Najbardziej powszechne formy manipulacji w związku
Adobe Stock

Najbardziej powszechne formy manipulacji w związku

Manipulacja jest wszechobecna. Ta w sklepie jest jeszcze do zniesienia, ale bycie ofiarą manipulacji własnego partnera lub przyjaciela sprawia, że nasza czujność jest uśpiona i nie potrafimy się bronić. Kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka, że w naszej relacji dzieje się coś złego i mamy do czynienia z manipulantem?
Karolina Morelowska-Siluk
13.11.2020

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że świat pełen jest manipulatorów. Wiemy też, że zdarza nam się paść ich ofiarą. Chociażby w sklepie, kiedy ktoś wywiera na nas wpływ, by nasz koszyk (ten metalowy w supermarkecie czy ten wirtualny w sieci) wypełniony był po brzegi. Wiemy także, że na różne sposoby manipulują nami na przykład nasze dzieci – kombinują, co zrobić, by osiągnąć swój cel. Jednak, o ile manipulację w wydaniu własnego dziecka czy producenta wykryć jest względnie łatwo, o tyle z nieczystymi zagrywkami przyjaciela czy partnera nie radzimy już sobie tak dobrze. Przez to zwykle zdecydowanie trudniej jest nam się przed nimi bronić.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Manipulacja w związku to forma przemocy

Manipulacja w związku, i trzeba powiedzieć to wyraźnie, jest formą przemocy. Przemoc to nie tylko siniaki. Przemocą jest także każda forma psychicznego znęcania się nad drugim człowiekiem, a manipulowanie bez wątpienia zalicza się do tych praktyk. Jeśli partner wciąż nami manipuluje, oznacza to, że żyjemy w niezdrowej, toksycznej relacji. Manipulator bowiem robi wszystko, by przejąć nad nami kontrolę, a nikt nie ma prawa tego robić.

Jeśli zauważysz, że czujesz się w towarzystwie swojego partnera coraz bardziej samotna, skołowana, niepewna, nierozumiana czy poniżana, oznacza to, że… należy uciekać. Jednak nie zawsze potrafimy właściwie odczytać zachowania drugiego człowieka, szczególnie kiedy jesteśmy emocjonalnie zaangażowane w relację. Zdarza się, żę żyjąc w niezdrowym układzie, nie zawsze potrafimy trzeźwo ocenić nawet to, jak się czujemy…

Czytaj też: Manipulacja. 10 technik manipulacji, przed którymi możesz się obronić

Najbardziej powszechne formy manipulacji w związku

Oto kilka najbardziej powszechnych form manipulacji w związku. Jeśli któraś z tych sytuacji brzmi ci znajomo, zdecydowanie powinna zapalić ci się w głowie czerwona lampka!

Kiedy partner wzbudza w tobie poczucie winy

To jedna z technik manipulacji w związku. Jeśli nie potrafimy spojrzeć na siebie z dystansu, ocenić swoich zalet, mocnych stron, swojej wartości, tworzymy tym samym przestrzeń dla manipulatora. To on będzie mówił nam, jakie jesteśmy – z pewnością niewystarczająco dobre. Poprzez odebranie nam poczucia wartości manipulator nie musi nic z siebie dawać, a ty musisz ciągle dawać z siebie coraz więcej, by dowieść, że jednak jesteś coś warta. A przecież jesteś!

Kiedy partner stosuje podwójne standardy

Jemu wolno wszystko, ty masz różne ograniczenia. Oczywiście o granicach twoich możliwości decyduje manipulator. Postrzega bowiem siebie jako kogoś uprawnionego do robienia tego, na co ma ochotę, niezależnie od twoich oczekiwań. Ciebie zaś traktuje jako kogoś zobowiązanego do zachowań fair.

Kiedy partner przerzuca na ciebie swoje kompleksy

Nikt nie lubi walczyć ze swoimi słabościami, ale niektórzy nie lubią tego na tyle, że kompleksy przerzucają na innego człowieka. Jeśli twój partner ma na przykład kompleks niższości, bo zarabia mniej od ciebie, usłyszysz, że wolałby, żebyś została w domu i zajmowała się dziećmi, bo to mężczyzna jest głową rodziny i powinien zarabiać więcej od partnerki. Jeśli go kochasz, powinnaś zrezygnować ze swoich ambicji i aspiracji. On nie postara się o inną, lepszą pracę, to ty masz iść na ustępstwo i sprawić tym samym, by on miał psychiczny komfort.

Kiedy partner nigdy nie jest zadowolony 

Manipulator nigdy nie jest zadowolony z tego, co dla niego robisz. Nigdy też nie docenia twoich starań. Możesz stanąć na rzęsach, a on i tak będzie chciał więcej, ciągle będzie sprawdzał, na jak dużo jeszcze cię stać. Oczywiście ma swoją taktykę – gdy coś dla niego zrobisz, przez moment zobaczysz niby-wdzięczność, ale za chwilę to, co zrobiłaś, już nie będzie się liczyć, a ty masz starać się dalej – jemu nigdy i nic nie wystarcza.

Czytaj także: Dlaczego wszyscy kłamią?

Kiedy partner szantażuje cię emocjonalnie

Każdy z nas chce, by jego potrzeby zostały zaspokojone, to jasne. Jednak nie każdy ucieka się do nieczystych zagrań, by swoje potrzeby „nakarmić”. Szantażysta dąży do tego, by poczuć się sytym twoim kosztem. To ty masz zrezygnować z siebie dla jego dobra. Manipulator szantażuje na różne sposoby, używa do tego agresji – nie zrobisz tego, co zechcę, karą będzie moja złość; milczenia – nie zrobisz tego, co chcę, karą będzie moje milczenie itd. Chcesz uniknąć kary, więc idziesz na kolejne ustępstwa, a z każdym kolejnym coraz bardziej rezygnujesz z siebie.

Kiedy partner wzbudza w tobie wątpliwości

Usłyszysz tyle razy, że to, co robisz, jest niedoskonałe, że po jakimś czasie z automatu będziesz mieć wątpliwości jak coś zrobić, a nawet przekonanie, że na pewno nie zrobisz tego dobrze. Dlatego zaczniesz w każdej sprawie radzić się swojego partnera, manipulatora. On wie wszystko najlepiej, ty sobie generalnie z niczym nie radzisz – takie przekonanie będzie próbował w tobie wytworzyć.

Kiedy partner tworzy dystans

Żeby wymusić na tobie uległość; żeby cię zmiękczyć; żebyś przyznała się do winy, chociaż nic nie zrobiłaś; żebyś to ty wyciągnęła rękę, choć to on powinien przeprosić (manipulator z reguły nie przeprasza) – będzie trzymał cię na dystans: ostentacyjnie wychodził z pokoju, kiedy ty do niego wchodzisz, nie będzie odbierał od ciebie telefonu, odpisywał na wiadomości. Będzie też milczał, gdy coś do niego powiesz, o coś go zapytasz. Brakiem możliwości nawiązania kontaktu zgotuje ci piekło – masz się w samotności domyślać, o co mu chodzi i czekać, aż mu przejdzie…

Czytaj także: Współzależność w związku. 10 sygnałów, że tkwisz w toksycznej relacji

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

6 uczuć, które świadczą, że padłaś ofiarą manipulatora! 

Nie chcemy wierzyć w to, że ktoś nami manipuluje. Ale co, jeśli tak właśnie jest? Pomóż sobie i uciekaj. A najpierw sprawdź, po czym poznać manipulatora.
Sylwia Arlak
29.05.2020

Manipulator po mistrzowsku operuje twoim poczuciem winy,  niszczy twoją samoocenę, jest ekspertem w dziedzinie biernej agresji.  Wg psychologów każdy z nas pozna w swoim życiu przynajmniej jednego z nich. jest duże ryzyko, że będziemy z nim w bliższej relacji: być może to będzie nasz szef, koleżanka w pracy, narzeczony albo mąż. Jak rozpoznać, że ktoś nam próbuje manipulować? Przede wszystkim zaufaj sobie i wsłuchaj się we własne uczucia.   1. Czujesz przy nim napięcie psychiczne Z pozoru nic się nie dzieje, nikt nie podnosi głosu, nie ma kłótni. A jednak  napięcie wisi w powietrzu. Nawet jeśli starasz się prowadzić rozmowę na bezpiecznym, neutralnym gruncie (żeby uniknąć ewentualnego spięcia), manipulator i tak znajdzie sposób, żeby cię zranić. To może być „zabawny” żarcik o twoich łydkach albo fryzurze, udawana troska o twój stan konta albo klasyczne wypominanie błędów sprzed lat. Manipulator jest superskuteczny we wzbudzaniu poczucia winy, bo doskonale wie, że gdy poczujesz się winna – łatwiej ulegniesz presji.  2. W jego towarzystwie jesteś niepewna Nie możesz uniknąć rozmowy, więc — dla świętego spokoju — próbujesz się z nim zgodzić. Ale to też nie pomaga. Wytknie ci każdy błąd i udowodni, dlaczego nie masz racji. Zawsze musi być lepszy od ciebie. Stawia się w pozycji mądrzejszego, bardziej doświadczonego. Jest zdania, że ma prawo kierować twoim życiem. On nie doradza, tylko wskazuje ci jedyną słuszną drogę. W dodatku niczego nie mówi w jasny, klarowny sposób. Woli niedomówienia i sugestie, które mają w tobie wzbudzić niepewność.  3. Masz wrażenie, że on cię poniża Jeśli czujesz, że ktoś cię poniża – to tak jest. Jeżeli czujesz upokorzenie – to masz powody, aby...

Czytaj dalej
kłótnia w związku
Adobe Stock

7 zdań, które świadczą, że on chce tobą manipulować

Relacja z manipulatorem to niebezpieczna gra. Jeśli w nią wejdziemy, kwestionowane jest nasze zdanie, lekceważone uczucia, podważane decyzje. Jak nie przegrać?
Aleksandra Nowakowska
31.03.2020

Przemoc w związku miewa często charakter emocjonalny, a jej sprawcami wcale nie muszą być sadyści czy psychopaci – często są to po prostu osoby z zaburzeniami narcystycznymi. Przebywanie z manipulatorem pod jednym dachem osłabia psychicznie. Na efekty jego znęcania długo nie trzeba czekać – to podniesiony poziom niepokoju i utrata pewności siebie. Jakich wyrażeń nadużywa manipulator, żeby zachwiać naszym poczuciem własnej wartości? Manipulacja w związku 1. „Idź się leczyć”  Sugerowanie problemów ze zdrowiem psychicznym, kiedy okazujemy swoje emocje, ma sprawić, że to, co czujemy, przestaje być dla nas wiarygodne. Tracimy wewnętrzny kompas, który ma nas prowadzić i chronić. Również przed agresorami psychicznymi w relacjach. Kiedy słyszymy takie zdanie, zaczynamy wierzyć we własny brak stabilności i tracimy wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa. W dalszej kolejności negujemy własne uczucia, tłumiąc je, a to z biegiem czasu może doprowadzić do depresji. Obronić nas przed tym może jawne wyrażanie swojego gniewu czy żalu, ale ciągłe powtarzanie tego stwierdzenia przez manipulatora skutecznie zamyka nam usta. 2. „Jesteś po prostu zaborcza” Osobowość narcystyczna objawia się między innymi brakiem umiejętności tworzenia autentycznych długotrwałych relacji. Jeśli dodamy do tego nieustanną potrzebę upewniania się co do swojej atrakcyjności oraz wywierania wpływu na płeć przeciwną, mamy niemal pewność, że tego typu partner będzie nas zdradzał. Nielojalność może dotyczyć zarówno zdrady emocjonalnej, jak i fizycznej. Egocentrycy potrafią wytworzyć wokół siebie skuteczną aurę pożądania, dzięki której bez problemu nawiązują flirty i romanse. W ten sposób świadomie wywołują zazdrość, niepewność i potrzebę kontroli u swoich...

Czytaj dalej
Metody manipulacji
Adobe Stock

Manipulacja. 10 technik manipulacji, przed którymi możesz się obronić

Manipulacja jest częścią naszej codzienności. Jeśli wejdziemy w relację z manipulatorem, na początku w ogóle nie chcemy uwierzyć w to, że ktoś nami steruje. Jak rozpoznać, że znaleźliśmy się w toksycznej sytuacji? Poznaj kilka powszechnie stosowanych metod manipulacji.
Karolina Morelowska-Siluk
07.11.2020

Manipulacja, z definicji, to forma wywierania wpływu na osobę lub grupę ludzi w taki sposób, by nieświadomie i z własnej woli realizowali oni cele manipulatora. To umiejętność rządzenia innymi, znajomość zasad przewodzenia, prowadzenia negocjacji w taki sposób, by skłonić partnera do „pójścia naszym tropem”. Samo określenie „manipulacja” pochodzi z łaciny, od słowa „manipulatio”, które oznacza podstęp, fortel.  Według psychologów manipulacja jest podstawą ludzkich relacji, każdy z nas bywa w życiu i manipulatorem, i manipulowanym. Choć przecież sposób wpływania na ludzi to nie jest żadna tajemna wiedza. Warto ją zatem zgłębić, bo im więcej wiemy o psychologicznych mechanizmach manipulacji, tym łatwiej będzie nam manipulację wychwycić i obronić się przed nią. Oto kilka powszechnie stosowanych metod manipulacji. Manipulacja. Atak personalny Twój rozmówca zaczyna cię „atakować”, wypominając ci rozmaite rzeczy z przeszłości. Chce cię w ten sposób zbić z tropu. Im mniej pewnie będziesz się czuć, tym łatwiej mu ulegniesz! Manipulacja. Wzbudzanie poczucia winy Twój rozmówca robi wszystko, abyś poczuł się winny. Z wyrzutami sumienia jesteśmy bardziej ulegli, skłonni do ustępstw i nierzadko zrezygnujemy z tego, na czym nam zależy. Manipulacja. Przeszkadzanie Omawiasz ważną sprawę, np. w kawiarni, a twój „przeciwnik” wybiera stolik przy samej toalecie tak, aby wciąż ktoś obok przechodził, bez przerwy dopytuje o coś kelnera, a tobie wchodzi w słowo albo sprawdza coś w telefonie itd. W końcu zaczynasz czuć się niekomfortowo, trudno ci się skupić. I o to chodzi! Będziesz mniej uważna, mniej konsekwentna, szybciej skończysz rozmowę, mniej „ugrasz”. Manipulacja. Niska piłka Ktoś przedstawia ci...

Czytaj dalej
Gaslighting
Adobe Stock

Gaslighting: okrutna forma przemocy emocjonalnej. Rozpoznaj i uciekaj!

Mówi się, że gaslighting to najsubtelniejsza, a przez to najgorsza forma przemocy psychicznej. Przestajemy ufać same sobie, tracimy pewność siebie, obwiniamy siebie o swoje cierpienie.
Sylwia Arlak
02.06.2020

Przed ślubem Paula była zwykłą, młodą kobietą. Wszystko się zmieniło, kiedy wyszła za mąż: pojawiły się urojenia, nocne omamy słuchowe, paranoiczne myśli. Przestała ufać swoim zmysłom, emocjom – uwierzyła, że jest chora psychicznie. Nie miała pojęcia, że padła ofiarą okrutnej manipulacji własnego męża – właśnie tak przedstawia się fabuła filmu „Gaslight” nakręconego w 1944 roku. W roli Pauli wystąpiła Ingrid Bergman, która za udział w tym filmie otrzymała Oscara. To właśnie od tytułu filmu wzięła się nazwa gaslighting określająca technikę manipulacji doskonale znaną dyktatorom, przywódcom sekt czy patologicznym kłamcom.  Co to jest gaslighting? Powiem ci, co masz myśleć i czuć Najprościej mówiąc, gaslighting polega na wmówieniu ofierze, że nie powinna sobie ufać: swojej intuicji, inteligencji. Gnębienie często jest bardzo subtelne i narasta stopniowo latami – dlatego często jest niemożliwe nawet wskazanie, kiedy się zaczęło. Niewierny mąż, który wmawia żonie, że ona „przesadza”, bo jest „histeryczką” i „wariatką”, stosuje właśnie tę metodę. Podobnie zaborczy partner, który odcina kontakty z rodziną czy przyjaciółmi: „Naprawdę nie widzisz, jak oni cię wykorzystują?”. Matka, podcinająca skrzydła dorosłej córce, mobbingujący szef – gaslighting to jedna z najczęstszych i jednocześnie najbardziej wyrafinowanych metod manipulacji. Czytaj też: Narcystyczni rodzice niszczą swoje dzieci. 5 sygnałów świadczących o tym, że to oni cię wychowywali Jest duże ryzyko, że jesteś ofiarą gaslightingu, jeśli: pod wpływem kogoś z otoczenia wątpisz w siebie: swoje umiejętności, inteligencję, wydaje ci się, że nie jesteś w stanie podjąć ani jednej dobrej decyzji w życiu,...

Czytaj dalej