Tak niszczysz swoje zdrowie psychiczne. Rozpoznajesz któryś z tych 5 sygnałów?
Adobe Stock

Tak niszczysz swoje zdrowie psychiczne. Rozpoznajesz któryś z tych 5 sygnałów?

Nigdy nie zaniedbuj swojego zdrowia psychicznego! Jeśli zauważysz zmiany w swoim zachowaniu, nie lekceważ ich. Zacznij działać i zmień swoje nawyki lub poproś o pomoc.
Kamila Geodecka
17.03.2021

Stres, pośpiech, niepewność, pęd za sprawami dnia codziennego. Często martwimy się o cały otaczający nas świat, zaniedbując nasze własne zdrowie psychiczne. Nie wiemy, kiedy dokładnie reagować i ignorujemy sygnały, które wysyła nam nasze ciało. Widzimy, że stajemy się inne, zachowujemy się „jak nie my”, ale jednak nie wprowadzamy zmian. W końcu nic nas nie boli... „Sobą zajmę się potem” – powtarzamy bez końca.

Na dbanie o swoje zdrowie psychiczne zawsze powinnaś znaleźć czas. Obserwuj siebie i wyciągnij wnioski. Skup się na rzeczach, które możesz kontrolować, na przykład na codziennych nawykach lub zachowaniach, które często odbierają ci radość z życia i osłabiają cię psychicznie. Oto 5 sygnałów, których nigdy nie powinnaś bagatelizować.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Starasz się być produktywna

Chcesz mieć wypełniony cały dzień. Najpierw praca, potem dodatkowe lekcje, studia podyplomowe, spotkania, imprezy, znajomi. Chcesz żyć pełnią życia i nie stracić ani minuty. Nie ma w tym nic złego! Pamiętaj jednak, że przerwy są potrzebne. Twój mózg musi odpocząć i mieć czas na regenerację.

Według doktor Anny Yam, psycholożki klinicznej, mamy tendencję do tak dużego skupiania się na byciu produktywnym, że nie pozwalamy naszym mózgom na przerwę i przetwarzanie wszystkich danych i informacji, które zostały zebrane przez nas w ciągu dnia. To poważnie zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu i ostatecznie sprawia, że czujemy się bardzo niespokojne i rozdrażnione. Odpocznij!

Czytaj także: Pracoholizm: sprawdź, czy jesteś pracoholiczką

Chcesz być ciągle miła

Bycie miłym i grzecznym to cechy, które większość z nas ceni w innych osobach. Jeśli jednak cały czas zastanawiasz się nad tym, czy jesteś wystarczająco miła i nie obrażasz nikogo swoim zachowaniem, jesteś na dobrej drodze do zniszczenia sobie zdrowia psychicznego. Psychoterapeuta Robert Taibbi tłumaczy, że takie zachowanie może prowadzić między innymi do tłumienia emocji, budowania urazy, a nawet do wypalenia zawodowego.

Pamiętaj, że nie musisz lubić wszystkich ludzi, którymi się otaczasz. Każdemu należy się szacunek, ale zamiast z przyklejonym uśmiechem zgadzać się na wszystkie prośby i przytakiwać za każdym razem, gdy druga osoba czegoś od ciebie oczekuje, możesz asertywnie wyznaczyć swoje granice i trzymać się ich.

Tłumienie emocji

Każdy z nas odczuwa w swoim życiu różne emocje – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Czasami nie chcemy dopuścić do siebie gniewu, frustracji, zazdrości czy zdenerwowania i robimy wszystko, by stłumić te odczucia. Efekt? Jak pokazały badania przeprowadzone przez badaczy z University of Texas, nieuznawanie swoich emocji i próba ich stłumienia w rzeczywistości je wzmacnia!

Jeśli nie dopuszczasz do siebie prawdziwych emocji, zwiększasz również ryzyko na pojawienie się epizodów depresyjnych i lękowych. Możesz też mieć problemy z pamięcią oraz agresją. Przeżywaj swoje emocje i nie bój się ich! Daj sobie czas na to, by być sfrustrowaną, złą, rozgniewaną… Te emocje nie są obce żadnemu człowiekowi.

Czytaj także: Musizm podcina skrzydła i odbiera poczucie sprawczości. Oto 5 sposobów, by się z niego wyzwolić

Życie w sieci

Jak często używasz telefonu w łóżku? Według psychoterapeutki Kelly Bos rozpoczynanie i kończenie dnia ze smartfonem w ręce jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego ze względu na lawinę problemów, które starasz się rozwiązać, buszując po internecie i dostając coraz to nowsze powiadomienia i wiadomości. Dodatkowo chcesz także nadążyć za wszystkimi pojawiającymi się informacjami, a to rozprasza twoją uwagę. Pamiętaj, że nadmierne pobudzenie umysłu zaraz po przebudzeniu lub przed zaśnięciem ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Kelly Bos zaleca pozostawienie telefonów i komputerów poza sypialnią.

Nadzieja

Nadzieja jest siłą motywującą, która pomaga nam osiągnąć nawet najśmielsze marzenia i cele. Jeśli jednak bez przerwy mamy nadzieję na to, że w przyszłości coś dobrego nam się przydarzy, przestajemy doceniać to, co mamy w teraźniejszości. Taki sposób myślenia wciąga nas w spiralę rozmyślań na zasadzie: „Co by było, gdyby…”. Możemy marzyć, możemy snuć wielkie palny, ale bądźmy także obecne tu i teraz! Nadzieja na lepsze jutro bez planowania zadań na dziś jest czymś, co osłabia nas psychicznie.  

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Miłość do siebie
pexels.com

Jak pokochać siebie? 6 kroków, które nam w tym pomogą

Miłość do samej siebie to coś znacznie więcej niż dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. To podstawa do zapewnienia sobie stabilności oraz poczucia szczęścia.
Kamila Geodecka
30.11.2020

Pewnie niejednokrotnie słyszałaś, że nie można pokochać kogoś innego, jeśli nie pokocha się najpierw siebie. Faktycznie, miłość do samej siebie może pomóc w nawiązywaniu nowych relacji, ale jest także podstawą do odczuwania ogólnego szczęścia. Dzięki praktykowaniu tzw. self-love może poprawić się także nasze zdrowie psychiczne. Żeby szczerze pokochać siebie, musisz dawać sobie fizyczne, psychiczne oraz duchowe wsparcie, choć często nie jest to łatwe zadanie. Jak umocnić miłość do samej siebie? Wybacz sobie   Zazwyczaj jesteśmy dla samych siebie niesamowicie surowi. Od zawsze walczymy o to, by nasze życie było idealne i pozbawione jakichkolwiek porażek. W tym szalonym pędzie do osiągnięcia perfekcji zapominamy o jednym: jesteśmy ludźmi i popełnianie błędów jest normalne.  Spróbuj zaakceptować swoje człowieczeństwo i fakt, że popełniłaś błędy i będziesz je popełniać. Pamiętaj, że porażka nigdy nie będzie porażką, jeśli wyciągniesz z niej lekcję. Czytaj także:   Wysoko wrażliwi ludzie są często wykluczani, a mają wiele mocnych stron Bądź samoświadoma Bycie świadomą pomoże ci odpowiedzieć na pytanie o to, kim właściwie jesteś i czego pragniesz. Jeśli będziesz  uważna i introspektywna, staniesz się mniej podatna na manipulacje. Będziesz mogła również podejmować decyzje, które są w zgodzie z tobą, a nie oczekiwaniami społeczeństwa. Warto rozpoznać swój własny głos i zaufać mu. Dzięki zbudowanej samoświadomości będziesz mogła w końcu ruszyć naprzód. Działaj zgodnie z tym, czego potrzebujesz Jeśli będziesz samoświadoma, poczujesz także swoje własne potrzeby. Zadaj sobie pytanie, do czego właściwie dążysz, co cię uszczęśliwia, a co inspiruje. Mogą to być rzeczy materialne lub nie. Realna świadomość swoich własnych...

Czytaj dalej
Katarzyna Szczerbowska
archiwum rodzinne

„Chciałabym odkleić od schizofrenii stereotypy i mity” – mówi Katarzyna Szczerbowska, asystentka zdrowienia 

„Wszystkiego się bałam. Źle reagowałam na mamę, która chciała mnie uczesać, a kiedy próbowała mnie kąpać, oblewałam ją wodą z prysznica” – mówi o swoim doświadczeniu psychozy Katarzyna Szczerbowska.
Kamila Geodecka
17.12.2020

Człowiek w kryzysie psychicznym krzyczy o pomoc, ale często pomocną rękę odrzuca. Jest wykończony, nieufny, nie ma w nim nadziei na to, że wyzdrowienie jest możliwe. Wszyscy dookoła też tak myślą: „Choroba psychiczna to już jest na zawsze, z taką chorobą nie da sie pracować” – krążą mity. Stereotypów jest jeszcze więcej, a stygmatyzacja  tych osób wciąż jest żywa. Dla osób w kryzysie psychicznym pomocą mogą być lekarze, psychoterapeuci, ale także asystenci zdrowienia. Jedną z takich asystentek jest Katarzyna Szczerbowska, która sama przeszła przez kryzys psychiczny połączony z diagnozą schizofrenii. Obecnie jest rzeczniczką Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, rzeczniczką Kongresu Zdrowia Psychicznego, asystentką zdrowienia oraz działaczką  w Fundacji eFkropka. Kamila Geodecka: Jesteś jedną z osób, które głośno mówią o swojej chorobie. Katarzyna Szczerbowska: Zaburzeniom psychicznym towarzyszy mnóstwo stereotypów. Opowiadam o tym, żeby zamienić je w wiedzę, żeby pokazać prawdziwe oblicze tego doświadczenia. Jeden z największych mitów dotyczący zaburzeń psychicznych mówi o tym, że to choroby na całe życie, tymczasem zawsze jest szansa na to, żeby żyć w zdrowiu. Pierwszej psychozy doświadczyłam, kiedy miałam 38 lat. To taki stan przypominający sen. Człowiek zatapia się w świecie iluzji, absurdalnych myśli. Może mu się wydawać na przykład, że wszyscy są w spisku. Słyszy, widzi rzeczy, które nie istnieją, czuje zapachy, których nie ma. Moja choroba miała dramatyczny przebieg. Nie poznawałam bliskich, nie pamiętałam kim jestem, nie chciałam jeść, miałam pampersa, bo zapomniałam o potrzebach fizjologicznych. Dużo czasu spędzałam w pasach przypięta nimi do łóżka,...

Czytaj dalej
Kobiety nie powinny się obwiniać
Pexels.com

Poczucie winy: 7 rzeczy, za które nigdy nie powinnaś się obwiniać

Poczucie winy i wstydu to powszechne emocje, które są z nami już od dzieciństwa. Za niektóre rzeczy nie powinnaś się jednak nigdy obwiniać.
Kamila Geodecka
02.12.2020

Żyjemy w szybkim świecie, który bez przerwy czegoś od nas oczekuje. Mamy być perfekcyjne i nigdy się nie mylić. W sytuacji, gdy coś nie pójdzie po naszej myśli, często czujemy się winne. Zadajemy sobie pytania o to, co same zrobiłyśmy źle. Czasami rozmyślamy o jednej sytuacji całymi nocami, zastanawiając się, czy na pewno nie powinnyśmy postąpić inaczej. Takie zachowania nie są jednak zdrowe dla naszej psychiki. Mogą nas hamować i  blokować nasz potencjał. Oto 7 rzeczy, za które nigdy nie powinnaś się wstydzić. Odrzucenie Odrzucenie możemy poczuć w wielu sytuacjach. Czasem będzie to dotyczyło relacji romantycznej, innym razem spotka nas w miejscu pracy. Zawsze będzie to  trudne doświadczenie i być może poczujesz się winna. W twojej głowie zaczną się kłębić myśli związane z poczuciem własnej wartości. Być może bez końca będziesz zamęczała się pytaniami: co zrobiłam źle?  Czy nie jestem wystarczająco dobra? Czasami to trudne do zaakceptowania, ale pamiętaj, że odrzucenie nie jest twoją winą i nie warto się go wstydzić. Starałaś się, walczyłaś i dałaś z siebie wszystko – to wystarczy.  Nie spełniasz standardów innych Media, kultura, społeczeństwo, rodzina, znajomi, przyjaciele – każdy ma jakieś standardy, swoje wzorce zachowań. Czasami czujemy się przytłoczeni oczekiwaniami innych ludzi i zaczynamy żyć nie swoim życiem. Odczuwamy wstyd, gdy zrobimy coś, co nie jest zgodne z wartościami innych ludzi. Pamiętaj jednak, że masz pełne prawo żyć w taki sposób, jaki chcesz. Nie musisz czuć się winna tylko dlatego, że nie spełniasz oczekiwań mamy, koleżanki czy społeczeństwa.  Własne uczucia Emocje są częścią nas samych i czasami nie możemy ich kontrolować. Jeśli czujesz się smutna lub zdenerwowana, niewiele możesz...

Czytaj dalej
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Bądź dla siebie dobra. Dzięki tym prostym rytuałom zyskasz nowe życie

Dbasz o relacje z innymi, a w jaki sposób pielęgnujesz tę, którą masz z samą sobą? Wystarczy kilka minut dziennie, aby zyskać lepsze samopoczucie, zdrowie i poprawić swoją samoocenę.
Sylwia Arlak
16.06.2020

Relacja, którą mamy same ze sobą, jest najważniejsza, jaką mamy i będziemy mieć w życiu. Pielęgnuj ją. „Kiedy jesteś dla siebie dobra, wpływasz pozytywnie na zdrowie psychiczne, zaczynasz myśleć bardziej pozytywnie, łagodzisz stres i uczucie niepokoju. W dłuższej perspektywie stajesz się bardziej pewna siebie” — wyjaśnia magazynowi „The Stylist” dr Michaelides.  Jak się do tego zabrać? Oto sześć prostych kroków, dzięki którym spojrzysz na siebie łaskawszym wzrokiem.  1. Wyznaczaj cele „Poświęć kilka minut na początku każdego dnia lub tygodnia na uporządkowanie myśli i wytyczenie celów, które chcesz osiągnąć” — zaleca Michaelides. Na twojej liście spraw nie może zabraknąć też czynności, które sprawiają ci radość. A może znajdą się na niej także nowe rzeczy, które od dawna chciałaś wypróbować? Ustal z wyprzedzeniem, kiedy możesz wygospodarować sobie na nie czas. Każdy cel podziel na małe kroki. Jeśli chcesz skończyć książkę, którą czytasz od tygodni, znajdź każdego dnia krotką chwilę na przeczytanie jednego czy dwóch rozdziałów. Nie mniej wyrzutów sumienia, że nie udało ci się skończyć lektury podczas jednego posiedzenia. Takie małe kroki mogą być równie skuteczne, a nawet dać ci jeszcze większą satysfakcję. 2. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele „Jeśli wykonasz tylko jedno zadanie ze swojej listy do zrobienia, możesz myśleć, że zawiodłaś. Ale to nieprawda, bo zrobiłaś krok we właściwym kierunku” — podkreśla Michaelides i dodaje: „Wszyscy jesteśmy niedoskonali, z naszymi wadami i niekonsekwencją, ale to czyni nas ludźmi. Zamiast skupiać się na całej pracy, której jeszcze nie wykonałaś, już teraz zauważ swój wysiłek i...

Czytaj dalej