„Kogo obchodzi bułgarska prostytutka?” Współczesne niewolnictwo wciąż kwitnie: tu i teraz
corbis/profimedia

„Kogo obchodzi bułgarska prostytutka?” Współczesne niewolnictwo wciąż kwitnie: tu i teraz

„Mężowie sprzedają żony. Matki sprzedają córki. Człowiek to nie jest szlachetny gatunek”. Kiedy 20 lat temu pionierki z Fundacji La Strada zaczynały, nikt nie wierzył, że w XXI w., w Polsce możliwe jest niewolnictwo. Dzisiaj coraz skuteczniej walczą o wolność i godność porywanych i wykorzystywanych ludzi.
Jakub Janiszewski
07.08.2020

Warszawa, 1998 rok, późny wieczór. Irena Dawid-Olczyk jedzie taksówką na ulicę Agrykola – stromą uliczkę, schodzącą w dół skarpy wiślanej. Za dnia urokliwą, bo rozdzielającą Łazienki Królewskie od parku wokół Zamku Ujazdowskiego, ale wieczorem ponurą, niedoświetloną, a w latach 90., gdy stołeczne statystyki przestępczości prezentowały się dużo gorzej od dzisiejszych, zwyczajnie niebezpieczną. Taksówka zatrzymuje się obok furgonetki z napisem „Lasy Państwowe”. W środku dwie młode kobiety i kierowca, który dopytuje: „Dokąd je pani teraz zabierze ”. „To już nie pańska sprawa” – rzuca obcesowo Irena Dawid-Olczyk, przekonana, że właśnie wydarza się jeden z częstych scenariuszy: oto klient, którego ruszyło sumienie, pomaga w ucieczce kobietom zmuszanym do prostytucji.

Dopiero później dowie się, że jej domysły były błędne. „On nie był naszym klientem, on nam tylko dawał kanapki, jak stałyśmy na drodze” – powie starsza z dziewczyn. Na razie jednak Irena o nic nie pyta, siada obok taksówkarza i jadą do hotelu. Ilekroć się w czasie jazdy odwraca, na pryszczatej buzi tej młodszej pojawia się szeroki, głupawy uśmiech. Co jej tak wesoło i co się dzieje z jej cerą – zastanawia się Dawid-Olczyk.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Handel ludźmi zaczyna się od pytania o drogę 

Niebawem, wspólnie z koleżankami z Fundacji La Strada, rozwikłają obie zagadki. Problemy z cerą to zwykły trądzik młodzieńczy, bo dziewczyna ma tylko 14 lat.

A uśmiecha się, bo tak ją wytresowano: za pomocą sztachety, którą dostawała po głowie od sprawców.

Parę miesięcy temu w rodzinnym mieście w Bułgarii wsiadła do nieznanego auta. Jacyś panowie prosili, by im pokazała drogę do rynku. Ale zamiast na rynku, wysiadła dopiero w Polsce, już jako ofiara i niewolnica. Człowiek z „Lasów Państwowych”, ten od kanapek, pomógł uciec jej i koleżance.

Irena Dawid-Olczyk z nieskrywanym zażenowaniem cechującym profesjonalistów o dużym stażu wspomina tamtą, zamierzchłą już sytuację. Bo to wszystko nie powinno tak wyglądać. Nie powinna w tak ryzykowny sposób umawiać się na spotkania, nie w ciemnych ulicach i nie bez asysty policji. Dziewczyny nie powinny mieszkać w hotelu, tylko w schronisku dla ofiar przemocy, gdzie jest przeszkolony personel i odpowiednia ochrona. Ich powrót do domu też powinien przyjąć inną formę. Nie autokarem za pieniądze fundacji, jak wówczas, tylko samolotem, za państwowe pieniądze, jakby to miało miejsce dziś. 

W Polsce nikt nie słyszał o niewolnictwie i handlu kobietami

Ale rok 1998 w niczym nie przypominał dzisiejszej rzeczywistości. Dość powiedzieć, że w tym samym mniej więcej czasie w podobnie partyzancki sposób przewiozła z małego miasteczka na południu Polski do Warszawy dwie inne zmuszane do prostytucji kobiety. Już raz wcześniej uciekły, ale policja, u której szukały pomocy, przekazała je ponownie w ręce alfonsów. Zdołały uciec jeszcze raz i tym razem eskortę policyjną zastąpiła Dawid-Olczyk. I to też byłoby dzisiaj nie do pomyślenia. Ale dzisiejsza Polska jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, z przeszkolonymi w problematyce handlu ludźmi służbami mundurowymi, z krajowym programem pomocy ofiarom i przygotowanym na szczeblu rządowym planem przeciwdziałania zjawisku. Policyjni śledczy mówią o założycielkach La Strady per „nasze koleżanki”, a Irena Dawid-Olczyk została przez Rzecznika Praw Człowieka w 2011 roku wyróżniona nagrodą im. Pawła Włodkowica.

I choć doskonale wie, że cały ten kompleksowy system nie powstałby bez zaangażowania fundacji, to równocześnie przyznaje, że dopiero tamta nagroda naprawdę ją wzmocniła. Poczuła wreszcie, że w oczach innych nie jest już tym, kogo niejednokrotnie z niej robiono – podejrzaną dziwaczką babrzącą się w brzydkich sprawach dziwek i alfonsów, lecz tym, kim zawsze chciała być – poważaną działaczką na rzecz praw człowieka.

A było tak. W 1995 roku holenderska organizacja STV zauważyła, że w ich lokalnym, krajowym seksbiznesie zaczyna się niepokojący ruch ze wschodu Europy, w tym z Polski. Prostytutkami zostawały kobiety, które sądziły, że jadą do pracy w charakterze kelnerek, kucharek i gospodyń domowych. Zamiast tego na miejscu odbierano im paszporty, straszono strażą graniczną, niespłacalnymi długami, niektóre bito lub więziono. Do polskiej opinii publicznej przebijało się to z trudem i przyjmowane było bez entuzjazmu. Jak to nie wiedziały? Jak to musiały? Dla STV wnet stało się jasne, że bez kogoś na miejscu, w Polsce, o żadnej zmianie mentalności nie ma co mówić. I tak do jednej z gazet trafiło ogłoszenie: „Zatrudnimy trzy menedżerki i koordynatorkę do realizacji polsko-holenderskiego projektu „Prewencja handlu kobietami z Europy Środkowej i Wschodniej”.

Joannie Garnier zatrudnionej wówczas w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i Irenie Dawid-Olczyk – instruktorce teatralnej z łódzkiego domu kultury, przez lata zdawało się, że tamten anons brzmiał inaczej. W ich mniemaniu szukano „pionierek”. Zostały wybrane z grona 50 aplikujących. Joanna wcześniej współpracowała z Polskim Stowarzyszeniem Feministycznym i Lambdą. Irena właśnie skończyła Szkołę Praw Człowieka przy Fundacji Helsińskiej. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nawet nie zapytały, ile będą zarabiać, nie przypuszczały też, jak szybko ta nowa, półetatowa praca stanie się tą najważniejszą.

„Dla wizji lepszego życia kobieta jest w stanie rzucić wszystko”

Niedawno, przy okazji 20. rocznicy istnienia La Strady zorientowały się, że pamięć spłatała im figla. Nikt nie oczekiwał od nich, że zostaną pionierkami. Zostały nimi, bo nie było innego wyjścia. Nie zajęły się też, jak to mogłoby wynikać z ogłoszenia, samą tylko prewencją. Zajęły się wszystkim: od pracy z ofiarami, przez szkolenia policjantów, po budowanie politycznych sojuszy. Żeby czemuś zapobiec, trzeba najpierw przekonać ludzi, że to naprawdę istnieje. A o handlu ludźmi 20 lat temu w Polsce nikt niczego nie wiedział.

Robiły więc to, co mogły i tak, jak tego wymagał stan wyższej konieczności. Rozpoznanie bojem – tą metodą uczyły się nowej rzeczywistości zawodowej. 

Ta zaś nieustannie się zmieniała. Miały być Polki w Holandii, ale niebawem zrobiły się z tego Bułgarki w Polsce. Trzeba się było dogadać z ambasadą, przychodzić do niej w dziwnych porach, wyprowadzać je wejściem od ambasadorskiej kuchni, bo przed głównym zawsze stał bus, a w busie faceci, którzy wyłapywali te, które chciały uciec.

Mnóstwo razy rozwiązywały rebusy: gdzie znaleźć tłumaczkę dla dziewczyny z bułgarskiej wioski, która nie mówi w żadnym innym języku poza tureckim sprzed reformy, takim przemieszanym z arabskim i perskim? Była jedyną z całej grupy, która chciała zeznawać, ale kto odważy się tłumaczyć ją w sądzie?

Niebawem odezwały się oszukane polskie narzeczone. Bezrobotne w ojczyźnie, liczyły na lepszy los u boku niemieckiego męża z ogłoszenia. Na miejscu jednak, zamiast zaręczynowego pierścionka, dostawały widły do przerzucania obornika i epitet „polnische Schweine”. Była i taka, która zdążyła sprzedać dom, ziemię, zamknąć całe swoje 50-letnie życie w kraju w imię małżeństwa z mężczyzną, który, jak się na miejscu okazało, wolał owce. Do La Strady zadzwoniła w fatalnym stanie psychicznym, rozważając samobójstwo z rozczarowania, wstydu i obrzydzenia, które w niej budził jej nowy, zoofilny mąż.

Przez lata obserwowały, jak zmieniają się formy nadużyć. Kiedyś scenariusz uprowadzenia był częsty, dziś zdarza się sporadycznie. W imię wizji lepszego życia w bogatszym kraju ludzie są gotowi przejechać pół kontynentu. Nikt nie wie, ilu z nich staje się ofiarami pracy przymusowej, także tej niezwiązanej z usługami seksualnymi.

W 2013 roku Parlament Europejski szacował tę grupę na ok. 880 tys. osób. To cena ostatniego kryzysu gospodarczego. Ryzyko po stronie sprawcy jest niewielkie: otwarte granice pozwalają podróżować bez większych przeszkód, bez kontroli granicznych, bez pytań. Zyski za to są krociowe: handel ludźmi to dla grup przestępczych nawet 25 mld euro rocznego zysku. Nie zmieniają się tylko metody zastraszania. 

Gdy ofiara odmawia pomocy

Najgorzej jest wtedy, gdy wiesz, że ktoś potrzebuje pomocy, ale nie możesz do niego dotrzeć. Bo rodzina nie chce cię dopuścić albo sama ofiara odmawia. Od tego gorsza jest tylko świadomość, że chciałeś pomóc, ale źle oceniłeś sytuację, a cenę za twój błąd zapłacił kto inny. Tak się kiedyś zdarzyło w przypadku dziewczyny z jednej z byłych republik radzieckich, nad którą znęcał się seksualnie polski sprawca. Ściągnęły ją do Polski by go rozpoznała i złożyła zeznania. 

Zaproponował łapówkę. „Jeśli weźmiesz, to tak, jakbyś się zgodziła, że za pieniądze każdy może ci zrobić wszystko” – powiedziała jej Irena. Dziś myśli, że mogła zostawić jej całkowicie wolną rękę. Facet się zemścił, miał pieniądze, za które wówczas w tej radzieckiej republice można było kupić wszystko. Postawiono jej zarzut „sprawstwa kierowniczego w napadzie z bronią w ręku”. Wydawał się absurdalny, ale nie w oczach tamtego sądu. Dziewczyna trafiła do kolonii karnej dla kobiet. Z jej relacji wyłaniało się coś, co przypominało opis obozów jenieckich z czasów wojny. Kilkadziesiąt kobiet stłoczonych w namiotach, w szczerym polu. Po paru latach wyszła, ale nie ta sama. Zmarła dwa tygodnie później, na serce. Miała 29 lat.

Dlaczego ludzie handlują ludźmi? Bo mogą 

Czasem, gdy ktoś słyszy od nich te historie, pyta: „To takie straszne, dlaczego ludzie robią innym ludziom coś takiego ”. „Bo mogą” – odpowiada Dawid-Olczyk. Mężowie sprzedają żony. Matki sprzedają córki. Sprzedawałyby i mężów, gdyby ktoś chciał ich kupić. Człowiek to nie jest szlachetny gatunek. Skoro ktoś zmusił bułgarską 14-latkę do prostytucji, to znaczy, że jest popyt na jej usługi. To samo w przypadku kobiety w szóstym miesiącu ciąży, o której niedawno usłyszały. Stoi przy jednej z dróg wylotowych z Warszawy. Toteż Irena trochę jest w depresji i trochę nie może spać. Trochę, bo pozostałą częścią umysłu wie, że jej optyka jest skrzywiona. To nie tak, że wszystkie podróże zarobkowe kończą się katastrofą, nie tak, że wszystkie narzeczone stają się niewolnicami, nie tak, że wszystkim rządzi przemoc. Podręcznikowa zasada głosi, że każdy z nas może paść ofiarą handlu ludźmi, ale na przykład doktorantka fizyki ze znajomością czterech języków ma na to zdecydowanie mniejsze szanse. Do La Strady trafiają więc te najcięższe przypadki. I to jest i przygnębiające, i równocześnie podnoszące na duchu. „Bo wtedy myślę sobie, że one przecież jeszcze mają nas. I choćby mówiły tureckim sprzed reformy, który rozumieją tylko dwie osoby w Polsce, to my do tych dwóch osób dotrzemy. Wiem, bo nie takie rzeczy już ćwiczyłyśmy”.

***

Tekst o współczesnym niewolnictwie i Fundacji La Strada ukazał się w „Urodzie Życia” 10/2015

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Jeffrey Epstein z jedną ze swoich „podopiecznych” / Fot. materiały promocyjne Netflixa

Jak Jeffrey Epstein wciągał nastolatki do swojej seksualnej piramidy

Nowy film dokumentalny na Netfliksie o pedofilu-miliarderze Jeffreyu Epsteinie „Obrzydliwie bogaty” jest wstrząsający nie tylko dlatego, że zawiera opisy praktyk seksualnych z nieletnimi. Pokazuje też niebywały system pedofilski działający na zasadzie piramidy.
Anna Zaleska
12.06.2020

W 2019 roku finansista i miliarder, zwany najbogatszym i najbardziej wpływowym pedofilem świata, nie schodził z pierwszych stron gazet. W lipcu został aresztowany pod zarzutem handlu ludźmi w celach seksualnych i nakłaniania do prostytucji nieletnich dziewcząt. W listopadzie w wywiadzie dla BBC książę Andrzej tłumaczył się z seksu z wypożyczoną mu przez Epsteina nastolatką. W grudniu rozpoczął się proces przeciwko miliarderowi-pedofilowi, podczas którego dziewięć kobiet opowiedziało, że były przez niego molestowane seksualnie i gwałcone. Ale wtedy Jeffrey Epstein już nie żył. Popełnił samobójstwo, wieszając się w więzieniu na prześcieradle. Nowy, czteroodcinkowy serial dokumentalny „Obrzydliwie bogaty” (produkcja Netflix) jest z wielu powodów wstrząsający. Nie tylko dlatego, że zawiera opisy praktyk seksualnych z nieletnimi. Pokazuje też, jak cały ten pedofilski proceder był zorganizowany. I stawia pytania: Jak to możliwe, że Jeffrey Epstein tak długo pozostawał bezkarny? Kto i dlaczego go chronił? Przystojny, tajemniczy – obrzydliwie bogaty Cała sprawa mogła wyjść na jaw już w 2003 roku, gdy Vicky Ward, dziennikarka magazynu „Vanity Fair”, pisała o Epsteinie artykuł. Redaktor naczelny zlecił jej temat, nadmieniając, że w Nowym Jorku mówi się o tym mężczyźnie jako o kimś w rodzaju nowego Gatsby’ego. Był niewyobrażalnie bogaty, zawsze otoczony pięknymi kobietami, ustosunkowany – znał między innymi Donalda Trumpa, Billa Clintona, księcia Andrzeja, Harveya Weisteina, Kevina Spacey'ego, Woody'ego Allena. Tymczasem niewiele było wiadomo o jego przeszłości. Siedmiopiętrowa rezydencja w Nowym Jorku, dom w Palm Beach wart 30 milionów dolarów, wielkie apartamenty w Paryżu, prywatna wyspa na Karaibach, rancho w Nowym Meksyku, prywatne odrzutowce – to wszystko robiło wrażenie. Wielu...

Czytaj dalej
Jolanta Kosowska, pisarka
archiwum prywatne

„Tutaj ufa się lekarzom, a pacjentów się szanuje” – mówi polska lekarka mieszkająca w Niemczech

Po 14 latach pracy w Niemczech mogę powiedzieć, że tutaj zaufanie do lekarzy jest bardzo duże, ale ono nie powstało samo z siebie. Było budowane latami, mówi Jolanta Kosowska, lekarka, autorka książki „W piekle pandemii”
Sylwia Niemczyk
11.09.2020

Kiedy wiosną świat stanął na głowie, najważniejsze stało się zaufanie do lekarzy, czego przykładem mogą być Niemcy. Ale ono nigdy nie powstaje z dnia na dzień, musi być budowane latami”, mówi Jolanta Kosowska, lekarka pracująca w Dreźnie i autorka powieści obyczajowych, z których ostatnia to „W piekle pandemii”  (wyd. Novae Res). Sylwia Niemczyk: Jak wyglądał początek pandemii w Niemczech? Jolanta Kosowska: Pamiętam to dokładnie, bo jeszcze w przeddzień lockdownu pojechałam do Pillnitz obejrzeć słynną drezdeńską kamelię. Każdego roku na przełomie zimy i wiosny licząca sobie ok. 250 lat kamelia pokrywa się tysiącami kwiatów. Dla drezdeńczyków jest symbolem nadchodzącej wiosny. Wszyscy chcą się na nią napatrzeć, nacieszyć się nią, tam zawsze są tłumy. Pojechałam z koleżanką – i w całym kompleksie parkowo-zamkowym byłyśmy tylko we dwie. To było bardzo dziwne: ta pustka w parkowych alejkach. Dzień później pojawiły się pierwsze ograniczenia, a potem, tak jak w Polsce, ludzie z dnia na dzień zamknęli się na wiele tygodni w domach. Być może byłam jedną z ostatnich osób, które widziały tego roku kwitnącą drezdeńską kamelię. Ale poza ograniczeniami w Niemczech pojawiły się błyskawicznie wytyczne, które dawały poczucie może nie bezpieczeństwa, ale pewnej nadziei, że będzie dobrze, że to wszystko uda się opanować. W naszej przychodni lekarze wychodzili po pacjenta na zewnątrz budynku, przyprowadzali go prosto do gabinetu, po wizycie odprowadzali do drzwi. Pacjenci zaczęli zakładać w poradni maski i myć ręce środkiem dezynfekującym. Pandemia wdarła się w naszą codzienność. Dzisiaj już nikt na to nie zwraca uwagi, szybko się przyzwyczailiśmy, ale w marcu wiele rzeczy było zaskakujących i nowych. Tytuł pani powieści brzmi „W piekle pandemii”....

Czytaj dalej
Małgorzata Kidawa-Błońska
Zuza Krajewska

Małgorzata Kidawa-Błońska: „Nie podpisałabym ustawy o zaostrzeniu prawa do aborcji”

Wicemarszałkini Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska opowiada o rodzinie, sile polskich kobiet i o tym, na czym według niej polega prawdziwy patriotyzm. 
Sylwia Niemczyk Agnieszka Dajbor
03.12.2020

W ostatnich wyborach Małgorzata Kidawa-Błońska była pierwszą kandydatką KO na prezydenta Polski. Mimo wielkiego poparcia wycofała swoją kandydaturę, protestując w ten sposób przeciwko organizacji wyborów w czasie pandemii. Przypominamy naszą rozmowę z nią z marca 2020. Agnieszka Dajbor, Sylwia Niemczyk: Pani marszałek czy marszałkini?  Małgorzata Kidawa-Błońska: Jestem przywiązana do tradycyjnych form, ale wiem, że język się zmienia. Jeszcze kilka lat temu, gdy w sali sejmowej słyszeliśmy „marszałkini”, to coś aż zgrzytało, ale dzisiaj jesteśmy z tym nowym słowem oswojeni. Po tych czterech, nie: już ośmiu latach – bo przecież to Wanda Nowicka zaczęła używać słowa „marszałkini” – niewielu osobom w Sejmie przeszkadzają żeńskie końcówki, choć wciąż żywo się na ten temat dyskutuje. Język będzie się stopniowo nadal zmieniał, tak jak zmieniają się czasy i społeczeństwo. Gdy kilkanaście lat temu wchodziłam do polityki, to stale mnie pytano: „Jak pani sobie radzi w tym męskim świecie? Jak oni panią traktują…”. Biedactwo takie… Niemal każda rozmowa tak się zaczynała, tak protekcjonalnie. Ale minęły lata i dziś już nie zadaje się takich pytań. I to nie tylko w Sejmie przyszła zmiana, ja widzę to wszędzie, w małych miasteczkach, na wsiach. Bardzo dużo jeżdżę po Polsce, rozmawiam z ludźmi i to już się stało regułą, że na spotkania z politykami przychodzi więcej kobiet niż mężczyzn. I są dociekliwe, ciekawe świata, zmian, innych ludzi. Są z pewnością odważniejsze w zadawaniu pytań i co bardzo ważne – nie boją się wyrażać swoich poglądów. Na spotkaniach przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi wcale nie były „grzeczne”, wprost mówiły, co myślą o polskiej polityce, ugrupowaniach, nieraz krytykowały, ale też zależało im na...

Czytaj dalej
Prawo do opieki nad dzieckiem po rozwodzie
Peggy Sirota/Trunk Archive/Bulls Press

W sądowych wojenkach przy rozwodzie przegrywają nie tylko ojcowie…

„Punktem wyjścia nie jest dobro matki ani ojców, tylko dziecka.”
Anna Maruszeczko, red. naczelna miesięcznika „Uroda Życia”
04.01.2019

Prawo do opieki nad dzieckiem po rozwodzie zwykle w Polsce przyznawane jest matce. „Mądrzy ojcowie walczą o ojcostwo nie dla siebie, tylko dla swoich dzieci. Nikt nie patrzy na coś tak oczywistego, jak to, że dziecko musi być karmione przez oboje rodziców ich energią. Nie tylko pieniędzmi” – mówi Annie Maruszeczko psychoterapeuta Jacek Masłowski, psychoterapeuta i filozof. Prowadzi warsztaty rozwoju osobistego dla mężczyzn, prezes Fundacji Masculinum. Pracuje w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Psychiatrii.   Pamiętam, jak 1 września ledwo zdążyłam na program na żywo w telewizji, bo Stowarzyszenie „Dzielny Tata” demonstrowało w centrum Warszawy pod hasłami: „Nie ma praw ojca, nie ma ruchu w mieście. Ty masz dziecko i jedziesz z nim do szkoły, my nie możemy tego zrobić, niektórzy od trzech, pięciu, inni od 20 lat”. „Walczymy o prawo do wychowywania naszych dzieci”. „Stop dyskryminacji ojców przez sądy rodzinne”. Ale media komentowały głównie utrudnienia w ruchu. Tak, wyłącznie własną wygodę. Rozumiem tych demonstrantów, bo gdyby to było tak, że nigdy nic i nagle blokada miasta, to pomyślałbym, że przesadzają. Ale wcześniejsze, mniej radykalne akcje niczego nie zmieniały.   Jeden z tych aktywistów napisał na Facebooku: „Gdybyśmy teraz zablokowali miasto na pięć lat, to co by się stało? Ja od pięciu lat nie widzę syna, nie pracuję, bo walczę o prawa ojca”. I czasami to są zupełnie beznadziejne sytuacje, bo ci ludzie rzeczywiście sprzedają swoje samochody, a nawet mieszkania, czasami muszą przestać pracować w normalnym trybie, ponieważ potrzebują pieniędzy na prawników. I rozumiem ich wściekłość: „Nam zabrano dzieci, a wy się gapicie jak te lemingi”. To był mocny tekst, ale czy to nie jest histeria? Nie. To jest akt...

Czytaj dalej