kroku i podejmować za ciebie decyzje. Może to dotyczyć wyboru przyjaciół, zainteresowań, ubrań, diety… Sam nie zrezygnuje jednak ze swojej wolności i nie pójdzie na żaden kompromis. Narcyz chce, żebyś była od niego całkowicie zależna. Będzie manipulował tobą, dopóki nie poczujesz, że musisz z nim pozostać, by przetrwać.  W końcu zaczniesz kwestionować swoją wartość i staniesz się ofiarą gaslightingu, czyli jednej z najsubtelniejszej i najokrutniejszej formy przemocy psychicznej.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Toksyczny związek
Getty Imagse

Związek z narcyzem jest jak tango: namiętny, ale wyczerpuje siły

Narcyz jest skupiony na sobie, nie umie inaczej. Jego miłość do siebie samego, troska o siebie samego w sposób trwały przysłania, wypiera miłość do drugiej osoby, możliwość troszczenia się o nią. Dlatego związek z nim zawsze będzie toksyczny. 
Karolina Morelowska-Siluk
07.06.2020

Narcyza jako partnera nie wygrywamy na loterii, ale z jakichś powodów same go wybieramy. A potem nagle budzimy się, że zamiast oparcia w mężczyźnie mamy roszczenia królewicza. Aby próbować uratować taki związek, trzeba przede wszystkim dostrzec swój wkład w niego, współudział – mówi Danuta Golec, psychoterapeutka. Związek z narcyzem Karolina Morelowska-Siluk: Czy związek z narcyzem zawsze musi być toksyczny? Danuta Golec: Żeby odpowiedzieć na to pytanie, muszę najpierw wyjaśnić kilka pojęć. Związek, aby był prawdziwą relacją, musi prowadzić do rozwoju. To, co mówię, może wydawać się oczywiste, ale wcale takie nie jest. Bo bywa, i to nierzadko, że dla ludzi największą zaletą związku jest to, że on po prostu trwa!  Zachwycamy się, przypisujemy temu wartość: jakie to piękne, że oni są ze sobą już 20 lat, zazdroszczę! A czasem nie ma czego. Mam taką roboczą definicję, i nie dotyczy ona wcale jedynie relacji damsko-męskiej, ale „dorosłych” relacji między ludźmi w ogóle, mianowicie realny związek jest wtedy, gdy ludzie siebie wzajemnie motywują do rozwoju. Czyli, związek będzie toksyczny wtedy, gdy ludzie ciągną siebie w dół albo wstrzymują przed zrobieniem kroku naprzód. I to z boku może wyglądać jak bardzo przyzwoita relacja – nie piją, nie biją, nie zdradzają – tylko „siedzą w kapciach przed telewizorem”, stoją w miejscu. I tak właśnie lubi narcyz? Narcyz nie do końca wie, co lubi, bo nie za bardzo zna siebie. Przecież jest skupiony wyłącznie na sobie. Jest skupiony na sobie, ale nie na sobie realnym, tylko zwykle na wyobrażeniu o sobie. Więc o tym, kim jest naprawdę, niewiele wie. Jego główna cecha to rzeczywiście zwrócenie miłości i zaangażowania we własnym kierunku. Ważne jest, aby wiedzieć, że taki...

Czytaj dalej
Przekonania, przez które stoisz w miejscu
Unsplash.com

Cztery przekonania, przez które stoisz w miejscu. Wyrzuć je z głowy jak najszybciej!

Błędne myślenie jest jak gra w życie na niewłaściwych zasadach. Powoduje frustracje, niepokój, a jednocześnie ogranicza możliwość odniesienia sukcesu.
Sylwia Arlak
28.12.2020

Często wierzymy w coś, co nie jest prawdą, a potem organizujemy całe swoje życie wokół tych błędnych przekonań. Też tak masz? Nie jesteś sama. W końcu przez tysiące lat ludzie myśleli, że Ziemia jest płaska... Mogłyśmy uwierzyć rodzicom, że nie jesteśmy „wystarczające”, a teraz boimy się marzyć. Mogłyśmy sparzyć się kilka razy, a teraz boimy się próbować. Oto cztery błędne przekonania, przez które się nie rozwijamy: Nie mogę być szczęśliwa, dopóki moje środowisko i ludzie wokół mnie się nie zmienią Większość z nas uważa, że szczęście to wynik pozytywnych wydarzeń i doświadczeń. Tymczasem szczęście zależy od tego, co jest w twojej głowie. Zerwał z tobą twój partner, więc wydaje ci się, że już nigdy się nie uśmiechniesz. Straciłaś pracę, masz stany depresyjne . Twój szef był dla ciebie wyjątkowo opryskliwy, więc jesteś zła. Zamiast martwić się, że nikt inny już nigdy cię nie pokocha, że jesteś niewystarczająca, że dajesz z siebie zbyt mało... odpuść. Poczujesz ulgę. Nie próbuj kontrolować świata zewnętrznego (nie masz na niego żadnego wpływu, wiec to przegrana bitwa), naucz się zarządzać swoimi emocjami. Z każdego doświadczenia wyciągnij lekcję. Powinnam być gdzie indziej... ...a przecież możesz być tylko tam, gdzie jesteś. Często niepotrzebnie marnujemy energię, wierząc, że powinnyśmy być gdzie indziej. Powinnyśmy były iść na studia, mieć już dom, lepszy samochód, rodzinę, kredyt. Zapominamy, że każdy z nas zaczyna życie z innego miejsca. Różnią nas doświadczenia, rodzina, genetyka, predyspozycje. Życie nie jest wyścigiem i nie wszyscy startujemy w tym samym czasie. Jedyną osobą, z którą powinnaś się porównywać, jesteś ty sama. Zamiast wymagać o siebie więcej i wpędzać się w poczucie winy , bądź...

Czytaj dalej

Narcyz jest mistrzem uwodzenia, ale związek z nim to emocjonalna pułapka

Narcyz nie potrafi okazywać empatii i nie jest w stanie tworzyć bliskich relacji. Co zatem sprawia, że osoby narcystyczne są tak atrakcyjne?
Aleksandra Nowakowska
27.03.2020

Zła wiadomość jest taka, że większość z nas postrzega narcyzów jako zdecydowanie atrakcyjniejszych od reszty ludzi. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez austriackiego psychologa klinicznego Emanuela Jauka: w jego eksperymencie wzięło udział 90 osób, które były na 700 randkach. Uczestnicy po tych spotkaniach deklarowali, z kim chcieliby stworzyć relacje krótkoterminowe, a także z kim chcieliby budować trwałe związki. Narcyzi wygrywali w obu przypadkach . Narcyz potrafi w sobie rozkochać Wyniki tego badania zadziwiają, bo przecież narcyzi w tworzeniu relacji akurat najlepsi nie są. Dlaczego zatem biją na głowę innych, mniej narcystycznych konkurentów? Wyjaśnienie jest bardzo proste: po prostu robią świetne pierwsze wrażenie . Silna koncentracja na sobie oznacza, że doskonale znają swoje atuty i potrafią się lukratywnie „sprzedać”. Poza tym są świetnymi uwodzicielami. Wiedzą, jak mają zadziałać, żeby ktoś się w nich zakochał. Przewagę daje im pewność siebie, która nawet jeśli nie idzie w parze z atrakcyjnością fizyczną, szybko czyni ich obiektami pożądania. I jeszcze jedna rzecz – na randkach, podczas których nawiązujemy pierwszy kontakt, narcyzom pomaga ich ekstrawertyczna osobowość . Tych kilka cech naprawdę wystarczy, żebyśmy z miejsca były w stanie zakochać się w narcyzie i wejść w relację, która w perspektywie czasu nie przyniesie nam niczego dobrego. Z biegiem czasu u boku narcyza czujemy się w najlepszym wypadku niezauważane i nieważne, w gorszym stajemy się ofiarami emocjonalnej, a nawet fizycznej przemocy. Skąd się biorą toksyczni narcyzi? Tworzymy więzi z ludźmi dzięki empatii. Pielęgnowana empatia umożliwia nam wgląd w myśli i nastroje innych i daje moc przewidywania ludzkich...

Czytaj dalej
Pixabay.com/zdjcie ilustracyjne

Siedem sygnałów, że on nie potrafi kochać. Rozpoznajesz je? Uciekaj

Jeśli twój partner twierdzi, że nie potrafi kochać, uwierz mu i odejdź. Prawdopodobnie jednak nigdy się do tego nie przyzna. Musisz więc „rozgryźć go” sama.
Sylwia Arlak
10.06.2020

Twój partner mówi ci, że jesteś ideałem kobiety, ale nie potraci cię pokochać? Prawdopodobnie nie kłamie. Ludzie, którzy byli wykorzystywani fizycznie lub emocjonalnie, zaniedbywani przez  rodziców albo innych dorosłych opiekunów we wczesnym dzieciństwie, albo później przez partnerów w niezdrowych związkach, często tworzą coś w rodzaju ochronnej tarczy. To pozwala im przetrwać, ale uniemożliwia kochanie innych ludzi. Nie są z natury źli, są obolali. Walczą z głęboko ukrytą urazą. Czują się niekochani, bezwartościowi i urażeni. Mężczyźni czasem nienawidzą kobiet, ponieważ ta, która miała być najważniejszą w jego życiu, zostawiła go, wykorzystała lub zaniedbywała.  Mogą jednak wchodzić w związki, bo potrzebują intymności. Wiedzą też, że z powodu swojego zachowania, nie będzie im łatwo zdobyć kolejną partnerkę. Będą więc kurczowo trzymać się obecnej. A ta, odrzucana powoli każdego dnia, stopniowo będzie traciła pewność siebie.  Oto siedem sygnałów, że masz do czynienia z mężczyzną niedostępnym emocjonalnie:  1. Jest samolubny Jak czytamy na portalu oprahmag.com, gdy jesteś w związku z kimś, kto jest emocjonalnie niedostępny, wszystko kręci się wokół niego. Taki partner nie bierze pod uwagę twoich uczuć, nie pyta, jak ci minął dzień, ani nie obchodzi go, co myślisz. Oczekuje za to, że spełnisz jego wymagania. Że będziesz żyła zgodnie z jego scenariuszem. Żąda pomocy, a kiedy ją dostanie i poczuje się lepiej, nie zapyta, czego potrzebujesz w zamian.  2. Nie wchodzi w głębsze rozmowy Jeśli związek ma się rozwijać, w pewnym momencie trzeba porozmawiać o czymś więcej niż „co obejrzymy dzisiaj na Netfliksie”, albo „gdzie zjemy dobry obiad”. Mężczyzna, który jest emocjonalnie niedostępny, będzie unikał...

Czytaj dalej