Kim jest empata? Wysoki poziom empatii to dar, który może wyczerpać
Adobe Stock

Kim jest empata? Wysoki poziom empatii to dar, który może wyczerpać

Empata jest jak gąbka – wchłania emocje innych. Przez to może czuć się przytłoczony, pozbawiony energii. Oto 10 sygnałów, że jesteś empatą lub empatką.
Hanna Szczesiak
02.03.2021

Empatia to niezwykle cenny dar, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Chcemy jeszcze bardziej otworzyć nasze serca” – pisze Judith Orloff, amerykańska psychiatrka, autorka książki „Empatia. Poradnik dla wrażliwych”. Bycie osobą empatyczną – czyli potrafiącą spojrzeć na świat z perspektywy innych ludzi i odczuwającą ich emocje – to nie to samo, co bycie empatą. U tych drugich poziom empatii jest niezwykle wysoki, wyższy nawet niż u osób wysoko wrażliwych. Dlatego tak często czują się niezrozumiani, przebodźcowani, wyczerpani.

Po czym rozpoznać, że jest się empatką lub empatą?

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Wiesz, co czują inni

Bezbłędnie odczytujesz emocje innych ludzi – te prawdziwe, często skrywane pod uśmiechem i słowami: „Czuję się dobrze, u mnie wszystko w porządku”. Doskonale wiesz, kiedy ktoś kłamie, kiedy próbuje ukryć swoją frustrację albo powstrzymuje się przed wybuchem złości.

Masz dobrą intuicję

Zwykle przed podjęciem decyzji nie szukasz racjonalnych argumentów za lub przeciw, zamiast tego kierujesz się sercem. Choć możesz uchodzić za osobę lekkomyślną czy impulsywną, działasz zgodnie z własnym przeczuciem. Intuicja rzadko cię zawodzi.

Wchłaniasz emocje innych ludzi

Nie tylko wiesz, co czują ludzie wokół ciebie, ale wręcz pochłaniasz ich emocje. Gdy ktoś tryska dobrą energią, od razu udziela ci się jego dobry humor. Jednak gdy spędzasz czas z kimś zranionym, przygnębionym, cały ten smutek wnika w twoje ciało. Po tak intensywnym spotkaniu potrzebujesz czasu, by odzyskać równowagę.

Masz wrażenie, że odstajesz od innych

Podobnie jak osoby wysoko wrażliwe, często masz wrażenie, że nikt cię nie rozumie, że nie możesz znaleźć wśród ludzi swojego miejsca, że jesteś inna i nie pasujesz. Szybko się męczysz i stresujesz, czasem wolisz uciec niż nawiązać  z kimś kontakt – takie interakcje, zwłaszcza wchłanianie emocji innych ludzi, mogą być wyczerpujące.

Czytaj też: Jak w końcu poradzić sobie z własnymi emocjami? Przestań udawać

Natura przynosi ci ukojenie

Nigdzie tak nie odpoczywasz, jak na łonie natury. Szum wiatru, obcowanie z dzikimi zwierzętami, dotyk mokrej trawy pod stopami – tylko z dala od miejskiego gwaru jesteś w stanie w pełni się zrelaksować, złapać oddech. Czas spędzony w naturze koi wszystkie twoje zmysły, pomaga ci „naładować baterie” i jest dla ciebie najlepszą formą samoopieki.

Ludzie chcą ci mówić o swoich problemach

Działasz na nich jak magnes. Czują, że mogą się do ciebie zwrócić ze swoimi problemami, wiedzą, że nigdy ich nie ocenisz, nie odrzucisz. Jesteś świetną słuchaczką. Niektórzy mogą jednak cię wykorzystywać, a nawet próbować tobą manipulować.

Potrzebujesz czasu dla siebie

Ciągłe przebywanie wśród ludzi wysysa z ciebie całą energię. Potrzebujesz samotności, oddechu, zanurzenia się we własnych myślach, zaopiekowania się sobą i swoimi emocjami. Samoopieka to nie egoizm, to troska o zdrowie psychiczne i własny dobrostan.

Masz wyostrzone zmysły

Odczuwasz silniej nie tylko emocje innych ludzi, ale również otaczające cię zapachy, smaki, odgłosy. Niektóre zapachy (np. perfum, ale też potraw) mogą być dla ciebie wręcz odpychające. Nie potrzebujesz tak dużo przypraw w jedzeniu, bo czujesz je wyraźniej niż inni. To jedna z cech, która łączy empatów i WWO.

Czytaj też: Jesteś osobą wysoko wrażliwą (WWO)? Te książki musisz przeczytać!

Nie znosisz okrucieństwa i przemocy

Oglądanie serwisów informacyjnych jest dla ciebie nie do zniesienia. Choroby, głód, bieda, morderstwa, przemoc seksualna, przemoc wobec dzieci czy wobec zwierząt – całe to zło przenika do twojego ciała. Tak silnie odczuwasz ból i cierpienie innych istot (ludzi, ale też zwierząt), że wolisz odciąć się od płynących z mediów informacji.

Uciekasz w używki

Empaci, którzy nie radzą sobie z emocjami – swoimi i innych osób – chętniej będą sięgać po kieliszek wina czy szklankę piwa, by „się odstresować” po całym dniu. W ten sposób tylko chwilowo się znieczulają – kolejnego dnia poczucie niezrozumienia i wrażliwość na emocje innych mogą być jeszcze silniejsze. Uciekanie w używki nie pomoże w akceptacji wysokiego poziomu empatii, może jednak doprowadzić do uzależnienia.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Jesteś osobą wysoko wrażliwą?
Pawel Szymanski/Unsplash.com

Czy jesteś osobą wysoko wrażliwą (WWO)? Zadaj sobie kilka pytań

Ludzie wysoko wrażliwi posiadają coś w rodzaju szóstego zmysłu. Charakteryzuje ich wysoki poziom empatii, trafnie i szybko rozpoznają emocje innych osób. Jeśli ktoś cierpi, zauważą to pierwsi. Zawsze „poczują”, gdy ktoś jest nieszczęśliwy.
Karolina Morelowska-Siluk
19.11.2020

Czy usłyszałaś kiedyś od kogoś, że jesteś „przewrażliwiona”? Czy masz czasem wrażenie, że wszystko wpływa na ciebie znacznie mocniej niż na innych ludzi? Czy czujesz dyskomfort, kiedy widzisz w filmie czy w Internecie, że ktoś sprawia komuś innemu przykrość? Czy sceny przemocy wywołują w tobie płacz albo konieczność odwrócenia wzroku? Czy kiedy zobaczysz zimą na ulicy bezdomnego psa, nie możesz potem przestać myśleć o nim przez całą noc? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na większość pytań, być może jesteś osobą WWO . Osoby wysoko wrażliwe mają „szósty zmysł” W 1991 roku psycholożka kliniczna Elaine Aron rozpoczęła badania nad nadwrażliwością emocjonalną. Okazało się wtedy, że może ona dotyczyć nawet 20 proc. społeczeństwa. Z tego powodu nie może być uznana za zaburzenie. Trzeba jednak powiedzieć sobie jasno, że pozostałe 80 proc. osób nie rozumie nadwrażliwości, tym samym może uważać ją za słabość, przewrażliwienie czy użalanie się nad sobą. Wysokiej wrażliwości nie można zmienić Ważnym wnioskiem płynącym z przeprowadzonych badań jest fakt, że nadwrażliwość emocjonalna jest „przypadłością” wrodzoną i nie da się jej całkowicie pozbyć. Silna reakcja na bodźce jest zapisana w naszym układzie nerwowym i nie mamy na nią wpływu. Psychologowie z Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku przeanalizowali obrazy mózgu i wykazali, że funkcjonowanie tego organu u osoby bardziej wrażliwej cechuje wyższa aktywność w płacie czołowym, np. na widok szczęśliwej lub smutnej twarzy. Osoba ta zbiera i porównuje szczegóły tych twarzy z większą precyzją niż mniej wrażliwi ludzie. Czytaj także: Każdy z nas jest inny. Poznaj 6 typów osób wysoko wrażliwych Mocne strony osób wysoko wrażliwych Nadwrażliwość emocjonalna z jednej...

Czytaj dalej
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Wysoko wrażliwi ludzie mogą nas wiele nauczyć o empatii i uważności w życiu

Często osoby wysoko wrażliwe mają opinię histeryków i marud, tymczasem empatii i wnikliwego spojrzenia na świat możemy im tylko pozazdrościć. Ludzie z nadwrażliwością mogą być naszymi najlepszymi nauczycielami.
Sylwia Arlak
09.07.2020

Nieśmiały, dziwak, histeryk. Wysoko wrażliwi ludzie muszą walczyć z wieloma stereotypami na swój temat. Większość ludzi  nie przyswaja milionów bodźców, którymi atakuje nas świat zewnętrzny. Wysokowrażliwcy mają o wiele czujniejsze radary:  chcąc nie chcąc odbierają więcej zapachów, dźwięków, są bardziej drażliwi na dotyk. Jak królewna na ziarnku grochu – mają cienką skórę, przez którą przenika dosłownie wszystko. Muszą udźwignąć o wiele więcej, więc nic dziwnego, że łatwiej się męczą, są bardziej podatni na stres i potrzebują w życiu znacznie więcej spokoju: „Wrażliwi ludzie czują tak głęboko, że często muszą się wycofać ze świata, by w spokoju wykopać się spod warstw bólu” – pisała Shannon Adler, coacherka i autorka książek psychologicznych. Wbrew pozorom wysoko wrażliwych ludzi jest bardzo dużo, badaczka Elaine Aron uważa, że co piąty człowiek zmaga się z wysoką wrażliwością. Zmaga – bo wysoka wrażliwość to wielki ciężar. Ale jednocześnie: cenny dar, który pozwala nadwrażliwcom żyć pełniejszym życiem. Zobacz, czego każdy z nas może się od nich  nauczyć.  Uważność na innych Wysoko wrażliwe osoby mają zazwyczaj świetną intuicję. Potrafią odczytywać niewerbalne wskazówki i subtelne emocje. Zauważają detale czy drobne zmiany w swoim otoczeniu, nawet jeśli inni nie są ich świadomi. Często dostrzegają różnego rodzaju zagrożenia szybciej, niż inni. Szybko reagują i są dobrymi analitykami. Empatia Czują mocniej, więc interesują ich tylko głębokie, prawdziwe relacje. A dzięki wrodzonej empatii i inteligencji emocjonalnej, są doskonałymi towarzyszami. Są też bardzo świadomi siebie (dzięki czemu łatwiej im radzić sobie z niepowodzeniami) i emocji innych ludzi....

Czytaj dalej
wrażliwość

Każdy z nas jest inny. Poznaj 6 typów osób wysoko wrażliwych

Osoby wysoko wrażliwe mogą się od siebie znacznie różnić. Psycholodzy wydzielili 6 typów takich osób. Oto ich krótka charakterystyka.
Kamila Geodecka
09.11.2020

Wszystkie osoby wysoko wrażliwe łączy kilka cech: mają podwyższony poziom wrażliwości, są uczuciowe, potrafią wielokrotnie analizować jedną sytuację i dostrzec to, czego inni nie widzą. Mają w sobie dużo empatii i często są marzycielami. Są introspektywni, wiedzą dużo o swoich uczuciach. Żyją z całych sił. Ale poza wieloma cechami wspólnymi, osoby wysoko wrażliwe dzielą się również na sześć odrębnych typów. Osoby wysoko wrażliwe: psychomotoryczne Takie osoby mają problem z tym, żeby się uspokoić i stać bezczynnie w jednym miejscu. Potrzebują ciągłej aktywności. Chętnie uprawiają sport, chodzą do parków rozrywki czy chociażby na zwykłe spacery. Często mówią dużo i szybko, chcą podzielić się swoją wiedzą oraz swoimi historiami z życia, czasami dotykając drażliwych tematów. To jednak nie wszystko. Osoby wysoko wrażliwe w typie psychomotorycznym często starają się być najlepsze w tym, co robią, dlatego niekiedy stają się pracoholikami. Osoby wysoko wrażliwe: wyczulony na zmysły Zdarzało ci się kiedyś odczuwać muzykę pełną duszą? Lub czuć zapach naleśników w sposób tak intensywny, że aż trudny do opisania? A może odczuwasz duchowe doznania w czasie obcowania ze sztuką? Jeśli tak, być może jesteś osobą wysoko wrażliwą, która jest szczególnie wyczulona na wszystkie odczucia zmysłowe. Takie osoby powinny pamiętać o tym, by znaleźć czas na relaks i mieć miejsce do pełnego wyciszenia się. W innym przypadku szczególne wyczulenie na zmysły może stać się nie do wytrzymania. Osoby wysoko wrażliwe: intelektualiści Mają tendencje do zadawania pytań i ciągłego szukania rozwiązań. Dzięki temu charakteryzują się dużą wytrwałością w rozwiązywaniu problemów i zadań. Potrafią spędzić całe godziny, by znaleźć odpowiedź na nurtujące ich...

Czytaj dalej
kobieta na łące
Adobe Stock

Wysoka wrażliwość to przekleństwo czy może jednak dar? 

Brytyjski poeta David Jones napisał, że mocne odczuwanie jest błogosławieństwem i przekleństwem. Ponadprzeciętna wrażliwość to słabość czy moc?
Aleksandra Nowakowska
28.05.2020

Zbyt jasne światło, zbyt szorstka tkanina, zbyt intensywny zapach sprawiają ci dyskomfort? Trudno ci wytrzymać w hałasie? Paraliżuje cię presja czasu i nadmiar zajęć? Często potrzebujesz samotności i spokoju, żeby zregenerować siły? Czujesz onieśmielenie, gdy jesteś w grupie? Od razu wyczuwasz nastrój, jaki panuje wśród ludzi? Kojąco działa na ciebie przebywanie na łonie natury a destabilizująco wśród ludzi, których nie znasz? Galerie handlowe momentalnie wysysają z ciebie energię? Często słyszysz: „Nie przejmuj się tak bardzo”?  Unikasz smutnych i brutalnych filmów? Bywa, że płaczesz lub śmiejesz się bez wyraźnego powodu? Masz zmienne nastroje, które samą ciebie zaskakują? Nie zawsze potrafisz się skoncentrować? Czym jest wysoka wrażliwość? Jeśli twoja odpowiedź na większość z tych pytań brzmi: „tak”, najprawdopodobniej jesteś osobą o wysokiej wrażliwości (ang. HSP – Highly Sensitive Person). Należysz do około 20 proc. ludzi, których układ nerwowy jest subtelniejszy, dlatego bardziej reaguje na bodźce zewnętrzne. Możesz czuć, że nie pasujesz do wielu norm, które powszechnie obowiązują i zdecydowana większość społeczeństwa nie ma z nimi takiego problemu jak ty. Jak oni żyją, zastanawiasz się, jak sobie dają radę? Może być ci trudno żyć w dzisiejszym przebodźcowanym świecie, w którym funkcjonowanie bez wyśrubowanej umiejętności multitaskingu nie zapewnia sukcesu. Nie dla ciebie nocny clubbing, za to wsłuchiwanie się w śpiew ptaków o świcie. Lubisz zapadać się w swój wewnętrzny bogaty świat, który zdaje się zdecydowanie bardziej interesujący i bezpieczny, niż ten zewnętrzny – hałaśliwy, nieuporządkowany, bezwzględny. Elaine E. Aron, psychoterapeutka i autorka książki „Wysoko...

Czytaj dalej