
Kobiecy alkoholizm: kobiety piją alkohol inaczej niż mężczyźni?
Dziś kobiety spotykają się »na wino« nie tylko dlatego, że są zdesperowane, załamane, nie chce im się żyć, ale także dlatego, żeby się bawić, żeby było przyjemnie, po prostu”, mówi Mika Dunin, autorka książki „Miłość i inne deliria” oraz współscenarzystka filmu „Zabawa, zabawa”, opowieści o kobietach-alkoholiczkach. „Wiele kobiet zaczyna używać alkoholu dlatego, że on daje korzyści – fajnie się po nim czują”, dodaje. A to może być równie niebezpieczne.
Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych blisko 80 proc. kobiet przyznaje się do spożywania alkoholu. Zazwyczaj piją młode dziewczyny (18–29 lat), singielki, mieszkające w większych miastach, uczące się, studiujące albo bezrobotne.
Czytaj też: „Ze mną się nie napijesz?!” Polki piją coraz więcej, częściej, bardziej ryzykownie
Alkoholizm u kobiet
Alkoholizm kobiet i mężczyzn w pewnych aspektach jest bardzo podobny. Obie płcie mają te same objawy uzależnienia: głód alkoholowy, niezdolność kontrolowania ilości wypijanego alkoholu, zmieniającą się tolerancję alkoholu, zażywanie go pomimo wiedzy o szkodliwości jego działania, a także objawy abstynencyjne: drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardię, nudności, wymioty, zaburzenia snu, drażliwy lub obniżony nastrój, rozszerzone źrenice oraz wzmożoną potliwość.
Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców pokazują, że model picia alkoholu przez kobiety zaczyna być w dużym stopniu tożsamy z modelem spożywania go przez mężczyzn. „Jeszcze do niedawna w literaturze specjalistycznej istniał wyraźny podział na picie męskie: otwarte, »legalne«, i kobiece: skryte, domowe. Dziś już się tego tak nie różnicuje, modele kobiecego i męskiego picia upodabniają się do siebie, oba są dziś »rozpasane«, coraz bardziej ryzykowne”, mówi Mika Dunin.
I dodaje: „Mam taką obserwację, być może zabrzmi to kontrowersyjnie, ale chęć zrównania tego, co nam – kobietom i mężczyznom – wolno przeniosła się na wszystkie sfery i akurat w temacie używania alkoholu robi nam, kobietom, krzywdę. Bo organizm kobiety jest zdecydowanie bardziej narażony na destrukcyjne działanie tej substancji. To jest związane z fizjologią, budową organizmu. Mówiąc najprościej, aldehyd octowy, czyli trująca substancja, która jest efektem rozkładu alkoholu etylowego, ma większe stężenie w ciele kobiecym (alkohol rozkłada się w wodzie, a kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej), dłużej pozostaje w kobiecym organizmie, a przez to bardziej destrukcyjnie wpływa na narządy wewnętrzne kobiety. Kobiety uzależniają się od alkoholu szybciej niż mężczyźni. Czasem wystarczy kilka, kilkanaście miesięcy. To jeden aspekt, drugi dotyczy już społecznych konsekwencji. I tu znowu jakiś rodzaj »niesprawiedliwości« – mam wrażenie, że większe są szkody społeczne z picia kobiet, niż picia mężczyzn”, tłumaczy Dunin.
Czytaj też: Uzależnienie: dlaczego jedni się uzależniają, a inni nie?
Negatywne skutki picia alkoholu u kobiet
Zatem kobiety piją dziś podobnie jak mężczyźni, ale zdecydowanie szybciej doświadczają negatywnych skutków alkoholizmu. Badania socjokulturowe pokazują, że kobiety zdecydowanie dłużej ukrywają swoją chorobę niż mężczyźni, mają problem z proszeniem o ratunek i ogromne poczucie wstydu. To efekt przede wszystkim postrzegania roli kobiety w społeczeństwie.
„To tylko moja obserwacja, ale poparta setkami godzin przegadanych z pijącymi kobietami, z dziećmi alkoholików. Każdy człowiek wywodzący się z rodziny alkoholowej w swoim dorosłym życiu ponosi ogromne konsekwencje, ale wydaje mi się, że większą cenę płacą dzieci pijących matek niż pijących ojców. Jeżeli pije mężczyzna, jego partnerka, mimo współuzależnienia, które w różny sposób blokuje normalne funkcjonowanie, jednak jakoś tam ogarnia dom, dzieci. Mąż czy partner alkoholiczki może by ogarniał, ale najczęściej znika. Jeżeli na dziesięć małżeństw, w których pije mężczyzna, przetrwa osiem, to w przypadku pijących kobiet osiem się rozpadnie. A wtedy nie ma nikogo, kto ratowałby dzieci”, przekonuje Mika Dunin.
Czytaj także: DDA. Cztery postawy dzieci alkoholików: bohater, błazen, kozioł ofiarny i cień