Każdy z nas jest inny. Poznaj 6 typów osób wysoko wrażliwych

Każdy z nas jest inny. Poznaj 6 typów osób wysoko wrażliwych

Osoby wysoko wrażliwe mogą się od siebie znacznie różnić. Psycholodzy wydzielili 6 typów takich osób. Oto ich krótka charakterystyka.
Kamila Geodecka
09.11.2020

Wszystkie osoby wysoko wrażliwe łączy kilka cech: mają podwyższony poziom wrażliwości, są uczuciowe, potrafią wielokrotnie analizować jedną sytuację i dostrzec to, czego inni nie widzą. Mają w sobie dużo empatii i często są marzycielami. Są introspektywni, wiedzą dużo o swoich uczuciach. Żyją z całych sił. Ale poza wieloma cechami wspólnymi, osoby wysoko wrażliwe dzielą się również na sześć odrębnych typów.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Osoby wysoko wrażliwe: psychomotoryczne

Takie osoby mają problem z tym, żeby się uspokoić i stać bezczynnie w jednym miejscu. Potrzebują ciągłej aktywności. Chętnie uprawiają sport, chodzą do parków rozrywki czy chociażby na zwykłe spacery. Często mówią dużo i szybko, chcą podzielić się swoją wiedzą oraz swoimi historiami z życia, czasami dotykając drażliwych tematów. To jednak nie wszystko.

Osoby wysoko wrażliwe w typie psychomotorycznym często starają się być najlepsze w tym, co robią, dlatego niekiedy stają się pracoholikami.

Osoby wysoko wrażliwe: wyczulony na zmysły

Zdarzało ci się kiedyś odczuwać muzykę pełną duszą? Lub czuć zapach naleśników w sposób tak intensywny, że aż trudny do opisania? A może odczuwasz duchowe doznania w czasie obcowania ze sztuką? Jeśli tak, być może jesteś osobą wysoko wrażliwą, która jest szczególnie wyczulona na wszystkie odczucia zmysłowe.

Takie osoby powinny pamiętać o tym, by znaleźć czas na relaks i mieć miejsce do pełnego wyciszenia się. W innym przypadku szczególne wyczulenie na zmysły może stać się nie do wytrzymania.

Osoby wysoko wrażliwe: intelektualiści

Mają tendencje do zadawania pytań i ciągłego szukania rozwiązań. Dzięki temu charakteryzują się dużą wytrwałością w rozwiązywaniu problemów i zadań. Potrafią spędzić całe godziny, by znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytanie.

Poszukiwanie prawdy w naszym świecie, który często nie jest logiczny, jest dla nich czymś najważniejszym. W podobny sposób poszukują sprawiedliwości. Niestety w swoich osądach potrafią być bardzo krytyczni: zarówno dla innych, jak i dla samych siebie.

Osoby wysoko wrażliwe: marzyciele

Pewnie każdy z nas zna taką osobę. Cały notatnik ma zarysowany w obrazkach, naszkicowanych scenach, wyrysowanych postaciach, krótkich napisach. Takie osoby próbują w ten sposób przedstawić swój świat, który nie jest tak interesujący, jak ten realny. Można powiedzieć, że w taki sposób marzyciele przelewają nieco więcej fantazji do codziennego życia.

Niestety w ten sposób często gubią się i nie mogą w pełni rozróżnić, co jest ich fikcją, a co rzeczywistością. Marzyciele bardzo szybko tracą również zapał do wszystkich zadań, które wydadzą im się nudne czy nieciekawe.

Osoby wysoko wrażliwe: dziecko orchidea

Orchidea to kwiat, który potrzebuje dobrych warunków do tego, by rozkwitać. Trzeba ją często podlewać, dbać o odpowiednie nasłonecznienie, pozwolić jej rosnąć w dobrej glebie. W trudnych warunkach orchidea nie będzie kwitła, zwiędnie i nie da nam żadnej radości.

Podobnie jest z tym typem osób wysoko wrażliwych. W odpowiednich warunkach będą się rozwijać, pracować i działać z całą pełnią swoich sił. Jednak gdy warunki się zmienią, takie osoby staną się depresyjne, przytłoczone i bardzo nieszczęśliwe.

Czytaj też: Wysoko wrażliwi ludzie mogą nas wiele nauczyć o empatii i uważności w życiu

Osoby wysoko wrażliwe: emocjonalni

Wszystkie osoby wysoko wrażliwe są bardzo emocjonalne, jednak ten typ odczuwa emocje ze szczególną intensywnością. Czasami jest to taki poziom emocjonalności, który zaczyna objawiać się fizycznie. Może to być np. szybsze bicie serca lub ból brzucha pojawiający się w stresujących sytuacjach.

Są to jednak osoby najbardziej empatyczne i wyrozumiałe. W relacji mogą być bardzo uczuciowe, a także niesamowicie szczere ze swoimi intencjami.

Bez względu na to, jak wygląda podział na typy osób o wysokiej wrażliwości, każdy z nas jest jednostką, która ma swój indywidualny kanon emocji, zachowań, wad i zalet. Pamiętajmy o tym!

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Wysoko wrażliwi ludzie mogą nas wiele nauczyć o empatii i uważności w życiu

Często osoby wysoko wrażliwe mają opinię histeryków i marud, tymczasem empatii i wnikliwego spojrzenia na świat możemy im tylko pozazdrościć. Ludzie z nadwrażliwością mogą być naszymi najlepszymi nauczycielami.
Sylwia Arlak
09.07.2020

Nieśmiały, dziwak, histeryk. Wysoko wrażliwi ludzie muszą walczyć z wieloma stereotypami na swój temat. Większość ludzi  nie przyswaja milionów bodźców, którymi atakuje nas świat zewnętrzny. Wysokowrażliwcy mają o wiele czujniejsze radary:  chcąc nie chcąc odbierają więcej zapachów, dźwięków, są bardziej drażliwi na dotyk. Jak królewna na ziarnku grochu – mają cienką skórę, przez którą przenika dosłownie wszystko. Muszą udźwignąć o wiele więcej, więc nic dziwnego, że łatwiej się męczą, są bardziej podatni na stres i potrzebują w życiu znacznie więcej spokoju: „Wrażliwi ludzie czują tak głęboko, że często muszą się wycofać ze świata, by w spokoju wykopać się spod warstw bólu” – pisała Shannon Adler, coacherka i autorka książek psychologicznych. Wbrew pozorom wysoko wrażliwych ludzi jest bardzo dużo, badaczka Elaine Aron uważa, że co piąty człowiek zmaga się z wysoką wrażliwością. Zmaga – bo wysoka wrażliwość to wielki ciężar. Ale jednocześnie: cenny dar, który pozwala nadwrażliwcom żyć pełniejszym życiem. Zobacz, czego każdy z nas może się od nich  nauczyć.  Uważność na innych Wysoko wrażliwe osoby mają zazwyczaj świetną intuicję. Potrafią odczytywać niewerbalne wskazówki i subtelne emocje. Zauważają detale czy drobne zmiany w swoim otoczeniu, nawet jeśli inni nie są ich świadomi. Często dostrzegają różnego rodzaju zagrożenia szybciej, niż inni. Szybko reagują i są dobrymi analitykami. Empatia Czują mocniej, więc interesują ich tylko głębokie, prawdziwe relacje. A dzięki wrodzonej empatii i inteligencji emocjonalnej, są doskonałymi towarzyszami. Są też bardzo świadomi siebie (dzięki czemu łatwiej im radzić sobie z niepowodzeniami) i emocji innych ludzi....

Czytaj dalej
kobieta na łące
Adobe Stock

Wysoka wrażliwość to przekleństwo czy może jednak dar? 

Brytyjski poeta David Jones napisał, że mocne odczuwanie jest błogosławieństwem i przekleństwem. Ponadprzeciętna wrażliwość to słabość czy moc?
Aleksandra Nowakowska
28.05.2020

Zbyt jasne światło, zbyt szorstka tkanina, zbyt intensywny zapach sprawiają ci dyskomfort? Trudno ci wytrzymać w hałasie? Paraliżuje cię presja czasu i nadmiar zajęć? Często potrzebujesz samotności i spokoju, żeby zregenerować siły? Czujesz onieśmielenie, gdy jesteś w grupie? Od razu wyczuwasz nastrój, jaki panuje wśród ludzi? Kojąco działa na ciebie przebywanie na łonie natury a destabilizująco wśród ludzi, których nie znasz? Galerie handlowe momentalnie wysysają z ciebie energię? Często słyszysz: „Nie przejmuj się tak bardzo”?  Unikasz smutnych i brutalnych filmów? Bywa, że płaczesz lub śmiejesz się bez wyraźnego powodu? Masz zmienne nastroje, które samą ciebie zaskakują? Nie zawsze potrafisz się skoncentrować? Czym jest wysoka wrażliwość? Jeśli twoja odpowiedź na większość z tych pytań brzmi: „tak”, najprawdopodobniej jesteś osobą o wysokiej wrażliwości (ang. HSP – Highly Sensitive Person). Należysz do około 20 proc. ludzi, których układ nerwowy jest subtelniejszy, dlatego bardziej reaguje na bodźce zewnętrzne. Możesz czuć, że nie pasujesz do wielu norm, które powszechnie obowiązują i zdecydowana większość społeczeństwa nie ma z nimi takiego problemu jak ty. Jak oni żyją, zastanawiasz się, jak sobie dają radę? Może być ci trudno żyć w dzisiejszym przebodźcowanym świecie, w którym funkcjonowanie bez wyśrubowanej umiejętności multitaskingu nie zapewnia sukcesu. Nie dla ciebie nocny clubbing, za to wsłuchiwanie się w śpiew ptaków o świcie. Lubisz zapadać się w swój wewnętrzny bogaty świat, który zdaje się zdecydowanie bardziej interesujący i bezpieczny, niż ten zewnętrzny – hałaśliwy, nieuporządkowany, bezwzględny. Elaine E. Aron, psychoterapeutka i autorka książki „Wysoko...

Czytaj dalej
introwertyzm a wysoka wrażliwość
pexels.com

Introwertyk czy osoba wysoko wrażliwa? Podobieństwa i różnice

Osoby wysoko wrażliwe i introwertycy mają pewne cechy wspólne. Nie można jednak stawiać pomiędzy nimi znaku równości. A czasami to robimy.
Kamila Geodecka
07.12.2020

Wysoka wrażliwość jest czymś, z czym się rodzimy. Podobnie jest z introwersją, z której nie można wyrosnąć czy się jej oduczyć. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jesteśmy jedynie zbiorem cech przypisanych do danego typu osobowości. Istnieje wiele typów introwertyków oraz osób wysoko wrażliwych. Introwertycy mają bardzo różnorodne preferencje dotyczące czasu spędzanego z ludźmi, a osoby wysoko wrażliwe mogą być wyczulone na różnego typu bodźce. Introwertyk a osoba wysoko wrażliwa – podobieństwa Psycholodzy szacują, że aż 70 proc. osób wysoko wrażliwych to introwertycy. Nie oznacza to, że każdy introwertyk będzie charakteryzował się wysoką wrażliwością. Można wyróżnić jednak kilka cech, które będą się pokrywały. Jest bardzo prawdopodobne, że osoba z dużą wrażliwością będzie lubiła odpoczynek w samotności, z dala od innych ludzi. Gdy już spotka się z drugą osobą, będzie chciała rozmawiać na konkretne tematy, pomijając rozmówki o pogodzie. I to kolejne podobieństwo do introwertyków, którzy także unikają błahych rozmów przy kawie. Zarówno osoby z wysoką wrażliwością, jak i introwertycy będą mieli rozwiniętą empatię, dlatego w większości przypadków będą dobrymi słuchaczami oraz obserwatorami. Oboje prowadzą również bogate życie wewnętrzne. Zazwyczaj introwertycy i osoby wysoko wrażliwe łączy też pewne niezrozumienie przez świat. Szacuje się, że introwertyków w populacji jest 30-50 proc. Możemy więc przyjąć, że stanową niecałą połowę ludzi, a więc są w mniejszości. Skutkuje to tym, że introwertycy są często nierozumiani przez społeczeństwo. Czasami uznaje się ich za cichych, wycofanych czy mało spontanicznych. Z takim niezrozumieniem często mogą spotykać się także osoby wysoko wrażliwe, które będą...

Czytaj dalej
wrażliwość

Wysoko wrażliwi ludzie są często wykluczani, a mają wiele mocnych stron

Ludzie wysoko wrażliwi często nie są akceptowani. Nazywa się ich przewrażliwionymi, histerykami, a czasem nawet beksami. Ale osoby wysoko wrażliwe mają też wiele zalet, które warto doceniać.
Kamila Geodecka
06.11.2020

Czasami są nieco bardziej nieśmiali, wielokrotnie analizują sytuacje, które się wydarzyły, łatwo ich zranić słowami. Czasem płaczą, nawet wtedy, gdy większość ludzi zachowuje kamienne twarze. Każdego dnia przyjmują wiele bodźców, znacznie więcej niż przeciętny człowiek. Przejmują się problemami swoimi i swoich bliskich. Czasami stracą humor na cały dzień, gdy dowiedzą się, że ktoś cierpi. Takie właśnie są osoby wysoko wrażliwe. Ale ich wysoki poziom wrażliwości może nieść też wiele mocnych stron, o których warto wiedzieć. Czytaj też:   Wysoko wrażliwi ludzie czują „za dużo” i „zbyt głęboko”. Zobacz, jak rozpoznać nadwrażliwość Wrażliwość i empatia w relacjach  Zacznijmy od rzeczy prostej, ale czasami tak łatwej do pominięcia. Osoby wysoko wrażliwe są po prostu… wrażliwe. A wraz z wrażliwością w parze idzie empatia. Takie osoby troszczą się o innych, wczuwają się w ich sytuacje, zawsze chcą pomóc i zaoferować jak najwięcej. Mają wielkie serca i traktują wszystkich z czułością. Dzięki temu są jednymi z najmilszych i najłagodniejszych ludzi, jakich możemy spotkać. Osoby wysoko wrażliwe są też świetnymi słuchaczami. Dzięki wrodzonej intuicji są bardziej spostrzegawczy i uważni. Potrafią wychwycić wiele niuansów, które większość ludzi pomija – subtelności w głosie, gestach, mimice. Wysoka wrażliwość pozwala im być także doskonałymi mediatorami. Chcą unikać konfliktów, ponieważ czują się z nimi niekomfortowo, dlatego zawsze będą dążyli do pojednania. Dzięki temu osoby wysoko wrażliwe są dobrymi pracownikami zespołowymi oraz decydentami. Samoświadomość Osoby wysoko wrażliwe są czasami nazywane histerykami, roztrzęsionymi emocjonalnie. Prawda jest jednak taka, że są oni bardziej świadomi swoich myśli,...

Czytaj dalej