
Wyczerpanie emocjonalne nie zawsze daje wyraźne oznaki! Czy potrafisz je rozpoznać?
Wszystkie czasem czujemy się wyczerpane emocjonalne. To normalne, kiedy przedawkujemy pewne emocje i radzimy sobie (lepiej lub gorzej) z trudnościami dnia codziennego. Problem pojawia się kiedy emocjonalne wyczerpanie zamienia się w wieczne doświadczanie negatywnych emocji. Emocje to przecież nasza siła napędowa. Im lepiej je rozumiemy, tym łatwiej sobie z nimi radzimy i pielęgnujemy je.
Zastanów się, jak często czujesz się:
- przytłoczona,
- zmartwiona,
- znudzona,
- niespokojna,
- nieszczęśliwa
- sfrustrowana,
- zazdrosna,
- przestraszona,
- poirytowana
- zła.
Nadmiar trudnych emocji prowadzi do wyczerpania emocjonalnego — stanu otępienia, zagubienia i zmęczenia. Stąd już tylko krok do zaburzeń lękowych lub depresyjnych, którym mogą towarzyszyć też choroby psychosomatyczne. Jakie są główne objawy wyczerpania emocjonalnego?
Chroniczne zmęczenie
Niezależnie od tego czy prześpisz pięć, czy dziewięć godzin, czujesz się wyczerpana. Nie pomoże ci ani kolejna kawa, ani drzemka w ciągu dnia. Masz problem z koncentracją, nie możesz zebrać myśli.
Tracisz zainteresowanie codziennymi czynnościami
Jesteś zdemotywowana i nic ci się nie chce. Kiedy ktoś od ciebie czegoś chce, czujesz irytację. Nie masz motywacji do tego, aby angażować się w nowe projekty, odkrywać świat. Chcesz, żeby wszyscy zostawili cię w spokoju.
Tracisz cierpliwość
Zachowania partnera, na które kiedyś przymykałaś oko, teraz cię irytują. W pewnym momencie ukochany może stać się dla ciebie obojętny. Uważasz, że twój związek jest nudny. Stajesz się niecierpliwa, zła, zazdrosna i coraz więcej jest w tobie frustracji.
Czujesz, że nie zasługujesz na szczęście
Wolisz się izolować niż przebywać z ludźmi. Czujesz się niepewnie, jesteś niespokojna. Zaczynasz kwestionować swoje możliwości, twoja samoocena spada coraz niżej. Miks tych uczuć i nastrojów powoduje tyle zamieszania, urazy i smutku, że dochodzi do całkowitego wyczerpania emocjonalnego — stanu wypalenia.
Czytaj też: Jak wieść (wystarczająco) spełnione życie? Poznaj proste przepisy na szczęście
Jak przezwyciężyć ten stan? Naucz się rozpoznawać emocje, zanim się pojawią i zanim będzie za późno. Nie tłum ich. Naucz się odmawiać, bądź asertywna, ale też odważnie sięgaj po swoje. Pozwól sobie na niepowodzenia i przestań karmić negatywne myśli w swojej głowie. Każdego dnia znajdź chwilę dla siebie. Nie bierz na siebie zbyt dużo obowiązków i nie próbuj wykonywać wielu czynności w jednym czasie. Pamiętaj też, że nasz rozwój osobisty zależy od komunikacji i wzajemnych relacji z ludźmi wokół nas. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy coś idzie nie tak.