
Trening autogenny Schultza pomaga kontrolować emocje. Na czym polega i jak go wykonać?
W 1932 roku niemiecki psychiatra Johannes Schultz opracował system ćwiczeń. Tworząc go, opierał się na metodach stosowanych w jodze oraz podczas medytacji zen. Nazwał go techniką „autogenną”, dlatego że w tym przypadku człowiek sam oddziałuje na swój układ nerwowy.
Czytaj także: Medytacja zmniejsza stres i redukuje napięcie. Wystarczą 3 minuty dziennie
Na czym polega i jak działa trening autogenny Schultza?
Głównym celem tego treningu jest przywrócenie równowagi pomiędzy przywspółczulnym a współczulnym układem nerwowym. Ten pierwszy odpowiada za procesy trawienia, „uruchamia” jelita, obniża ciśnienie krwi, spowalnia bicie serca i reguluje działanie układu odpornościowego. Mówiąc wprost, chodzi o to, by nauczyć się sterować własnym organizmem. Można robić to samemu, w domu, i traktować tę technikę jako sposób relaksacji i zapobieganie skutkom stresu.
Taki trening stosuje się także w terapii wspomagającej leczenie nerwic i zaburzeń psychosomatycznych, w dolegliwościach hormonalnych, w przypadku zaburzeń neurologicznych, w położnictwie, stomatologii. Ma on również zastosowanie w terapii dzieci z nadpobudliwością ruchową. Jest bezpieczny i bardzo prosty. W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby go wykonywać, ani nie odnotowano żadnych niepożądanych skutków ubocznych.
Czytaj też: Zaburzenia lękowe – poznaj rodzaje lęku i sposoby, jak go pokonać
Sześć kroków Schultza
Trening składa się z sześciu faz. Należą do nich: uczucie ciężaru, uczucie ciepła, regulacja pracy serca, regulacja swobodnego oddychania, uczucie ciepła w splocie słonecznym, uczucie chłodu na czole.
Ćwiczenia na początku nie powinny trwać dłużej niż 30 minut, czyli każda faza po 5 minut. Przez pierwsze dwa tygodnie praktykuje się jedynie uczucie ciężaru, a potem należy przejść do kolejnych ćwiczeń. W podstawowym treningu należy powtarzać je przez 12 tygodni.
Czytaj także: Medytacja przynosi więcej korzyści, niż myślisz – słuchaj podcastu Kasi Bem
Jak ćwiczyć trening autogenny Schultza?
Należy usiąść wygodnie w spokojnym miejscu. Następnie zamknąć oczy i skupić uwagę na sobie. Zrobić kilka głębokich wdechów i wydechów, koncentrując się na procesie oddychania. Następnie należy w myślach wydać sobie polecenia zgodne z sześcioma etapami treningu, czyli, odczuwać kolejno ciężar, ciepło i rozluźnienie poszczególnych części ciała. W myślach powtarzać należy także pewne komendy np.: „Przepełnia mnie radość i wewnętrzna harmonia”. A pod koniec treningu polecenie: „Jestem wypoczęta i zrelaksowana”. Następnie należy otworzyć oczy.