Pewności siebie możesz się nauczyć! Poznaj sposoby, które działają
Adobe Stock

Pewności siebie możesz się nauczyć! Poznaj sposoby, które działają

Jak zadbać o poczucie własnej wartości?
Sylwia Niemczyk
29.10.2018

Pewność siebie to cecha dana nam raz na zawsze, jak kolor oczu albo kształt uszu? Nic bardziej mylnego! Po pierwsze, pewność siebie to raczej nasza umiejętność, a nie cecha osobowości. Po drugie – nawet jeśli nie została w nas zaszczepiona w dzieciństwie, możemy zacząć ją budować na każdym etapie życia, i to z dużą szansą na powodzenie. Żeby jednak tak było, musimy zmienić nasze nawyki myślowe, a to ciężka praca:

 

– Mówiąc:  »Nie uda mi się« albo: »Inni są mądrzejsi«, odbieramy sobie moc – mówi coach, Magdalena Malicka w rozmowie z Anną Maruszeczko („Uroda Życia” 11/2018) i wyjaśnia: – Gdy dopytuję, co ludzie rozumieją przez pojęcie pewności siebie, mówią zwykle, że brakuje im pewności siebie, bo ich nie pochwalono, bo ich skrytykowano, bo ktoś jest w czymś wyraźnie lepszy. Jakby istniał czynnik zewnętrzny, jakaś magiczna siła, która sprawi, że będą pewni siebie.

Jak dobrze się znają: Małgorzata Foremniak i jej córka, Ola Jędruszczak?

Pewność siebie zewnętrzna, wewnętrzna i… fasadowa

Taką pewność siebie, która zależy od okoliczności: np. ludzi, w jakich otoczeniu przebywamy, stanowiska pracy, jakie zajmujemy itd, możemy nazwać zewnętrzną pewnością siebie. Chociaż daje nam poczucie komfortu, to jednak kiedy zostaniemy pozbawieni naszych zewnętrznych atrybutów, szybko się ulatnia. 

– Bardziej pożądana jest ta wewnętrzna pewność siebie. Tylko ona daje wolność emocjonalną i jesteśmy pewni siebie niezależnie od tego, co ktoś o nas powie lub pomyśli. Emocjonalna wolność od naszych wyobrażeń i czynników zewnętrznych – to jest wartość – tłumaczy coach w „Urodzie Życia”. 

Istnieje także trzeci rodzaj pewności siebie: fasadowa, którą pokazujemy poprzez nasze gesty, głos, słowa, jakie wypowiadamy. 

– Ta wyćwiczona postawa, która wypływa z naszego ciała, a którą nazywam „postawą króla Juliana z Madagaskaru”: „Uwaga, patrzcie, idzie wasz król!” – wbrew pozorom buduje naszą wewnętrzną pewność siebie, bo fizjologia naszego ciała, w tym tak zwana postawa siły, wpływa na naszą psychikę. Bardziej fasadowa, tym samym nietrwała, jest pewność siebie związana z wizytówką, czyli ze stanowiskiem, drogim zegarkiem, dużym samochodem: „Jestem bogaty, mam władzę”, notabene w nie mniejszym stopniu dotyczy to kobiet. Gdy ludzie to tracą, świat im się wali. Inni budują swoją pozycję aktywnie, udzielając się na Facebooku czy Instagramie, „bo to buduje markę”. Buduje wizerunek, ale czy markę? Moim zdaniem siłę marki osobistej buduje poczucie własnej wartości - mówi Magdalena Malicka.

Jak budować wewnętrzną pewność siebie?

Według Magdaleny Malickiej, żeby wzmacniać w sobie wewnętrzną pewność siebie, potrzebne są trzy filary:

  • samoświadomość: uświadomienie sobie, jakie mamy mocne, ale i słabe strony. Żeby te mocne świadomie wykorzystywać i na nich budować poczucie własnej wartości, a nad słabymi być może popracować albo przynajmniej pamiętać o nich i nie ładować się w sytuacje, do których nie mamy kompetencji czy predyspozycji.
     
  • samoakceptacja: poczucie własnej wartości to sposób, w jaki zwykle myślimy o sobie. Z tego sposobu myślenia o sobie wynika wiara w swoje możliwości, z tego z kolei wynika pewność siebie. Pamiętajmy, że  pewność siebie to jest przekonanie, że  w jakiejkolwiek znaleźlibyśmy się sytuacji, to będziemy próbowali dać sobie radę. 
     
  • samodyscyplina: budowanie wewnętrznej pewności siebie to jest praca, wymaga konsekwentnego i czasem bezwzględnego działania, żeby mieć rezultaty. Same afirmacje typu: „Jestem szczupła” nie sprawią, że nagle schudniemy i pojawi się nam kaloryfer na brzuchu. To się samo nie stanie. Tak samo jest z naszymi przekonaniami i  poczuciem własnej wartości. Samodyscyplina w działaniu i w myśleniu polega na zmianie złych nawyków i ograniczających przekonań, odpowiedzialność za swoje myśli i stany emocjonalne.
 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG