Techniki relaksacyjne, które działają – trening Jacobsona, trening autogenny Schultza, medytacja
unsplash.com

Techniki relaksacyjne, które działają – trening Jacobsona, trening autogenny Schultza, medytacja

W trudnej walce ze stresem, który dotyka dziś już prawie każdego z nas, skuteczne są między innymi techniki relaksacyjne. Mechanizm ich działania polega na tym, że poprzez zwalczanie napięcia mięśniowego pracujemy nad obniżeniem poziomu stresu. Jakie techniki zalicza się do najskuteczniejszych?
Karolina Morelowska-Siluk
03.12.2020

Sięganie po techniki relaksacyjne pozwala zrozumieć, że wiele somatycznych objawów to sygnały, które daje nam ciało. Rozmaitymi bólami i dolegliwościami chce nas ono poinformować, że nasz poziom stresu jest już naprawdę niebezpiecznie wysoki.

Do skutecznych technik relaksacyjnych zalicza się na przykład: trening Jacobsona, trening autogenny Schultza czy medytację. Dwie pierwsze techniki oparte są o bodźce psychosomatyczne i mają wiele wspólnego z medytacją, nie zawierają jednak aspektu duchowego.

Czytaj też: Choroby psychosomatyczne: poznaj „chicagowską siódemkę” najczęstszych chorób ze stresu

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Trening Jacobsona

Ta technika, nazywana także progresywną relaksacją mięśni, stworzona została przez amerykańskiego psychiatrę Edmunda Jacobsona. Wymyślił on zestaw ćwiczeń, które dzięki rozluźnieniu napiętego ciała poprawiają nasz stan psychiczny. Ćwicząc regularnie, mamy lepsze samopoczucie, a po pewnym czasie zmniejsza się także częstotliwość występowania somatycznych objawów stresu. Ponadto dowiedziono, że trening Jacobsona pomaga wyrównywać ciśnienie krwi, jest również skuteczny w walce z bezsennością. Trening Jacobsona składa się z dwóch etapów – relaksacja stopniowa oraz relaksacja zróżnicowana.

Relaksacja stopniowa polega na napinaniu po kolei wybranych, pojedynczych grup mięśni, natomiast relaksacja zróżnicowana to technika napinania wyłącznie konkretnej grupy mięśni potrzebnej do wykonania danej czynności, na przykład do zaciskania dłoni w pięść, reszta ciała pozostaje rozluźniona.

Trening autogenny Schultza

Tę neuromięśniową technikę relaksacji opracował niemiecki psychiatra i psychoterapeuta Johannes Schultz. Chodzi w niej o wywołanie – przy pomocy autosugestii – stanu zbliżonego do hipnozy. Autogenność tej metody polega na tym, że osoba ćwicząca sama wpływa na swój układ nerwowy.

Technikę stosuje się wspomagająco przede wszystkim w terapii nerwic, zaburzeń psychosomatycznych, w przypadku zaburzeń neurologicznych czy hormonalnych. To także dobre rozwiązanie dla osób żyjących w ciągłym biegu i stresie.

Trening Schultza składa się z sześciu faz: uczucie ciężaru; uczucie ciepła; regulacja pracy serca; regulacja swobodnego oddychania; uczucie ciepła w splocie słonecznym; uczucie chłodu na czole.
 Na samym początku ćwiczenia nie powinny trwać dłużej niż 5 minut (na każdą fazę). Przez pierwsze dwa tygodnie praktykuje się jedynie uczucie ciężaru (na przykład mówiąc: „Czuję ciężar”), a po tym czasie przechodzi się do następnych ćwiczeń (należy powtarzać je po kolei). Ćwiczenia w podstawowym treningu należy powtarzać przez 12 tygodni.

Medytacja

Dzięki medytacji można poradzić sobie z zaburzeniami emocjonalnymi, przetrwać ciężki moment w życiu, a nawet wspomóc się w walce z nerwicą czy depresją. Najbardziej klasyczna forma medytacji to medytacja zen. Należy usiąść po turecku lub w tzw. pozycji lotosu, wyprostować  plecy, zamknąć oczy i wykonywać głębokie oddechy.

W tym czasie warto spróbować się rozluźnić i nie myśleć o kłopotach. Należy liczyć oddechy, które pozwalają wyciszyć umysł. Podczas medytacji zen nie powtarza się w myślach mantry.

Mantra to charakterystyczna cecha medytacji innego rodzaju – medytacji transcendentalnej. W tym przypadku oddychamy bardzo powoli, koncentrujemy się na kolejnych wdechach i wydechach. Jednocześnie w myślach powtarzamy mantrę. W czasie medytacji transcendentalnej myśli swobodnie przepływają przez umysł, a my powinniśmy skupić się jedynie na oddechu i mantrze właśnie.

Czytaj też: Medytacja zmniejsza stres i redukuje napięcie. Wystarczą 3 minuty dziennie

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
joga twarzy
iStock

Joga twarzy chroni przed starzeniem się i zmarszczkami lepiej niż kremy i zabiegi

Czy wiesz, że mięśnie na twarzy i szyi – a jest ich ponad 80 – tak jak wszystkie inne mięśnie, potrzebują odpowiednich ćwiczeń? 
Marta Cieplak
22.12.2020

Na twarzy i szyi znajduje się kilkadziesiąt mięśni. I to one, a nie jakość skóry, są w największym stopniu odpowiedzialne za to, jak się starzejemy. Dlatego codzienne ćwiczenia mogą sprawić, że będziemy wyglądać młodziej! Jak to robić, podpowiada Marta Kucińska, ekspertka od jogi twarzy. „Trzeba pamiętać, że mięśnie mimiczne są połączone zazwyczaj jednym przyczepem z czaszką, a drugim ze skórą. Ich kondycja wpływa na wygląd ogólny twarzy i na zmarszczki mimiczne. Bo to mięśnie stanowią formę siatki podtrzymującej skórę wraz z innymi tkankami”, mówi Marta Kucińska. Jak o nie zadbać? Najskuteczniej zrobisz to, praktykując jogę twarzy, czyli metodę łączącą ćwiczenia twarzy z odpowiednim oddechem , postawą ciała oraz właściwą dietą i nauką świadomej mimiki. Joga twarzy przywraca młody wygląd Regularnie stosowana może odwracać negatywne efekty wpływu grawitacji, niwelować zmarszczki, a także sprawi, że skóra uzyska promienny wygląd. Najlepiej nauczyć się tej metody poprzez kursy, warsztaty albo indywidualne konsultacje. „Trzeba posiadać chociaż elementarną wiedzę, żeby odpowiednio dobrać i stosować ćwiczenia, a także rozumieć, na czym polegają procesy starzenia się twarzy”, wyjaśnia Marta Kucińska. Na początek, żeby zobaczyć, czy taka forma dbania o siebie ci odpowiada, możesz wypróbować ćwiczenia dostępne w internecie albo w książce „Joga piękna” autorstwa Marty. Znajdziesz tam uniwersalne ćwiczenia. „Poprawią kondycję całej twarzy i szyi, ale w zależności od potrzeb zawsze warto prędzej czy później dobrać ćwiczenia spersonalizowane. Nawet poprzez konsultacje online”, dodaje.  Jogę twarzy można połączyć z pielęgnacją olejkami nawilżającymi i stosowaniem rollerów kamiennych czy płytek...

Czytaj dalej
TRENING AUTOGENNY SCHULTZA
Adobe Stock

Trening autogenny Schultza pomaga kontrolować emocje. Na czym polega i jak go wykonać?

Trening autogenny Schultza to jedna z technik relaksacyjnych. Polega on na wywołaniu, poprzez autosugestię, stanu podobnego do hipnozy i jest czymś w rodzaju wewnętrznej medytacji. Jak przeprowadzić trening autogenny Schultza?
Karolina Morelowska-Siluk
20.11.2020

W 1932 roku niemiecki psychiatra Johannes Schultz opracował system ćwiczeń. Tworząc go, opierał się na metodach stosowanych w jodze oraz podczas medytacji zen. Nazwał go techniką „autogenną”, dlatego że w tym przypadku człowiek sam oddziałuje na swój układ nerwowy. Czytaj także: Medytacja zmniejsza stres i redukuje napięcie. Wystarczą 3 minuty dziennie Na czym polega i jak działa trening autogenny Schultza? Głównym celem tego treningu jest przywrócenie równowagi pomiędzy przywspółczulnym a współczulnym układem nerwowym. Ten pierwszy odpowiada za procesy trawienia, „uruchamia” jelita, obniża ciśnienie krwi, spowalnia bicie serca i reguluje działanie układu odpornościowego. Mówiąc wprost, chodzi o to, by nauczyć się sterować własnym organizmem. Można robić to samemu, w domu, i traktować tę technikę jako sposób relaksacji i zapobieganie skutkom stresu. Taki trening stosuje się także w terapii wspomagającej leczenie nerwic i zaburzeń psychosomatycznych, w dolegliwościach hormonalnych, w przypadku zaburzeń neurologicznych, w położnictwie, stomatologii. Ma on również zastosowanie w terapii dzieci z nadpobudliwością ruchową. Jest bezpieczny i bardzo prosty. W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby go wykonywać, ani nie odnotowano żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Czytaj też: Zaburzenia lękowe – poznaj rodzaje lęku i sposoby, jak go pokonać Sześć kroków Schultza Trening składa się z sześciu faz. Należą do nich: uczucie ciężaru, uczucie ciepła, regulacja pracy serca, regulacja swobodnego oddychania, uczucie ciepła w splocie słonecznym, uczucie chłodu na czole. Ćwiczenia na początku nie powinny trwać dłużej niż 30 minut, czyli każda faza po 5 minut. Przez pierwsze dwa tygodnie praktykuje się jedynie uczucie ciężaru, a potem...

Czytaj dalej
Technika Jacobsona
unsplash.com

Czym jest trening Jacobsona i kiedy warto go stosować?

Tym, którzy wciąż poszukują sprawdzonego sposobu na stres, wielu terapeutów poleca technikę zwaną treningiem Jacobsona. Jest bardzo uniwersalna, ale najbardziej skorzystają z niej osoby żyjące w stresie, cierpiące na lęki i przemęczone pędem życia.
Karolina Morelowska-Siluk
03.12.2020

Wszyscy potrzebujemy relaksu, odprężenia. Niektórzy z nas mają na to swoje sposoby. Jeden biega, inny maluje, ktoś rozładowuje napięcie w kuchni przy gotowaniu. Tym, którzy nie mają własnego pomysłu, jak poradzić sobie ze stresem, może pomóc trening Jacobsona. To jedna z technik relaksacyjnych, która według wielu, którzy ją praktykują, przynosi pozytywne efekty w walce bezpośrednio ze stresem i jego somatycznymi objawami.  Progresywna relaksacja mięśni, czyli trening Jacobsona Trening Jacobsona, nazywany także progresywną relaksacją mięśni, to metoda opracowana przez Edmunda Jacobsona – amerykańskiego psychiatrę z Uniwersytetu w Chicago. Jacobson stworzył zestaw ćwiczeń mięśni, które poprawiają nasz stan psychiczny dzięki rozluźnieniu napiętego ciała. Stan fizycznego odprężenia ciała bardzo pomaga naszej głowie, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a długofalowo pomaga w zwalczaniu somatycznych objawów stresu.  Czytaj też: Medytacja zmniejsza stres i redukuje napięcie. Wystarczą 3 minuty dziennie Zalety treningu Jacobsona Trening relaksacyjny Jacobsona oparty jest na teorii, która zakłada ścisły związek pomiędzy napięciem fizycznym a tym psychicznym. Zgodnie z tą teorią poprzez relaks ciała i kontrolę fizycznego napięcia – zwolnienie oddechu, rozluźnienie mięśni – stajemy się mniej zestresowani. Regularne stosowanie ćwiczeń progresywnej relaksacji mięśni rozwija właśnie naszą samokontrolę i uczy panowania nad ciałem, dzięki czemu zaczynamy być jego świadomi. To nie wszystkie zalety wykonywania treningu Jacobsona. Odprężenie ciała pozwala także wyrównać ciśnienie krwi, a to pozytywnie wpływa na pracę serca i układu nerwowego, u pacjentów chorujących na nadciśnienie i tych z padaczką ćwiczenia zmniejszają objawy wspomnianych chorób. Badania...

Czytaj dalej
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Palo Santo – kadzidła z Peru, które leczą duszę

Palo Santo, czyli „kadzidło ze świętego drzewa”, znane jest od setek lat. Oczyszcza ze złej energii, relaksuje i… odstrasza komary.
Sylwia Arlak
09.12.2020

Palo Santo to drzewo pochodzące z Peru, Ekwadoru i innych krajów Ameryki Południowej. Rośnie w suchych lasach tropikalnych i wytwarza pachnącą żywicę. W języku hiszpańskim Palo Santo oznacza „święte drzewo”. Rdzenni mieszkańcy od tysięcy lat używali kadzidła do celów leczniczych. Wierzyli, że oczyszcza ze złej energii. Czytaj także: Co dziś dla siebie zrobiłaś miłego? Drobne przyjemności to sposób na szczęśliwe życie! Palo Santo: właściwości Palo Santo najczęściej spotyka się w formie drewienek (są najwygodniejsze w użyciu), wiórów lub proszku. Popularne są także olejek i żywica. Palo Santo to drzewo o unikalnym zapachu. Ma właściwości oczyszczające umysł oraz wspierające medytację, ale nie tylko. Odstrasza komary Tradycyjnie Palo Santo stosuje się do odstraszania komarów. Mówi się również, że odstrasza mrówki, termity i muchy. Wszystko za sprawą jednego z jego składników –   limonenu, substancji o właściwościach owadobójczych. Zmniejsza ból Uważa się, że Palo Santo łagodzi ból. Kadzidło może być pomocne przy bólach głowy, bólach gardła i artretyzmie. Relaksuje Wiele osób uważa, że aromat Palo Santo jest relaksujący. Mówi się, że ma on oczyszczający wpływ na ciało i umysł.  Palo Santo: jak używać? Sposób użycia Palo Santo jest bardzo prosty. Wystarczy chwila, żeby odczuć przyjemny, intensywny zapach kadzidła. Zastosowanie olejku Palo Santo: Olejek Palo Santo zwykle wdychamy podczas aromaterapii. To popularna metoda stosowana podczas uprawiania jogi, medytacji lub wykonywania innych czynności łagodzących stres. Olejek można również nakładać na skórę. Ta technika jest zwykle stosowana w leczeniu bólu....

Czytaj dalej