Jesteś osobą wysoko wrażliwą (WWO)? Te książki musisz przeczytać!
Adobe Stock

Jesteś osobą wysoko wrażliwą (WWO)? Te książki musisz przeczytać!

Coraz więcej osób zaczyna odkrywać w sobie wysoką wrażliwość. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bycia WWO, sięgnij po te książki napisane psychologów. Pomogą, ukoją i wytłumaczą.
Kamila Geodecka
26.02.2021

Osoby wysoko wrażliwe mogą czuć, że ich zmysły są bardziej wyczulone, emocje silniejsze, a świat wewnętrzny bardziej rozbudowany. Czasami można się w tym zagubić, czuć nieswojo i mieć wrażenie, że nie pasuje się do reszty świata. Wtedy pomóc mogą poradniki i książki napisane przez psychologów.

To bardzo dobra forma autoterapii dla osób wysoko wrażliwych, które nie wiedzą, jak poradzić sobie ze swoim szczególnym wyczuleniem na bodźce i emocje. Poradniki to także ogromna dawka wiedzy dla tych, którzy chcą poznać konkretne schematy psychologiczne oraz zrozumieć jeszcze lepiej, czym jest wysoka wrażliwość.

Oto najlepsze książki napisane dla osób wysoko wrażliwych i o osobach wysoko wrażliwych.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

„Wysoko wrażliwi”, Elaine N. Aron

To od niej wszystko się zaczęło!  Elaine N. Aron to amerykańska psycholożka kliniczna, która jako pierwsza zajęła się badaniami nad osobami wysoko wrażliwymi. To dzięki niej coraz więcej psychologów i psychoterapeutów zaczęło dostrzegać tę cechę u swoich pacjentów, i to dzięki niej dziś wiemy tak dużo o WWO. Autorka wie o wysokiej wrażliwości szczególnie dużo, ponieważ sama jest osoba wysoko wrażliwą.

Książka „Wysoko wrażliwi” jest źródłem wiedzy teoretycznej i praktycznej. Elaine N. Aron w poszczególnych rozdziałach stara się tłumaczyć, jak osoby wysoko wrażliwe powinny postępować w konkretnych sytuacjach, jak mogą sobie poradzić z nadmiarem bodźców i co zrobić, gdy mają niskie poczucie własnej wartości i nie są pewne siebie. Psycholożka radzi także, jak wykorzystać wysoką wrażliwość w pracy czy w relacjach towarzyskich.

„Wysoko wrażliwi”, Elaine N. Aron
Mat. prasowe

„Jak być silną i wysoko wrażliwą. Kiedy kobieta czuje za mocno”, Sylvia Harke

To poradnik wypełniony empatią, spokojem i czułością. Książka napisana przez kobietę dla kobiet. Sylvia Harke chce nauczyć wysoko wrażliwe osoby, że szczęście, radość i spełnienie są możliwe. Najważniejsze to pokochać siebie, zauważyć w sobie wysoką wrażliwość i zacząć ją wykorzystywać, a nie odrzucać.

W książce znajdziemy prawdziwe historie kobiet wysoko wrażliwych, a także prowadzone medytacje, które pozwolą nam się wyciszyć i odnaleźć we własnym wnętrzu spokój oraz prawdziwe pokłady energii i kreatywności.

„Jak być silną i wysoko wrażliwą. Kiedy kobieta czuje za mocno”, Sylvia Harke
Mat. prasowe

„Kobiety, które czują za bardzo”, Katarzyna Kucewicz

Katarzyna Kucewicz wie doskonale, co czują i myślą kobiety wysoko wrażliwe. Od lat pracuje z nimi na terapiach i zdaje sobie sprawę z tego, z jakimi problemami borykają się na co dzień. Wie także, że niektórym z nich bardzo trudno jest zaakceptować swoją wrażliwość i zacząć żyć bez ciągłego poczucia odosobnienia i niezrozumienia.

W książce psycholożka stara się pokazać, że wysoka wrażliwość może być sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Autorka radzi, jak pokierować swoją ścieżką kariery, jeśli jesteśmy kobietami wysoko wrażliwymi oraz jak odnaleźć się w relacjach romantycznych, czując „za dużo”. To także ogromna dawka wiedzy dla tych z nas, które mają osobę wysoką wrażliwą w swoim najbliższym otoczeniu i chcą dowiedzieć się więcej o tej cesze.

Kucewicz - Ksiązka
Mat. prasowe

„Mówili, że jestem zbyt wrażliwa”, Federica Bosco

Książka Federiki Bosco to pozycja dla tych, którzy nie przepadają za klasycznymi poradnikami, a chcą dowiedzieć się, jak wygląda życie osoby wysoko wrażliwej. Autorka odwołuje się do własnej życiowej historii i w sposób subiektywny opisuje to, co dzieje się z człowiekiem, który czuje zbyt dużo i zbyt mocno. Chociaż Federica Bosco nie jest z wykształcenia psycholożką, potrafi dokładnie opisywać stany emocjonalne i to, co dzieje się z ludzką psychiką.

Książka „Mówili, że jestem zbyt wrażliwa” dodaje odwagi i pokazuje, że będąc kobietą wysoko wrażliwą, można wieść naprawdę piękne życie pełne sukcesów. Niech zachętą będzie to, że autorka nazywa wysoką wrażliwość „supermocą”.

Czytaj także: Introwertyk czy osoba wysoko wrażliwa? Podobieństwa i różnice

„Mówili, że jestem zbyt wrażliwa”, Federica Bosco
Mat. prasowe

 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Wysoko wrażliwi ludzie mogą nas wiele nauczyć o empatii i uważności w życiu

Często osoby wysoko wrażliwe mają opinię histeryków i marud, tymczasem empatii i wnikliwego spojrzenia na świat możemy im tylko pozazdrościć. Ludzie z nadwrażliwością mogą być naszymi najlepszymi nauczycielami.
Sylwia Arlak
09.07.2020

Nieśmiały, dziwak, histeryk. Wysoko wrażliwi ludzie muszą walczyć z wieloma stereotypami na swój temat. Większość ludzi  nie przyswaja milionów bodźców, którymi atakuje nas świat zewnętrzny. Wysokowrażliwcy mają o wiele czujniejsze radary:  chcąc nie chcąc odbierają więcej zapachów, dźwięków, są bardziej drażliwi na dotyk. Jak królewna na ziarnku grochu – mają cienką skórę, przez którą przenika dosłownie wszystko. Muszą udźwignąć o wiele więcej, więc nic dziwnego, że łatwiej się męczą, są bardziej podatni na stres i potrzebują w życiu znacznie więcej spokoju: „Wrażliwi ludzie czują tak głęboko, że często muszą się wycofać ze świata, by w spokoju wykopać się spod warstw bólu” – pisała Shannon Adler, coacherka i autorka książek psychologicznych. Wbrew pozorom wysoko wrażliwych ludzi jest bardzo dużo, badaczka Elaine Aron uważa, że co piąty człowiek zmaga się z wysoką wrażliwością. Zmaga – bo wysoka wrażliwość to wielki ciężar. Ale jednocześnie: cenny dar, który pozwala nadwrażliwcom żyć pełniejszym życiem. Zobacz, czego każdy z nas może się od nich  nauczyć.  Uważność na innych Wysoko wrażliwe osoby mają zazwyczaj świetną intuicję. Potrafią odczytywać niewerbalne wskazówki i subtelne emocje. Zauważają detale czy drobne zmiany w swoim otoczeniu, nawet jeśli inni nie są ich świadomi. Często dostrzegają różnego rodzaju zagrożenia szybciej, niż inni. Szybko reagują i są dobrymi analitykami. Empatia Czują mocniej, więc interesują ich tylko głębokie, prawdziwe relacje. A dzięki wrodzonej empatii i inteligencji emocjonalnej, są doskonałymi towarzyszami. Są też bardzo świadomi siebie (dzięki czemu łatwiej im radzić sobie z niepowodzeniami) i emocji innych ludzi....

Czytaj dalej
introwertyzm a wysoka wrażliwość
pexels.com

Introwertyk czy osoba wysoko wrażliwa? Podobieństwa i różnice

Osoby wysoko wrażliwe i introwertycy mają pewne cechy wspólne. Nie można jednak stawiać pomiędzy nimi znaku równości. A czasami to robimy.
Kamila Geodecka
07.12.2020

Wysoka wrażliwość jest czymś, z czym się rodzimy. Podobnie jest z introwersją, z której nie można wyrosnąć czy się jej oduczyć. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jesteśmy jedynie zbiorem cech przypisanych do danego typu osobowości. Istnieje wiele typów introwertyków oraz osób wysoko wrażliwych. Introwertycy mają bardzo różnorodne preferencje dotyczące czasu spędzanego z ludźmi, a osoby wysoko wrażliwe mogą być wyczulone na różnego typu bodźce. Introwertyk a osoba wysoko wrażliwa – podobieństwa Psycholodzy szacują, że aż 70 proc. osób wysoko wrażliwych to introwertycy. Nie oznacza to, że każdy introwertyk będzie charakteryzował się wysoką wrażliwością. Można wyróżnić jednak kilka cech, które będą się pokrywały. Jest bardzo prawdopodobne, że osoba z dużą wrażliwością będzie lubiła odpoczynek w samotności, z dala od innych ludzi. Gdy już spotka się z drugą osobą, będzie chciała rozmawiać na konkretne tematy, pomijając rozmówki o pogodzie. I to kolejne podobieństwo do introwertyków, którzy także unikają błahych rozmów przy kawie. Zarówno osoby z wysoką wrażliwością, jak i introwertycy będą mieli rozwiniętą empatię, dlatego w większości przypadków będą dobrymi słuchaczami oraz obserwatorami. Oboje prowadzą również bogate życie wewnętrzne. Zazwyczaj introwertycy i osoby wysoko wrażliwe łączy też pewne niezrozumienie przez świat. Szacuje się, że introwertyków w populacji jest 30-50 proc. Możemy więc przyjąć, że stanową niecałą połowę ludzi, a więc są w mniejszości. Skutkuje to tym, że introwertycy są często nierozumiani przez społeczeństwo. Czasami uznaje się ich za cichych, wycofanych czy mało spontanicznych. Z takim niezrozumieniem często mogą spotykać się także osoby wysoko wrażliwe, które będą...

Czytaj dalej
Mat. prasowe

Najlepsze książki o rozwoju osobistym

Wraz z nowym rokiem chcemy rosnąć w siłę. Sięgamy po książki, które pozwalają nam się zatrzymać, odetchnąć, ale i zastanowić nad sobą.
Sylwia Arlak
29.07.2020

Dobre poradniki psychologicznie nie narzucają nam jednego modelu postępowania, ale opowiadają o ludzkich zachowaniach, emocjach i uczuciach. Dzięki nim mamy szansę lepiej poznać same siebie i zrozumieć swoje relacje. Są jak wizyta u zaufanego psychologa, ale bardziej dostępne. Zawsze gotowe do pomocy. Oto najciekawsze nowości wśród książek o rozwoju osobistym. „Mam faceta…i mam problem”, Katarzyna Miller, Suzan Giżyńska Jedna z najbardziej cenionych i lubianych psycholożek, Katarzyna Miller wraca z kolejną książką  „Mam faceta…i mam problem”. Wraz z Suzan Giżyńską udowadnia, że nasze problemy w związkach tak naprawdę bardzo często są tylko przykrywką dla naszych własnych problemów z sobą. Trudne dzieciństwo, brak pewności siebie i wynikająca z tego braku potrzeba kontroli i rządzenia – nad tym powinnyśmy popracować w pierwszej kolejności.  Autorki próbują odpowiedzieć na pytanie, co robić, aby nasz związek był szczęśliwy. Jak ze sobą rozmawiać? Pielęgnować swoją indywidualność czy zdobywać się na kompromisy? Jak zwykle u Katarzyny Miller, o poważnych tematów mówi i pisze się lekko i z humorem. „Naucz się kochać wysoką wrażliwość. Ćwiczenia”, Elaine N. Aron Nasza wrażliwość jest naszą siłą — przekonuje nas w swojej książce „Naucz się kochać wysoką wrażliwość. Ćwiczenia” Elaine N. Aron, autorka znanych poradników: „Wysoko wrażliwi” (to właśnie w tej książce udowodniła, że tzw. WWO, czyli wysoko wrażliwi ludzie stanowią aż ok. 20 proc. społeczeństwa) oraz „Wysoko wrażliwi i miłość”. Wydane w tym roku ćwiczenia dla wysokowrażliwców pomogą nam jeszcze lepiej zrozumieć swoje zachowania. Dostajemy testy sprawdzające poziom naszej samooceny i wskazówki,...

Czytaj dalej
wrażliwość

Wysoko wrażliwi ludzie są często wykluczani, a mają wiele mocnych stron

Ludzie wysoko wrażliwi często nie są akceptowani. Nazywa się ich przewrażliwionymi, histerykami, a czasem nawet beksami. Ale osoby wysoko wrażliwe mają też wiele zalet, które warto doceniać.
Kamila Geodecka
06.11.2020

Czasami są nieco bardziej nieśmiali, wielokrotnie analizują sytuacje, które się wydarzyły, łatwo ich zranić słowami. Czasem płaczą, nawet wtedy, gdy większość ludzi zachowuje kamienne twarze. Każdego dnia przyjmują wiele bodźców, znacznie więcej niż przeciętny człowiek. Przejmują się problemami swoimi i swoich bliskich. Czasami stracą humor na cały dzień, gdy dowiedzą się, że ktoś cierpi. Takie właśnie są osoby wysoko wrażliwe. Ale ich wysoki poziom wrażliwości może nieść też wiele mocnych stron, o których warto wiedzieć. Czytaj też:   Wysoko wrażliwi ludzie czują „za dużo” i „zbyt głęboko”. Zobacz, jak rozpoznać nadwrażliwość Wrażliwość i empatia w relacjach  Zacznijmy od rzeczy prostej, ale czasami tak łatwej do pominięcia. Osoby wysoko wrażliwe są po prostu… wrażliwe. A wraz z wrażliwością w parze idzie empatia. Takie osoby troszczą się o innych, wczuwają się w ich sytuacje, zawsze chcą pomóc i zaoferować jak najwięcej. Mają wielkie serca i traktują wszystkich z czułością. Dzięki temu są jednymi z najmilszych i najłagodniejszych ludzi, jakich możemy spotkać. Osoby wysoko wrażliwe są też świetnymi słuchaczami. Dzięki wrodzonej intuicji są bardziej spostrzegawczy i uważni. Potrafią wychwycić wiele niuansów, które większość ludzi pomija – subtelności w głosie, gestach, mimice. Wysoka wrażliwość pozwala im być także doskonałymi mediatorami. Chcą unikać konfliktów, ponieważ czują się z nimi niekomfortowo, dlatego zawsze będą dążyli do pojednania. Dzięki temu osoby wysoko wrażliwe są dobrymi pracownikami zespołowymi oraz decydentami. Samoświadomość Osoby wysoko wrażliwe są czasami nazywane histerykami, roztrzęsionymi emocjonalnie. Prawda jest jednak taka, że są oni bardziej świadomi swoich myśli,...

Czytaj dalej