Matka i córka: najważniejsza więź w życiu. I najtrudniejsza
iStock

Matka i córka: najważniejsza więź w życiu. I najtrudniejsza

O tym, jak budować tę najważniejszą więź w życiu, która łączy dwie kobiety, i o tym jak zwracać uwagę, aby nie ranić, mówi psychoterapeutka Anna Zarzycka.
Karolina Morelowska-Siluk
18.07.2020

Matka powinna być dla dorastającej córki czuła, otwarta, wyrozumiała, akceptująca, lojalna, empatyczna… Ta lista nie ma końca. A taka matka istnieje tylko w poradniku. Ta prawdziwa stara się i popełnia błędy. 

Karolina Morelowska-Siluk: Psychologowie mówią, że dla córki relacja z matką to absolutnie kluczowa więź, która determinuje dorosłe życie. Ciężko czasem pozbyć się wrażenia, że matki stawiane są niemalże w roli sapera, który myli się tylko raz. Z drugiej strony mówimy przecież, że prawdziwie bliska relacja musi być oparta przede wszystkim na szczerości. Z taką odpowiedzialnością ciężko nie zwariować.

Jest bardzo trafne i mądre powiedzenie, że szczerość bez miłości to okrucieństwo, ale miłość bez szczerości to hipokryzja.

Jak w takim razie kochać, szczerze się troszczyć i nie ranić?

Nie jest możliwe, aby nigdy nie zranić. To się z pewnością zdarzy. Ale to nie jest koniec świata. Proces wychowywania zaczyna się wcześniej niż w okresie dojrzewania. To, co możemy zrobić, to spróbować od samego początku zbudować bliskość, dać poczucie akceptacji.

Jak to osiągnąć?

Szczerze i często wyrażać swój zachwyt i dumę. Nad pierwszym wypowiedzianym słowem, pierwszym postawionym krokiem, pierwszym wykonanym rysunkiem. Później, gdy córka rośnie, pokazywać na bieżąco, co konkretnie nam się podoba w jej zachowaniu, co do nas najbardziej przemawia, co niepokoi, w końcu wyraźnie zaznaczyć, na co w żadnym razie się nie godzimy. Dawać córce sygnały, że jesteśmy zainteresowane jej sprawami, towarzyszyć w trudnych chwilach, budować wspólne rytuały. Zachęcać, aby wyrażała swoje zdanie. Przyjmować od niej słowa krytyki. To wszystko zwiększy szansę, aby w przyszłości nie zranić jej tak mocno słowami krytyki.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

„Matka musi czasem potruć”

A konkretnie – jeśli widzę na przykład, że moja dorastająca córka podjada czekoladki i chipsy, przybiera na wadze, co powinnam zrobić, aby się o nią zatroszczyć, ale nie wpędzić jej w kompleksy?

Przede wszystkim przybieranie na wadze to proces. Jeśli matka i córka są sobie bliskie, zauważają siebie, to matka wcześniej spostrzeże, że dzieje się coś złego. W takiej interwencji bardzo ważny jest właśnie czas. To znaczy reagujemy, kiedy widzimy pierwsze symptomy, a nie wtedy, kiedy waga już znacznie podskoczyła. Ale warto pamiętać, że w czasie dojrzewania wahania wagi są dość powszechne. Rozwijanie zdrowych nawyków związanych z jedzeniem, przekonywanie do aktywnego spędzania czasu jest więc ważniejsze niż sama kontrola wagi. 

Jak powinny wyglądać takie rozmowy?

Na pewno nie powinny być wykładem o wyższości marchewki nad batonem. Niech będą raczej przelotne, wplecione w codzienność, niech się odbędą niejako „mimochodem”. Warto jest „nawigować” w stronę rozmowy, wymiany, zaciekawienia czymś, co jest dla nas odkryciem, nowością, niż rodzicielskiej przemowy. Choć czasem rozpoczynamy z dobrymi intencjami, a kończymy… przemową.

A córka nazywa to „truciem”.

Matka czasami musi potruć. To jedna z odsłon naszej roli. Dobrympomysłem może być wspólne gotowanie, zakupy, nowe przepisy. Matka z córką przygotowują niedzielny obiad i podczas gotowania właśnie można pogadać, że ważne jest to, co jemy, jak jemy, w jaki sposób te wszystkie batony, chipsy wpływają na nasze zdrowie. Czasem możemy poeksperymentować z nowymi składnikami. Ważne jest, aby podkreślić, że zwracamy na to uwagę, że nie jest nam wszystko jedno. Czasem taka rozmowa wyniknie z obejrzanego wspólnie filmu albo z czyjejś historii. Jeśli problem zaczyna przybierać zbyt duże rozmiary – nasza córka tyje w sposób niepokojący– trzeba zareagować. Zwrócić się o pomoc do specjalisty, endokrynologa, dietetyka. Jeśli wprowadzamy dietę, warto uwzględnić prośby czy rozwiązania córki. Być może lubi coś szczególnie i akurat z tego nie chce rezygnować albo przeciwnie – na przykład myśli o wyeliminowaniu mięsa. Tego nie należy z góry odrzucać. 

Są matki, które przerażone mówią: „Chyba nie chcesz być tak gruba jak pani Ela” albo ciągną przed lustro: „Zobacz, jak ty wyglądasz”. Chcą w ten sposób wstrząsnąć, zmotywować. Mają dobre intencje.

Tylko niewiele z nich wynika. Nasza córka prawdopodobnie nie chce wyglądać jak pani Ela. Ale tym komentarzem nie podsuwamy żadnej alternatywy. I dla niej nie jest to wyraz troski, raczej atak. Efekt jest odwrotny. Atakowany człowiek zwykle zaczyna się bronić. Dochodzi do niepotrzebnej konfrontacji. To nie jest sposób na kontynuowanie więzi, ale raczej wystawienie jej na szwank. Ważne jest też zachowanie spokoju. To znaczy, jeżeli nawet mnie jako matkę coś niepokoi w postawie mojej córki, powinnam starać się mówić o tym ze spokojem. Nie dać ponieść się emocjom, sprowokować. Czasem zdarza się, że coś, co robi czy mówi córka, sprawia, że nagle widzimy zupełnie innego człowieka. Człowieka, który nie przypomina tego z naszych wyobrażeń. To bywa obezwładniające. Ale to nie znaczy, że za chwilę, kiedy opadną pierwsze emocje, nie mamy wyrazić swojego zdania. 

W wychowaniu najważniejsza jest obserwacja

Nasze słowa to jedno, ale kluczowe jest to, co robimy.

Zdecydowanie mocniej przemawia do dziecka to, co obserwuje u nas, niż złote myśli, które wypowiadamy. Ono uczy się przez naśladowanie – w psychologii nazywa się to modelowaniem. Więc matka, która mówi o tym, jak ważne jest zdrowe jedzenie, a sama notorycznie podjada to śmieciowe i tyje – nie jest wiarygodna.

Jest jeszcze druga strona tego medalu. Nastolatki w okresie dojrzewania zwykle tyją, a marzą, aby wyglądać jak Anja Rubik. Katują się więc, nie jedzą nic, żeby choć trochę przypominać lansowany przez media ideał. Jak reagować w takiej sytuacji?

Możemy próbować nadawać ciału i wyglądowi właściwe miejsce w hierarchii ważności. Pokazywać alternatywę, ale nie bagatelizować tego, że córka chce być atrakcyjna. To znaczy nie kwitować jej starań krótkim zdaniem: „No akurat to jest ostatnia rzecz, która powinna cię teraz interesować”, bo dla nastolatki wygląd ma i będzie miał duże znaczenie. I rozmawiajmy o zmianach ciała – może i my miałyśmy w tym okresie podobny problem. A czasem, w sytuacjach ekstremalnych, warto pomóc w znalezieniu nowej grupy rówieśniczej, skoncentrowanej także na innych wartościach poza wyglądem.

Czasem matki same boją się, że jeśli ich córka przytyje, będzie nieszczęśliwa, bo odrzuci ją otoczenie. Można coś zrobić z takim lękiem? 

Własny lęk trzeba rozwiązywać we własnym zakresie. Z przyjaciółką, mężem, w terapii. Nie należy obarczać nim córki. Musimy też pogodzić się z tym, że nasz wpływ na dorastające dziecko nie jest już tak rozległy jak wtedy, kiedy to wyłącznie my decydowałyśmy o diecie córki. Ponadto takie martwienie się może być źródłem rosnącej frustracji i ostatecznie doprowadzić do sytuacji, kiedy córka poczuje, że jej nie akceptujemy. 

Matki zwykle martwią się o wszystko. Czy należy narzucać się ze swoją „wszechstronną” wiedzą, kiedy córka zaczyna wkraczać w okres dojrzewania?

Źródła matczynego niepokoju mogą być przynajmniej dwojakie. Jedno to coś, co realnie dzieje się z naszą córką. Drugie to nasze własne przeszłe doświadczenia, które w związku z intensywnymi uczuciami, jakie w nas wzbudzają, nie pozwalają nam reagować na rzeczywistość, w pewnym sensie przesłaniają nam możliwość widzenia naszej córki.

Co to dokładnie znaczy?

Nasza mama być może kiedyś coś zbagatelizowała w naszym wychowaniu, a my bardzo nie chcemy powielić tej sytuacji. I to jest rodzaj martwienia się na wyrost. Wtedy może zdarzyć się, że podejmujemy reakcję, która nie jest adekwatna do sytuacji. 

Na przykład?

Na przykład dorastająca córka potrzebuje intymności i zamyka się w pokoju, a matka ma w głowie najgorsze scenariusze, wpada i przeszukuje szuflady w poszukiwaniu trawki. Córka czuje się przytłoczona, potraktowana niesprawiedliwie. Zawsze w takim momencie warto wziąć głębszy oddech, nim wkroczy się do akcji. Bo ona może nadszarpnąć relację. Nim zareagujemy, warto zapytać. Potraktować dorastającego człowieka jak partnera w rozmowie, ale też zastanowić się, co mnie niepokoi i dlaczego. Ale bywa też odwrotnie – nie podejmujemy żadnych działań. Myślimy: „Sama to przeżywałam, wiem, że młodzi eksperymentują, próbują używek”. Nie reagujemy, bo mamy ciągle przed oczami obraz własnej matki i tego, jak się zbłaźniła, ile wstydu się przez nią najadłyśmy w sytuacji, która była całkiem niewinna. To druga strona tego samego „zatrzymania się” przy swoich silnych emocjach.

Rozumiem, że żadna z tych skrajności nie jest dobra.

Tak, bo obie sytuacje są zamknięciem oczu na nasze dziecko. Nie widzimy córki, tego, co z nią rzeczywiście się dzieje, tylko siebie i swoją matkę sprzed lat. Bardzo istotna jest nasza czujność, uważność. Trzeba mieć oczy i uszy otwarte. I być w gotowości. Jeśli deklarujemy, co często robimy, że zawsze można do nas zwrócić się z jakimś problemem, starajmy się rzeczywiście słowa dotrzymywać. I nawet jeśli zdarzy nam się jakaś wpadka, córka przyszła z kłopotem i usłyszała: „Teraz nie mam czasu”, albo kiedy posądziłyśmy ją o coś, co nie miało miejsca, trzeba potem po ludzku powiedzieć: „Przepraszam”. Taka umiejętność niebudowania sobie pomnika nieomylności jest ważna.

Czy ważne jest dzielenie się własnymi doświadczeniami z okresu dojrzewania? Czy taka „spowiedź” może być dla naszej córki krępująca?

Nawiązanie do tego, że same przez to przeszłyśmy, że też czułyśmy się wiele razy zagubione w obliczu zmieniającego się ciała i psychiki jest dobrym punktem wyjścia do rozmowy. Ale byłabym tu ostrożna. Miewamy tendencję do traktowania córek jak przyjaciółek. I taka rozmowa, która wyjściowo ma być podzieleniem się własnym doświadczeniem, może przerodzić się w zwierzenia czy nawet żalenie się. Granica jest płynna, a relacja między matką a córką unikalna też właśnie dlatego, że nie jesteśmy koleżankami.

Ale to nasze zadanie, aby wprowadzić córkę w świat kobiecości.

To się zwykle dzieje w sposób dość naturalny. Córka po prostu patrzy, jaką kobietą jest jej matka. Jak się ubiera, maluje, ale też jak się zachowuje. Czy jest delikatna, czy bywa wulgarna i dosłowna. Jak zachowuje się wobec męża czy partnera. Jak zachowuje się wobec innych mężczyzn podczas spotkań towarzyskich. Czy jest otwarta, pewna siebie, czy zamknięta i wycofana. Czy zasłania, czy odsłania swoje ciało. Czy kokietuje, flirtuje. Córka właśnie tymi obserwacjami nasiąka jak gąbka. Dlatego tak ważna jest nasza postawa. Ale, co bardzo istotne, córka doskonale wyczuwa też, czy matka jest sobą, czy prowadzi jakąś grę. Więc wszelkie ewentualne próby zachowywania się przy córce we „właściwy”, „książkowy” sposób, jeśli takie naprawdę nie jesteśmy, nie mają sensu. 

Córka nie da się oszukać?

Dzieci są doskonałymi obserwatorami i są szalenie wyczulone na spójność przekazu. Nie, nie dadzą się oszukać. Córka słyszy, co matka mówi, ale widzi też, jak działa. I jeśli to pozostaje w sprzeczności, to pierwsze miejsce zawsze zajmuje nasze zachowanie, a nie nasze morały. I modelem kobiecości będzie dla niej to, jak się zachowujemy, a nie to, co o kobiecości opowiadamy. Oczywiście, nie bez znaczenia jest tu grupa rówieśników. Ona ma ogromy wpływ na nastolatkę. Fajnie, jeśli matce uda się być dla niej atrakcyjną przeciwwagą. Ale musimy zaakceptować to, że w pewnym momencie wyznacznikiem kobiecości dla naszej córki będzie Iza z równoległej klasy, a nie my. Jednak nie musi to wzbudzać naszego niepokoju. Czas świetności Izy przeminie. Matka pozostawi w psychice córki swój ślad na dłużej.

Relacja matka i córka zmienia się przez całe życie

Czasy się zmieniają, ale rozmowy dotyczące seksualności nadal zwykle spędzają rodzicom sen z powiek.

I wcale nie należy zakładać, że ten czas, te rozmowy będą łatwe i obie strony będą czuły się z tym bardzo komfortowo. Nie musi tak być. Może pojawić się skrępowanie, zażenowanie. To jest zupełnie naturalne, nawet jeśli ta relacja jest bliska. Ważne, aby matka starała się być otwarta, nieoceniająca, po prostu, jak w każdej delikatnej sprawie, potrzebna jest duża doza empatii. Potrzebne jest też przyzwolenie i otwartość na język, którym córka się posługuje. Dzieci, a potem młodzież, o sprawach związanych z dojrzewaniem, budzącą się seksualnością zwykle mówią dość wulgarnym językiem. Tak już po prostu jest. Z tego się wyrasta. Ale warto na samym początku (potem będziemy to próbować zmieniać, modelować) znaleźć w sobie zrozumienie i na ten język się zgodzić. To bardzo ułatwi kontakt i odrobinę skróci dystans. Warto też nastawić się na wiele takich rozmów, a nie przygotowywać do jednej „poważnej”. 

Podejmujemy temat, choć nasza córka prawdopodobnie już wszystko wie. Z internetu, od koleżanki…

I tu chętnie się nie zgodzę. To nie jest prawda. Owszem, nasze córki wiedzą dużo, ale nie wiedzą dobrze. Internet, koleżanki i koledzy to nie powinno być źródło wiedzy w tak szalenie ważnym momencie, jakim jest wkraczanie w kobiecość. To my mamy być źródłem realnej, sprawdzonej wiedzy. Jesteśmy od dementowania tego internetowego zalewu. Ten czas jest dla dziewczynki bardzo trudny. Zmienia się ciało, bardzo intensywnie działają hormony. Wiąże się to przede wszystkim z dużym niepokojem: „Czy ze mną wszystko jest w porządku?”. Rolą matki jest regulowanie poziomu lęku, to znaczy obniżanie go. Upewnianie, że to, co się z córką dzieje, jest naturalne. A jeśli nas także coś niepokoi, skorzystanie z wiedzy odpowiedniego eksperta.

Bardzo ważna jest też, szczególnie w tym okresie, lojalność matki. Jeśli córka z czegoś się zwierzy, nie wolno nam tego ani przekazać dalej, ani w żaden sposób wypomnieć. Nie przekazać dalej znaczy także, oczywiście jeśli to nie jest nic zagrażającego bezpieczeństwu i zdrowiu, nie powtarzać tego ojcu. Dla córki ważne jest to, że razem z matką jest już częścią kobiecego świata, że to są ich „babskie” sprawy. To służy podtrzymaniu bliskości.

Matka powinna być otwarta, ciekawa, empatyczna, lojalna, akceptująca. Czyli jednak ideał…

Współczesna matka jest w szalenie trudnej sytuacji. Ilość teorii dotyczących wychowania jest nie do policzenia.

Dodatkowo one bardzo często się wykluczają. 

Ta „wiedza” jest obezwładniająca. Sprawia, że matka w zalewie przekazów ekspertów czuje się niekompetentna, przytłoczona i bezradna. Nie robi więc nic, żeby tylko nie zrobić źle. A tymczasem możemy się mylić i będziemy się mylić. Okres dojrzewania to czas kryzysów. Najważniejsze, aby kochać, towarzyszyć i być obecną, czyli w razie potrzeby radzić, interweniować – nawet jeśli to nie jest w danym momencie po myśli naszej córki. Właśnie uczestniczenie w jej dojrzewaniu sprawi, że w przyszłości ta relacja ma szansę być głęboka i prawdziwa. Najgorsze są uniki.

***

Rozmowa z Anną Zarzycką ukazała się w „Urodzie Życia” 3/2016

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
matka i córka
Unsplash

Relacja matka i córka. Narcystyczne matki niszczą psychikę swoich córek – mówi psycholog

Gabinety terapeutyczne pełne są córek, które chronią wizerunek swoich narcystycznych matek. Dlaczego? O relacji matka i córka opowiada psychoterapeutka Agnieszka Iwaszkiewicz.
Karolina Morelowska-Siluk
01.11.2020

Relacja matka i córka nigdy nie jest łatwa. Chociaż zdaniem psychologów to jest jedna z najsilniejszych więzi (a często po prostu: najsilniejsza), jakie tworzymy w życiu, to nie zawsze jest to relacja zdrowa. Córki narcystycznych matek nieraz przez całe życie zmagają się z poczuciem, że zawiodły swoją matkę, nie spełniły jej oczekiwań, że są od niej gorsze i nie zasługują na jej miłość. Matka kontra córka Karolina Morelowska-Siluk: Kulturowy przekaz jest jednoznaczny: matka kocha, troszczy się, otacza opieką. Tymczasem rzeczywistość bywa zupełnie inna. Są matki, które skupiają się na sobie, swoich ambicjach, niespełnionych potrzebach. Dziecko nie jest na pierwszym, a nawet na drugim czy trzecim planie. To matki narcystyczne. Agnieszka Iwaszkiewicz: Przekaz kulturowy rzeczywiście rysuje obraz macierzyństwa idealnego, pełnego wzniosłych uczuć, wolnego od niechęci czy obojętności wobec dziecka. Wiele kobiet próbuje mu sprostać. Jednak poza przekazem kulturowym jest jeszcze przekaz, który nazwałabym pokoleniowym, który z tym ideałem może nie mieć nic wspólnego. Kobieta w swojej rodzicielskiej roli może być dość silnie zdeterminowana obrazem własnej matki. I wtedy jej macierzyństwo może znacznie odbiegać od kulturowego wzorca. Czyli toksyczny wzorzec z powodzeniem ciągnie się przez kolejne pokolenia. Tak. Zdarza się, że narcystyczne matki wychowują narcystyczne córki. Matka narcystyczna to jaka? Może się wydawać, że to wyłącznie taka kobieta, która nie widzi niczego i nikogo poza sobą. Niekoniecznie. Bywają różne odmiany i wersje narcystycznych matek.  Jedna z nich to taka matka, która skupia się bardzo intensywnie na swojej córce, ale robi to w specyficzny sposób.  To znaczy? Córka ma wypełnić jej pragnienia. Te...

Czytaj dalej
Jak pomóc osobie z depresją?
Adobe Stock

Toksyczna matka może naznaczyć psychikę córki na całe życie

Relacja matka-córka to jeden z najczęstszych tematów w gabinetach terapeutycznych. Dorosłe córki cierpią, ale często nie potrafią mówić o tym otwarcie. Więź dorosłej córki z matką może utrudniać życie.
Karolina Morelowska-Siluk
23.09.2020

Gabinety pełne są kobiet, które budują obronny mur dla swoich matek, choć terapeuta próbuje pokazać inne oblicze ich matki”, mówi Agnieszka Iwaszkiewicz, psychoterapeutka. – „Robią to, bo przyznanie, powiedzenie głośno przed samą sobą: »Moja matka jest zła«, to ogromne wyzwanie. Ono, w pierwszym momencie, niejako burzy podstawy psychicznego funkcjonowania, odbiera poczucie bezpieczeństwa i wyzwala ogromne poczucie winy, podważa korzenie, uderza także w poczucie kobiecości. Świat wali się na wielu płaszczyznach, bo relacja między dwoma kobietami – relacja córki z matką, silnie determinuje tożsamość tej pierwszej. Kwestionując kobietę – matkę, kwestionujemy też często siebie”, dodaje. Krytyka, a naśladowanie Z badań wynika, że istnieje powiązanie między poczuciem spełnienia, zadowoleniem kobiet w dorosłości a tym, jak oceniają one swoją relację z matką: czy to ocena pozytywna, czy raczej negatywna. Matka jest pierwszym wzorem do naśladowania, obiektem do identyfikacji dla dziewczynki, a potem kobiety. Córki swoją dorosłość, bycie kobietą, matką, żoną często budują albo na podobieństwo, albo w opozycji do matek. Sporo jest też w tych relacjach rywalizacji. W ujęciu psychoanalitycznym bowiem matka i córka są w rodzinie naturalnymi rywalkami o ojca. To jest niejako wpisane w ich relacje. Zatem temu związkowi od samego początku towarzyszą intensywne emocje. To niesamowicie silna, naznaczająca więź. Judith Arcana, amerykańska pisarka, autorka m.in. dwóch książek dotyczących tematu macierzyństwa przeprowadziła wywiady ze 120 kobietami. Córki, w przeważającej części, były krytyczne w stosunku do swoich matek i bardzo wiele energii wkładały w to, by być inne niż one, a mimo to – nie zdając sobie sprawy – naśladowały je… Siła i specyfika tej więzi...

Czytaj dalej
Zaburzenia odżywiania
getty images

Wciąż wierzysz, że chudsza znaczy bardziej sexy? Mylisz się

Badania mówią wyraźnie: w cenie są krągłości. „Kobiety nie potrafią uwierzyć w to, na co wskazują badania: że to pełnia, a nie chudość jest sexy. Nie chodzi o to, aby popaść w abnegację, ale o to, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno waga świadczy o szczęściu”, mówi psycholożka, profesor Anna Brytek-Matera.
Hanna Węgorzewska
04.01.2019

Chude jest piękne? Niekoniecznie! Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które miały nadwagę i wyższy wskaźnik WHR (stosunek talia/biodra) były oceniane jako bardziej atrakcyjne aniżeli te szczupłe z niskim wskaźnikiem BMI. Rozmowa z terapeutką, ekspertką od zaburzeń odżywiania na temat postrzegania i akceptacji ciała przez kobiety. Bądź dla siebie, nie innych Hanna Węgorzewska: Co dzisiaj znaczy określenie: piękna kobieta? Prof. Anna Brytek-Matera:  To zależy, jaki aspekt weźmiemy pod uwagę – psychologiczny czy antropologiczny. Obecnie zwracamy uwagę na wskaźnik masy ciała (Body Mass Index, BMI). Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia prawidłowa waga mieści się w granicach 18,5–24,9 kg/m2. W przekazie medialnym często słyszymy, że szczupła sylwetka świadczy o atrakcyjności fizycznej. Czyli im szczuplejsza, tym ładniejsza. Owszem. Ale to jeden punkt widzenia. Badania antropologiczne pokazują jednoznacznie, że  o atrakcyjności kobiety świadczy co innego – wskaźnik WHR (Waist to Hip Radio), czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które miały nadwagę i wyższy wskaźnik WHR, były oceniane jako bardziej atrakcyjne aniżeli te szczupłe z niskim wskaźnikiem BMI.    Marilyn Monroe to nadal ideał? Nie znam jej wskaźnika BMI, ale aktorka uważana była za  najatrakcyjniejszą, ponieważ miała sylwetkę w kształcie klepsydry: szersze biodra i węższą talię. Monroe nie wpisuje się  w dzisiejszy medialny kanon piękna. Ale to właśnie sylwetka w kształcie klepsydry okazuje się największym wyznacznikiem atrakcyjności fizycznej i seksualnej dla mężczyzny. Chodzi o atawizm. Pełne piersi, szczupła talia i szeroka miednica, oznacza, że kobieta będzie dobrą kandydatką na matkę. Jeśli weźmiemy pod uwagę czystą biologię, wyłączając czynniki...

Czytaj dalej
seks nastolatków
getty images

Kim Kardashian i gwiazdy porno uczą nasze dzieci, jak wyglądać – i jak żyć

Nastolatki wierzą, że muszą być sexy!
Dominika Buczak
24.11.2018

„Gwiazdy filmów porno uczą nastolatki, na czym polega klasa, styl i czym jest seks.  Z wirtualnego świata płynie przekaz: musicie wyglądać jak Kim Kardashian” – mówi psycholożka Aleksandra Żyłkowska* i dodaje: „Dzieciom należą się nasza uwaga, czas i rozmowa, które będą alternatywą dla ich internetowych wyborów”.    *Aleksandra Żyłkowska – psycholożka i edukatorka seksualna. Pracuje w Strefie Młodzieży na Uniwersytecie SWPS, prowadząc warsztaty i szkolenia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.     Dominika Buczak: Czy to prawda, że coraz młodsze dzieci przywiązują wagę do tego, żeby wyglądać atrakcyjnie? Aleksandra Żyłkowska: Sekualizacja to coraz bardziej powszechne zjawisko, które polega na tym, że wartość człowieka oceniana jest tylko przez pryzmat jego atrakcyjności seksualnej. Inne cechy stają się drugorzędne. Dotyczy wszystkich, również dzieci. I to właśnie w ich przypadku ma najwięcej skutków ubocznych. Małym dziewczynkom kupujemy boa z piór, kosmetyki do malowania twarzy, perfumy. W sklepach można znaleźć stringi dla 8-, 10-latek. To wielki rynek przedmiotów, których konsumentami są dzieci. Każda z tych rzeczy może stać się elementem ich seksualizacji. Może, chociaż nie musi.   Lalki w sklepach z zabawkami wyglądają jak seksbomby. Dostępne są lalki ubrane w czarne skórzane minispódniczki i wysokie kozaki. Niektóre dzieci mogą zbudować swój wzorzec kobiecości na podstawie takiego wizerunku. Ale nie wszystkie. Są dziewczynki, które rozumieją, że kiedy bawią się w księżniczki, to nie muszą wyglądać jak księżniczki. Ale są takie, które nie łapią tej subtelnej różnicy. Podobnie jest z seksualizacją. Niektóre...

Czytaj dalej