Stresujesz się od razu po przebudzeniu? Te łatwe ćwiczenia ukoją nerwy
Adobe Stock

Stresujesz się od razu po przebudzeniu? Te łatwe ćwiczenia ukoją nerwy

Znasz to uczucie, gdy budzisz się rano i jedyne, na co masz ochotę, to schować się pod kołdrą i nie wychodzić z łóżka? Na szczęście możesz uratować swój dzień.
Kamila Geodecka
26.02.2021

Wiele z nas budzi się i odczuwa od samego rana stres i niepokój. Jesteśmy bombardowane wiadomościami i powiadomieniami. Martwimy się o to, co będziemy musiały zrobić dziś w pracy i czym po raz kolejny zaskoczą nas politycy. Często wtedy chcemy się schować, uciec. Pragniemy wyjechać na wakacje i nigdy z nich nie wrócić. Zanim się poddamy, możemy wypróbować kilku sprawdzonych sposobów na ukojenie nerwów. Specjalne techniki zapobiegające stresowi o poranku przygotowała doktor Barbara Markway, psychoterapeutka z wieloletnim stażem.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

„Zastanawiam się”

Powiedzmy, że budzisz się rano w dniu, w którym masz wygłosić ważną prezentację w pracy. Jesteś zestresowana i w twojej głowie pojawiają się myśli: „Muszę świetnie wypaść” lub „Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze”. Następnie zalewa cię lawina myśli, które zaczynają cię jeszcze bardziej stresować.

By sobie pomóc, możesz zagrać w grę, którą psycholodzy nazywają „zastanawiam się”. Jest bardzo prosta, a potrafi zmienić nasze podejście do problemu. Zamiast zakładać, jak ci pójdzie podczas prezentacji, postaraj się zastanowić nad swoim dniem: „Zastanawiam się, jak pójdzie mi dzisiejsza prezentacja”, „Zastanawiam się, jaki będę miała dzisiaj dzień”. Co daje taka zmiana?

Wyzbywasz się nadmiernej potrzeby kontroli. W końcu zrobiłaś już wszystko, co w twojej mocy, by prezentacja poszła dobrze. Przygotowałaś się, zrobiłaś analizę, zarezerwowałaś salę, nauczyłaś się slajdów. Nie możesz już nic więcej skontrolować. Zastanawianie się nie daje ci nadziei, ale też uwalnia od negatywnych myśli, jest neutralne. Pozwala nam lepiej radzić sobie z tym, co przynosi nam życie. Pomaga nam też porzucić naszą potrzebę kontroli nad niekontrolowanym.

Czytaj także: Zniekształcenia myślenia: pułapki, w które wpadamy i niepotrzebnie się zamartwiamy

Mów do siebie

Zwykle same wiemy najlepiej, czego najbardziej potrzebujemy i co chcemy usłyszeć w stresującej sytuacji. Jeśli już o poranku czujesz, że przepełnia cię lęk, użyj opiekuńczego tonu głosu i powiedz sobie słowa, które cię ukoją i dodadzą ci otuchy. W taki sposób nie tylko redukujesz poranny stres, ale także ćwiczysz praktykę wdzięczności oraz self-love.

Oto parę zdań, które możesz wypowiedzieć o poranku:

  • Mogę sobie ufać.
  • Nie jestem sama.
  • Mogę poprosić o pomoc.
  • To nie jest najtrudniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobię.
  • Akceptuję siebie taką, jaką jestem.

Nie kontroluj stresu i lęku

Gdy czeka nas dzień pełen wyzwań, czasami potrafimy już wieczorem nakręcić się do tego stopnia, że otwierając oczy o poranku, pytamy same siebie: „Jak się czuję?”, „Czy wypoczęłam?”, „Czy jestem zestresowana?”. To zazwyczaj pogarsza nasze ogólne samopoczucie, generuje stres i wyzwala lęk.

Jak tylko zauważysz u siebie takie myśli, postaraj się skupić na otaczającej cię rzeczywistości. Możesz zacząć opisywać swój pokój, wsłuchaj się w to, jak za oknem śpiewają ptaki lub nazwij wszystkie kolory, jakie widzisz wokół siebie. W taki sposób przestaniesz skupiać się na swoim wewnętrznym lęku i stresie, a zaczniesz zauważać rzeczywistość dookoła.

Czytaj także: Mechanizmy obronne – kiedy pomagają przetrwać, a kiedy nam szkodzą?

Zakotwicz się

Gdy budzisz się zestresowana, musisz uspokoić swój układ nerwowy. Żeby to zrobić, należy „uziemić siebie” w rzeczywistości. Stań mocno na nogach i wyobraź sobie, że z twojego kręgosłupa wychodzi złoty sznur, który następnie przebija podłogę, fundamenty domu, idzie przez wszystkie rodzaje gleb, dochodzi do lawy i w jądrze ziemi zaczepia się niczym kotwica. Poczuj to fizyczne połączenie między tobą a ziemią. Robiąc wdech i wydech, wyobraź sobie, jak twój oddech wędruje w górę i w dół po sznurze, łącząc cię z ziemią. Jesteś tu i teraz. Zauważ to.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Joga na dobry sen
iStock

Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy

Żeby mieć energię w ciągu dnia, przede wszystkim trzeba się wyspać w nocy. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Z pomocą może przyjść nam joga.
Kamila Geodecka
23.11.2020

Większość z nas przesypia aż 1/3 swojego życia. Nie zawsze jest to jednak zdrowy sen, który w pełni regeneruje nasz organizm. Czasami stres  nie pozwala nam zasnąć, innym razem budzimy się w nocy. Żeby poprawić jakość swojego snu, warto wypróbować wieczorną jogę na sen. Joga na dobry sen Praktykę jogi na dobry sen powinniśmy rozpocząć około 20 minut przed położeniem się do łóżka. W tym czasie spróbujmy się wyciszyć, nie korzystać z telefonów czy laptopów. Pamiętajmy także o tym, by wybrać odpowiednie ćwiczenia. O ile dynamiczne asany świetnie sprawdzą się na rozbudzenie o poranku, tak wieczorami postawmy na relaks, czyli jogę wyciszenia i przyjemności. Praktyka wieczornej jogi skupia się głównie na rozciągnięciu kręgosłupa, szyi oraz barków, które po całym dniu stresów i kolejnych wyzwań zazwyczaj są spięte. Ten rodzaj ćwiczeń nie wymaga od nas ani gibkości, ani siły, ani kondycji. Wystarczy 10 wolnych minut i trochę dobrych chęci. Czytaj także:  Joga jest tylko dla szczupłych i gibkich wybrańców? Nieprawda – jest dla każdego Joga – proste ćwiczenia na sen Rozpocznij od siadu skrzyżnego. Dłonie połóż luźno na kolanach i wyprostuj plecy. Następnie oddychaj spokojnie i postaraj się zaobserwować swój oddech. Poczuj, jak na wdechu twoje ciało się napina, a na wydechu – rozluźnia. Spróbuj oddychać przeponą, a więc w taki sposób, by klatka piersiowa się nie ruszała, a brzuch na wysokości pępka napełniał się powoli niczym balon. Oddychając w taki sposób, bardziej dotlenisz swój organizm. Teraz jeszcze mocniej rozciągniemy spięte po całym dniu plecy, wykonując jedną z podstawowych pozycji w jodze: kota i krowy (Marjaryasana i Bitilasana). Żeby ją wykonać, musisz uklęknąć na czworakach....

Czytaj dalej
Stres czy coś więcej? Niepokojące objawy
Finn Hackshaw/Unsplash.com

To może być coś więcej niż stres. 5 objawów, które powinny cię zaniepokoić

Żyjemy w ciągłym stresie, jesteśmy zabiegane, zmęczone, narasta w nas frustracja. Zdarza się jednak, że to, co początkowo bierzemy za wynik stresu, jest objawem m.in. depresji lub zaburzeń lękowych. Na jakie sygnały warto zwrócić uwagę i kiedy zacząć szukać pomocy?
Hanna Szczesiak
16.11.2020

Stres jest całkowicie naturalną reakcją organizmu na nieprzyjemne doświadczenia, z którymi nie do końca umiemy sobie poradzić. Tego typu sytuacje, nazywane stresorami, wywołują w nas psychiczny i fizyczny dyskomfort. Choć wiele mówi się o technikach radzenia sobie ze stresem – nauczaniu się odpuszczać, ćwiczeniach oddechowych, medytacji, sztuce relaksowania się, czasem to nie wystarcza. Wtedy potrzebujemy pomocy specjalisty, psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże nam odnaleźć źródło naszych problemów i wypracować sposób, by z nimi walczyć. Co powinno nas zaniepokoić? Czytaj też: Medytacja zmniejsza stres i redukuje napięcie. Wystarczą 3 minuty dziennie Problemy ze snem Wielu z nas przynajmniej raz w życiu doświadczyło nieprzespanej nocy. Kładziesz się do łóżka, ale nie możesz zasnąć. W głowie kołaczą się myśli, czujesz niepokój, masz wrażenie, że czegoś nie zrobiłaś, że coś jest nie tak. Choć bardzo chcesz zasnąć, męczysz się, a sen nie przychodzi. Jeśli jednak od dłuższego czasu cierpisz na bezsenność i niemal każdej nocy szukasz sposobu, by w końcu zasnąć, to może być objaw poważniejszych schorzeń, a nie wyłącznie reakcja organizmu na stres. Zaburzenia apetytu Gdy jesteśmy zestresowane, możemy albo całkowicie stracić apetyt, albo wręcz przeciwnie: mieć niepohamowaną ochotę na jedzenie. Zdarza się, że w takich chwilach tracimy nieco na wadze lub tyjemy. Zwykle jednak taki stan nie powinien utrzymywać się zbyt długo. Jeśli zauważyłaś, że od dłuższego czasu rekompensujesz sobie trudne emocje jedzeniem lub musisz zmuszać się do jedzenia, najwyższy czas poszukać prawdziwego źródła problemu. Możesz cierpieć na zaburzenia odżywiania. Używki Jedną z najbardziej szkodliwych metod radzenia sobie ze stresem jest sięganie po używki. Alkohol, narkotyki, czasem...

Czytaj dalej
joga na stres
pexels.com

Te proste asany dla początkujących ukoją ciało i duszę!

Joga w naturalny sposób pomoże zredukować poziom stresu w organizmie. Poznaj 5 prostych pozycji, które możesz wykonać w domu, nawet jeśli jesteś osobą początkującą.
Kamila Geodecka
30.11.2020

Długotrwały stres potrafi zniszczyć zarówno ciało, jak i psychikę człowieka. Lekarze już od lat alarmują o tym, że chroniczny stres może obniżać naszą odporność, obciążać serce i układ krwionośny, a to bezpośrednio może doprowadzić do zawału oraz innych poważnych chorób. Oprócz tego stres obniża naszą samoocenę, może być przyczyną rozchwiania emocjonalnego czy nadmiernej agresji. Joga na stres Niestety, uniknięcie stresu jest niemożliwe, dlatego tak ważne jest znalezienie sposobu na radzenie sobie z nim. Sprawdzonym sposobem na stres jest m.in. joga, która nie tylko rozluźni ciało, ale także pozwoli wyciszyć się na chwilę. Podczas praktyki jogi warto wykonywać te asany, które w jak największym stopniu rozluźnią nasze barki, szyję i plecy – to właśnie w tych częściach ciała stres najczęściej się kumuluje. Zadbaj też o chwilowe wyciszenie myśli. Odłóż telefon na bok, wyłącz wszystkie powiadomienia i daj sobie 10 minut odpoczynku. Czytaj także:   Praca ponad siły, stres, pośpiech. Nasz styl życia funduje nam choroby psychosomatyczne Pozycja góry z uniesionymi rękami Urdhva Hastasana w Tadasanie, czyli pozycja góry z uniesionymi rękami to jedna z podstawowych asan. Żeby ją wykonać, stań prosto ze złączonymi nogami. Ściągnij łopatki i rozluźnij barki. Postaraj się, by twoja miednica była ułożona równolegle do podłogi. Następnie unieś swoje ręce do góry. Łokcie powinny być prosto, dłonie skierowane wnętrzem do siebie. Pamiętaj, byt twoje wyciągnięte ręce stanowiły linię prostą z kręgosłupem. Weź wdech i postaraj się sięgnąć swoimi dłońmi jak najwyżej. Oddychaj miarowo, spokojnie. Po kilku sekundach poczujesz, jak twój kręgosłup się rozciąga. Żeby skończyć wykonywanie tej pozycji, pomału opuść barki.   Pozycja...

Czytaj dalej
Jak się zrelaksować. Ćwiczenie oddechowe
iStock

Medytacja zmniejsza stres i redukuje napięcie. Wystarczą 3 minuty dziennie

Medytacja jest praktyką, która pomoże nam się zrelaksować, zmniejszyć stres, wyciszyć się i uspokoić. Jeśli obawiasz się, że medytowanie wymaga specjalnego przygotowania, nic bardziej mylnego. Mamy dla ciebie ćwiczenie, które ukoi skołatane nerwy, a wszystko, czego potrzebujesz do jego prawidłowego wykonania, to otwarty umysł i… 3 minuty tylko dla siebie.
Hanna Szczesiak
10.11.2020

Żyjemy szybko, często poświęcając całą swoją uwagę rodzinie, karierze czy przyjaciołom, siebie stawiając na samym końcu. Bywamy przez to rozdrażnione i zestresowane, nie możemy znaleźć sobie miejsca. Mamy problemy ze snem, bo nasz umysł wypełnia gonitwa myśli. W takiej sytuacji ukojenie może przynieść medytacja . Korzyści płynące z medytacji Regularna praktyka medytacji wpływa zarówno na umysł, jak i na ciało. Wśród najważniejszych efektów ćwiczeń wymienia się: obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie tętna, usprawnienie metabolizmu, wzrost odporności, złagodzenie chronicznego bólu, zmniejszenie częstotliwości występowania migren, zredukowanie stresu. Żeby medytować, wcale nie potrzebujesz kadzidełek, sojowych świec i figurki siedzącego Buddy. Wystarczy, że skupisz się na sobie i dasz sobie szansę. Jeśli jesteś gotowa, wypróbuj to 3-minutowe ćwiczenie dla początkujących. Już po pierwszej praktyce zaobserwujesz płynące z niego korzyści. Czytaj także: Zabiegana, bez tchu? Sprawdź, po co ci medytacja Medytacja. 3-minutowe ćwiczenie dla początkujących Usiądź wygodnie – na krześle, w fotelu lub na podłodze. Jeśli potrzebujesz chwili relaksu w pracy, znajdź miejsce, w którym będziesz mogła się wyciszyć. Zamknij oczy, połóż ręce na kolanach. Wyprostuj plecy. Jeśli trudno ci utrzymać taką postawę, oprzyj się o ścianę. Poczuj ciężar swojego ciała. Skup się na samej czynności siedzenia i bycia tu i teraz. Weź kilka głębokich wdechów. Pamiętaj, by oddychać przez nos. Oddychając, rozluźnij ramiona, mięśnie brzucha i twarzy. Poczuj, jak zmniejsza się napięcie w nogach i rękach. Skup się na oddechu. Wdychaj powietrze nosem. Skoncentruj się na jego przepływie. Zwróć uwagę na ruchy...

Czytaj dalej