
Wysoko wrażliwi ludzie mogą nas wiele nauczyć o empatii i uważności w życiu
Nieśmiały, dziwak, histeryk. Wysoko wrażliwi ludzie muszą walczyć z wieloma stereotypami na swój temat. Większość ludzi nie przyswaja milionów bodźców, którymi atakuje nas świat zewnętrzny. Wysokowrażliwcy mają o wiele czujniejsze radary: chcąc nie chcąc odbierają więcej zapachów, dźwięków, są bardziej drażliwi na dotyk. Jak królewna na ziarnku grochu – mają cienką skórę, przez którą przenika dosłownie wszystko. Muszą udźwignąć o wiele więcej, więc nic dziwnego, że łatwiej się męczą, są bardziej podatni na stres i potrzebują w życiu znacznie więcej spokoju: „Wrażliwi ludzie czują tak głęboko, że często muszą się wycofać ze świata, by w spokoju wykopać się spod warstw bólu” – pisała Shannon Adler, coacherka i autorka książek psychologicznych.
Wbrew pozorom wysoko wrażliwych ludzi jest bardzo dużo, badaczka Elaine Aron uważa, że co piąty człowiek zmaga się z wysoką wrażliwością. Zmaga – bo wysoka wrażliwość to wielki ciężar. Ale jednocześnie: cenny dar, który pozwala nadwrażliwcom żyć pełniejszym życiem. Zobacz, czego każdy z nas może się od nich nauczyć.
Uważność na innych
Wysoko wrażliwe osoby mają zazwyczaj świetną intuicję. Potrafią odczytywać niewerbalne wskazówki i subtelne emocje. Zauważają detale czy drobne zmiany w swoim otoczeniu, nawet jeśli inni nie są ich świadomi. Często dostrzegają różnego rodzaju zagrożenia szybciej, niż inni. Szybko reagują i są dobrymi analitykami.
Empatia
Czują mocniej, więc interesują ich tylko głębokie, prawdziwe relacje. A dzięki wrodzonej empatii i inteligencji emocjonalnej, są doskonałymi towarzyszami. Są też bardzo świadomi siebie (dzięki czemu łatwiej im radzić sobie z niepowodzeniami) i emocji innych ludzi. Empatyczni, z łatwością potrafią wczuć się w problemy innych. Są współczujący i zawsze troszczą się o innych. Potrafią słuchać. Nie lubią konfrontacji i starają się unikać sytuacji konfliktowych. Krótko mówiąc, są niezwykle uważni na drugiego człowieka.
Pamiętają o tym, aby dbać o siebie. Kiedy potrzebują chwili samotności, grzecznie się wycofują. Kiedy są zmęczeni, pozwalają sobie na odpoczynek. Chronią innych, ale przede wszystkim samych siebie.
Kreatywność
Wysoko wrażliwe osoby to często wizjonerzy i wynalazcy. Mają bogatą wyobraźnię, intuicję i wielką ciekawość – i właśnie tej ostatniej rzeczy możemy się uczyć od nich wszyscy! Przetwarzają doświadczenia i sytuacje w głębszy, pełniejszy sposób, dzięki czemu są otwarci na różne możliwości. Potrafią też świetnie łączyć fakty i odnajdywać brakujące elementy. Głęboko porusza ich natura i sztuka. Często sami są twórczy i lubią wyrażać siebie w sztuce. Potrafią docenić piękno.
Umiejętność życia tu i teraz
Ludzie bardzo wrażliwi zazwyczaj mają wyostrzone zmysły i rzadko pomijają nawet najmniejsze szczegóły. Może to oznaczać żywsze odcienie, silniejsze zapachy, głośniejsze dźwięki, subtelniejsze smaki i bardziej wrażliwy dotyk (co nie zawsze jest przyjemne). Ale ponieważ wszystko jest mocniejsze, łatwiej to zauważyć. Dzięki temu wysoko wrażliwe osoby potrafią cieszyć się życiem. Skupiają się na chwili obecnej i chłoną ją wszystkimi zmysłami. Zachwycają się drobnymi rzeczami i są za nie wdzięczni,
Sumienność
„Wrażliwcy” są bardziej skłonni do autorefleksji i zastanawiają się nad konsekwencjami swoich działań. Mają też silne poczucie sprawiedliwości i sprawczości. Zazwyczaj starają się robić to, co uważają za właściwe w każdej sytuacji, a wszelkie decyzje podejmują z niezwykłą rozwagą – bo wiedzą, ile mogą je ich kosztować.