
Jak narcyz zachowuje się po rozstaniu? Najpierw będzie miły, ale staniesz się jego wrogiem
Mówi się, że łatwo wejść w związek z narcyzem (na początku znajomości potrafi być niezwykle czarujący), trudniej żyć u jego boku, a rozstać się z nim to nie lada wyczyn. W końcu narcyz, jak nikt inny, za wszelką cenę będzie chciał cię zatrzymać przy sobie. Choć nie oznacza to, że rozstanie z nim jest niemożliwe, przez pierwsze miesiące (a nawet lata!) po rozstaniu może próbować tobą manipulować.
Narcyz nie potrafi kochać
Najlepiej byłoby całkowicie zerwać z nim kontakt. Nie odpowiadać na SMS-y, nie dzwonić, nie spotykać się, a nawet przestać wspominać wspólne chwile. Nie myśl, że możecie zostać przyjaciółmi. Nawet jeśli bardzo za nim tęsknisz, im szybciej zaczniesz nowe życie bez narcyza, tym lepiej dla ciebie.
Narcyz za tobą nie tęskni. Choć może to zabrzmieć brutalnie, nigdy nie darzył cię prawdziwym uczuciem (nie ma w nim miłości, empatii, nie potrafi się do nikogo przywiązać). Będzie chciał do ciebie wrócić (albo natychmiast po rozstaniu zacznie szukać nowej partnerki), bo jest uzależniony od pobudzania jego ego. Musi mieć przy sobie kogoś, kto będzie utwierdzał go w przekonaniu, że jest wyjątkowy.
Czytaj też: Narcyzm a uzależnienie. Czy narcyzi częściej sięgają po używki i popadają w nałóg?
Rozstanie z narcyzem: najpierw komplementy, potem groźby
Narcyz przeprosi cię za wyrządzone krzywdy tylko w sytuacji, gdy sam będzie uważał, że może coś dla siebie ugrać. Częściej będzie jednak przekonywał cię o twojej własnej winie (dlatego tak ważne jest, żebyś nie wierzyła w ani jedno jego słowo). Po rozstaniu będzie próbował odzyskać nad tobą władzę. Nawet jeśli będzie zachowywał się jak na początku waszej znajomości (prawiąc ci komplementy, obsypując prezentami i zabierając w miejsca, które zawsze chciałaś odwiedzić), będzie obiecywał poprawę i błagał o powrót, pamiętaj, że to tylko poza. Jeśli to ty go opuściłaś, stałaś się jego wrogiem.
Tuż po rozstaniu może udawać osobę, którą był na początku związku: uprzejmą, czarująca, dowcipną. Jeśli ten sposób nie zadziałała, narcyz może zacząć ci grozić i cię szantażować. Może opowiadać nieprawdziwe historie waszym wspólnym znajomym. „Wybielać” siebie i zrzucać całą winę za rozpad waszego związku na ciebie. Może traktować cię w pogardliwy sposób albo wzbudzać w tobie poczucie winy. Może chcieć się zemścić, np. pokazując ci, że szybko znalazł kogoś na twoje miejsce. Może szantażować, mówiąc, że zrobi sobie krzywdę. Nie zniesie myśli, że radzisz sobie bez niego. Będzie próbował tak długo, jak długo będzie miał nadzieję, że znowu jesteś w stanie mu uwierzyć. Jeśli zacznie dostrzegać, że jego działania przynoszą skutki, nie da ci spokoju.
Nie daj się narcyzowi
Pamiętaj, że narcyz ma tendencję do odchodzenia i wracania. Jeśli to on podjął decyzję o rozstaniu, zrobił to, bo uważał, że nie jesteś już dłużej w stanie zaspokajać jego potrzeb. Nie chce on jednak stracić kontroli nad swoją ofiarą, więc wróci, żeby za jakiś czas znowu zerwać. Jeśli to ty od niego odeszłaś, wytrwaj w swoim postanowieniu. Jeśli dasz mu kolejną szansę, znowu będziesz przez niego cierpiała. Nie daj sobą manipulować. Obserwuj jego reakcje z dystansu, a najlepiej całkowicie się od niego odetnij.
Czytaj też: Jak postępować z narcyzem? Zacznij od wyznaczenia granic