
Test osobowości Myers-Briggs (MBTI) pozwoli ci lepiej poznać siebie
Test Myers-Briggs bazuje na książce Carla G. Junga „Typy psychologiczne”. W teorii Junga rozróżnia się dwa typy postawy psychicznej: ekstrawertyczną i introwertyczną. I tak ekstrawersja oznacza tendencję do kierowania energii w stronę obiektów zewnętrznych (ludzi, zdarzeń,itd.), a introwersja to kierowanie energii do swojego wewnętrznego świata (przeżyć pomysłów, itd.).
Poza postawą psychiczną Jung wyróżnił jeszcze cztery podstawowe funkcje psychiczne: percepcję, intuicję, uczucie i myślenie. Występują one w postaci dwóch par przeciwieństw. Dwie z nich są racjonalne – uczucie i myślenie, zaś dwie irracjonalne – percepcja i intuicja. Jeżeli jedna z tych funkcji dominuje w naszej świadomości (np. myślenie), wtedy ta przeciwna do niej będzie stłumiona i będzie przejawiać się w podświadomości.
Czytaj także: Ekstrawertycy mają łatwiej w życiu niż introwertycy? Nie zawsze
Test Myers-Briggs (MBTI)
Amerykanki Isabel Briggs Myers i jej matka Katharine Cook Briggs zafascynowane teorią Junga postanowiły ją rozszerzyć, a następnie wykorzystać w praktyce. Zaczęły opracowywać test osobowości, który pierwotnie służył jako klucz do dobrego samopoczucia. Jednak ostatecznie, po kolejnych pracach, miał na celu ocenę rodzaju osobowości, która pomoże osiągnąć w życiu sukces.
Test Myers-Briggs tłumaczy, w jaki sposób można uzyskać informacje o swoim typie osobowości. Opisuje on 16 szczegółowo określonych typów osobowości. Według Myers i Briggs różnice w ludzkim zachowaniu można opisać przez cztery wymiary:
- Ekstrawersja (E, ang. extraversion) – introwersja (I, ang. introversion). Każdy z nas ma w sobie zarówno ekstrawersję, jak i introwersję. Jednak zawsze występuje większa tendencja w kierunku jednej z nich.
- Poznanie (S, ang. sensing) – intuicja (N, ang. intuition). To wymiar, który odnosi się do dwóch sposobów wchodzenia w interakcję z tym, co nas otacza.
- Myślenie (T, ang. thinking) – odczuwanie (F, ang. feeling). Ten wymiar dostarcza danych dotyczących tego, w jaki sposób podejmujemy decyzje. Niektóre osoby robią to bardziej na bazie logiki, inne na bazie emocji.
- Osądzanie (J, ang. judging) – obserwacja (P, ang. perceiving). Tu chodzi o poziom elastyczności w osądzaniu ludzi i zdarzeń.
Czytaj też: „Intuicja uratowała mi życie” – mówi dr Iliana Ramirez, meksykańska badaczka żyjąca w Polsce
16 typów osobowości
Kod złożony z serii liter to szesnaście możliwych kombinacji, z których każda oznacza inny typ osobowości, zatem wyróżnia się 16 następujących typów:
administrator (ESTJ), adwokat (ESFJ), animator (ESTP), artysta (ISFP), doradca (ENFJ), dyrektor (ENTJ), entuzjasta (ENFP), idealista (INFP), innowator (ENTP), inspektor (ISTJ), logik (INTP), mentor (INFJ), opiekun (ISFJ), praktyk (ISTP), prezenter (ESFP), strateg (INTJ).