
Smutek – emocja dla ludzi słabych? Nie! Zobacz, jak uwolnić go w bezpieczny sposób
Być może miałaś kiedyś wrażenie, że jesteś smutna, chcesz po prostu się rozpłakać i poczuć ulgę, ale nie możesz tego zrobić? Zapewne tak. Prawdopodobnie większość z nas miała taką sytuację przynajmniej raz w życiu. Wolimy dusić w sobie emocje niż je uwolnić.
„Nie bądź beksą”
Smutek jest naturalną, adaptacyjną odpowiedzią na stratę, którą może być na przykład śmierć bliskiej osoby, rozstanie, dorastanie i wyprowadzka naszych dzieci, przeprowadzka z domu, miasta lub kraju, który nazywaliśmy „domem”, zepsuty lub zgubiony cenny przedmiot itd. Te straty rodzą się z naszej zdolności do kochania i emocjonalnego przywiązywania się do ludzi, rzeczy czy miejsc. „Miłość i strata idą w parze” – pisze psycholożka Hilary Jacobs Hendel.
Nauczono nas jednak, że nie możemy czuć smutku po stracie – fizycznej lub emocjonalnej. W wielu rodzinach uczy się dzieci, że nie mogą odczuwać tej emocji. Jeśli dziecko jest smutne i płacze, krytykuje się je za to, że jest potrzebujące, czuje się źle lub domaga się czułości. W konsekwencji już od najmłodszych lat staramy się zdusić w sobie smutek i nie pokazywać go na zewnątrz. Nie chcemy płakać, bo słyszeliśmy, że beksy są nielubiane, niegrzeczne, złe. To niesie za sobą poważne konsekwencje.
Czytaj także: Emocje. Jak wyrażać je w zdrowy sposób?
Zduszony smutek
Za każdym razem, gdy dusisz w sobie smutek, aktywujesz swoje mechanizmy obronne takie jak perfekcjonizm, sięganie po używki czy obsesyjny osąd samego siebie. Jak twierdzi Hilary Jacobs Hendel, radząc sobie w taki sposób ze smutkiem, jak na ironię, możemy zacząć odczuwać lęk, stany depresyjne, dokuczliwe uczucie oddzielenia się od siebie i swojej emocjonalności.
Jeśli pozwolimy sobie na naturalne odczuwanie smutku, niektóre z naszych niezdrowych nawyków mogą po prostu zniknąć, ponieważ nie będziemy czuły potrzeby, by ich używać. Jak w bezpieczny sposób uwolnić swój smutek?
Czytaj także: Otwarcie okazujesz emocje? Prawdopodobnie jesteś bardziej kreatywna
Smutek dla opornych
Płacz to jeden ze sposobów na uwolnienie się od smutku. Jeśli jesteś osobą, która odczuwa dużą blokadę przed uronieniem nawet najmniejszej łezki, możesz skorzystać z ćwiczenia, które proponuje Hilary Jacobs Hendel.
- Usiądź wygodnie na swoim łóżku lub krześle. Przynieś sobie miękką poduszkę czy koc do przytulenia i dla wygody.
- Oddychając przez nos lub usta, wyobraź sobie, że kierujesz powietrze głęboko do podstawy brzucha. Staraj się nie unosić klatki piersiowej, a zamiast tego pozwól powietrzu wypchnąć brzuch.
- Przytrzymaj powietrze przez sekundę, aż poczujesz ciśnienie w środku swojego ciała. Następnie powoli wypuść powietrze przez zaciśnięte usta, jakbyś dmuchała na łyżkę gorącej zupy. Poczujesz, że twoje ciało jest bardziej zrelaksowane.
- Zrób pięć lub sześć takich głębokich wdechów i wydechów.
- Podczas oddychania staraj się również zwracać uwagę na krzesło lub łóżko, na którym siedzisz. Poczuj się obciążona grawitacją, jakbyś była połączona z krzesłem lub łóżkiem.
- Następnie przypomnij sobie stratę, jakiej doświadczyłaś w swoim życiu.
- Zwróć uwagę na to, jakie zmiany zachodzą w twoim ciele. Zobacz, czy potrafisz odnaleźć w swoim ciele uczucie smutku, czy możesz je zlokalizować. Możesz zauważyć uczucie ciężkości w klatce piersiowej, ucisk w gardle lub napięcie oczu. Cokolwiek czujesz, jest to normalne i naturalne.
- Pozostań przy uczuciu smutku i oddychaj delikatnie. Możesz zacząć odczuwać poruszającą się lub narastającą falę smutku. Postaraj się jednak pozostać przy tej emocji.
- Jeśli czujesz za dużo, spróbuj porzucić jakiekolwiek myśli lub obrazy w swoim umyśle i po prostu skup się na odczuciach smutku w ciele. Bądź ciekawa tej emocji i współczuj sobie, bądź dla siebie czuła.
- Pokonaj tę falę smutku i pozostań z nim. Pozwól sobie na płacz!
- Oddychaj spokojnie, aż poczujesz się spokojniejsza.
- Kiedy będziesz gotowa, wstań i kontynuuj swój dzień.
Pamiętaj, że uwalnianie podstawowych emocji, takich jak smutek, jest niezbędne do utrzymania zdrowia emocjonalnego. Jeśli wykonałaś to ćwiczenie, właśnie zrobiłaś coś dobrego dla siebie! Zawsze traktuj siebie z troską i delikatnością, zupełnie tak, jakbyś dbała o kogoś, kogo kochasz.