Co rysy twarzy mówią o twoim charakterze?
Fotolia

Co rysy twarzy mówią o twoim charakterze?

Czy wystarczy rzut oka, by ocenić nowo napotkaną osobę?
Urszula Wilczkowska
29.10.2014

Zastanawiasz się, czemu niektóre nowo poznane osoby od razu wydają ci się sympatyczne lub zupełnie niemiłe? Odpowiada za to twój mózg! Choć nie ma to nic wspólnego z wiedzą naukową, nasz mózg tworzy wizję osobowości na podstawie obserwowanych rysów twarzy. Zobacz, jakie cechy charakteru możesz wyczytać z twarzy:

Twarz a cechy charakteru, czyli co rysy twarzy mówią o twojej osobowości?

1. Oczy

 • Bardzo duże, jasne świadczą o dużej wrażliwości, otwartości na świat i ludzi, także ostrożności. Osoby o okrągłych oczach działają intuicyjnie (trochę jak dzieci). 
 • Małe, ciemne wskazują na niezwykłą bystrość umysłu, nieco słabsze postrzeganie otoczenia, ale głębszą refleksję.
 • Fałdy i zmarszczki wokół oczu świadczą o prawym charakterze i umiłowaniu prawdy.

2. Brwi

 • Proste (jakby tworzyły linię) oznaczają zrozumienie, chłodne podejście do rzeczywistości, umiejętność planowania.
 • Wysoko uniesione są znakiem niezdecydowania, mniejszej dokładności postrzegania i refleksji.
 • Łuki lekko opadające w zewnętrznych kącikach świadczą o wrażliwości, delikatności i lekko melancholijnym usposobieniu.
 • Kanciaste na zewnątrz łuków („skrzydła mewy”) mówią o żywotności umysłu, skłonności do refleksji.
 • Ściągnięte w dół lub zmarszczone ujawniają umiejętność rządzenia i egzekwowania poleceń.

3. Podbródek

 • Wąski, kwadratowy – (tzw. kobiecy podbródek), oznacza potrzebę miłości i skłonność do obdarzania nią innych.
 • Szeroki, kwadratowy (częsty u mężczyzn) wskazuje na zdolność do gorącego i namiętnego uczucia.
 • Szeroki, zaokrąglony to cecha osób stałych, także w uczuciach.
 • Z zagłębieniem (lub przedzielony charakterystycznym rowkiem), u mężczyzny oznacza skłonność do krótkich romansów i poszukiwania miłosnych przygód. Podobny podbródek u kobiet zdarza się rzadziej, zamiast rowka występuje na nim niewielki dołeczek – oznaka wrodzonej kokieterii i zamiłowania do flirtu.
 • Wysunięty do przodu – częsty u osób, które bardzo kochają siebie i mogą mieć kłopot z doborem partnera.

4. Szyja

 • Mocno zarysowana pozioma linia wskazuje na silną wolę, ale też namiętność i zamiłowanie do zmian, słomiany zapał – szybko wygasające zainteresowanie.
 • Łagodne, ledwie widoczne poziome linie (czasem też delikatne pionowe) charakteryzują osoby spokojne, stałe, skupione na wykonaniu zadania, przechodzące spokojnie osiągnięcia kolejnego celu.

5. Czoło

 • Wysunięte do przodu w dolnej części oznacza nadzwyczajną spostrzegawczość i umiejętność zapamiętywania.
 • Wysunięte do przodu w górnej części świadczy o skłonnościach do refleksji, umiejętności analizowania faktów.
 • Wypukłość nad nasadą nosa w środkowej części czoła oznacza indywidualizm, kreatywność.
 • Nieregularne linie zmarszczek wskazują na tendencję do roztargnienia, brak umiejętności systematycznego analizowania sytuacji, także nerwowych reakcji.
 • Głębokie, równe linie bruzd świadczą o lekkiej nadpobudliwości. Czasem wskazują także na wrodzony niepokój wewnętrzny.
 • Linie u nasady nosa: pionowe mówią o głęboko zakorzenionym poczuciu sprawiedliwości; poziome symbolizują ambicje, chęć osiągnięcia wysokiego stanowiska i umiłowanie władzy.
 • Linie łączące brwi (przebiegające od środka jednej do środka drugiej) wskazują na dobroć i uprzejmość.

6. Uszy

 • Małe, o delikatnej budowie świadczą o skłonności do niepotrzebnego zamartwiania się, roztrząsania tego, co się zdarzyło i co może się stać.
 • Duże oznaczają pewność siebie, umiejętność podejmowania dojrzałych decyzji w każdej sytuacji.
 • Przylegające do głowy mówią o cierpliwości, umiejętności słuchania i wydawania trafnych opinii oraz bezstronności wobec innych ludzi.
 • Odstające symbolizują zamiłowanie do rozmyślań. Charakteryzują naturę badawczą, przenikliwą i pełną wątpliwości.
 • Zawsze zaróżowione świadczą o żywym umyśle i bystrości, blade zwiastują wielkie sukcesy w życiu.

7. Nos

 • Proporcjonalny (1/3 długości twarzy) jest uznawany za najpiękniejszy i oznakę bystrości, spostrzegawczości, gotowości do działania.
 • Krótki, zadarty świadczy o zdolności do gwałtownych zachowań i działania pod wpływem emocji.
 • Długi, opadający sygnalizuje podejrzliwość, nieufność i powolniejsze reakcje na bodźce zewnętrzne.
 • Przegroda nosowa mocno wystająca w dół w pobliżu końca nosa oznacza odkrywczość, zdolność do samodzielnego myślenia, kreatywność, po środku – zdolność kojarzenia faktów, uogólniania i ciągania wniosków, blisko nasady – zdolność do głębokiej analizy, rozwiązywania trudnych zagadek, dostrzegania różnic.

8. Usta

 • Ładne, proporcjonalne wargi domknięte (ale nie zaciśnięte), sygnalizują rozwagę w działaniu, wrodzoną dyskrecję i stanowczość w postanowieniach.
 • Bardzo mięsiste idą w parze z niezwykłą zmysłowością i zamiłowaniem do wszelkich przyjemności życia.
 • Wąskie wargi (przypominające kreski) świadczą o chłodnym usposobieniu, umiejętności kontrolowania uczuć i zdystansowaniu do świata. Także o zamiłowaniu do porządku, precyzji.
 • Zawsze lekko rozchylone to cecha osób szczerych, bardzo ufnych i łatwo nawiązujących kontakt z ludźmi.
 • Kąciki ust podgięte ku górze oznaczają nieskomplikowany charakter, umiejętność czerpania radości z życia.
 • Bruzdki na czerwieni wargowej (zwłaszcza gdy się stykają te na górnej i dolnej wardze) wskazują na zdolność do wielkiej i trwałej przyjaźni 
 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Adobe Stock
Adobe Stock

Zamiast botoksu – 8 ćwiczeń na jogę twarzy, poleca joginka Kasia Bem

Zmęczona, poszarzała cera i zmarszczki, to oznaki upływającego czasu, które na pewnym etapie zaczynają doskwierać każdej kobiecie. Szukamy ratunku w kremach, zabiegach i operacjach, tymczasem natura obdarowała nas idealnym narzędziem – mięśniami twarzy.
Kasia Bem
28.07.2020

Joga twarzy to japońska metoda ćwiczeń twarzy, która jest naturalnym sposobem na spowolnienie pojawiających się z wiekiem oznak starzenia. Opiera się ją na holistycznym, czyli całościowym podejściu do ciała. Ćwiczenia twarzy idą w parze z nauką odpowiedniego oddechu, postawą ciała, elementami diety oraz nauką świadomej mimiki twarzy. Efekty? Dzięki krótkiemu treningowi raz dziennie możesz zredukować zmarszczki, pozbyć się podwójnego podbródka i nadać skórze zdrowy i świeży wygląd. Swoim sprawdzonym zestawem ćwiczeń dzieli się  Kasia Bem, joginka i nauczycielka medytacji.   Inspiracja:
 „Prawdziwe piękno jest odblaskiem duszy”
– Michel Quoist Przez pewien czas mieszkałam w Kalifornii. Miałam wtedy czterdzieści lat, czyli 10 lat mniej niż dziś. Studio jogi było tam dosłownie za rogiem. Uczyły w nim nauczycielki dobrze po 50-tce. Pierwsze co pomyślałam, gdy je poznałam, to, że chciałabym tak kiedyś wyglądać. Żadna z nich nie miała operacji plastycznej, zrobionych ust czy wypełnionych zmarszczek, jednak wyglądały olśniewająco. Zdrowa cera, zadbane włosy, blask w oku, sprężysta sylwetka, młodzieńcza aura niezależnie od wieku. Do tego pozytywne nastawienie do życia, wysoki poziom energii i taki wewnętrzny relaks, który sprawiał, że chciało się z nimi przebywać. Te dojrzałe kobiety były po prostu całe piękne. Po latach zrozumiałam, że tajemnica moich nauczycielek opierała się na holistycznym podejściu do życia. A sądząc po sobie i obserwując kobiety, które przyjeżdżają na moje warsztaty, wiem też, że im wcześniej zaczniemy się o siebie w taki wielowymiarowy sposób troszczyć, tym lepiej będziemy się czuć i wyglądać za kilka czy kilkanaście lat. Ta profilaktyka jest szczególnie widoczna u kobiet po 50 – ce. Jeśli dbały o siebie wcześniej,...

Czytaj dalej
Face glow
Adobe Stock

Healthy glow, czyli zdrowy blask to mocny trend w pielęgnacji twarzy

O sposobach na przywrócenie skórze młodzieńczego blasku rozmawiamy z dermatologami. Jesteś po 30.? Przeczytaj koniecznie!
Aleksandra Szajewska
12.05.2020

Niesłusznie mylony z nadmiernym połyskiem, sprawia, że skóra wygląda młodziej i bardziej świeżo. Chcesz mieć cerę na szóstkę? Zadbaj o jej promienny wygląd. Efekt odbicia światła Temat kosmetyków dodających skórze blasku najczęściej powraca tylko w kontekście makijażu, a szkoda, bo promienna, zadbana cera jest jednym z najważniejszych elementów młodego i zdrowego wyglądu. – Dobre odbicie światła i młodzieńczy blask skóry wynikają z jej gładkiej powierzchni oraz odpowiedniego poziomu nawilżenia – wyjaśnia dermatolog, dr n. med. Ewa Chlebus . – Świetlista cera wygląda po prostu zdrowo, sprawia wrażenie zadbanej i wypielęgnowanej. Po latach leczenia pacjentów zauważyłam, że tematem blasku interesują się kobiety dopiero po 30. roku życia, bo wcześniej skupiają się na walce z łojotokiem i nieestetycznym połyskiem w strefie T. – tłumaczy lekarka. – Moim zdaniem najlepszym sposobem na dodanie cerze blasku są pilingi medyczne, bo tak naprawdę trudno innymi metodami uzyskać trwały efekt ładnego odbicia światła. Ich działanie nie ogranicza się tylko do złuszczania, bo kwasy mają także intensywne działanie nawilżające, rozjaśniające i odmładzające. Można powiedzieć, że pilingi chemiczne robią porządek w warstwie rogowej, co przekłada się na ładniejszy wygląd skóry, którego nie zapewni nawet najlepszy rozświetlający kosmetyk do makijażu, zwłaszcza że daje efekt tylko na kilka godzin – dodaje dr Chlebus.  Co za kwas! 
Pilingi lekarskie to nie wszystko, bo kosmetyki do użytku domowego też dają dobre efekty poprawy wyglądu skóry, a dodatkowo stosowane w ramach kuracji podtrzymującej przedłużają efekty zabiegów gabinetowych. Kosmetyki z kwasami , dozowane w zależności od indywidualnej reakcji skóry, są stosunkowo bezpieczne nawet...

Czytaj dalej