Nie bój się zmian. Bez nich nie ma rozwoju
Pexels.com

Nie bój się zmian. Bez nich nie ma rozwoju

Zacznij patrzeć na zmianę jak na szansę, a nie na zagrożenie. Czas wyjść ze swojej strefy komfortu.
Sylwia Arlak
07.01.2021

W życiu nie ma pewników ani gwarancji. Jeśli istnieje jedna stała rzecz, to jest to zmiana. Wszystko wokół nas ulega nieustannym przemianom: ludzie, uczucia, miejsca, przyroda. Choć jest to naturalny proces, często nas przeraża. Robimy wszystko, żeby od tego uciec.

Czasami odczuwamy potrzebę zmiany, ale nie wiemy, od czego zacząć. Czasami zmiany przychodzą do nas nieoczekiwanie, a my nie potrafimy ich zaakceptować. Zmiany to szanse na lepsze życie. Potraktuj je jak cenną lekcję. Oto jak pokonać lęk przed zmianą w siedmiu krokach:

Katarzyna Miller: „Romantyczna miłość jest tylko na chwilę, jeśli w nią wierzycie, przegracie”

Życie to zmiana, a zmiana to życie

Wiele z nas unika zmian, uważając, że muszą być trudne i niewygodne. Często kurczowo trzymamy się tego, co znamy, nawet jeśli jesteśmy nieszczęśliwe. Potrafimy przez lata tkwić w toksycznych związkach czy chodzić do pracy, której nawet nie lubimy. Mamy nawyki, które nam szkodzą. Nie traktuj zmiany, jako kary. Niech będzie okazją do rozwoju, doskonalenia się i uczenia nowych rzeczy.

Czytaj też: Od strachu do odwagi. Metoda dwuetapowego radzenia sobie z lękiem

Zaakceptuj sytuację, ale nie rezygnuj z niej

Akceptacja sytuacji, w której się obecnie znajdujemy, to pierwszy krok do przyjęcia zmiany. Nie polega ona jednak na tym, aby biernie przyglądać się swojemu życiu i stawiać siebie w roli ofiary. To zaufanie, że wszystko dzieje się po coś. I że z każdej sytuacji możemy wyciągnąć lekcję na przyszłość.

Postrzegaj porażkę jako coś pozytywnego

Prawdopodobnie największym lękiem związanym ze zmianą jest strach przed porażką. Żeby całkowicie uniknąć porażek, musiałabyś nie robić nic. Kiedy uczyłyśmy się chodzić, robiłyśmy tysiące prób, a wiele z nich kończyło się niepowodzeniem. Ale upadek (często bolesny) nie powstrzymał nas przed kolejną próbą. Musiałyśmy się podnieść, otrzepać i walczyć dalej. Ludzie, którzy osiągają sukces, skupiają się na celu. Nie oglądają się na innych i wierzą we własne możliwości. Są przekonani, że jakkolwiek nie potoczyłyby się ich losy, po drodze nauczyli się czegoś nowego. Podróż cieszy ich równie mocno, co dotarcie do samego celu.

Świętuj każdy mały sukces

Łatwo zauważamy to, co zrobiłyśmy źle, trudniej dostrzec nam własne sukcesy. Świętując nawet małe zwycięstwa każdego dnia, łatwiej będzie ci zachować motywację. Wypróbuj to ćwiczenie: zapisz w swoim dzienniku przynajmniej jedną rzecz, którą uważasz za mały lub wielki sukces. Może ugotowałaś coś pysznego, pomogłaś nieznajomemu albo zabrałaś się wreszcie za porządki w domu… Uczcij to. Bądź kreatywna.

Czytaj też: Pisz, będziesz szczęśliwsza. Pisanie terapeutyczne ma więcej zalet, niż myślisz!

Bądź cierpliwa

Żeby zdać egzamin, potrzeba wielu lekcji i czasu. Niezbędna jest więc cierpliwość. Lepiej dochodzić do celu małymi krokami, niż brać na siebie za dużo i poddać się po pierwszej porażce. Bądź dla siebie wyrozumiała i pamiętaj, że cierpliwość jest jak mięsień, który należy codziennie ćwiczyć.

Skup się na sobie

Nie możemy zmienić wielu sytuacji zewnętrznych ani tego, jak inni zachowują się wobec nas. Możemy jednak nauczyć się odpowiednio reagować. Zamiast brać do siebie każdą krzywdzącą opinię, podziękuj i powiedz, że ty masz inne zdanie. Nie słuchaj złośliwych podszeptów, tylko własnej intuicji. Kto, jak nie ty, wie, czego naprawdę potrzebujesz?

Wyjdź poza  strefę komfortu

Strefa komfortu to mentalna przestrzeń, w której czujemy się chronione i bezpieczne. Ale nie zawsze szczęśliwe. Wyjście z naszej strefy komfortu nie wymaga radykalnych zmian. Możemy zacząć od drobnych gestów. Zmień trasę, którą jeździsz do pracy, zmień miejsce, w którym zwykle siedzisz przy stole, zacznij uczyć się nowego języka, zrezygnuj z jedzenia mięsa na miesiąc albo znajdź nowe hobby. Przełam nawyki, odkrywaj nowe umiejętności, a poczujesz chęć do dalszych zmian.

Czytaj też: Olga Kozierowska: „Do zmiany nie jest potrzebna odwaga. Tylko ciekawość”

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Iliana Ramirez
Olga Majrowska

„Intuicja uratowała mi życie” – mówi dr Iliana Ramirez, meksykańska badaczka żyjąca w Polsce

„Mamy dzisiaj kilka teorii dotyczących intuicji. Jestem przekonana, że kiedyś intuicja będzie tak samo badana, jak pamięć czy inteligencja” – mówi Iliana Ramirez, doktor farmakobiologii, żona psychologa i pedagoga dr. Mateusza Grzesiaka.
Sylwia Niemczyk
16.12.2020

Intuicja to trudny temat – lubimy się na nią powoływać, ale gdyby nas spytać, czy naprawdę ona istnieje, to  wiele z nas odżegnuje się od wiary w nią. Bo właściwie co to takiego? Pytamy o to dr Ilianę Ramirez, Meksykankę, naukowczynię z doktoratem w dziedzinie farmakobiologii i jednocześnie autorkę warsztatów m.in. o intuicji.  Sylwia Niemczyk: Kierujesz się w życiu intuicją? Iliana Ramirez: Cały czas intuicja jest u mnie na pierwszym miejscu. Dopiero w drugiej kolejności włączam logiczne myślenie. Dzięki intuicji podejmuję decyzję, dzięki logice – wiem, jak tę decyzję wcielić w życie. A co to takiego: intuicja? To określenie czegoś nieuchwytnego, czego nie umiemy jeszcze opisać naukowo, ale co z całą pewnością istnieje w nas. Kiedy nie wiemy, dlaczego robimy jedną rzecz, a nie inną, dlaczego podejmujemy taką decyzję, a nie przeciwną, mówimy: kieruje nami intuicja. Jakie życiowe decyzje intuicja pomogła podjąć ci samej? Na przykład tę największą i najważniejszą: przyjechać do Polski i wyjść tutaj za mąż. Wszystko mówiło nie, a intuicja mówiła: tak, zrób to! Wszystko wyglądało mega skomplikowanie: on Polak, ja Meksykanka. On miał w Polsce rozpoczęty doktorat, ja w Meksyku prowadziłam już naukowe badania, dostałam grant na projekt naukowy na uniwersytecie w Los Angeles, to był mój plan. Kiedy poznałam Mateusza, byłam kilka miesięcy przed wyjazdem, wszystko już miałam zaplanowane – miałam wyjechać, ale nie do Polski, tylko do Stanów. Widziałam siebie jako naukowczynię. Kiedy próbuję na poziomie logicznym wytłumaczyć komuś, dlaczego zdecydowałam się w takim punkcie życia zaangażować emocjonalnie – to nie mogę, bo tu logiki nie ma żadnej. A to nie jest tak, że po prostu kierowała tobą miłość? Oczywiście, że się...

Czytaj dalej
Test osobowości. Wyróżnia się 16 typów
Unsplash.com

Test osobowości Myers-Briggs (MBTI) pozwoli ci lepiej poznać siebie

Test Myers-Briggs to jedno z najpopularniejszych narzędzi służących do oceny osobowości.
Karolina Morelowska-Siluk
07.01.2021

Test Myers-Briggs bazuje na książce Carla G. Junga „Typy psychologiczne”. W teorii Junga rozróżnia się dwa typy postawy psychicznej: ekstrawertyczną i introwertyczną. I tak ekstrawersja oznacza tendencję do kierowania energii w stronę obiektów zewnętrznych (ludzi, zdarzeń,itd.), a introwersja to kierowanie energii do swojego wewnętrznego świata (przeżyć pomysłów, itd.). Poza postawą psychiczną Jung wyróżnił jeszcze cztery podstawowe funkcje psychiczne: percepcję, intuicję, uczucie i myślenie. Występują one w postaci dwóch par przeciwieństw. Dwie z nich są racjonalne – uczucie i myślenie, zaś dwie irracjonalne – percepcja i intuicja. Jeżeli jedna z tych funkcji dominuje w naszej świadomości (np. myślenie), wtedy ta przeciwna do niej będzie stłumiona i będzie przejawiać się w podświadomości. Czytaj także: Ekstrawertycy mają łatwiej w życiu niż introwertycy? Nie zawsze Test Myers-Briggs (MBTI) Amerykanki Isabel Briggs Myers i jej matka Katharine Cook Briggs zafascynowane teorią Junga postanowiły ją rozszerzyć, a następnie wykorzystać w praktyce. Zaczęły opracowywać test osobowości, który pierwotnie służył jako klucz do dobrego samopoczucia. Jednak ostatecznie, po kolejnych pracach, miał na celu ocenę rodzaju osobowości, która pomoże osiągnąć w życiu sukces. Test Myers-Briggs tłumaczy, w jaki sposób można uzyskać informacje o swoim typie osobowości. Opisuje on 16 szczegółowo określonych typów osobowości. Według Myers i Briggs różnice w ludzkim zachowaniu można opisać przez cztery wymiary: Ekstrawersja (E, ang. extraversion) – introwersja (I, ang. introversion). Każdy z nas ma w sobie zarówno ekstrawersję, jak i introwersję. Jednak zawsze występuje większa tendencja w kierunku jednej z nich. Poznanie (S, ang. sensing) – intuicja...

Czytaj dalej
Masz depresję? Zrób test
Unsplash.com

Test na depresję. Odpowiedz na 9 pytań

Test Dziewięciu Pytań PHQ-9 to narzędzie, które często wykorzystywane jest (nawet przez lekarzy pierwszego kontaktu) w celu postawienia bardzo wstępnej diagnozy dotyczącej depresji. Odpowiedz na pytania i dowiedz się, czy powinnaś skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą.
Karolina Morelowska-Siluk
07.01.2021

Skuteczność testu na depresję PHQ-9 sięga aż 88 proc. Może być on wykorzystywany do samodzielnej analizy i oceny obecności oraz nasilenia ewentualnych objawów depresji . Jedak, co jest szalenie ważne, wynik testu nie stanowi diagnozy depresji ! Wiarygodną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz psychiatra, po osobistym kontakcie z pacjentem! Czy mam depresję? Test Dziewięciu Pytań Poniżej znajduje się 9 pytań. Na każde z nich można odpowiedzieć na cztery sposoby. Do każdej odpowiedzi przypisane są punkty: odpowiedź A – 0 punktów; odpowiedź B – 1 punkt; odpowiedź C – 2 punkty; odpowiedź D – 3 punkty. Odpowiedzi mają dotyczyć samopoczucia z ostatnich dwóch tygodni. Czytaj też: 7 głównych typów depresji – to z nimi lekarze spotykają się najczęściej Odpowiedz na każde z pytań. Na kartce zapisz liczbę punktów przypisanych twojej odpowiedzi. Na końcu poznasz wynik testu. Pytanie 1. Niewiele mnie interesuje i prawie nic nie sprawia mi przyjemności. nigdy (o pkt.) od czasu do czasu (1 pkt.) mniej więcej przez połowę tego czasu (2 pkt.) prawie codziennie (3 pkt.) Pytanie 2. Czuję się smutny, załamany, nie mam nadziei. nigdy (o pkt.) od czasu do czasu (1 pkt.) mniej więcej przez połowę tego czasu (2 pkt.) prawie codziennie (3 pkt.) Pytanie 3. Mam problemy ze snem – nie mogę spać lub śpię ciągle. nigdy (0 pkt.) od czasu do czasu (1 pkt.) mniej więcej przez połowę tego czasu (2 pkt.) prawie codziennie (3 pkt.) Pytanie 4. Czuję się zmęczony, mam mało energii. nigdy (0 pkt.) od czasu do czasu (1 pkt.) mniej więcej przez połowę tego czasu (2 pkt.) prawie codziennie (3 pkt.) Pytanie 5. Jem za dużo lub dokucza mi brak apetytu. nigdy (0 pkt.) od czasu do czasu (1 pkt.)...

Czytaj dalej
Pexels.com

Mamy wystarczająco wiele. Jak praktykować wdzięczność?

Jeśli nie udało ci się wytrwać w postanowieniach noworocznych, przestań się obwiniać. Praktykuj wdzięczność.
Sylwia Arlak
04.01.2021

Najpierw robimy dziesiątki postanowień noworocznych , a potem (często jeszcze w styczniu) zostają z nich tylko wspomnienia. Zamiast się zamartwiać, podziękujmy za to, co już mamy. Nauczmy się praktykować wdzięczność. Być może wydaje ci się, że w twoim życiu od dawna nie dzieje się nic dobrego, ale to nieprawda. Możesz podziękować za zdrowie (w 2020 roku szczególnie przekonałyśmy się, jakie to ważne) albo przyjaciółkę, która zawsze wspiera cię radą. Doceń fakt, że masz za co zapłacić rachunki w tym miesiącu (na pewno słyszałyście choć o jednej osobie, która przez pandemię straciła źródło dochodu). Może ucieszyć cię kawa o poranku albo zbliżający się weekend. Każda z nas ma powody do wdzięczności. Osoby regularnie praktykujące wdzięczność doświadczają więcej pozytywnych emocji. Mają więcej energii, silniejszy układ odpornościowy, lepiej śpią, są bardziej empatyczne i optymistyczne. Trudno czuć przygnębienie czy użalać się nad sobą, gdy dostrzegamy tyle dobra wokół siebie. Czytaj też:   Jak i dlaczego powinnaś ćwiczyć wdzięczność? Po pierwsze — bądź cierpliwa Oto 30 prostych sposobów na to, jak doświadczać wdzięczności na co dzień: 1. Powiedz komuś, że go kochasz i jak bardzo go doceniasz. 2.  Zwracaj uwagę na piękno natury. 3. Pielęgnuj przyjaźnie. Nie bierz przyjaciół za pewnik. 4. Uśmiechaj się częściej. 5.  Oglądaj inspirujące filmy, które przypomną ci o tym, ile jest dobra na świecie. 6. Unikaj filmów pełnych przemocy. 7. Każdego dnia zrób jeden dobry uczynek. 8. Zostań wolontariuszką. 9. Dzwoń częściej do rodziców. 10.  Gotuj posiłki z miłością, myśl o ludziach, których będziesz karmić. 11.  Nie plotkuj, nie mów źle o innych ludziach....

Czytaj dalej