
„Menopauza to dla kobiety złoty czas” — przekonuje Agnieszka Maciąg
Często mówimy o menopauzie, jako o „końcu kobiecości”. Boimy się jej, przygotowując się na najgorsze: wahania nastrojów, problemy ze snem, obniżone libido, zły stan zdrowia. Joginka, autorka książek, Agnieszka Maciąg rozprawia się z tymi mitami w swojej najnowszej książce „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”.
Menopauza to czas przemiany duchowej
„Zgodnie z podejściem ajurwedyjskim menopauza to dla kobiety »złoty czas«. Początek promiennego okresu mądrości i łaski. Jeśli zdołamy weń wkroczyć z odpowiednim nastawieniem, będzie to dla nas etap pełen nie tylko spokoju i zdrowia, ale również rozwoju i radości. Może nas odnowić, odświeżyć, odrodzić i... odmłodzić” — przekonuje Maciąg. Autorka podkreśla, że w czasie menopauzy nasze ciało ma do wykonania potężną transformację, ale jak zauważa — nie po raz pierwszy. Dzieciństwo, okres dojrzewania, ciąża, połóg, comiesięczna menstruacja — całe nasze życie podlega nieustannych przemianom. A nasze ciało poddawane jest wyzwaniom.
„Dostrzegamy to dopiero z dystansu, który daje nam właśnie menopauza. Ona przygotowuje nas do okresu stabilności i uwolnienia od dotychczasowych wyzwań” — pisze Agnieszka Maciąg. Z punktu widzenia ajurwedy („matki” medycyny indyjskiej) menopauza to czas przemiany duchowej, której nie muszą towarzyszyć przykre dolegliwości fizyczne.
„To nie menopauza jest przyczyną chorób i złego samopoczucia. Kobieta „pracuje” na nie we wcześniejszych latach życia, a podczas menopauzy jedynie doświadcza konsekwencji szkodliwych nawyków” — podkreśla autorka.
Objawy menopauzy to nad sygnał, że musimy zwrócić większą uwagę na swoje zdrowie. „Jeśli nie dbałaś o siebie po przekroczeniu trzydziestki, wprowadzenie zmian w czasie menopauzy jest absolutnie niezbędne, abyś ustrzegła się chronicznych problemów zdrowotnych” — pisze Maciąg.
Źle działa na nas późne chodzenie spać, jedzenie niezdrowego, przetworzonego pożywienia, nieregularne spożywanie posiłków, przyjmowanie używek i siedzący tryb życia. Wszystko to, sprawia, że nasz organizm zaczyna się starzeć na długo przed okresem menopauzy.
Na szczęście — jak przekonuje autorka książki — nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków. Dzięki temu możemy znacznie zredukować przykre dolegliwości i długo cieszyć się dobrym zdrowiem.
„Zgodnie z mądrością ajurwedy częste uderzenia gorąca, zaburzenia snu i silne wahania nastrojów są oznaką głębszych zaburzeń równowagi. Dowodzą, że funkcjonowanie narządów zostało w jakiś sposób zaburzone. Uciążliwe i trudne do wyeliminowania objawy są w głównej mierze spowodowane gromadzeniem się w tkankach organizmu toksyn zwanych ama. Organizm jest po prostu zatruty. Dodatkowe przyjmowanie syntetycznych leków czy hormonów jeszcze bardziej zanieczyści i obciąży organizm” — przestrzega autorka książki „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”.
Czytaj też: Agnieszka Maciąg: „Uczę się od szczęśliwych ludzi”
Menopauza według ajurwedy
„U osób, które dobrze zarządzają swoją istotą, medytują i pracują nad sobą, może to być bardzo pozytywny czas łagodności i mądrości. Z kolei u tych, którzy zaniedbali rozwój i pracę nad sobą, mogą się rozwijać negatywne cechy, takie jak niepokój, obawy, lęki, nerwowość. Dlatego tak ważne jest, aby pielęgnować w sobie lekkość (ciała, umysłu i duszy), entuzjazm, radość i kreatywność. Powinnyśmy się dużo ruszać i być aktywne — bo to właśnie pomaga rozładować wewnętrzne napięcia” — przekonuje autorka bestselerów.
- Używaj dobrych tłuszczów i nie obawiaj się zbędnych kilogramów. Te nie pochodzą z nadmiaru tłuszczu w pożywieniu, ale z nadmiaru cukru. Tłuszcze dodawajmy nie tylko do pożywienia, ale też aplikujmy na ciało i włosy.
- Jedz więcej gotowanych potraw. „Z wiekiem temperatura ciała spada i stajemy się bardziej susi, a nasz metabolizm spowalnia, ważne jest, aby częściej spożywać gotowane produkty, które generują wewnętrzne ciepło — warzywne zupy i gulasze, warzywa gotowane na parze lub pieczone” — pisze Agnieszka Maciąg.
- Obiad powinien być naszym najobfitszym posiłkiem (najlepiej spożytym pomiędzy godziną 15:00, a 16:00). Dzięki temu organizm ma więcej czasu na trawienie. „Gdy wstaniesz od stołu, połóż się na 10 minut na lewym boku, a następnie wybierz się na piętnastominutowy spacer, aby wspomóc metabolizm” — dodaje.
- Odstaw niektóre produkty (nawet jeśli wcześniej za nimi przepadałaś). W czasie menopauzy spada nasz metabolizm i pojawiają się problemy z trawieniem. Coś, co, jadłyśmy przez całe życie, teraz może nam szkodzić. Zamiast czosnku i cebuli zacznij używać do potraw kurkumy i imbiru. Przyprawy te działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, pielęgnują stawy i zapobiegają powstawaniu wielu chorób. Nie obciążają układu trawiennego. „W czasie menopauzy zmienia się nasza fizjologia, emocjonalność, powołanie oraz cel życia. Musi ulec zmianie — a raczej dostosować się do tego — nasz sposób odżywiania się. Nie ma sensu złoszczenie się na organizm, że zachowuje się inaczej niż kiedyś. Poprzez ból i dyskomfort pokazuje nam, co przestało mu służyć” .
- Nawadniaj się. Osiem szklanek wody dziennie to minimum. Najlepiej, aby była lekko ciepła.
- Ruszaj się. „W czasie menopauzy zmniejsza się ilość mazi stawowej. Aby stawy pozostały w dobrej formie, niezbędny jest regularny ruch: wykonywanie ćwiczeń fizycznych (ajurweda zaleca jogę) i odbywanie spacerów na świeżym powietrzu — czytamy w książce.
- Medytuj. Menopauza może objawiać się stanami lękowymi, drażliwością i niepokojem. Jednocześnie — jak przekonuje Maciąg — to najlepszy czas na to, aby odnaleźć w sobie spokój i mądrość, która przychodzi z wiekiem.
- Pozostań w kontakcie z ludźmi. Nie izoluj się. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, którzy wyznają podobne wartości i mają podobną wrażliwość do twojej.
- Wciąż ucz się czegoś nowego. Nie pozostawaj w tyle, rozwijaj się i poszerzaj horyzonty. Bądź w fizycznym i intelektualnym ruchu.
- Praktykuj wdzięczność. Koncentruj się na tym, co dobre. Dziękuj za wszystko, co się spotkało. To poprawia samopoczucie i pomaga otworzyć się na jeszcze więcej dobra.
- Wcześnie kładź się spać. W przeciwnym razie narażasz się na problemy emocjonalne, takie jak lęk, niepokój, drażliwość. Pamiętaj, że najbardziej regenerujący sen przypada na czas między godziną 22.00 a 2.00.
- Oczyszczaj organizm przynajmniej dwa razy w roku. „W czasie menopauzy takie oczyszczanie jest konieczne i niezbędne, aby organizm mógł znów działać harmonijnie” — tłumaczy Maciąg.
„Ajurweda poleca tradycyjny system detoksykacji zwany panchakarma, który balansuje, uzdrawia i odmładza organizm, dokonując jego gruntownego oczyszczenia. Odbywa się to poprzez odpowiednią dietę, różnego rodzaju masaże oraz ukojenie emocjonalne (wyciszenie, relaks, oddech pranajama)” dodaje.