
Model Knappa: 10 etapów związku, które przechodzi (prawie) każda para
Relacje są trudne dla wielu ludzi (wolałybyśmy zacząć studiować fizykę kwantową niż przyjrzeć się swoim uczuciom i uczuciom partnera), ale wcale nie muszą takie być. Część problemów bierze się stąd, że nie mamy pojęcia, na jakim etapie związku się znajdujemy. Im większą mamy świadomość, tym łatwiej nam uporać się z problemami. Według doktora Marka I. Knappa związek składa się z dziesięciu różnych etapów podzielonych na dwie różne fazy: zbliżania się i rozpadu.
Model Knappa: etap inicjacji
To etap, w którym po raz pierwszy kogoś spotykasz. Wymieniasz uprzejmości i fakty na swój temat. Poznajecie się. W tym czasie skupiasz się głównie na powierzchownych atrybutach, takich jak wygląd i to, jak dana osoba się prezentuje.
Czytaj także: W łóżku z kompleksami? Atrakcyjność seksualna nie zależy od wyglądu
Model Knappa: etap eksperymentowania
Jeśli przejdziesz przez etap inicjacji, znajdziesz się w etapie eksperymentowania. Niektórzy nie docierają tak daleko, ponieważ już na pierwszym etapie znajdują coś, co ich odrzuca w drugiej osobie. Podczas eksperymentowania zagłębiasz się w wartości drugiej osoby.
Model Knappa: etap błogości
Relacje stają poważniejsze i bardziej intensywne. Dowiedzieliście się o sobie na tyle, że teraz chcecie podzielić się z drugą osobą głębszymi i bardziej intymnymi informacjami. Uczucia rosną na sile.
Model Kanppa: etap integracji
Teraz gdy jesteście już oficjalnie parą, macie wspólne cele, rutynowe zachowania i nawyki. Od „ja i on” przeszliście do „my”.
Model Kanppa: etap przywiązania
Na tym etapie pojawia się prawdziwe zaangażowanie. Oboje jesteście pewni dzielących was uczuć, więc albo decydujecie się na wspólne zamieszkanie, albo małżeństwo.
Oto etapy fazy rozpadu:
Model Knappa: etap różnicowania
Szaleństwo w miłości nie trwa długo. Nawet w najszczęśliwszych związkach życie nie zawsze jest idealne. Ale jeśli weszliśmy w fazę różnicowania, prawdopodobnie zmierzacie w kierunku rozstania. To czas, kiedy dobre rzeczy w związku są przesłonięte przez różnice i niezgodności.
Model Knappa: etap odsuwania się
Ten etap jest kontynuacją poprzedniego. Odsuwacie się od siebie coraz bardziej, wyznaczacie sobie granice, komunikacja słabnie i coraz mniej jest między wami intymności (pod każdym względem —
emocjonalnie, psychicznie i/lub fizycznie). Znowu zaczynasz myśleć bardziej w kategoriach: „ja i on” niż „my”. Obwiniacie się nawzajem i chowacie do siebie urazę.
Model Knappa: etap stagnacji
W tej fazie wasz związek stoi w miejscu. Nic się pomiędzy wami nie dzieje. Być może nawet pojawiła się apatia — po jednej lub obu stronach.
Czytaj też: Wakacyjna wojna o dzieci: bezstresowe wychowanie kontra pruska dyscyplina. Kto ma rację?
Model Knappa: etap unikania
Na tym etapie unikacie się (fizyczne, psychiczne, emocjonalne), jak to tylko możliwe. Jedno z was może wyprowadzić się z domu, albo zażądać rozwodu. Możecie też nadal mieszkać pod jednym dachem, ale już nie rozmawiać. Przypominacie współlokatorów, którzy od dawna się nie dogadują, więc starają się nie wchodzić sobie w drogę.
Model Knappa: etap wypowiedzenia
Teraz związek formalnie się kończy. Pary rozwodzą się, wyprowadzają albo przestają się spotykać.
Jeśli twój związek znajduje się w fazie rozpadu, pamiętaj, że jeszcze nie wszystko stracone. Praca i zaangażowanie po obu stronach mogą wam pomóc wyjść z najgorszej opresji. Jednak niektórych relacji nie da się naprawić i nie warto próbować w nieskończoność.