
Najbardziej powszechne formy manipulacji w związku
Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że świat pełen jest manipulatorów. Wiemy też, że zdarza nam się paść ich ofiarą. Chociażby w sklepie, kiedy ktoś wywiera na nas wpływ, by nasz koszyk (ten metalowy w supermarkecie czy ten wirtualny w sieci) wypełniony był po brzegi. Wiemy także, że na różne sposoby manipulują nami na przykład nasze dzieci – kombinują, co zrobić, by osiągnąć swój cel. Jednak, o ile manipulację w wydaniu własnego dziecka czy producenta wykryć jest względnie łatwo, o tyle z nieczystymi zagrywkami przyjaciela czy partnera nie radzimy już sobie tak dobrze. Przez to zwykle zdecydowanie trudniej jest nam się przed nimi bronić.
Manipulacja w związku to forma przemocy
Manipulacja w związku, i trzeba powiedzieć to wyraźnie, jest formą przemocy. Przemoc to nie tylko siniaki. Przemocą jest także każda forma psychicznego znęcania się nad drugim człowiekiem, a manipulowanie bez wątpienia zalicza się do tych praktyk. Jeśli partner wciąż nami manipuluje, oznacza to, że żyjemy w niezdrowej, toksycznej relacji. Manipulator bowiem robi wszystko, by przejąć nad nami kontrolę, a nikt nie ma prawa tego robić.
Jeśli zauważysz, że czujesz się w towarzystwie swojego partnera coraz bardziej samotna, skołowana, niepewna, nierozumiana czy poniżana, oznacza to, że… należy uciekać. Jednak nie zawsze potrafimy właściwie odczytać zachowania drugiego człowieka, szczególnie kiedy jesteśmy emocjonalnie zaangażowane w relację. Zdarza się, żę żyjąc w niezdrowym układzie, nie zawsze potrafimy trzeźwo ocenić nawet to, jak się czujemy…
Czytaj też: Manipulacja. 10 technik manipulacji, przed którymi możesz się obronić
Najbardziej powszechne formy manipulacji w związku
Oto kilka najbardziej powszechnych form manipulacji w związku. Jeśli któraś z tych sytuacji brzmi ci znajomo, zdecydowanie powinna zapalić ci się w głowie czerwona lampka!
Kiedy partner wzbudza w tobie poczucie winy
To jedna z technik manipulacji w związku. Jeśli nie potrafimy spojrzeć na siebie z dystansu, ocenić swoich zalet, mocnych stron, swojej wartości, tworzymy tym samym przestrzeń dla manipulatora. To on będzie mówił nam, jakie jesteśmy – z pewnością niewystarczająco dobre. Poprzez odebranie nam poczucia wartości manipulator nie musi nic z siebie dawać, a ty musisz ciągle dawać z siebie coraz więcej, by dowieść, że jednak jesteś coś warta. A przecież jesteś!
Kiedy partner stosuje podwójne standardy
Jemu wolno wszystko, ty masz różne ograniczenia. Oczywiście o granicach twoich możliwości decyduje manipulator. Postrzega bowiem siebie jako kogoś uprawnionego do robienia tego, na co ma ochotę, niezależnie od twoich oczekiwań. Ciebie zaś traktuje jako kogoś zobowiązanego do zachowań fair.
Kiedy partner przerzuca na ciebie swoje kompleksy
Nikt nie lubi walczyć ze swoimi słabościami, ale niektórzy nie lubią tego na tyle, że kompleksy przerzucają na innego człowieka. Jeśli twój partner ma na przykład kompleks niższości, bo zarabia mniej od ciebie, usłyszysz, że wolałby, żebyś została w domu i zajmowała się dziećmi, bo to mężczyzna jest głową rodziny i powinien zarabiać więcej od partnerki. Jeśli go kochasz, powinnaś zrezygnować ze swoich ambicji i aspiracji. On nie postara się o inną, lepszą pracę, to ty masz iść na ustępstwo i sprawić tym samym, by on miał psychiczny komfort.
Kiedy partner nigdy nie jest zadowolony
Manipulator nigdy nie jest zadowolony z tego, co dla niego robisz. Nigdy też nie docenia twoich starań. Możesz stanąć na rzęsach, a on i tak będzie chciał więcej, ciągle będzie sprawdzał, na jak dużo jeszcze cię stać. Oczywiście ma swoją taktykę – gdy coś dla niego zrobisz, przez moment zobaczysz niby-wdzięczność, ale za chwilę to, co zrobiłaś, już nie będzie się liczyć, a ty masz starać się dalej – jemu nigdy i nic nie wystarcza.
Czytaj także: Dlaczego wszyscy kłamią?
Kiedy partner szantażuje cię emocjonalnie
Każdy z nas chce, by jego potrzeby zostały zaspokojone, to jasne. Jednak nie każdy ucieka się do nieczystych zagrań, by swoje potrzeby „nakarmić”. Szantażysta dąży do tego, by poczuć się sytym twoim kosztem. To ty masz zrezygnować z siebie dla jego dobra. Manipulator szantażuje na różne sposoby, używa do tego agresji – nie zrobisz tego, co zechcę, karą będzie moja złość; milczenia – nie zrobisz tego, co chcę, karą będzie moje milczenie itd. Chcesz uniknąć kary, więc idziesz na kolejne ustępstwa, a z każdym kolejnym coraz bardziej rezygnujesz z siebie.
Kiedy partner wzbudza w tobie wątpliwości
Usłyszysz tyle razy, że to, co robisz, jest niedoskonałe, że po jakimś czasie z automatu będziesz mieć wątpliwości jak coś zrobić, a nawet przekonanie, że na pewno nie zrobisz tego dobrze. Dlatego zaczniesz w każdej sprawie radzić się swojego partnera, manipulatora. On wie wszystko najlepiej, ty sobie generalnie z niczym nie radzisz – takie przekonanie będzie próbował w tobie wytworzyć.
Kiedy partner tworzy dystans
Żeby wymusić na tobie uległość; żeby cię zmiękczyć; żebyś przyznała się do winy, chociaż nic nie zrobiłaś; żebyś to ty wyciągnęła rękę, choć to on powinien przeprosić (manipulator z reguły nie przeprasza) – będzie trzymał cię na dystans: ostentacyjnie wychodził z pokoju, kiedy ty do niego wchodzisz, nie będzie odbierał od ciebie telefonu, odpisywał na wiadomości. Będzie też milczał, gdy coś do niego powiesz, o coś go zapytasz. Brakiem możliwości nawiązania kontaktu zgotuje ci piekło – masz się w samotności domyślać, o co mu chodzi i czekać, aż mu przejdzie…
Czytaj także: Współzależność w związku. 10 sygnałów, że tkwisz w toksycznej relacji