Niewierność może być zapisana w naszych genach? 
Pexels.com

Niewierność może być zapisana w naszych genach? 

Zostaliśmy stworzeni do niewierności i zdrada –  z punktu widzenia ewolucji – nam się po prostu opłaca?
Sylwia Arlak
08.10.2020

Biologicznie rzecz biorąc, mężczyzna dąży do „wyprodukowania jak największej liczby zdolnego do przeżycia potomstwa”, natomiast kobieta szuka mężczyzny, który ma dobre geny i będzie chciał opiekować się nią i jej dzieci. Aby mieć jedno i drugie często prowadzi podwójne życie. Oto, czego jeszcze mogłyście nie wiedzieć na temat niewierności:

1. Z danych Roczników Demograficznych Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczących 97 społeczeństw z lat 1947–1992 wynika, że około 93,1 proc. kobiet i 91,8 proc. mężczyzn zawarło związek małżeński do 49 roku życia. Najnowsze badania pokazują, że związek małżeński ostatecznie zawrze około 85 proc. Amerykanów.

2. Wielu z nich nie dochowa wierności. Aktualne badania amerykańskich par wskazują, że 20–40 proc. heteroseksualnych żonatych mężczyzn i  20–25 proc. zamężnych kobiet heteroseksualnych zaliczą tzw. „skok w bok”.

3. Winna jest temu architektura mózgu. Popęd seksualny wyewoluował, aby motywować nas do poszukiwań partnera do rozrodu. Romantyczna miłość wyewoluowała, żebyśmy mogli skupić się na konkretnych partnerach. Przywiązanie do partnera, aby pozostać z nim na przynajmniej do momentu zakończenia wczesnego dzieciństwa wychowywanego potomstwa. W tej grze skok w bok jest więc naturalny, bo zwiększa możliwość zapłodnienia.

Czytaj też: Cytaty o miłości – co mówią filozofowie, artyści i psycholodzy?

4. Niewierność nie jest wymysłem naszych czasów. Zdrada była powszechna w okresie klasycznym wśród Greków i Rzymian, a także wśród Europejczyków w czasie przedindustrialnym. Niewierni byli mieszkańcy Arktyki, dżungli Brazylii, plemiona Nigerii, Tanzanii i wiele innych społeczności plemiennych.

5. Według naukowców cudzołóstwo istniało już w czasach prehistorycznych. Niewierne kobiety dostawały dodatkową porcję pożywienia od swoich partnerów. Kiedy ich pierwszy partner umarł albo ich opuścił, pomagali im w opiece nad dziećmi. Co więcej, jeśli kobieta urodziła dziecko swojemu kochankowi, zwiększyła różnorodność genetyczną swoich potomków. Niewierność przynosiła nieświadome korzyści biologiczne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet przez całą prehistorię, utrwalając w ten sposób biologiczne podstawy i zamiłowanie do niewierności u obu płci.

6. Istnieją różne rodzaje niewierności. Badacze poszerzyli definicję niewierności o niewierność seksualną (seks bez zaangażowania romantycznego), niewierność romantyczną (miłość romantyczna bez zaangażowania seksualnego) oraz niewierność seksualną i romantyczną.

7. W niedawnej ankiecie przeprowadzonej wśród samotnych Amerykanów, 60 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet przyznało się do „polowania na cudzego partnera”.

8. Zdrada niekoniecznie oznacza, że jesteśmy nieszczęśliwi w związku. W jednym z ostatnich badań 56 proc. mężczyzn i 34 proc. kobiet oceniło swoje małżeństwo jako „szczęśliwe” lub „bardzo szczęśliwe”, co sugeruje, że za niewierność może mieć również podłoże genetyczne.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Pexels.com

Związek z narcyzem zostawia rany – zobacz, co to zespół stresu ponarcystycznego

Broń się albo uciekaj. Szkodliwe działania narcyza mogą odbijać się na naszym zdrowiu jeszcze długo po zakończonej relacji.
Sylwia Arlak
01.10.2020

Życie z narcyzem łatwo może przerodzić się w codzienny koszmar. Kontroluje ofiarę, wmawia jej, że to ona jest winna, że do niczego się nie nadaje i że ma tylko jego. Zrobi wszystko, żeby osiągnąć swój cel. Nic dziwnego, że tak często znajomość z nim kończy się PNSD (Post Narcissist Stress Disorder), czyli zespołem stresu ponarcystycznego. Co to jest zespół stresu narcystycznego? Związek z osobą narcystyczną nie jest obojętny dla psychiki drugiej osoby. O PNSD mówimy, gdy już po rozstaniu, czujesz się bezradna, masz napady złości, lęku, a nawet możesz cierpieć na depresję. Obolała po związku z narcyzem kobieta ma duże problemy z poczuciem własnej wartości, przez co może unikać innych ludzi, może mieć problemy z zasypianiem. Staje się nieufna i może mieć duże problemy ze znalezieniem nowego partnera. Po zakończeniu związku może być jej bardzo trudno wrócić do normalnego życia. Kiedy poczuje na ulicy zapach perfum byłego partnera, albo usłyszy w radio jego ulubioną piosenkę, może natychmiast wrócić do trudnych wspomnień. Przez długi czas może nie być w stanie myśleć o niczym innym. Może też podświadomie unikać miejsc, ludzi i rzeczy związanych z narcyzem, a nawet emocji. I wreszcie — może czuć się winny, że jego związek się skończył. Podobny stres odczuwają np. ofiary wypadków bądź innych traumatycznych wydarzeń. Czytaj też:  Związek z narcyzem jest jak tango: namiętny, ale wyczerpuje siły Czy da się żyć z narcyzem? Jeśli nie potrafisz opuścić narcyza, naucz się z nim żyć. Przede wszystkim poczytaj o jego zachowaniach i mechanizmach działania. Dowiedz się więcej o cyklu przemocy narcystycznej, który obejmuje cztery fazy: poczucie zagrożenia, znęcanie się nad innymi, stawanie się ofiarą i poczucie wzmocnienia. Tylko w ten sposób zyskasz spokój. Będziesz...

Czytaj dalej
kryzys w małżeństwie
IStock

Jest jedna rzecz, od której zależy, czy twój związek przetrwa! I nie jest to zgodność charakterów

Nie trać czasu na quizy osobowości i testy zgodności horoskopów. Według nowego, przełomowego badania sekret szczęśliwego związku jest znacznie łatwiejszy.
Sylwia Arlak
06.08.2020

Zastanawiasz się, co zrobić, aby twój związek przetrwał długo i szczęśliwie, w zdrowiu i chorobie, póki nie śmierć was nie rozłączy? Mamy dla ciebie dwie wiadomości i zaczniemy od tej złej. Naukowcy – choć badają temat od kilkudziesięciu lat – nadal nie znają przepisu na szczęśliwe małżeństwo albo partnerski związek.  – Większość ludzi myśli o dobieraniu się w pary w kategorii upodobań: ktoś lubi wysokich, ktoś lubi blondynki itd. Ale to tak nie działa – mówi prof. Bogdan Wojciszke, autorytet w dziedzinie psychologii miłości. – Prowadzone w różnych miejscach na świecie badania na bliźniętach pokazały, że bliźnięta, szczególnie jednojajowe, wszystko mają bardzo podobne: nie tylko wygląd, ale np. mają też bardzo podobną pracę. Jeśli jeden jest policjantem, to drugi też jest policjantem, a co najwyżej strażakiem, ale już nie księgowym. Jeżdżą podobnymi samochodami, podobnie spędzają wakacje, lubią to samo jeść – i jest tylko jeden wyjątek. Żony i mężowie. Profesor Wojciszke wyjaśnia, że nie ma do tej pory żadnego wiarygodnego wzoru, dzięki któremu moglibyśmy, opierając się na nauce, dobierać ludzi w pary.  – Możemy naukowo, bazując na charakterze człowieka, jego predyspozycjach i upodobaniach dobrać mu satysfakcjonujący zawód, natomiast nie ma żadnych badań, które by pokazywały, że można odgórnie ludzi dobrać w szczęśliwe i trwałe pary. Zawsze występuje element losowości. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kogo konkretnie wybierzemy  – mówi.  Czy w takim razie w XXI wieku coś się z nami stało i nie umiemy już dobrze wybierać? W Polsce rozwodzi się już co trzecie małżeństwo, a w dużych miastach, typu Warszawa czy Łódź, statystyki są jeszcze wyższe. Okazuje się...

Czytaj dalej
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Nie chcesz się rozwodzić? Zobacz, co pomoże naprawić wasz związek

Przepis na idealny związek nie istnieje, ale wiemy, co mogą zrobić pary, aby zmniejszyć ryzyko rozwodu.
Sylwia Arlak
26.06.2020

Kryzys to jeszcze nie koniec, mówią psycholodzy i nie tylko oni. Jak wynika z badania opublikowanego w „Psychology Today”, jest spory odsetek par, które na pewnym etapie deklarowały, że nie są szczęśliwe, ale po jakimś czasie na nowo zapałały do siebie uczuciem. W badaniu, które przeprowadził psycholog Scott M. Stanley, aż co trzecie małżeństwo sądziło, że ich związek ma poważne kłopoty i rozważało rozwód. Jednak po latach aż 92 proc. z nich nadal było razem. I mówili, że jest im dobrze. Psycholodzy uważnie przyjrzeli się parom, którym udało się zwycięsko przejść przez kryzys. Dzięki temu powstała lista zasad, które – choć z pozoru mogą wydawać się proste – mogą uzdrowić małżeństwo. 1. Wykonaj swoje zadania Jeśli twój związek stoi na krawędzi, nie czekaj aż on „się obudzi i zrozumie swoje błędy”. Zastanów się, co ty sama możesz zrobić, aby poprawić waszą sytuację. Przyjrzyj się sobie, pomyśl, co może jemu przeszkadzać w tobie. „Naprawę” zacznij od swojego zachowania – choćby tylko po to, aby móc potem powiedzieć, że przynajmniej próbowałaś. 2. Rozmawiajcie… Jeżeli oboje chcecie coś zmienić, usiądźcie i porozmawiajcie. To najlepszy sposób na wzmocnienie małżeństwa. Zamiast jednak zagłębiać się w najpoważniejsze problemy czy rozgrzebywać stare rany, skupcie się na tym, co tu i teraz moglibyście dobrego wznieść do waszej relacji. Wsłuchajcie się w swoje wzajemne potrzeby. Nie chodzi o to, aby unikać głębszych rozmów, ale miłe, ostrożne rozmowy to dla większości par o wiele lepsza strategia na początek. Żeby dalej iść w dobrą stronę, znajdźcie czas na podobne rozmowy chociaż raz w miesiącu. Na bieżąco wyjaśniacie wszelkie...

Czytaj dalej