
Klucz do lepszego życia. Czym jest samooopieka i jak ją praktykować?
Malujemy się, jeśli mamy na to ochotę, czasem kupimy nowy ciuch. Raz na dwa miesiące idziemy do fryzjera zająć się odrostem, a (w lepszych czasach, kiedy mamy trochę więcej czasu) raz na dwa tygodnie idziemy na manicure czy do kosmetyczki. Dlatego kiedy ktoś zadaje nam pytanie: „Czy dbasz o siebie?”, odpowiadamy: „Tak”. Myślimy wręcz: „Co to za pytanie? Oczywiście, że dbam o siebie”. Ale większość z nas nie ma pojęcia, co to tak naprawdę oznacza. Piękny wygląd (choć może poprawić nasze samopoczucie) nie wystarczy.
Czym jest samoopieka?
Samoopieka to każda czynność, którą wykonujemy świadomie, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Samoopieka jest niezbędna do poprawy nastroju i zmniejszenia lęku. To klucz do dobrych relacji z samym sobą i innymi.
Dbanie o siebie nie jest samolubne. Nie chodzi przecież o uwzględnienie jedynie naszych potrzeb; raczej o to, aby wiedzieć, co musimy zrobić, żeby zadbać o siebie, a następnie być w stanie zadbać również o innych. Jeśli nie będziesz szczęśliwa sama ze sobą, twoi bliscy też to odczują. Krótko mówiąc, dbanie o siebie jest kluczem do zrównoważonego życia.
Czytaj też: Chcesz być szczęśliwsza? Spokojniejsza? Wprowadź do swojego życia więcej zieleni
Od czego zacząć?
Jak zawsze — od podstaw. Samoopieka musi być czymś, co aktywnie planujesz, a nie czymś, co się po prostu przydarza. To twoje codzienne wybory, które z czasem wejdą ci w krew.
Dodawaj do kalendarza nie tylko kolejne obowiązki, ale również przerwę na kawę z przyjaciółką czy choćby 15 minut dla siebie spędzone w ciszy. Ogłaszaj innym swoje plany, aby wiedzieli, że należy je respektować. Bądź świadoma tego, co robisz i dlaczego to robisz. Przyglądaj się swoim uczuciom.
Chociaż dbanie o siebie oznacza różne rzeczy dla różnych osób, są rzeczy, o których każda z nas powinna pamiętać:
- Utwórz listę rzeczy, które zabierają ci energię i których nie chcesz już robić (np. sprawdzanie e-maili w nocy, spotkania z ludźmi, których nie lubisz, odbieranie telefonu podczas kolacji).
- Postaw na pożywną, zdrową dietę.
- Dobrze się wysypiaj. Dorośli zwykle potrzebują 7-8 godzin snu każdej nocy.
- Ćwicz. Wysiłek fizyczny jest równie dobry dla naszej psychiki, co naszego ciała. Zwiększa poziom serotoniny, dzięki czemu mamy lepszy nastrój i więcej energii. Ważne, żeby wybrać taką formę ćwiczeń, jaką lubimy.
- Nie odkładaj badań kontrolnych i wizyt u lekarza.
- Stosuj ćwiczenia relaksacyjne lub praktykuj medytację. Możesz wykonywać je o dowolnej porze dnia.
- Spędzaj czas ze swoimi bliskimi.
- Wykonuj co najmniej jedną relaksującą czynność każdego dnia, niezależnie od tego, czy jest to spacer, masaż czy telefon do przyjaciółki.
- Szukaj okazji do śmiechu.
- I nigdy nie zapominaj: jak we wszystkim, dbanie o siebie wymaga praktyki!