
Choleryk, flegmatyk, melancholik i sangwinik. Którym typem osobowości jesteś?
Nasza osobowość ma swoją bazę. Tworzy się na czymś, co nazwać możemy materiałem wyjściowym – jest nim temperament. Dziedziczymy go po naszych przodkach i staje się on fundamentem naszego „charakteru”. Ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie, stąd właśnie jedno dziecko jest spokojne, inne wciąż płacze, a jeszcze inne bez przerwy się śmieje.
Temperament najbardziej widoczny jest w dzieciństwie, bo z czasem do naturalnych cech osobowości dochodzi rozwijający się intelekt. Według badaczy temperament jest tym, co zostałoby w człowieku po odcięciu inteligencji oraz zdolności poznawczych. Objawia się przede wszystkim w naszym zachowaniu – w tym, jak bardzo bądź mniej emocjonalnie reagujemy na bodźce, jak radzimy sobie w sytuacjach zagrożenia czy w sytuacjach konfliktu.
Typy osobowości wg Hipokratesa
Ludzkim temperamentem zajmowali się już starożytni uczeni. Hipokrates twierdził, że w każdym człowieku występuje właściwa mu proporcja czterech soków – humorów. Te soki to czarna żółć, żółta żółć, krew i flegma. Kilkaset lat później inny lekarz, Galen, każdemu z soków przyporządkował konkretny rodzaj temperamentu. I w ten sposób powstała jedna z pierwszych teorii dotyczących typów osobowości i wyróżniono 4 rodzaje temperamentu: sangwinik (łac. sanguis – krew), choleryk (gr. chole – żółć), melancholik (gr. mélanos – czarny + chole – żółć) i flegmatyk (gr. phlegma – flegma). Oczywiście każdy człowiek jest miksem różnych typów, jednak zwykle któryś z nich w nas dominuje.
Czytaj także: Nie bądź taka miła! Kiedy próbujesz zadowolić wszystkich, tylko sobie szkodzisz
Typy osobowości: choleryk
Lubi być „w akcji”, dominować. Bywa, że ta potrzeba eskaluje w kierunku gniewu, a nawet agresji. Ma silną wolę, jest bardzo ambitny, lubi wyzwania, nie znosi krytyki, także tej słusznej i konstruktywnej. Niekoniecznie interesują go międzyludzkie relacje, bo zdecydowanie bardziej zależy mu na osiąganiu kolejnych sukcesów. Lubi zarządzać ludźmi. Jest bardzo pewny siebie. Przepraszanie, wątpliwości i brak asertywności uważa za słabości. Nie szanuje ludzi, którzy w jego oczach nie potrafią o siebie zawalczyć. Ma silną potrzebę zmian, dlatego często wprowadza je w swoim życiu. Choleryk to mistrz manipulacji. Uwielbia intrygi. Wszystko musi mieć stale pod kontrolą.
Typy osobowości: sangwinik
Duże dziecko, urodzony optymista. Jest otwarty, towarzyski, wesoły i spontaniczny – często nazywany duszą towarzystwa. Sangwinik nie ma problemu z wchodzeniem w relacje międzyludzkie, choć czasem może wydawać się zbyt dominujący, władczy. Jest emocjonalny i to pokazuje. Ma poczucie humoru. Nie martwi się o przyszłość, ani nie rozpamiętuje przeszłości. Żyje chwilą. Liczy się dla niego „tu i teraz”. Uwielbia być w centrum uwagi. Nie chowa urazy wobec ludzi, uwielbia ich, dzięki czemu łatwo i szybko nawiązuje kontakty. Lubi mówić i robi to bez przerwy, często kosztem milczenia innych. Nie jest najlepszym słuchaczem. Potrafi koloryzować fakty. Ma dość wysokie mniemanie o sobie. Ponadto nie cierpi nudy. Potrafi się dobrze bawić i pobudzać do zabawy innych. Jedną ze słabości sangwinika jest brak determinacji. Rzadko zdarza mu się zrealizować założony plan, bo nie znosi rutyny, reguł i schematów.
Typy osobowości: flegmatyk
Spokojny, zrównoważony, potrafi siebie kontrolować, ciężko wyprowadzić go z równowagi, dlatego też uchodzi za człowieka godnego zaufania. Jest świetnym słuchaczem i obserwatorem, dzięki czemu umie dość obiektywnie ocenić sytuację. Działa powoli, w każdej dziedzinie, dużo czasu zajmuje mu także budowanie intymnych relacji – najpierw musi zaufać, dopiero potem się otworzy. Nie lubi okazywać emocji, ciężko stwierdzić czy jest u niego wszystko w porządku, czy coś go właśnie trapi. Nie lubi szumu wokół siebie. Jego stosunek do świata i ludzi jest pozytywny, akceptuje innych i swoje życie. Porażki go nie zrażają. Rozumie, że w życiu czasem świeci słońce, czasem pada deszcz.
Czytaj także: Co rysy twarzy mówią o twoim charakterze?
Typy osobowości: melancholik
Myśliciel, który wciąż coś analizuje. Jest sumienny i zdeterminowany, musi osiągnąć to, co sobie założył. Brak mu jednak pewności siebie, jest przepełniony lękami o przyszłość i bardzo wrażliwy na – zdanie innych osób bywa dla niego ważniejsze niż to, co sam myśli na dany temat. Potrafi słuchać innych, a przyjaciół dobiera bardzo ostrożnie. Cechują go wysokie standardy. Wymaga dużo od innych, ale i od siebie. Jest wrażliwy, empatyczny, zdolny do poświęceń i współczucia, zwłaszcza w stosunku do swoich najbliższych. Wszystko traktuje poważnie i dlatego często doświadcza bólu. Melancholicy to zwykle osoby obdarzone talentami artystycznymi. Są twórczy i potrafią we wszystkim doszukać się piękna.