Nastolatki w pandemii – zobacz webinar Doroty Zawadzkiej, psycholożki

Czy czeka nas pandemia depresji wśród nastolatków? Jak pomóc dorastającemu dziecku przejść suchą nogą przez trudne miesiące? W jaki sposób rozmawiać i co można wyczytać z zachowania nastolatka? Wyjaśnia Superniania, Dorota Zawadzka.
redakcja „Uroda Życia”
02.02.2021

Wszystkie dostępne badania wskazują, że młodzi ludzie, czyli tzw. tweenies (8-12 lat) i nastolatki bardzo źle znoszą czas pandemii. Są pełne obaw, czują się pozbawione wsparcia w potrzebie i oraz są narażone na różne formy krzywdzenia – mówi psycholożka Dorota Zawadzka. W webinarze dla rodziców nastolatków ekspertka odpowiada m.in. na pytania:

  • Jak możemy ochronić nasze dzieci przed depresją?
  • Jak rozmawiać z nastolatkiem – który wcale z nami rozmawiać nie chce?
  • Jak rozumieć swoje dziecko?

– Nastolatki z tą całą swoją niepewnością, jak będzie wyglądać ich przyszłość, ze swoimi problemami emocjonalnymi  typowymi dla tego okresu życia, graniczącymi niemal z problemami psychicznymi, poczuciem niezrozumienia, niewysłuchania, nagle z powodu pandemii zostali zamknięci w domach, gdzie ich prywatność i niezależność została mocno ograniczona. I czasami my, dorośli nie stajemy na wysokości zadania, bo nie widzimy problemów naszego dziecka – zwraca uwagę psycholożka. 

Uwaga, depresja u nastolatka

Dorota Zawadzka podkreśla, żeby uważnie przyglądać się każdej zmianie w zachowaniu naszego nastolatka, nie tylko tym, które w ewidentny sposób nas niepokoją: 

– Czasem pozytywne zachowania, które się nagle pojawiły, mogą być przykrywką dla poważnych problemów. Bardzo poważną chorobą naszych czasów jest depresja, która może dotknąć każdego niezależnie od wieku i płci. To nie jest gorsze samopoczucie, to choroba, którą trzeba i można leczyć – mówi ekspertka. 

Do objawów depresji u nastolatka należą m.in.: 

  • Długotrwale obniżony nastrój
  • Obniżenie zainteresowań
  • Zmniejszenie aktywności – kiedy nastolatek leży cały dzień w łóżku lub na kanapie
  • Rozdrażnienie, nerwowość
  • Duża męczliwość

– Przy depresji problem największy często polega na tym, że chory na nią nie czuje, że jest chory. To inni, patrząc na niego z troską i uwagę, mogą wychwycić niepokojące oznaki – mówi Dorota Zawadzka. 

Obejrzyj webinar i sprawdź, jak pomóc swojemu dziecku.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG