
Jak dzisiaj radzić sobie ze stresem? Wyobraź sobie… wiadro albo zlew
Nawet jeśli zazwyczaj jesteś opanowana i odporna na stres, to rok 2020 mógł dać ci mocno w kość. Lęk związany z epidemią koronawirusa, niepokój o bliskich, strach związany z niepewną przyszłością, ciągłe poczucie niepewności – to wszystko może prowadzić do przygnębienia i wyczerpania. Czujemy to wszystkie coraz wyraźniej. Jak sobie poradzić z narastającą paniką? Jednym ze sposobów, które mogą zadziałać, jest wizualizacja swojego stresu.
Wyobraź sobie, że masz przed sobą zlew lub wiadro z dziurawym dnem i za każdym razem, gdy coś powoduje niepokój lub stres, one zaczynają się wypełniać wodą. Woda nie znika natychmiast. Potrzeba czasu, aby spłynąć. A jeśli zaczniesz swój zbiornik zbyt szybko ponownie napełniać i nie zadbasz – sama! – o to, by woda spłynęła, w końcu zaleje ci całą kuchnię.
Wygraj ze stresem
W psychologii już od dawna istnieje pojęcie „dziurawego wiadra stresu” – to jedno z popularnych porównań, gdzie wiadrem jest twój system nerwowy, a stresem: woda.
Wszyscy każdego dnia mamy do czynienia ze stresowymi sytuacjami. I dobrze, bo stres w niewielkich dawkach jest nam potrzebny do działania i rozwoju. Jeżeli jednak będzie go za dużo, jeśli w naszym zlewie czy wiadrze woda zacznie przelewać się górą – to będzie oznaczało, że straciliśmy kontrolę nad swoimi emocjami.
Spróbuj wyobrazić sobie, ile wody jest już w twoim zlewie. Już samo to pozwoli ci się odrobinę rozluźnić. Jeśli w twojej wizualizacji zlew będzie pełen po brzegi, zastanów się, jak możesz go opróżnić. Zapal świeczkę i popatrz przez chwilę w mrugający płomyk. Włącz ulubioną piosenkę – jeśli energetyczną, to poskacz przy niej przez chwilę, jeśli spokojną, połóż się i wysłuchaj z zamkniętymi oczami. Zmocz ręcznik w gorącej wodzie i wyciśnięty połóż sobie na twarz – wdychaj gorące wilgotne powietrze, poczuj, jak twoja twarz się rozluźnia. Każdego dnia wyłącz komórkę na godzinę, atakujące nas powiadomienia np. z mediów społecznościowych są dużym czynnikiem stresującym – i jednocześnie uzależniającym. Uwalniaj napięcie, robiąc rzeczy, które sprawiają ci przyjemność, relaksują. Daj sobie czas na opróżnienie i ponowne wypełnienie zbiornika.
Czytaj też: Jak wieść (wystarczająco) spełnione życie? Poznaj proste przepisy na szczęście
„To całkowicie zrozumiałe, że czujemy się przytłoczeni, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, gdy wszystko zmienia się z tygodnia na tydzień” — podkreśla psychoterapeuta Ruairi Stewart i dodaje: „Przez narastający stres i niepewność możemy zapomnieć, że dbanie o siebie powinno być naszym priorytetem. Znajdź czas na samoopiekę. Stres wyczerpuje organizm. Sprawia, że jesteś mniej obecny i wpływa na ogólną jakość twojego życia. ”
Stewart kontynuuje: „Ponieważ wokół ciebie dzieje się tak wiele, niezwykle ważne jest, abyś zawsze znalazła dla siebie trochę czasu. Może to być tak proste, jak przebywanie na łonie natury przez 15 minut, słuchanie podcastu, zapalanie świec w domu, ćwiczenia, medytacja, rozciąganie, gotowanie, a nawet oglądanie ulubionego serialu”.