
Mgła mózgowa – czym jest i jak z nią walczyć?
Pandemia koronawirusa wpłynęła na nasze samopoczucie na wiele sposobów – od zaburzeń snu i zmęczenie, po niepokój i poczucie osamotnienia. Presja związana z pandemią może objawić się jeszcze w inny sposób – pod postacią „mgły mózgowej”.
Mgła mózgowa może być wynikiem stresu
Nawet jeśli nigdy wcześniej nie słyszałaś o tym terminie, możliwe, że miałaś z nim do czynienia. Wśród objawów „mgły mózgowej” wymienia się zmęczenie psychiczne, dezorientację i problemy z koncentracją. Każde, nawet najmniej wymagające zadanie może urosnąć do rangi prawdziwego wyzwania. Charakterystyczne dla „mgły mózgowej” są także trudności z zapamiętywaniem prostych faktów lub interpretacją tego, co mówią do nas inni.
Czytaj też: Ciągłe zmęczenie i senność? Powodem może być praca zdalna
Doświadczając tych objawów po raz pierwszy, możesz czuć się przytłoczona. „Chociaż »mgła mózgowa« nie jest sama w sobie chorobą, może być objawem depresji, stanów lękowych czy chronicznego stresu. Może również wynikać ze złych nawyków związanych ze stylem życia” – tłumaczy specjalistka ds. zdrowia psychicznego Caroline Harper cytowana przez „The Stylist”. „Wystarczy, że regularnie nie dosypiamy, albo nasza dieta jest uboga w witaminy” – dodaje.
Specjalistka ostrzega, że „mgła mózgowa” może być również objawem celiakii, menopauzy i tocznia. Jeśli jednak doświadczyłaś podobnych objawów po raz pierwszy w czasie pandemii, prawdopodobną przyczyną jest stres lub brak odpowiedniej ilości snu. „Mgłę mózgową” zauważa się również u pacjentów, którzy przechorowali COVID-19.
Zdrowa dieta, sen i odpoczynek mogą nas uratować
Prowadząc zdrowy tryb życia, mamy szansę uniknąć „mgły mózgowej”. Przede wszystkim nasza dieta powinna być pełna świeżych owoców i warzyw. Energię na cały dzień zapewnią orzechy i produkty pełnoziarniste. Odpowiednio zbilansowane posiłki odżywiają mózg, a tym samym wpływają na nasze samopoczucie. Nie powinnyśmy się też głodzić. „Jeśli nie jesz wystarczająco dużo, możesz doświadczać, »mgły mózgowej« i dużo szybciej wpadać w złość czy irytację” – tłumaczy Caroline Harper. Unikajmy alkoholu, palenia papierosów i picia dużych ilości kawy.
Czytaj też: Wypalenie emocjonalne – objawy, które powinny cię zaniepokoić
Równie istotny jest odpoczynek. Pamiętaj o regularnych przerwach w ciągu dnia (pięć minut na każdą godzinę). Daj sobie czas na relaks i regenerację. Wystarczy, że wyjrzysz na chwilę przez okno, żeby uwolnić swój mózg od ciągłego skupienia. Takie same przerwy obowiązują w weekend. Chociaż łatwo założyć, że ich nie potrzebujemy, gdy nie pracujemy, mózg potrzebuje „resetu”, nawet jeśli skupiasz się na oglądaniu Netfliksa.
Nie bagatelizuj roli dobrze przespanych nocy. Co najmniej na godzinę przed snem wyłącz telefon i telewizor. Zamiast tego poczytaj książkę, weź relaksującą kąpiel albo porozmawiaj z bliskimi. „Jeśli gonitwa myśli nie pozwala ci zasnąć, spróbuj zapisywać wszystko, co przychodzi ci do głowy. Nie tylko uporządkujesz myśli i staniesz się spokojniejsza, ale być może uda ci się powstrzymać wszelkie zmartwienia i stres narastający w twojej głowie” – radzi Caroline Harper.
Jeśli objawy „mgły mózgowej” utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty po fachową pomoc. Szukaj wsparcia u najbliższych i pamiętaj, żeby nie być dla siebie zbyt surowa.
Czytaj też: Zespół przewlekłego zmęczenia. Kiedy zmęczenie staje się chorobą?