Smutek – emocja dla ludzi słabych? Nie! Zobacz, jak uwolnić go w bezpieczny sposób
Adobe Stock

Smutek – emocja dla ludzi słabych? Nie! Zobacz, jak uwolnić go w bezpieczny sposób

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że emocje są dla ludzi słabych, a jedną z nich – smutek – szczególnie utożsamiamy z porażką. Dlaczego tak bardzo chcemy go unikać?
Kamila Geodecka
24.03.2021

Być może miałaś kiedyś wrażenie, że jesteś smutna, chcesz po prostu się rozpłakać i poczuć ulgę, ale nie możesz tego zrobić? Zapewne tak. Prawdopodobnie większość z nas miała taką sytuację przynajmniej raz w życiu. Wolimy dusić w sobie emocje niż je uwolnić.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

„Nie bądź beksą”

Smutek jest naturalną, adaptacyjną odpowiedzią na stratę, którą może być na przykład śmierć bliskiej osoby, rozstanie, dorastanie i wyprowadzka naszych dzieci, przeprowadzka z domu, miasta lub kraju, który nazywaliśmy „domem”, zepsuty lub zgubiony cenny przedmiot itd. Te straty rodzą się z naszej zdolności do kochania i emocjonalnego przywiązywania się do ludzi, rzeczy czy miejsc. „Miłość i strata idą w parze” – pisze psycholożka Hilary Jacobs Hendel.

Nauczono nas jednak, że nie możemy czuć smutku po stracie – fizycznej lub emocjonalnej. W wielu rodzinach uczy się dzieci, że nie mogą odczuwać tej emocji. Jeśli dziecko jest smutne i płacze, krytykuje się je za to, że jest potrzebujące, czuje się źle lub domaga się czułości. W konsekwencji już od najmłodszych lat staramy się zdusić w sobie smutek i nie pokazywać go na zewnątrz. Nie chcemy płakać, bo słyszeliśmy, że beksy są nielubiane, niegrzeczne, złe. To niesie za sobą poważne konsekwencje.

Czytaj także: Emocje. Jak wyrażać je w zdrowy sposób?

Zduszony smutek

Za każdym razem, gdy dusisz w sobie smutek, aktywujesz swoje mechanizmy obronne takie jak perfekcjonizm, sięganie po używki czy obsesyjny osąd samego siebie. Jak twierdzi Hilary Jacobs Hendel, radząc sobie w taki sposób ze smutkiem, jak na ironię, możemy zacząć odczuwać lęk, stany depresyjne, dokuczliwe uczucie oddzielenia się od siebie i swojej emocjonalności.

Jeśli pozwolimy sobie na naturalne odczuwanie smutku, niektóre z naszych niezdrowych nawyków mogą po prostu zniknąć, ponieważ nie będziemy czuły potrzeby, by ich używać. Jak w bezpieczny sposób uwolnić swój smutek?

Czytaj także: Otwarcie okazujesz emocje? Prawdopodobnie jesteś bardziej kreatywna

Smutek dla opornych

Płacz to jeden ze sposobów na uwolnienie się od smutku. Jeśli jesteś osobą, która odczuwa dużą blokadę przed uronieniem nawet najmniejszej łezki, możesz skorzystać z ćwiczenia, które proponuje Hilary Jacobs Hendel.

 1. Usiądź wygodnie na swoim łóżku lub krześle. Przynieś sobie miękką poduszkę czy koc do przytulenia i dla wygody.
 2. Oddychając przez nos lub usta, wyobraź sobie, że kierujesz powietrze głęboko do podstawy brzucha. Staraj się nie unosić klatki piersiowej, a zamiast tego pozwól powietrzu wypchnąć brzuch.
 3. Przytrzymaj powietrze przez sekundę, aż poczujesz ciśnienie w środku swojego ciała. Następnie powoli wypuść powietrze przez zaciśnięte usta, jakbyś dmuchała na łyżkę gorącej zupy. Poczujesz, że twoje ciało jest bardziej zrelaksowane.
 4. Zrób pięć lub sześć takich głębokich wdechów i wydechów.  
 5. Podczas oddychania staraj się również zwracać uwagę na krzesło lub łóżko, na którym siedzisz. Poczuj się obciążona grawitacją, jakbyś była połączona z krzesłem lub łóżkiem.
 6. Następnie przypomnij sobie stratę, jakiej doświadczyłaś w swoim życiu.
 7.  Zwróć uwagę na to, jakie zmiany zachodzą w twoim ciele. Zobacz, czy potrafisz odnaleźć w swoim ciele uczucie smutku, czy możesz je zlokalizować. Możesz zauważyć uczucie ciężkości w klatce piersiowej, ucisk w gardle lub napięcie oczu. Cokolwiek czujesz, jest to normalne i naturalne.
 8. Pozostań przy uczuciu smutku i oddychaj delikatnie. Możesz zacząć odczuwać poruszającą się lub narastającą falę smutku. Postaraj się jednak pozostać przy tej emocji.
 9. Jeśli czujesz za dużo, spróbuj porzucić jakiekolwiek myśli lub obrazy w swoim umyśle i po prostu skup się na odczuciach smutku w ciele. Bądź ciekawa tej emocji i współczuj sobie, bądź dla siebie czuła.
 10. Pokonaj tę falę smutku i pozostań z nim. Pozwól sobie na płacz!
 11. Oddychaj spokojnie, aż poczujesz się spokojniejsza.
 12. Kiedy będziesz gotowa, wstań i kontynuuj swój dzień.

Pamiętaj, że uwalnianie podstawowych emocji, takich jak smutek, jest niezbędne do utrzymania zdrowia emocjonalnego. Jeśli wykonałaś to ćwiczenie, właśnie zrobiłaś coś dobrego dla siebie! Zawsze traktuj siebie z troską i delikatnością, zupełnie tak,  jakbyś dbała o kogoś, kogo kochasz.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Fotolia

Ćwiczenia relaksacyjne, które wykonasz w domu

To jeden z najlepszych sposobów na szybkie pokonanie stresu
Redakcja polki.pl
11.06.2008

Wystarczy dosłownie 5 minut, by uporać się ze zmęczeniem i stresem. Zachęcamy Państwa do znalezienia kilku minut w ciągu każdej godziny pracy i wykonania wybranego ćwiczenia lub ćwiczeń - dzięki takiemu szybkiemu relaksowi o wiele łatwiej będzie znaleźć siły do wykonywania dalszych obowiązków zawodowych. Zwiększenie świadomości własnego ciała Usiądź lub połóż się wygodnie, nie zamykaj oczu. Skoncentruj swoja uwagę na świecie zewnętrznym, obserwuj to, co dzieje się dookoła, myśl o tym. Teraz zamknij oczy, uspokój oddech. Wsłuchaj się w odgłosy, które do Ciebie docierają i poczuj zapachy, które Cię otaczają. Następnie przenieś swoją uwagę na własne ciało, „badaj” różne jego części. Na zmianę przenoś uwagę raz na świat zewnętrzny, raz na wewnętrzny. Drzewo na wietrze W postawie swobodnej rozstawiamy stopy na szerokość bioder, ramiona unosimy w górę. Imitujemy ruch gałęzi na wietrze. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy, aż napięcie mięśni całkowicie zniknie. Dla pracujących przy komputerze Wielogodzinna praca przed monitorem komputera nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego też ważne jest przestrzeganie pewnym podstawowych zasad. Oto one: Zadbaj o to, by mieć wygodne krzesło. Siedź prosto. Często, nawet siedząc, przeciągaj się i rozciągaj mięśnie. Przynajmniej co godzinę rób sobie pięciominutową przerwę. Gdy poczujesz, że twoje oczy są zmęczone, zasłoń je na chwilę dłońmi. Rób sobie przerwy na mruganie powiekami. Co jakiś czas odrywaj wzrok od monitora, patrz w dal, najlepiej przez okno. Gimnastykuj oczy – spójrz najpierw w górę, potem w dół, w lewo, w prawo. Na koniec rysuj oczami koła, w jedną i drugą stronę. Postaw przy komputerze...

Czytaj dalej
medytacja
pexels.com

Medytacja na otwarcie serca –  dobra na wyciszenie oraz relaks

Medytacja na otwarcie serca to sposób na relaks i odpoczynek. Pomoże ci także odczuć więcej radości i miłości w twoim życiu.
Kamila Geodecka
10.12.2020

Jeśli praktykujesz medytację lub od jakiegoś czasu o niej czytasz, pewnie zauważyłaś, jak dużą rolę odgrywa oddech. To od niego zazwyczaj zaczyna się praktykę, na nim skupia się cała uwaga. W medytacji na otwarcie serca chcemy skoncentrować się jednak na samym środku twojego ciała i na sercu, z którego symbolicznie wydostają się wszystkie emocje. To w nim trzymamy nasze bóle i radości, wspomnienia i lęki . Medytacja na otwarcie serca to prosta i bardzo przyjemna forma praktyki medytowania. Pozwoli ci na oczyszczenie umysłu, relaks oraz wyciszenie się. W ten sposób będziesz mogła także pozbyć się negatywnych emocji oraz uczuć. Poczujesz również natychmiastowe odświeżenie umysłu. Medytacja – przygotowanie Daj sobie 10 minut, wyłącz telefon, komputer i telewizor. Spróbuj też odpocząć przed medytacją. Nie rozpoczynaj zasapana, głodna i bez chęci. Zadbaj też o swój własny kąt, w którym będzie cicho i spokojnie, a ty będziesz czuła się bezpiecznie. Możesz usiąść na podłodze w siadzie skrzyżnym lub na krześle. Pamiętaj o wyprostowanych plecach oraz o luźno opuszczonych ramionach i barkach. Jeśli chcesz, możesz się także położyć na podłodze. Wtedy dłonie oraz stopy powinny być rozluźnione. Zamknij oczy i pozwól im się zapaść, nie kontroluj ich ruchu. Czytaj także:  Relaks w domu jak na urlopie pod palmami? To możliwe Medytacja na otwarcie serca Gdy będziesz czuła się w pełni rozluźniona, spróbuj skoncentrować się na tym, co wewnętrzne. Niech świat zewnętrzny przez chwile nie będzie istniał. Zauważ, jakie myśli przechodzą przez twoją głowę. Czy są pozytywne? Może budzą w tobie niepokój? A może to jakieś wspomnienia? Nie próbuj pozbywać się tych myśli, po prostu je obserwuj. Teraz postaraj się skoncentrować na samym środku swojego ciała –...

Czytaj dalej
Pexels.com

Emocje. Jak wyrażać je w zdrowy sposób?

Akceptujmy wszystkie emocje, nawet te najtrudniejsze, ale nauczmy się wyrażać je w nieraniący sposób.
Sylwia Arlak
10.12.2020

Emocje bywają skomplikowane. Jaki jest najlepszy sposób na wyrażenie swoich uczuć? Czy powinnam robić i mówić wszystko, co przyjdzie mi do głowy? Czy lepiej dzielić się emocjami, czy zachować pewne uczucia dla siebie? W kwestii edukacji emocjonalnej wciąż mamy wiele do zrobienia. Dorastamy, słysząc takie zdania, jak „mężczyźni nie płaczą”, „nie denerwuj się, przecież nie jest tak źle”, „jeśli wyrażasz swoje emocje, ludzie pomyślą, że jesteś miękka” czy „nie pozwól, żeby emocje na ciebie wpływały”. Nic dziwnego, że część z nas odłącza się od swoich emocji. Stały się dla nas czymś, co tylko przeszkadza nam w codziennym życiu. Emocje: najczęstsze błędy, jakie popełniamy Co możemy zrobić, żeby emocje stały się naszymi sprzymierzeńcami i źródłem informacji o nas samych? Oto, czego należy unikać. Nie myśl, że istnieją „złe” emocje. Nie ma złych czy dobrych emocji. Emocje są częścią ludzkiej natury. Nie karzmy się za to, co odczuwamy. Kobiety często mają problem z wyrażaniem złości, a mężczyźni rzadko pozwalają sobie na płacz. Tłumimy emocje przez ograniczające, szkodliwe przekonania, które słyszałyśmy już w dzieciństwie. Nie ignoruj, nie tłum emocji Przymykanie oczu na nasze emocje nie sprawi, że znikną. Jeśli chce ci się płakać, płacz. Jeśli jesteś zdenerwowana, zamknij się w pokoju i krzycz, skacz albo idź pobiegać (zrób cokolwiek, co pozwoli ci rozładować emocje). Zagłuszając uczucia, możemy cierpieć na problemy ze snem czy z brakiem koncentracji, odczuwać dyskomfort, a nawet ból fizyczny. Nie wybuchaj Przydarzyło się to każdej z nas. Po wyjątkowo trudnym dniu w pracy wracamy późno do domu i widzimy, że nasz partner nie wyrzucił śmieci. Kończy się karczemną awanturą, a ty czujesz się...

Czytaj dalej
joga
pexels.com

Pozycje relaksacyjne w jodze: 5 asan na rozluźnienie i odpoczynek

Joga czasami może być wymagającą praktyką dla naszego ciała oraz duszy. Na szczęście są bardzo przyjemne asany, które pozwolą nam na relaks.
Kamila Geodecka
14.12.2020

Relaksacyjne pozycje w jodze można wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze, możesz z nich ułożyć cały swój trening. Jeśli czujesz się przeciążona, zestresowana i spięta, nie ma sensu rozpoczynać praktyki, która będzie wymagająca i jeszcze bardziej obciąży twoje ciało i twoją psychikę. Nawet jeśli jesteś już nieco bardziej doświadczoną joginką – daj sobie czasami odpocząć i wykonaj kilka prostych pozycji. Po drugie, relaksacyjne asany świetnie sprawdzą się na zakończenie praktyki jogi lub innego treningu, który wykonujesz – np. biegania, treningu siłowego czy tego na spalanie tłuszczu. Nie bój się, jeśli nigdy tego nie robiłaś. Poniżej przedstawiamy 5 pozycji, które możesz wykonać w domu bez wcześniejszego przygotowania. Czytaj też: Joga na płaski brzuch. Te proste ćwiczenia wykonasz samodzielnie Balasana – Pozycja Dziecka Uklęknij na piętach i rozszerz kolana na szerokość swoich bioder. Na wydechu pochyl się do przodu i oprzyj swoje ciało na udach. Wydłuż kręgosłup. Postaraj się dotknąć czołem podłogi, a jeśli nie możesz tego zrobić, podłuż pod głowę zwinięty koc.  Ręce wyciągnij przed siebie – niech będą zgięte w łokciach na szerokości twoich nóg. Pozostań w takiej pozycji na około 10 powolnych wdechów i wydechów. Czytaj także:   Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy Uttana Shishosana –  Pozycja przeciągającego się szczenięcia Ponownie uklęknij na macie i powędruj swoimi dłońmi do przodu. Twoje uda i kolana powinny tworzyć kąt prosty – będziesz więc bardzo wychylona do przodu. Czoło spokojnie oprzyj na macie. Niech ręce z otwartymi dłońmi przylegają do podłogi nad twoją głową. Poczuj wydłużony kręgosłup i rozluźnij mięśnie karku. Powinnaś poczuć pełne rozciągnięcie...

Czytaj dalej