Osoby o rozwiniętej intuicji mogą postrzegać świat na głębokim poziomie emocjonalnym
pexels.com

Osoby o rozwiniętej intuicji mogą postrzegać świat na głębokim poziomie emocjonalnym

Przez wiele lat intuicję uważano za coś niemierzalnego, mentalnego, a nawet duchowego. W rzeczywistości intuicja to termin dobrze zbadany na gruncie psychologii.
Kamila Geodecka
01.03.2021

Wielu z nas bardzo trudno powiedzieć, na czym dokładnie polega intuicja. Postrzegamy ją raczej jako coś ulotnego i czysto mentalnego. Psychologowie jednak już od lat zajmują się tym tematem i próbują badać intuicję na różne sposoby. Tematem intuicji zajął się również psychiatra Carl Gustav Jung, który zdefiniował ją jako „sposób postrzegania świata przez naszą nieświadomość, aby przynosić idee, obrazy i możliwości zablokowane przez racjonalne myślenie”.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Czym jest wysoka intuicja?

Mówiąc najprościej, intuicja to umiejętność zrozumienia czegoś bez potrzeby świadomego rozumowania. I chociaż każdy z nas jest w stanie wykorzystywać swoją intuicję, wiele osób odrzuca ją na korzyść bycia racjonalnym. W rzeczywistości jednak osoby o wysokiej intuicji mogą postrzegać i rozumieć świat na głębokim poziomie emocjonalnym.

Oto sygnały, które mówią ci, że jesteś osobą o wysokim poziomie intuicji. Mówi o nich m.in. Heidi Sawyer, autorka książki „Highly intuitive people: 7 right-brain traits to change the lives of intuitive-sensitive people”.

Czytaj też: „Intuicja uratowała mi życie” – mówi dr Iliana Ramirez, meksykańska badaczka żyjąca w Polsce

Jesteś myślicielem

Osoby o wysokim poziomie intuicji są bardzo introspektywne, mają rozwinięty świat wewnętrzny i dużo czasu spędzają na rozmyślaniu. Są świadome siebie i otaczającego je świata oraz wnikliwie przyglądają się wydarzeniom wokół nich. To osoby, które są cichymi i ostrożnymi obserwatorami, dostrzegającymi  o wiele więcej, niż może się wydawać przeciętnemu odbiorcy.

Znasz się na ludziach

Są wśród nas osoby, które z łatwością odgadują emocje i lęki innych ludzi. Mogą bez problemu odczytać intencje innych osób oraz wiedzą, że dzieje się coś złego, nawet jeśli druga strona nic nie mówi i nie daje znaczących sygnałów. To są właśnie osoby o wysokim poziomie intuicji. Mają naturalny talent do czytania między wierszami i odczytywania ukrytych znaczeń.

Widzisz fałsz

Osoby o wysokim poziomie intuicji wiedzą, gdy ktoś gra lub nie pokazuje swojej prawdziwej twarzy. Dla takich osób nie ma znaczenia, czy ktoś jest charyzmatyczny, ma prawdziwy dar przekonywania lub jest urodzonym liderem. Rozpoznają prawdziwą naturę każdego i są świadomi toksyczności czy złych zamiarów innych ludzi.

Czytaj także: 7 kroków do bycia bardziej charyzmatyczną osobą. Tak, to można wypracować!

Samoświadomość

Osoby charakteryzujące się wysoką intuicją są również samoświadome, rozważne i refleksyjne. Wiedzą, kim są, co myślą i dlaczego podejmują pewne decyzje. Znają także swoje wady i zalety, ufają sobie. Mogą być także znacznie bardziej dojrzałe emocjonalnie, pewne siebie i zmotywowane.

Kreatywność

Czy uważasz się za artystyczną duszę? Masz jakieś twórcze hobby? A może interesujesz się sztuką kreowania i wymyślania rzeczy? Jeśli tak, być może masz rozwiniętą intuicję. Takie osoby często doceniają piękno codziennych rzeczy oraz mają naturalną zdolność kreacji. Ich inspiracja pochodzi z głębi duszy.

Wybierasz dobrze

Niektórym „chodzenie za głosem serca” wydaje się czymś romantycznym, bezsensownym i nieracjonalnym. W rzeczywistości jednak osoby o wysokiej intuicji dokonują pewnych decyzji, ponieważ czują, że tak będzie dobrze. I bardzo rzadko się mylą. Dzieje się tak, ponieważ intuicja wypełnia lukę między naszą świadomością a podświadomością. Wie, czego chcemy i co jest dla nas najlepsze, jeszcze zanim sami zdamy sobie z tego sprawę.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
wrażliwość

Wysoko wrażliwi ludzie są często wykluczani, a mają wiele mocnych stron

Ludzie wysoko wrażliwi często nie są akceptowani. Nazywa się ich przewrażliwionymi, histerykami, a czasem nawet beksami. Ale osoby wysoko wrażliwe mają też wiele zalet, które warto doceniać.
Kamila Geodecka
06.11.2020

Czasami są nieco bardziej nieśmiali, wielokrotnie analizują sytuacje, które się wydarzyły, łatwo ich zranić słowami. Czasem płaczą, nawet wtedy, gdy większość ludzi zachowuje kamienne twarze. Każdego dnia przyjmują wiele bodźców, znacznie więcej niż przeciętny człowiek. Przejmują się problemami swoimi i swoich bliskich. Czasami stracą humor na cały dzień, gdy dowiedzą się, że ktoś cierpi. Takie właśnie są osoby wysoko wrażliwe. Ale ich wysoki poziom wrażliwości może nieść też wiele mocnych stron, o których warto wiedzieć. Czytaj też:   Wysoko wrażliwi ludzie czują „za dużo” i „zbyt głęboko”. Zobacz, jak rozpoznać nadwrażliwość Wrażliwość i empatia w relacjach  Zacznijmy od rzeczy prostej, ale czasami tak łatwej do pominięcia. Osoby wysoko wrażliwe są po prostu… wrażliwe. A wraz z wrażliwością w parze idzie empatia. Takie osoby troszczą się o innych, wczuwają się w ich sytuacje, zawsze chcą pomóc i zaoferować jak najwięcej. Mają wielkie serca i traktują wszystkich z czułością. Dzięki temu są jednymi z najmilszych i najłagodniejszych ludzi, jakich możemy spotkać. Osoby wysoko wrażliwe są też świetnymi słuchaczami. Dzięki wrodzonej intuicji są bardziej spostrzegawczy i uważni. Potrafią wychwycić wiele niuansów, które większość ludzi pomija – subtelności w głosie, gestach, mimice. Wysoka wrażliwość pozwala im być także doskonałymi mediatorami. Chcą unikać konfliktów, ponieważ czują się z nimi niekomfortowo, dlatego zawsze będą dążyli do pojednania. Dzięki temu osoby wysoko wrażliwe są dobrymi pracownikami zespołowymi oraz decydentami. Samoświadomość Osoby wysoko wrażliwe są czasami nazywane histerykami, roztrzęsionymi emocjonalnie. Prawda jest jednak taka, że są oni bardziej świadomi swoich myśli,...

Czytaj dalej
Iliana Ramirez
Olga Majrowska

„Intuicja uratowała mi życie” – mówi dr Iliana Ramirez, meksykańska badaczka żyjąca w Polsce

„Mamy dzisiaj kilka teorii dotyczących intuicji. Jestem przekonana, że kiedyś intuicja będzie tak samo badana, jak pamięć czy inteligencja” – mówi Iliana Ramirez, doktor farmakobiologii, żona psychologa i pedagoga dr. Mateusza Grzesiaka.
Sylwia Niemczyk
16.12.2020

Intuicja to trudny temat – lubimy się na nią powoływać, ale gdyby nas spytać, czy naprawdę ona istnieje, to  wiele z nas odżegnuje się od wiary w nią. Bo właściwie co to takiego? Pytamy o to dr Ilianę Ramirez, Meksykankę, naukowczynię z doktoratem w dziedzinie farmakobiologii i jednocześnie autorkę warsztatów m.in. o intuicji.  Sylwia Niemczyk: Kierujesz się w życiu intuicją? Iliana Ramirez: Cały czas intuicja jest u mnie na pierwszym miejscu. Dopiero w drugiej kolejności włączam logiczne myślenie. Dzięki intuicji podejmuję decyzję, dzięki logice – wiem, jak tę decyzję wcielić w życie. A co to takiego: intuicja? To określenie czegoś nieuchwytnego, czego nie umiemy jeszcze opisać naukowo, ale co z całą pewnością istnieje w nas. Kiedy nie wiemy, dlaczego robimy jedną rzecz, a nie inną, dlaczego podejmujemy taką decyzję, a nie przeciwną, mówimy: kieruje nami intuicja. Jakie życiowe decyzje intuicja pomogła podjąć ci samej? Na przykład tę największą i najważniejszą: przyjechać do Polski i wyjść tutaj za mąż. Wszystko mówiło nie, a intuicja mówiła: tak, zrób to! Wszystko wyglądało mega skomplikowanie: on Polak, ja Meksykanka. On miał w Polsce rozpoczęty doktorat, ja w Meksyku prowadziłam już naukowe badania, dostałam grant na projekt naukowy na uniwersytecie w Los Angeles, to był mój plan. Kiedy poznałam Mateusza, byłam kilka miesięcy przed wyjazdem, wszystko już miałam zaplanowane – miałam wyjechać, ale nie do Polski, tylko do Stanów. Widziałam siebie jako naukowczynię. Kiedy próbuję na poziomie logicznym wytłumaczyć komuś, dlaczego zdecydowałam się w takim punkcie życia zaangażować emocjonalnie – to nie mogę, bo tu logiki nie ma żadnej. A to nie jest tak, że po prostu kierowała tobą miłość? Oczywiście, że się...

Czytaj dalej
inteligencja emocjonalna

8 cech osób o rozwiniętej inteligencji emocjonalnej

Osoba, która ma rozwiniętą inteligencję emocjonalną, potrafi identyfikować swoje emocje oraz zauważać je u innych osób. Ma dużą empatię oraz świadomie patrzy w głąb siebie. Oto 8 cech osób o wysokiej inteligencji emocjonalnej.
Kamila Geodecka
24.11.2020

Naukowcy już dawno obalili teorię, która głosiła, że istnieje jeden uniwersalny rodzaj inteligencji. Wiemy już, że każdy z nas ma inny potencjał i odnajduje się w różnych rolach społecznych oraz w różnych zawodach. Jednym z rodzajów inteligencji jest ta emocjonalna. Oto 8 cech osób, które się nią wyróżniają.  Prawidłowa samoocena Osoba o wysokiej inteligencji emocjonalnej doskonale zna swoją wartość i wie, jakie są jej mocne oraz słabe strony. Jest pewna siebie i nie kieruje się opiniami innych ludzi na jej temat. Ma także świadomość tego, nad czym musi jeszcze pracować i co jest jej potrzebne do osiągnięcia celu. Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej nie pozwolą sobie także na relacje z ludźmi toksycznymi. Asertywność Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafią znaleźć balans między swoimi potrzebami a potrzebami innych ludzi. Zawsze wyznaczają jasne granice, ale jednocześnie kierują się dobrem innych. Jasno formułują swoje zdanie i wykazują się pełną empatią w stosunku do swoich rozmówców czy negocjatorów. Czytaj także:  Czy umiesz stawiać granice? Poznaj 4 proste kroki do większej asertywności Samokontrola W sytuacjach nerwowych nie każdy jest sobie w stanie poradzić, jednak osoby z wysoką inteligencją emocjonalną zachowają zimną krew. Zdają sobie sprawę z tego, jak zareaguje ich ciało, jakie myśli mogą się ewentualnie pojawić, dlatego są przygotowane na każdą sytuację – a to zmniejsza poziom stresu. Dodatkowo każde nieprzyjemne i negatywne skutki nerwowych sytuacji potrafią zminimalizować. Sumienność Gdy osoba o wysokiej inteligencji emocjonalnej zaczyna coś robić, zrobi to z pełnym zaangażowaniem oraz pozytywnym nastawieniem. Będzie także zadowolona z wykonanej pracy oraz wszelkich rezultatów – nawet jeśli...

Czytaj dalej
maciag aga
Robert Wolański

Agnieszka Maciąg: „Ja nie przekwitam, ja się rozwijam”

To od nas zależy, jaki będzie czas naszej dojrzałości, czy będziemy nosić koronę złotą, czy cierniową – pisze Agnieszka Maciąg. Właśnie ukazuje się jej książka „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości".
Agnieszka Maciąg
03.06.2020

Menopauza to trudny czas w życiu każdej kobiety. Może dlatego obrosła mnóstwem negatywnych stereotypów i kojarzy się nam się zwykle z definitywnym końcem młodości, utratą kobiecości i seksapealu,  spadkiem sił witalnych. Menopauza na pewno przynosi zmianę, ale czy na gorsze?  Agnieszka Maciąg podchodzi do niej w sposób spokojny  i naturalny, traktuje ją jako kolejny rozdział w życiu, rozdział który służy naszemu rozwojowi, pozwala bowiem jeszcze lepiej i głębiej poznać siebie samą. Nasze życie jest naprawdę w naszych rękach, a to, jak będziemy się czuły i jak spędzimy następne lata w ogromnym stopniu zależy od nas – naszych nawyków jedzeniowych, aktywności fizycznej, dbałości o dobry sen, relacje z bliskimi. Ale też od nastawienia. „Nie wiedziałam dlaczego tak dobrze się czuje, skoro ta menopauza jest taka okropna" – pisze Agnieszka Maciąg.   24 czerwca ukaże się jej nowa książka „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości"( Wydawnictwo „Otwarte”, Kraków, 2020). Bowiem, jak tłumaczy  postanowiła zjawisko menopauzy „przytulić do serca" i naprawdę zgłębić. Agnieszka Maciąg i jej „Zaskakujące odkrycie"                   W pewien jesienny dzień – pisze Agnieszka Maciąg , pachnący liśćmi i wiatrem, mój mąż rozpalał ogień w kominku, a ja zaparzyłam herbatę z pomarańczą i cynamonem. Ukroiłam świeżo upieczone ciasto z dyni o barwie intensywnej jak zachodzące słońce. Usiedliśmy przy stole, a obok nas nasi dawno niewidziani przyjaciele. Zaczęliśmy opowiadać, co u każdego z nas się wydarzyło. Nasze ścieżki rozeszły się na kilka lat, aby tego dnia spleść się ponownie w serdecznym uścisku przyjaźni.          ...

Czytaj dalej