Tłumienie emocji może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne
Adobe Stock

Tłumienie emocji może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne

Tłumienie emocji to popularna metoda radzenia sobie ze stresem, jednak cena, jaką musimy zapłacić, jest bardzo wysoka.
Kamila Geodecka
23.03.2021

Ktoś nas właśnie zdenerwował, ale z uśmiechem przytakujemy tej osobie. Zawiodła nas nasza najbliższa rodzina, ale nie przyznamy, że jest nam smutno. Nasz partner przekroczył nasze granice psychiczne lub fizyczne, ale powiemy, że wszystko jest w porządku. Na chwilę unikniemy konfliktu, ale tłumienie emocji prędzej czy później odbije się na naszej psychice, na naszym zdrowiu, i być może zniszczy relacje, na których nam zależy.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Tłumienie emocji – jak działa?

Trzymanie nerwów na wodzy to umiejętność, która przydaje się w wielu sytuacjach biznesowych, podczas wygłaszania prezentacji czy  w trakcie rozmowy o pracę. Świadomie tłumimy własne emocje i w taki sposób radzimy sobie ze stresem. I jest to bardzo skuteczna metoda, pod warunkiem, że nie korzystamy z niej zbyt często. Dlaczego długotrwałe powstrzymywanie się od wyrażania emocji jest tak niebezpieczne dla naszego zdrowia psychicznego?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że emocje pełnią bardzo ważną funkcję, dostarczając nam wielu informacji. Przykładowo gniew – emocja, której tak nie lubimy – jest zazwyczaj reakcją na jakąś formę emocjonalnego bólu, na przykład poczucie braku szacunku, bezsilności, osłabienia, wstydu, winy lub smutku. Za każdym razem, gdy tłumimy nasze emocje, zmniejszamy samoświadomość, a tym samym tracimy kontakt z tym, co cenimy, co jest dla nas ważne, a co sprawia, że czujemy się źle. 

Uciszanie uczuć i emocji, które już się pojawiły, jest również bardzo trudnym wyzwaniem dla naszego organizmu. Jak pisze psycholożka kliniczna doktor Sue Johnson, tłumienie emocji to proces, który w rzeczywistości prowadzi nas do zdenerwowania i spięcia. Co więcej, gdy staramy się odciąć od własnych emocji, ludzie wokół nas mogą poczuć nasze napięcie i stać się nerwowi.

Czytaj także: Emocje. Jak wyrażać je w zdrowy sposób?

Tłumienie emocji w relacjach

Tłumienie emocji może skutecznie zniszczyć relacje romantyczne, platoniczne i rodzinne. Wyciszone emocje wcale nie znikają z naszego organizmu – zostają w nas, tworząc napięcie, które w jakiś sposób musi zostać rozładowane. Niektórzy po tygodniach, miesiącach czy latach duszenia w sobie emocji mogą nagle, i w najmniej spodziewanym momencie, wybuchnąć złością, frustracją czy żalem. Inni stają się pasywno-agresywni i nie wyrażają wprost swojej złości, ale wbijają emocjonalne szpile w swoje bliskie osoby.

Pamiętajmy też o tym, jak szybkie są emocje! Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale  nasz mózg potrzebuje około 100 milisekund, aby zareagować emocjonalnie, i około 600 milisekund, żeby kora mózgowa zarejestrowała tę reakcję. Zanim zdecydujesz, że lepiej nie wściekać się czy nie smucić, twoja twarz będzie wyrażała już tę emocję przez 500 milisekund.

Wtedy bliska osoba pyta nas, czy wszystko jest w porządku, a my odpowiadamy: „Tak, tak. Wszystko jest dobrze”. Na naszej twarzy była już jednak wyrysowana emocja, która prawdopodobnie została zauważona. Jak może poczuć się wtedy druga strona? Jak mówi doktor Sue Johnson, taka praktyka może prowadzić do zmniejszenia poczucia bezpieczeństwa. Co więcej, nasz partner (lub inna bliska osoba) może poczuć się odtrącony i odcięty od naszej osoby.

Czytaj także: 11 sygnałów ostrzegawczych. Tych zachowań u partnera nie powinnaś tolerować!

Skutki tłumienia emocji

Długotrwałe i regularne ignorowanie emocji ma swoje konsekwencje zdrowotne. Podczas procesu tłumienia emocji nasze ciało jest przemęczone i napięte, a to prowadzi do wyrzutów kortyzolu, czyli hormonu stresu. Gdy jest go w naszym organizmie za dużo, mogą pojawić się problemy ze snem, pamięcią czy koncentracją. Pośrednio może prowadzić też do pojawienia się epizodów depresyjnych.

Seria badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku dekad pokazuje także, że tłumienie emocji może wpływać również na nasze zdrowie fizyczne. Badanie przeprowadzone w 2013 roku przez Harvard School of Public Health i University of Rochester wykazało, że ludzie, którzy dusili swoje emocje, zwiększali ryzyko przedwczesnej śmierci o ponad 30 proc., a ryzyko rozpoznania u nich raka wzrosło o 70 proc.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Adobestock

Jak pokonać stres?

Gdy stres jest zbyt intensywny, cierpi na tym nasze zdrowie
Redakcja polki.pl
02.03.2011

Przeczytaj uważnie różne sposoby radzenia sobie ze stresem i wypróbuj każdy po kolei. Wybierz te, które odpowiadają Ci najbardziej i postaraj się je stosować w życiu codziennym. Redukcja automatycznych negatywnych myśli W myśl teorii terapii poznawczo-behawioralnej, aby zniwelować  stres , należy przyjrzeć się naszym schematom myślenia i działania w odpowiedzi na to, co przychodzi nam do głowy. Tym, od czego należy więc zacząć walkę ze stresem, jest aktywne zwalczanie negatywnych przekonań. Jedną ze skutecznych technik radzenia sobie z negatywnymi przekonaniami jest zapisywanie takich myśli. Spróbuj tej metody, a przekonasz się, że szybko pomoże Ci odróżnić rozważania negatywne od tych racjonalnych. Zacznij od tego, że gdy tylko zauważysz u siebie napięcie i niepokój, tak szybko jak to tylko możliwe usiądź i zapisz wszystko w specjalnie przygotowanym do tego celu dzienniczku. Opisz wszystko, co odczuwałeś: myśli, dolegliwości fizyczne,  uczucia . A kiedy już nauczysz się identyfikować negatywne myśli, będziesz mógł śledzić i kontrolować, w jakim stopniu są one nierealne lub zbędne i czy jest coś, w czym mogą Ci się przydać. Stres pod kontrolą Zastanów się, co Cię stresuje. Przywołaj w myślach jakąś sytuację, która Cię frustruje i pomyśl, co mógłbyś zrobić, aby ją zmienić? Wypisz wszystkie możliwe opcje poradzenia sobie z nią. Na pewno jest coś, co możesz z tym zrobić – weź pod uwagę każdą opcję! Kiedy usiądziesz z kartką papieru i wypiszesz to wszystko możesz być zaskoczony jak wiele możliwości nie brałeś wcześniej pod uwagę, a brzmią sensownie. Ogranicz niezdrowe pokarmy Istnieje jednak szeroka gama pokarmów, które wywołują stres! Należą do nich przede wszystkim te produkty, które powodują gwałtowny skok poziomu...

Czytaj dalej
joga na nerwicę

Joga na nerwicę. Zobacz, jak zapanować nad lękami

Żyjemy na najwyższych obrotach. Stres, ciągłe przemęczenie i brak snu. Taki tryb życia może sprawić, że zarówno nasz organizm, jak i nasza psychika zostaną przeciążone. Pomóc w walce z nerwicą może joga.
Kamila Geodecka
13.11.2020

Zaburzenia lekowe (nazywane często po prostu nerwicą) to poważny problem, który dotyka coraz większej części populacji. Pomoc w ukojeniu naszych nerwów może przynieść nam joga. Nie wyleczy całkowicie naszej choroby, ale może wspomóc w walce z nią, wyciszy nas i pomoże zapanować nad stresem. Nerwica, czyli zaburzenia lękowe Żeby lepiej zrozumieć nerwicę i znaleźć odpowiednie metody do łagodzenia objawów, warto na początku dowiedzieć się, z czym chcemy walczyć. Sam lęk jest naturalną emocją, która pojawia się,  gdy przewidujemy niebezpieczeństwo lub wyobrażamy je sobie. Chociaż lęk ma charakter irracjonalny, jest on zupełnie normalny i potrzebny – pełni bowiem funkcję ostrzegawczo-profilaktyczną. Gdy pojawia się lęk, zaczynamy odczuwać napięcie i niepokój, czujemy także reakcję naszego ciała np. skurcze żołądka czy ból głowy. Z lękiem do czynienia ma każdy z nas. Problem pojawia się, gdy zaczynamy odczuwać go za często – także wtedy, gdy nie mamy ku temu podstaw. W takiej sytuacji możemy mówić o zaburzeniach lękowych, które powodują dysfunkcję myślową i emocjonalną. Wpływają także na nasze zdrowie fizyczne. Do objawów nerwicy należą m.in. drżenie dłoni, pojawianie się tików, bóle głowy, kołatanie serca, nadmierna potliwość czy trudności z oddychaniem. Ponadto osoby z zaburzeniami lękowymi mogą mieć problemy z koncentracją czy pamięcią. Mogą być także ciągle poirytowane oraz zestresowane. Objawów nerwicy może być naprawdę dużo, dlatego warto zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Czytaj też:  Jak radzić sobie z codziennym lękiem? Zobacz, co mówią psycholodzy Jaga a nerwica Uprawianie jogi w zaburzeniach lękowych może mieć naprawdę dobry wpływ na naszą kondycję psychiczną...

Czytaj dalej
joga na stres
Adobe Stock

Joga pomoże opanować stres i niepokój – pisze jogin Piotr Künstler

Napięcie w barkach, bóle głowy, poczucie wyczerpania, drażliwość, bezsenność – brzmi znajomo? To tylko niektóre z typowych objawów stresu. Doświadczyłem ich dotkliwie, na szczęście z pomocą przyszła joga i medytacja.
Piotr Künstler
01.07.2020

Mechanizm działania stresu na poziomie fizjologicznym jest znany: pod wpływem stresorów, czyli czynników wywołujących stres, następuje natychmiastowa mobilizacja organizmu. Szybka reakcja ma chronić przed zagrożeniem życia. I dobrze. Bo stres krótkotrwały jest potrzebny do przeżycia: stymuluje do działania, wzmacnia odporność i wytrzymałość. Nie bez przyczyny poddawanie sportowców kontrolowanemu stresowi jest podstawą treningów – to jeden z warunków osiągnięcia sukcesu w sytuacji podwyższonej presji na zawodach. Taki stres zwiększa koncentrację i pomaga przekraczać własne ograniczenia. Adrenalina – raz przyjaciel, raz wróg Pierwotnie mobilizacja organizmu związana była z ucieczką przed zagrożeniem, walką o życie lub wysiłkiem zdobycia pożywienia. Ale zawsze po tym następował okres odpoczynku. Organizm usuwa wówczas produkty przemiany materii wytwarzane pod wpływem stresu, wraca właściwe ciśnienie i krążenie krwi oraz normalne procesy metaboliczne. Dzięki temu człowiek jest przygotowany do stawienia czoła kolejnym wyzwaniom. Katastrofa następuje wtedy, gdy ta krótka mobilizacja organizmu przeradza się w przewlekły i stały stan napięcia. Dwa główne hormony stresu: adrenalina i kortyzol, sprzymierzeńcy w sytuacji zagrożenia życia, stają się nagle największymi wrogami. Przyspieszona akcja serca, wzrost ciśnienia, spowolnione trawienie, wzrost stężenia glukozy we krwi, odpłynięcie krwi z kończyn w kierunku mięśni, serca i mózgu, działanie hormonów – stawia organizm w stanie ciągłego pobudzenia. Efektem jest obniżenie odporności, nadmierne obciążenie układu krwionośnego, zwiększone ryzyko nadciśnienia i zawału. To na poziomie fizycznym, ale stres zmienia także nasze zachowania. Stajemy się agresywni i rozchwiani emocjonalnie. Może pojawić się brak apetytu albo...

Czytaj dalej
Pexels.com

Emocje. Jak wyrażać je w zdrowy sposób?

Akceptujmy wszystkie emocje, nawet te najtrudniejsze, ale nauczmy się wyrażać je w nieraniący sposób.
Sylwia Arlak
10.12.2020

Emocje bywają skomplikowane. Jaki jest najlepszy sposób na wyrażenie swoich uczuć? Czy powinnam robić i mówić wszystko, co przyjdzie mi do głowy? Czy lepiej dzielić się emocjami, czy zachować pewne uczucia dla siebie? W kwestii edukacji emocjonalnej wciąż mamy wiele do zrobienia. Dorastamy, słysząc takie zdania, jak „mężczyźni nie płaczą”, „nie denerwuj się, przecież nie jest tak źle”, „jeśli wyrażasz swoje emocje, ludzie pomyślą, że jesteś miękka” czy „nie pozwól, żeby emocje na ciebie wpływały”. Nic dziwnego, że część z nas odłącza się od swoich emocji. Stały się dla nas czymś, co tylko przeszkadza nam w codziennym życiu. Emocje: najczęstsze błędy, jakie popełniamy Co możemy zrobić, żeby emocje stały się naszymi sprzymierzeńcami i źródłem informacji o nas samych? Oto, czego należy unikać. Nie myśl, że istnieją „złe” emocje. Nie ma złych czy dobrych emocji. Emocje są częścią ludzkiej natury. Nie karzmy się za to, co odczuwamy. Kobiety często mają problem z wyrażaniem złości, a mężczyźni rzadko pozwalają sobie na płacz. Tłumimy emocje przez ograniczające, szkodliwe przekonania, które słyszałyśmy już w dzieciństwie. Nie ignoruj, nie tłum emocji Przymykanie oczu na nasze emocje nie sprawi, że znikną. Jeśli chce ci się płakać, płacz. Jeśli jesteś zdenerwowana, zamknij się w pokoju i krzycz, skacz albo idź pobiegać (zrób cokolwiek, co pozwoli ci rozładować emocje). Zagłuszając uczucia, możemy cierpieć na problemy ze snem czy z brakiem koncentracji, odczuwać dyskomfort, a nawet ból fizyczny. Nie wybuchaj Przydarzyło się to każdej z nas. Po wyjątkowo trudnym dniu w pracy wracamy późno do domu i widzimy, że nasz partner nie wyrzucił śmieci. Kończy się karczemną awanturą, a ty czujesz się...

Czytaj dalej