
Przede wszystkim wyznacz granice. Jak radzić sobie z partnerem chwiejnym emocjonalnie?
Kiedy się zakochujesz, wydaje ci się, że twój związek (i partner) jest idealny. Długo nie chcesz przyjąć do wiadomości, że może być inaczej, nawet jeśli twoi bliscy nie podzielają twojego entuzjazmu. Faza uniesienia mija (twój mózg w końcu przestaje wytwarzać jak najwięcej poprawiających samopoczucie substancji chemicznych) i pryskają złudzenia. Idealny partner zmienił się w kogoś, kogo ledwo rozpoznajesz.
Czytaj także: Model Knappa: 10 etapów związku, które przechodzi (prawie) każda para
Każdy z nas ma złe dni i wahania nastroju. Każdy czasami się denerwuje. Taką już mamy naturę. Ale skąd mamy wiedzieć, że nasz partner przekracza granice? Kluczem do zdrowych relacji jest sposób wyrażania złości. Jeśli twój partner wybucha bez wyraźnego powodu (albo z powodu małych rzeczy), bądź ostrożna. Ogromne wahania nastroju, brak empatii, niezdolność do przyznania się do błędu, wieczne obwinianie innych, manipulacja to kolejne sygnały ostrzegawcze.
Niestabilny emocjonalnie partner zamienia swoje (a w konsekwencji i twoje) życie w niekończący się dramat. Jak z nim postępować? Oto kilka najważniejszych porad:
Zatrzymaj się i obserwuj
Zadaj sobie pytanie, czy zrobiłaś coś złego. Osoby niestabilne emocjonalnie kwestionują działania i zdrowie psychiczne innych. Czy naprawdę zrobiłaś cos złego? Prawdopodobnie nie. Ktoś chce, żebyś tak właśnie myślała.
Poznaj perspektywę innych ludzi
Opowiedz swoje historie bliskim, zaufanym osobom. Zapytaj ich, czy twój partner przesadza, czy rzeczywiście wina leży po twojej stronie. Osoby z zewnątrz będą bardziej obiektywne.
Nie angażuj się w ich dramaty
Jak mówi przysłowie: „Do tanga trzeba dwojga”. Partner niestabilny emocjonalnie nie może sam grać w swoją grę. Potrzebuje ciebie. Dlatego nie daj się wciągnąć w ich dramaty. Nie angażuj się i odejdź.
Wyznaczaj granice
Jeśli partner zaatakuje cię werbalnie, psychicznie lub emocjonalnie, skończ rozmowę. Nie pozwól mu tego robić. Żądaj, żeby rozmawiał z tobą tak, jak na to zasługujesz — miło i z szacunkiem. Powiedz mu, że wrócicie do rozmowy, kiedy zacznie traktować cię na równi. Pamiętaj, że to ty uczysz ludzi, jak mają cię traktować.
Czytaj też: DDA – dorosłe dzieci alkoholików mogą wyzwolić się z przekleństw przeszłości
Zachowaj spokój i nie daj mu się nabrać
Kiedy twój partner inicjuje kolejną kłótnię, zamiast się bronić, zdystansuj się. Zachowaj spokój i rozsądek. Zapamiętuj (a najlepiej zapisuj lub nagrywaj) wszystko, co ci mówi i robi. Kiedy będzie próbował zaprzeczać faktom (sprawiając, że to ty wychodzisz na oszustkę), będziesz miała dowód.
Zaproponuj terapię
Partner niestabilny emocjonalnie często sam nie jest w stanie się zmienić. Namów go na wizytę u terapeuty lub psychologa. Możecie wybrać się do specjalisty na terapię dla par.
Czytaj także: Czy terapia małżeńska pomaga uratować związek?
Jeśli wszystko inne zawiedzie, zakończ związek
Bycie w związku z osobą niestabilną emocjonalnie nie jest łatwe. Nigdy nie możesz być pewna, jak zachowa się lub co powie twój partner. To nie jest sposób na życie. Każdy zasługuje na szczęśliwy, wspierający związek. Jeśli próbowałaś już wszystkiego, co mogłaś zrobić, aby naprawić relację z kimś, kto jest niestabilny emocjonalnie, odejdź. Daj sobie szansę na normalność.