Wysoko wrażliwi ludzie mogą nas wiele nauczyć o empatii i uważności w życiu
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Wysoko wrażliwi ludzie mogą nas wiele nauczyć o empatii i uważności w życiu

Często osoby wysoko wrażliwe mają opinię histeryków i marud, tymczasem empatii i wnikliwego spojrzenia na świat możemy im tylko pozazdrościć. Ludzie z nadwrażliwością mogą być naszymi najlepszymi nauczycielami.
Sylwia Arlak
09.07.2020

Nieśmiały, dziwak, histeryk. Wysoko wrażliwi ludzie muszą walczyć z wieloma stereotypami na swój temat. Większość ludzi  nie przyswaja milionów bodźców, którymi atakuje nas świat zewnętrzny. Wysokowrażliwcy mają o wiele czujniejsze radary: chcąc nie chcąc odbierają więcej zapachów, dźwięków, są bardziej drażliwi na dotyk. Jak królewna na ziarnku grochu – mają cienką skórę, przez którą przenika dosłownie wszystko. Muszą udźwignąć o wiele więcej, więc nic dziwnego, że łatwiej się męczą, są bardziej podatni na stres i potrzebują w życiu znacznie więcej spokoju: „Wrażliwi ludzie czują tak głęboko, że często muszą się wycofać ze świata, by w spokoju wykopać się spod warstw bólu” – pisała Shannon Adler, coacherka i autorka książek psychologicznych.

Wbrew pozorom wysoko wrażliwych ludzi jest bardzo dużo, badaczka Elaine Aron uważa, że co piąty człowiek zmaga się z wysoką wrażliwością. Zmaga – bo wysoka wrażliwość to wielki ciężar. Ale jednocześnie: cenny dar, który pozwala nadwrażliwcom żyć pełniejszym życiem. Zobacz, czego każdy z nas może się od nich  nauczyć. 

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Uważność na innych

Wysoko wrażliwe osoby mają zazwyczaj świetną intuicję. Potrafią odczytywać niewerbalne wskazówki i subtelne emocje. Zauważają detale czy drobne zmiany w swoim otoczeniu, nawet jeśli inni nie są ich świadomi. Często dostrzegają różnego rodzaju zagrożenia szybciej, niż inni. Szybko reagują i są dobrymi analitykami.

Empatia

Czują mocniej, więc interesują ich tylko głębokie, prawdziwe relacje. A dzięki wrodzonej empatii i inteligencji emocjonalnej, są doskonałymi towarzyszami. Są też bardzo świadomi siebie (dzięki czemu łatwiej im radzić sobie z niepowodzeniami) i emocji innych ludzi. Empatyczni, z łatwością potrafią wczuć się w problemy innych. Są współczujący i zawsze troszczą się o innych. Potrafią słuchać. Nie lubią konfrontacji i starają się unikać sytuacji konfliktowych. Krótko mówiąc, są niezwykle uważni na drugiego człowieka.

Pamiętają o tym, aby dbać o siebie. Kiedy potrzebują chwili samotności, grzecznie się wycofują. Kiedy są zmęczeni, pozwalają sobie na odpoczynek. Chronią innych, ale przede wszystkim samych siebie.

Kreatywność

Wysoko wrażliwe osoby to często wizjonerzy i wynalazcy. Mają bogatą wyobraźnię, intuicję i wielką ciekawość – i właśnie tej ostatniej rzeczy możemy się uczyć od nich wszyscy! Przetwarzają doświadczenia i sytuacje w głębszy, pełniejszy sposób, dzięki czemu są otwarci na różne możliwości. Potrafią też świetnie łączyć fakty i odnajdywać brakujące elementy. Głęboko porusza ich natura i sztuka. Często sami są twórczy i lubią wyrażać siebie w sztuce. Potrafią docenić piękno.

Umiejętność życia tu i teraz

Ludzie bardzo wrażliwi zazwyczaj mają wyostrzone zmysły i rzadko pomijają nawet najmniejsze szczegóły. Może to oznaczać żywsze odcienie, silniejsze zapachy, głośniejsze dźwięki, subtelniejsze smaki i bardziej wrażliwy dotyk (co nie zawsze jest przyjemne). Ale ponieważ wszystko jest mocniejsze, łatwiej to zauważyć. Dzięki temu wysoko wrażliwe osoby potrafią cieszyć się życiem. Skupiają się na chwili obecnej i chłoną ją wszystkimi zmysłami. Zachwycają się drobnymi rzeczami i są za nie wdzięczni,

Sumienność

„Wrażliwcy” są bardziej skłonni do autorefleksji i zastanawiają się nad konsekwencjami swoich działań. Mają też silne poczucie sprawiedliwości i sprawczości. Zazwyczaj starają się robić to, co uważają za właściwe w każdej sytuacji, a wszelkie decyzje podejmują z niezwykłą rozwagą – bo wiedzą, ile mogą je ich kosztować.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
wrażliwość

Wysoko wrażliwi ludzie są często wykluczani, a mają wiele mocnych stron

Ludzie wysoko wrażliwi często nie są akceptowani. Nazywa się ich przewrażliwionymi, histerykami, a czasem nawet beksami. Ale osoby wysoko wrażliwe mają też wiele zalet, które warto doceniać.
Kamila Geodecka
06.11.2020

Czasami są nieco bardziej nieśmiali, wielokrotnie analizują sytuacje, które się wydarzyły, łatwo ich zranić słowami. Czasem płaczą, nawet wtedy, gdy większość ludzi zachowuje kamienne twarze. Każdego dnia przyjmują wiele bodźców, znacznie więcej niż przeciętny człowiek. Przejmują się problemami swoimi i swoich bliskich. Czasami stracą humor na cały dzień, gdy dowiedzą się, że ktoś cierpi. Takie właśnie są osoby wysoko wrażliwe. Ale ich wysoki poziom wrażliwości może nieść też wiele mocnych stron, o których warto wiedzieć. Czytaj też:   Wysoko wrażliwi ludzie czują „za dużo” i „zbyt głęboko”. Zobacz, jak rozpoznać nadwrażliwość Wrażliwość i empatia w relacjach  Zacznijmy od rzeczy prostej, ale czasami tak łatwej do pominięcia. Osoby wysoko wrażliwe są po prostu… wrażliwe. A wraz z wrażliwością w parze idzie empatia. Takie osoby troszczą się o innych, wczuwają się w ich sytuacje, zawsze chcą pomóc i zaoferować jak najwięcej. Mają wielkie serca i traktują wszystkich z czułością. Dzięki temu są jednymi z najmilszych i najłagodniejszych ludzi, jakich możemy spotkać. Osoby wysoko wrażliwe są też świetnymi słuchaczami. Dzięki wrodzonej intuicji są bardziej spostrzegawczy i uważni. Potrafią wychwycić wiele niuansów, które większość ludzi pomija – subtelności w głosie, gestach, mimice. Wysoka wrażliwość pozwala im być także doskonałymi mediatorami. Chcą unikać konfliktów, ponieważ czują się z nimi niekomfortowo, dlatego zawsze będą dążyli do pojednania. Dzięki temu osoby wysoko wrażliwe są dobrymi pracownikami zespołowymi oraz decydentami. Samoświadomość Osoby wysoko wrażliwe są czasami nazywane histerykami, roztrzęsionymi emocjonalnie. Prawda jest jednak taka, że są oni bardziej świadomi swoich myśli,...

Czytaj dalej
wrażliwość

Każdy z nas jest inny. Poznaj 6 typów osób wysoko wrażliwych

Osoby wysoko wrażliwe mogą się od siebie znacznie różnić. Psycholodzy wydzielili 6 typów takich osób. Oto ich krótka charakterystyka.
Kamila Geodecka
09.11.2020

Wszystkie osoby wysoko wrażliwe łączy kilka cech: mają podwyższony poziom wrażliwości, są uczuciowe, potrafią wielokrotnie analizować jedną sytuację i dostrzec to, czego inni nie widzą. Mają w sobie dużo empatii i często są marzycielami. Są introspektywni, wiedzą dużo o swoich uczuciach. Żyją z całych sił. Ale poza wieloma cechami wspólnymi, osoby wysoko wrażliwe dzielą się również na sześć odrębnych typów. Osoby wysoko wrażliwe: psychomotoryczne Takie osoby mają problem z tym, żeby się uspokoić i stać bezczynnie w jednym miejscu. Potrzebują ciągłej aktywności. Chętnie uprawiają sport, chodzą do parków rozrywki czy chociażby na zwykłe spacery. Często mówią dużo i szybko, chcą podzielić się swoją wiedzą oraz swoimi historiami z życia, czasami dotykając drażliwych tematów. To jednak nie wszystko. Osoby wysoko wrażliwe w typie psychomotorycznym często starają się być najlepsze w tym, co robią, dlatego niekiedy stają się pracoholikami. Osoby wysoko wrażliwe: wyczulony na zmysły Zdarzało ci się kiedyś odczuwać muzykę pełną duszą? Lub czuć zapach naleśników w sposób tak intensywny, że aż trudny do opisania? A może odczuwasz duchowe doznania w czasie obcowania ze sztuką? Jeśli tak, być może jesteś osobą wysoko wrażliwą, która jest szczególnie wyczulona na wszystkie odczucia zmysłowe. Takie osoby powinny pamiętać o tym, by znaleźć czas na relaks i mieć miejsce do pełnego wyciszenia się. W innym przypadku szczególne wyczulenie na zmysły może stać się nie do wytrzymania. Osoby wysoko wrażliwe: intelektualiści Mają tendencje do zadawania pytań i ciągłego szukania rozwiązań. Dzięki temu charakteryzują się dużą wytrwałością w rozwiązywaniu problemów i zadań. Potrafią spędzić całe godziny, by znaleźć odpowiedź na nurtujące ich...

Czytaj dalej
kobieta na łące
Adobe Stock

Wysoka wrażliwość to przekleństwo czy może jednak dar? 

Brytyjski poeta David Jones napisał, że mocne odczuwanie jest błogosławieństwem i przekleństwem. Ponadprzeciętna wrażliwość to słabość czy moc?
Aleksandra Nowakowska
28.05.2020

Zbyt jasne światło, zbyt szorstka tkanina, zbyt intensywny zapach sprawiają ci dyskomfort? Trudno ci wytrzymać w hałasie? Paraliżuje cię presja czasu i nadmiar zajęć? Często potrzebujesz samotności i spokoju, żeby zregenerować siły? Czujesz onieśmielenie, gdy jesteś w grupie? Od razu wyczuwasz nastrój, jaki panuje wśród ludzi? Kojąco działa na ciebie przebywanie na łonie natury a destabilizująco wśród ludzi, których nie znasz? Galerie handlowe momentalnie wysysają z ciebie energię? Często słyszysz: „Nie przejmuj się tak bardzo”?  Unikasz smutnych i brutalnych filmów? Bywa, że płaczesz lub śmiejesz się bez wyraźnego powodu? Masz zmienne nastroje, które samą ciebie zaskakują? Nie zawsze potrafisz się skoncentrować? Czym jest wysoka wrażliwość? Jeśli twoja odpowiedź na większość z tych pytań brzmi: „tak”, najprawdopodobniej jesteś osobą o wysokiej wrażliwości (ang. HSP – Highly Sensitive Person). Należysz do około 20 proc. ludzi, których układ nerwowy jest subtelniejszy, dlatego bardziej reaguje na bodźce zewnętrzne. Możesz czuć, że nie pasujesz do wielu norm, które powszechnie obowiązują i zdecydowana większość społeczeństwa nie ma z nimi takiego problemu jak ty. Jak oni żyją, zastanawiasz się, jak sobie dają radę? Może być ci trudno żyć w dzisiejszym przebodźcowanym świecie, w którym funkcjonowanie bez wyśrubowanej umiejętności multitaskingu nie zapewnia sukcesu. Nie dla ciebie nocny clubbing, za to wsłuchiwanie się w śpiew ptaków o świcie. Lubisz zapadać się w swój wewnętrzny bogaty świat, który zdaje się zdecydowanie bardziej interesujący i bezpieczny, niż ten zewnętrzny – hałaśliwy, nieuporządkowany, bezwzględny. Elaine E. Aron, psychoterapeutka i autorka książki „Wysoko...

Czytaj dalej
Jesteś osobą wysoko wrażliwą?
Pawel Szymanski/Unsplash.com

Czy jesteś osobą wysoko wrażliwą (WWO)? Zadaj sobie kilka pytań

Ludzie wysoko wrażliwi posiadają coś w rodzaju szóstego zmysłu. Charakteryzuje ich wysoki poziom empatii, trafnie i szybko rozpoznają emocje innych osób. Jeśli ktoś cierpi, zauważą to pierwsi. Zawsze „poczują”, gdy ktoś jest nieszczęśliwy.
Karolina Morelowska-Siluk
19.11.2020

Czy usłyszałaś kiedyś od kogoś, że jesteś „przewrażliwiona”? Czy masz czasem wrażenie, że wszystko wpływa na ciebie znacznie mocniej niż na innych ludzi? Czy czujesz dyskomfort, kiedy widzisz w filmie czy w Internecie, że ktoś sprawia komuś innemu przykrość? Czy sceny przemocy wywołują w tobie płacz albo konieczność odwrócenia wzroku? Czy kiedy zobaczysz zimą na ulicy bezdomnego psa, nie możesz potem przestać myśleć o nim przez całą noc? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na większość pytań, być może jesteś osobą WWO . Osoby wysoko wrażliwe mają „szósty zmysł” W 1991 roku psycholożka kliniczna Elaine Aron rozpoczęła badania nad nadwrażliwością emocjonalną. Okazało się wtedy, że może ona dotyczyć nawet 20 proc. społeczeństwa. Z tego powodu nie może być uznana za zaburzenie. Trzeba jednak powiedzieć sobie jasno, że pozostałe 80 proc. osób nie rozumie nadwrażliwości, tym samym może uważać ją za słabość, przewrażliwienie czy użalanie się nad sobą. Wysokiej wrażliwości nie można zmienić Ważnym wnioskiem płynącym z przeprowadzonych badań jest fakt, że nadwrażliwość emocjonalna jest „przypadłością” wrodzoną i nie da się jej całkowicie pozbyć. Silna reakcja na bodźce jest zapisana w naszym układzie nerwowym i nie mamy na nią wpływu. Psychologowie z Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku przeanalizowali obrazy mózgu i wykazali, że funkcjonowanie tego organu u osoby bardziej wrażliwej cechuje wyższa aktywność w płacie czołowym, np. na widok szczęśliwej lub smutnej twarzy. Osoba ta zbiera i porównuje szczegóły tych twarzy z większą precyzją niż mniej wrażliwi ludzie. Czytaj także: Każdy z nas jest inny. Poznaj 6 typów osób wysoko wrażliwych Mocne strony osób wysoko wrażliwych Nadwrażliwość emocjonalna z jednej...

Czytaj dalej