Ukryty narcyz wpędzi cię w poczucie winy. Jak go rozpoznać i zrozumieć jego język?
Pexels.com

Ukryty narcyz wpędzi cię w poczucie winy. Jak go rozpoznać i zrozumieć jego język?

Jawni narcyzi mają dokładnie ten sam cel, co ukryci narcyzi. Różnica polega na tym, że działanie tych drugich jest mniej widoczne i oczywiste.
Sylwia Arlak
26.02.2021

Jawny narcyz jest przekonany o swojej wielkości. Podobnie jak ukryty, jednak ten drugi tego nie demonstruje. Ukryty narcyz nosi w swojej głowie „krzywdy” od tych wszystkich, którzy się na nim nie poznali. Nie stworzy żadnej zdrowej relacji, bo zawsze będzie czuł się niezrozumiany.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Jawny a ukryty narcyzm

Jawnego narcyza dużo łatwiej rozpoznać. Chce być w centrum zainteresowania, więc wszędzie jest go pełno. Jest widoczny i głośny. Pragnie uznania, domaga się komplementów. Działania ukrytego narcyza zazwyczaj są bardziej subtelne. Jest spokojniejszy, introwertyczny. Knuje po cichu. „Cechy jawnego i ukrytego narcyza są takie same. I chcą tego samego, stłamsić innych. Działania tego drugiego są jednak mniej oczywiste, a przez to też bardziej podstępne” – wyjaśnia psycholog Craig Malkin, autor książki „Rethinking Narcissism”.

Czytaj też: Obrona narcystyczna. Do czego jest w stanie posunąć się narcyz?

Ukryty narcyzm niszczy poczucie wartości

Z pozoru wszystko wydaje się w porządku. Wydaje ci się, że twój partner cię kocha (bo często ci to okazuje) i że jesteś dla niego ważna. Jednocześnie podświadomie czujesz, że coś jest nie tak. Kiedy dzielisz się swoimi rozterkami z bliskimi, słyszysz: „Na pewno przesadzasz”, „Szukasz dziury w całym”. Czujesz się jeszcze bardziej zdezorientowana.

Najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić, to pomyśleć, że coś z tobą jest nie tak. Niestety często tak właśnie się dzieje. Zaczynasz akceptować sytuację, w której się znajdujesz. Tkwisz w związku, który coraz bardziej odbiera ci energię i chęci do życia. Tracisz poczucie wartości i swoją godność. Zaczynasz kwestionować wszystko, w co wierzysz.

Czytaj też: Związek z narcyzem zostawia rany – zobacz, co to zespół stresu ponarcystycznego

Jak działa ukryty narcyz?

Ukryty narcyz łatwo uśpi twoją czujność. Możesz spędzić z nim całe lata i nie rozpoznać, z kim masz do czynienia. Nigdy nie zapomni o twoich urodzinach, wręczy ci prezent i pojedzie z tobą tam, gdzie będziesz chciała. Sprawi, że przez pewien czas będziesz czuła się wyjątkowo, ale prędzej czy później doprowadzi cię do łez. Tak odwróci sytuację, że będziesz zastanawiać się, co ty (nie on) zrobiłaś nie tak.

Kiedy będziesz przeżywać trudne chwile, ukryty narcyz powie, że bardzo ci współczuje i że zawsze możesz na niego liczyć. Potem okaże się, że przez najbliższe tygodnie musi dłużej siedzieć w pracy, choć nigdy wcześniej się to nie zdarzało. Gdy będziesz musiała poświęcić więcej czasu przyjaciółce, będzie domagał się twojej atencji. Nie będzie komunikować tego wprost, ale będzie ci kazał wybierać pomiędzy nim a nią. I znowu wpędzi cię w poczucie winy. 

Jeśli zmienisz zdanie w istotnej dla niego sprawie, ukarze cię milczeniem. Nagle przestanie się do ciebie odzywać, żebyś zdecydowała zgodnie z jego wolą. Jawny narcyz otwarcie cię skrytykuje i poniży, ukryty – sprawnie będzie tobą manipulował. Zawstydzi cię i przekona, że wszystko jest twoją winą. Może nawet udawać ofiarę. Jeśli coś ci da, zrobi to tylko dlatego, żeby uzyskać coś w zamian. 

Związek z ukrytym narcyzem zawsze kończy się tak samo

Jeśli będziesz chciała odejść, powie ci, że zrozumiał swój błąd. Przez pewien czas będzie bardziej zwracał uwagę na swoje zachowanie. Przypomni ci początki waszego związku, kiedy obsypywał cię komplementami. Możesz wówczas pomyśleć, że skoro tak bardzo się stara, musi mu na tobie zależeć. Będziesz się zastanawiać, czy nie potraktowałaś go zbyt surowo. A potem znowu wszystko wróci do toksycznej „normy”. 

Jak postępować z narcyzem? Stwórz dystans pomiędzy wami na tyle, na ile to możliwe. Ustanawiaj granice, nie gódź się na wszystko, co powie. I najważniejsze – nie bierz jego zachowania do siebie. To, co robi, nie ma nic wspólnego z tobą.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Toksyczny związek
Getty Imagse

Związek z narcyzem jest jak tango: namiętny, ale wyczerpuje siły

Narcyz jest skupiony na sobie, nie umie inaczej. Jego miłość do siebie samego, troska o siebie samego w sposób trwały przysłania, wypiera miłość do drugiej osoby, możliwość troszczenia się o nią. Dlatego związek z nim zawsze będzie toksyczny. 
Karolina Morelowska-Siluk
07.06.2020

Narcyza jako partnera nie wygrywamy na loterii, ale z jakichś powodów same go wybieramy. A potem nagle budzimy się, że zamiast oparcia w mężczyźnie mamy roszczenia królewicza. Aby próbować uratować taki związek, trzeba przede wszystkim dostrzec swój wkład w niego, współudział – mówi Danuta Golec, psychoterapeutka. Związek z narcyzem Karolina Morelowska-Siluk: Czy związek z narcyzem zawsze musi być toksyczny? Danuta Golec: Żeby odpowiedzieć na to pytanie, muszę najpierw wyjaśnić kilka pojęć. Związek, aby był prawdziwą relacją, musi prowadzić do rozwoju. To, co mówię, może wydawać się oczywiste, ale wcale takie nie jest. Bo bywa, i to nierzadko, że dla ludzi największą zaletą związku jest to, że on po prostu trwa!  Zachwycamy się, przypisujemy temu wartość: jakie to piękne, że oni są ze sobą już 20 lat, zazdroszczę! A czasem nie ma czego. Mam taką roboczą definicję, i nie dotyczy ona wcale jedynie relacji damsko-męskiej, ale „dorosłych” relacji między ludźmi w ogóle, mianowicie realny związek jest wtedy, gdy ludzie siebie wzajemnie motywują do rozwoju. Czyli, związek będzie toksyczny wtedy, gdy ludzie ciągną siebie w dół albo wstrzymują przed zrobieniem kroku naprzód. I to z boku może wyglądać jak bardzo przyzwoita relacja – nie piją, nie biją, nie zdradzają – tylko „siedzą w kapciach przed telewizorem”, stoją w miejscu. I tak właśnie lubi narcyz? Narcyz nie do końca wie, co lubi, bo nie za bardzo zna siebie. Przecież jest skupiony wyłącznie na sobie. Jest skupiony na sobie, ale nie na sobie realnym, tylko zwykle na wyobrażeniu o sobie. Więc o tym, kim jest naprawdę, niewiele wie. Jego główna cecha to rzeczywiście zwrócenie miłości i zaangażowania we własnym kierunku. Ważne jest, aby wiedzieć, że taki...

Czytaj dalej
Pexels.com

Związek z narcyzem zostawia rany – zobacz, co to zespół stresu ponarcystycznego

Broń się albo uciekaj. Szkodliwe działania narcyza mogą odbijać się na naszym zdrowiu jeszcze długo po zakończonej relacji.
Sylwia Arlak
01.10.2020

Życie z narcyzem łatwo może przerodzić się w codzienny koszmar. Kontroluje ofiarę, wmawia jej, że to ona jest winna, że do niczego się nie nadaje i że ma tylko jego. Zrobi wszystko, żeby osiągnąć swój cel. Nic dziwnego, że tak często znajomość z nim kończy się PNSD (Post Narcissist Stress Disorder), czyli zespołem stresu ponarcystycznego. Co to jest zespół stresu narcystycznego? Związek z osobą narcystyczną nie jest obojętny dla psychiki drugiej osoby. O PNSD mówimy, gdy już po rozstaniu, czujesz się bezradna, masz napady złości, lęku, a nawet możesz cierpieć na depresję. Obolała po związku z narcyzem kobieta ma duże problemy z poczuciem własnej wartości, przez co może unikać innych ludzi, może mieć problemy z zasypianiem. Staje się nieufna i może mieć duże problemy ze znalezieniem nowego partnera. Po zakończeniu związku może być jej bardzo trudno wrócić do normalnego życia. Kiedy poczuje na ulicy zapach perfum byłego partnera, albo usłyszy w radio jego ulubioną piosenkę, może natychmiast wrócić do trudnych wspomnień. Przez długi czas może nie być w stanie myśleć o niczym innym. Może też podświadomie unikać miejsc, ludzi i rzeczy związanych z narcyzem, a nawet emocji. I wreszcie — może czuć się winny, że jego związek się skończył. Podobny stres odczuwają np. ofiary wypadków bądź innych traumatycznych wydarzeń. Czytaj też:  Związek z narcyzem jest jak tango: namiętny, ale wyczerpuje siły Czy da się żyć z narcyzem? Jeśli nie potrafisz opuścić narcyza, naucz się z nim żyć. Przede wszystkim poczytaj o jego zachowaniach i mechanizmach działania. Dowiedz się więcej o cyklu przemocy narcystycznej, który obejmuje cztery fazy: poczucie zagrożenia, znęcanie się nad innymi, stawanie się ofiarą i poczucie wzmocnienia. Tylko w ten sposób zyskasz spokój. Będziesz...

Czytaj dalej

Narcyz jest mistrzem uwodzenia, ale związek z nim to emocjonalna pułapka

Narcyz nie potrafi okazywać empatii i nie jest w stanie tworzyć bliskich relacji. Co zatem sprawia, że osoby narcystyczne są tak atrakcyjne?
Aleksandra Nowakowska
27.03.2020

Zła wiadomość jest taka, że większość z nas postrzega narcyzów jako zdecydowanie atrakcyjniejszych od reszty ludzi. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez austriackiego psychologa klinicznego Emanuela Jauka: w jego eksperymencie wzięło udział 90 osób, które były na 700 randkach. Uczestnicy po tych spotkaniach deklarowali, z kim chcieliby stworzyć relacje krótkoterminowe, a także z kim chcieliby budować trwałe związki. Narcyzi wygrywali w obu przypadkach . Narcyz potrafi w sobie rozkochać Wyniki tego badania zadziwiają, bo przecież narcyzi w tworzeniu relacji akurat najlepsi nie są. Dlaczego zatem biją na głowę innych, mniej narcystycznych konkurentów? Wyjaśnienie jest bardzo proste: po prostu robią świetne pierwsze wrażenie . Silna koncentracja na sobie oznacza, że doskonale znają swoje atuty i potrafią się lukratywnie „sprzedać”. Poza tym są świetnymi uwodzicielami. Wiedzą, jak mają zadziałać, żeby ktoś się w nich zakochał. Przewagę daje im pewność siebie, która nawet jeśli nie idzie w parze z atrakcyjnością fizyczną, szybko czyni ich obiektami pożądania. I jeszcze jedna rzecz – na randkach, podczas których nawiązujemy pierwszy kontakt, narcyzom pomaga ich ekstrawertyczna osobowość . Tych kilka cech naprawdę wystarczy, żebyśmy z miejsca były w stanie zakochać się w narcyzie i wejść w relację, która w perspektywie czasu nie przyniesie nam niczego dobrego. Z biegiem czasu u boku narcyza czujemy się w najlepszym wypadku niezauważane i nieważne, w gorszym stajemy się ofiarami emocjonalnej, a nawet fizycznej przemocy. Skąd się biorą toksyczni narcyzi? Tworzymy więzi z ludźmi dzięki empatii. Pielęgnowana empatia umożliwia nam wgląd w myśli i nastroje innych i daje moc przewidywania ludzkich...

Czytaj dalej
Pexels

Jak rozpoznać toksycznych ludzi? 3 typy, przed którymi trzeba umieć się bronić

Do najpopularniejszych typów toksycznych ludzi należą narcyz, psychopata i makiawelista. Uważaj na tę złowrogą mroczną triadę.
Sylwia Arlak
28.12.2020

Pomyśl o mrocznej triadzie: narcyzmie, psychopatii i makiawelizmie, jak o Trójkącie Bermudzkim. Zbliżanie się do niego jest niebezpieczne! Cechy wszystkich trzech typów osobowości często nakładają się na siebie i tworzą profile, które są szkodliwe i toksyczne, szczególnie dla tych, którzy znajdują się najbliżej. Zwłaszcza jeśli chodzi o relacje intymne, w których tracimy czujność. Czytaj także: 7 różnic pomiędzy zdrowym a toksycznym związkiem. Jaki jest twój? Typy toksycznych ludzi Narcyzm charakteryzuje się dążeniem do zaspokojenia ego, próżności, poczucia wyższości, wielkości i dominacji. Makiawelizm cechuje manipulacja. To wyrachowana, dwulicowa i amoralna osobowość skupiona na własnym interesie i osobistych korzyściach. Psychopatię wyróżnia bezduszność, impulsywność oraz trwałe aspołeczne, brawurowe zachowania. Jak podaje serwis Psychology Today, kilka lat temu badacze przeanalizowali różnice pomiędzy tymi trzema osobowościami. W różnym stopniu wszystkie zachowują się agresywnie, kierując się własnym interesem, brak im empatii i nie miewają wyrzutów sumienia. Potrafią manipulować, wykorzystywać i oszukiwać innych, chociaż ich motywacje i taktyki są różne. Łamią normy społeczne i wartości moralne, Kłamią i zwodzą. Brakuje im pokory. Działają na własną korzyść i nigdy nie liczą się z kosztami. Emanują pewnością siebie. I są… niezwykle urokliwi. Uważa się, że u podstaw ich osobowości, w pewnym stopniu leżą czynniki genetyczne. Toksyczny narcyz Narcyzi uważają, że wszystko robią najlepiej. Źle znoszą krytykę  i przesadnie reagują na niepowodzenia, nigdy też nie przyznają się do błędu. Fantazjują na temat własnego piękna, marzą  o sukcesie. Brak im empatii. Wymagają komplementów, przechwalają się, a...

Czytaj dalej