Nastolatki w pandemii – zobacz webinar Doroty Zawadzkiej, psycholożki
Wszystkie dostępne badania wskazują, że młodzi ludzie, czyli tzw. tweenies (8-12 lat) i nastolatki bardzo źle znoszą czas pandemii. Są pełne obaw, czują się pozbawione wsparcia w potrzebie i oraz są narażone na różne formy krzywdzenia – mówi psycholożka Dorota Zawadzka. W webinarze dla rodziców nastolatków ekspertka odpowiada m.in. na pytania:
- Jak możemy ochronić nasze dzieci przed depresją?
- Jak rozmawiać z nastolatkiem – który wcale z nami rozmawiać nie chce?
- Jak rozumieć swoje dziecko?
– Nastolatki z tą całą swoją niepewnością, jak będzie wyglądać ich przyszłość, ze swoimi problemami emocjonalnymi typowymi dla tego okresu życia, graniczącymi niemal z problemami psychicznymi, poczuciem niezrozumienia, niewysłuchania, nagle z powodu pandemii zostali zamknięci w domach, gdzie ich prywatność i niezależność została mocno ograniczona. I czasami my, dorośli nie stajemy na wysokości zadania, bo nie widzimy problemów naszego dziecka – zwraca uwagę psycholożka.
Uwaga, depresja u nastolatka
Dorota Zawadzka podkreśla, żeby uważnie przyglądać się każdej zmianie w zachowaniu naszego nastolatka, nie tylko tym, które w ewidentny sposób nas niepokoją:
– Czasem pozytywne zachowania, które się nagle pojawiły, mogą być przykrywką dla poważnych problemów. Bardzo poważną chorobą naszych czasów jest depresja, która może dotknąć każdego niezależnie od wieku i płci. To nie jest gorsze samopoczucie, to choroba, którą trzeba i można leczyć – mówi ekspertka.
Do objawów depresji u nastolatka należą m.in.:
- Długotrwale obniżony nastrój
- Obniżenie zainteresowań
- Zmniejszenie aktywności – kiedy nastolatek leży cały dzień w łóżku lub na kanapie
- Rozdrażnienie, nerwowość
- Duża męczliwość
– Przy depresji problem największy często polega na tym, że chory na nią nie czuje, że jest chory. To inni, patrząc na niego z troską i uwagę, mogą wychwycić niepokojące oznaki – mówi Dorota Zawadzka.
Obejrzyj webinar i sprawdź, jak pomóc swojemu dziecku.