
Nawyki, które sprawiają, że czujesz się słabsza psychicznie. Jak się od nich uwolnić?
Niektórzy obgryzają paznokcie, inni palą papierosy, kolejni przerywają ludziom, gdy ci nie skończą jeszcze swojej wypowiedzi. Każdy, kto próbował przezwyciężyć którąkolwiek z tych rzeczy, wie, jak trudne jest to zadanie. Doktor psychologii Guy Winch ma dla nas złe wieści. Nawyki psychologiczne jest jeszcze trudniej zmienić. Dlaczego? Ponieważ często myślimy, że wcale nam nie szkodzą. Co więcej, sądzimy, że nam nawet pomagają. Błędnie racjonalizujemy sobie nasze przyzwyczajenia i przez to nie widzimy ich negatywnych skutków.
Spróbujmy jednak trochę powalczyć z nawykami psychologicznymi, a przynajmniej wykonajmy pierwszy krok, który jest niezbędny do dalszej pracy nad przyzwyczajeniami – czyli uświadomienie. Oto lista najczęstszych nawyków psychologicznych wpływających na nasze zdrowie psychiczne.
Samokrytyka
Samokrytyka to miecz obosieczny. Owszem, często jest potrzebna i pozwala nam uniknąć podejmowania niemądrych decyzji. Krytykowanie samej siebie w momencie, gdy i tak mamy już niską samoocenę, jest jednak jednym z najgorszych nawyków psychologicznych. O jakich sytuacjach mówimy dokładnie?
Pomyśl teraz o tym, jak reagujesz na porażkę – nawet tę małą. Wiele osób rozpoczyna wtedy wewnętrzny dialog, zwykle w surowym, karcącym tonie. Mówimy same sobie, że zasłużyłyśmy na tę surowość, w końcu coś nam nie wyszło. Niektórzy myślą także, że w taki sposób przygotowują się na kolejne rozczarowania.
Efekt jest jednak odwrotny. Myśląc w taki sposób, unicestwiamy swoją pewność siebie i niszczymy poczucie własnej wartości. Nasze myśli czasami płatają nam figle i pod płaszczykiem racjonalności wmawiają nam pewne rzeczy. Nie daj się! Wysoka samoocena i poczucie własnej wartości to nasza broń w walce z odrzuceniem czy skrzywdzeniem.
Czytaj także: Przestań zadręczać się myślami! Oto 5 sposobów na to, jak to zrobić
Odpychanie ludzi
Jednym z najczęstszych nawyków, jakie popełniamy, jest odpychanie ludzi, gdy jesteśmy samotni. Często robimy to zupełnie nieświadomie. Czujemy się tak podatne na odrzucenie, że nie chcemy nawet rozpoczynać nowych znajomości. Sądzimy, że każdy chce nas oszukać, wyrządzić nam krzywdę. W taki sposób tracimy jednak szansę na nawiązanie głębokich relacji. Pamiętaj, że samotność ma niszczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne!
Ruminowanie
Rozważanie złych, niepokojących, niecodziennych sytuacji jest normalne. W taki sposób chcemy się czegoś nauczyć, dowiedzieć się o potencjalnych zagrożeniach i następnie podjąć świadomą i przemyślaną decyzję. To, co jest bardzo złym nawykiem psychologicznym to ruminowanie, czyli ciągłe zamartwianie się i analizowanie w głowie tych samych sytuacji.
Zdarzyło ci się kiedyś myśleć całymi godzinami o tym, co zrobiłaś źle podczas wczorajszej rozmowy z szefem? Analizowałaś każdy gest, każde słowo, które wypowiedziałaś? A może w przyszłości musisz oddać projekt swojemu przełożonemu i już myślisz o tym, co pójdzie źle podczas tego spotkania? To są właśnie ruminacje, które bardzo skutecznie niszczą nasze zdrowie emocjonalne.
Czytaj także: Jak myśleć… mniej? Przestań rozstrząsać, planować, rozmyślać – uspokój umysł
Ocenianie własnych uczuć i emocji
Czasami uważamy, że nasze uczucia i emocje są złe, nieprawidłowe, niedobre. Myślimy, że pewnie nikt inny nie czuje się tak, jak my. Sądzimy, że jest z nami coś nie tak. Nasze emocje są jednak wskaźnikami, które pokazują nam, co robić, a czego nie. Pomagają nam także w wyznaczeniu własnych granic. Jeśli się w nie wsłuchamy, zobaczymy także, co lubimy, a czego nie, z czym czujemy się komfortowo, a na co reagujemy źle.