Jakie funkcje pełni komunikacja niewerbalna?
Shutterstock

Jakie funkcje pełni komunikacja niewerbalna?

Komunikacja werbalna i niewerbalna nie zawsze wyrażają to samo
Joanna Budrewicz
21.12.2010

Komunikacja niewerbalna polega na przekazywaniu informacji przy pomocy środków niejęzykowych, a przekaz ten spełnia kilka funkcji.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Powtarzanie

Zachowanie niewerbalne może powtarzać i potęgować wypowiedź werbalną. Jest szczególnie przydatne, gdy przekazywane informacje mają wymiar wizualny (wielkość, kształt, kierunek) - „Proszę iść w tamtym kierunku”, któremu towarzyszy wskazanie ręką.

Zastępowanie

Treści werbalne mogą być w niektórych przypadkach zastępowane przez informacje przekazywane niewerbalnie. Im bliższa relacja, tym łatwiejsze wychwytywanie tego typu sygnałów. Dotyczy to na przykład wyrazu twarzy przyjaciela.

W pewnych kulturach obowiązują odgórnie ustalone symboliczne gesty, które zastępują słowa. Należy jednak pamiętać, że nie są one w pełni uniwersalne, np. poruszanie głową raz w jedną, a raz w drugą stronę może oznaczać przeczenie.

Uzupełnianie i podkreślanie

Ilustratory uzupełniają i podkreślają wypowiadaną treść. Znaczenie takich gestów, jak strzelanie palcami, uderzanie o siebie pięściami może być różne w zależności od przekazu. Są zwykle nieplanowane, jak ziewnięcie i podobnie jak symboliczne gesty mogą wykazywać różnice międzykulturowe.

Regulowanie

W procesie porozumiewania się zachowania niewerbalne służyć mogą do regulowania i kontroli zachowań werbalnych. Przykładem tego typu komunikatów mogą być sygnały „zmiany kolejki” w konwersacji, które sugerują, że mówiący skończył już swoją wypowiedź i gotów jest teraz do słuchania. Do sygnałów takich zaliczane są przeciąganie lub akcentowanie ostatniej sylaby i zmiana intonacji głosu na końcu wypowiedzi. Funkcję regulatora może także pełnić kontakt wzrokowy.

Zaprzeczanie

Zdarza się, że zachowania niewerbalne stoją w sprzeczności z wypowiadaną treścią. Zamiast powiedzieć rozmówcy, że nudzi nas to, co właśnie opowiada, wymownie rozglądamy się wokół i ziewamy od czasu do czasu uprzejmie potakując. Pozwala to na uniknięcie niezręczności. Brutalna szczerość wobec nudnego wywodu rozmówcy zastąpiona zostaje niewerbalnymi wyrazami braku zainteresowania.

Fałszowanie

Wiele badań zostało poświęconych niewerbalnym wskaźnikom kłamstwa. Nie zostały jednak wykryte sygnały niepodważalnie świadczące o oszustwie. Stwierdzono, że osoby kłamiące popełniają więcej błędów językowych, mówią z wahaniem, częściej mrugają powiekami i intensywniej poruszają rękami. 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Fotolia

Poznaj 5 najważniejszych gestów podczas rozmów z innymi

Aby wzbudzać życzliwość wystarczy wiedza na ten temat
Irena Piotrak
04.04.2013

Wybierasz się na spotkanie w gronie rodziny czy znajomych i chcesz olśnić towarzystwo? Możesz to zrobić nawet bez słów. Wystarczy, że odpowiednio wykorzystasz sekretny język gestów, a będziesz na przyjęciu gwiazdą! Czy wiesz, że ze słów czerpiemy tylko siedem procent wiedzy o drugim człowieku? Trzydzieści osiem procent wnioskujemy z tonu jego głosu, a najwięcej, bo ponad połowę informacji, przekazuje nam ciało rozmówcy ?– czyli jego postawa, mimika oraz gesty. Warto zatem wiedzieć, jakie komunikaty kryją w sobie te pozasłowne przekazy. Znając ich wymowę, łatwo się zorientujesz, czy ktoś, kogo np. dopiero co poznałaś, to człowiek szczery, otwarty, życzliwie do ciebie nastawiony czy – przeciwnie – raczej skryty, niekoniecznie prawdomówny lub niechętny waszym dalszym kontaktom. Ale to nie wszystko! Powinnaś pamiętać, że także od mowy twojego ciała w znacznym stopniu zależy, jakie wrażenie wywrzesz na swoim rozmówcy. Twój wyraz twarzy czy nawet sam sposób, w jaki się z kimś witasz, może sprzyjać prowadzeniu sympatycznej konwersacji lub też... utrudniać wzajemną komunikację i działać na tę osobę wręcz zniechęcająco. Czy można się zatem dziwić, że język ciała, gestów i zachowań zyskuje coraz bardziej na popularności? Z powodzeniem wykorzystywany jest choćby właśnie na spotkaniach towarzyskich , aby zadbać np. o miły klimat rozmowy czy stworzyć wokół siebie przyjazną aurę, życzliwie nastawiając do siebie innych. Korzystaj więc z niego i ty! Mowa ciała - mimika twarzy Szczery uśmiech i sympatyczne spojrzenie są bardzo wysoko punktowane przez każdego. Chcesz okazać rozmówcy zainteresowanie? Utrzymuj z nim kontakt wzrokowy . Będzie to też sygnał twojej życzliwości. Rozmawiasz z grupką ludzi? Najczęściej zerkaj w oczy temu ze słuchaczy, na którym...

Czytaj dalej
mocne strony introwertyka

Mocne strony introwertyków, które warto znać

Nie lubią dużo mówić, ale uwielbiają ciekawe dyskusje, nie mają wielu znajomych, ale samych dobrych przyjaciół, są świetnymi przywódcami i dobrze traktują zwierzęta. Poznaj mocne strony introwertyków.
Kamila Geodecka
12.11.2020

Szacuje się, że w naszym społeczeństwie jest od 25 do 40 proc. introwertyków. Niestety wokół nich narosło sporo negatywnych stereotypów. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj nie są tak przebojowi jak ekstrawertycy. Niechętnie odwiedzają głośne miejsca pełne nieznajomych ludzi, nie zawsze mają też ochotę na wyjścia z domu i prowadzenie pogawędek. Nie są entuzjastycznymi duszami towarzystwa. Siłę czerpią jednak z czegoś innego. Oto mocne strony introwertyków. Introwertyk to najlepszy rozmówca Introwertycy nie przepadają za pogaduszkami przy kawie i rozmowami o pogodzie. Nie oznacza to jednak, że nie lubią rozmawiać w ogóle – wręcz przeciwnie. Introwertycy uwielbiają rozmowy, ale oczekują od nich czegoś innego. Zamiast usłyszeć od swojego rozmówcy proste „u mnie wszystko dobrze”, introwertycy wolą poznać od razu całą historię, wszystkie plany i marzenia drugiej strony. Wiedzą, że każdy ma coś ciekawego do przekazania, dlatego z chęcią przeprowadzą długą i ciekawą konwersację. W rozmowie z introwertykiem możesz czuć się spokojny i powiedzieć mu o wszystkich swoich lękach, opiniach, odczuciach czy pragnieniach. Nie obawiaj się takich rozmów, ponieważ introwertycy często mają charyzmę i wrodzony talent do bycia doradcą lub terapeutą. Czytaj też:   Uważasz się za empatyczną? Sprawdź, czy naprawdę taka jesteś Introwertyk jako obserwator Introwertycy zazwyczaj są cisi i nie dzieje się to bez powodu. Gdy wszyscy wokół prowadzą rozmowy, oni obserwują, co się dzieje. Zauważają subtelne gesty oraz wszystkie nowe rzeczy, które pojawiły się w ich środowisku. Zazwyczaj jednak swoich sądów nie opierają na uprzedzeniach, dlatego jeśli introwertyk faktycznie zwraca na cos uwagę i mówi o tym na głos, jest to przemyślane. Introwertyk zrozumie...

Czytaj dalej
Adobestock

Mowa ciała osoby zakochanej

Słyszeliście kiedyś, że zauroczone kobiety robią maślane oczy i trzepoczą rzęsami?
Katarzyna Pielech - Łakoma
11.02.2013

Słyszeliście kiedyś, że zauroczone kobiety robią maślane oczy i trzepoczą rzęsami? To nie mit! Naukowcy dowiedli, że w stanie zakochania nasze oczy wyglądają nieco inaczej... Amerykański psycholog Albert Mehrabian odkrył, że kiedy mówimy o swoich uczuciach, to w przekazie komunikatu liczą się: w 7 % nasze słowa, w 38 % ton głosu i jego modulacja, aż w 55 % sygnały niewerbalne – czyli gesty i mimika twarzy! W odczytywaniu „mowy ciała” zdecydowanie lepsze są kobiety! W ich mózgu znajduje się aż 14–16 obszarów służących do oceny zachowania innych (w męskim mózgu jest ich trzy razy mniej). Kobiety są mistrzyniami w odgadywaniu komunikatów niewerbalnych, a wiele z nich uważa nawet, że są w stanie „czytać z oczu innych ludzi” . A co kryje się w oczach osoby zakochanej? Zobaczcie, co pokazały badania! Zakochani robią wielkie oczy Pod wpływem podekscytowania rozszerzają się nasze źrenice. Za zmianę ich średnicy odpowiadają mięśnie autonomiczne, nad którymi nie mamy świadomej kontroli. Kiedy patrzymy na kogoś, kto nam się podoba, nasze źrenice mogą być nawet cztery razy większe. Można powiedzieć, że ujawniają siłę uczucia partnerów: im bardziej są rozszerzone, tym większe podniecenie i potrzeba bliskości. Zakochani robią maślane oczy Dlaczego zakochane oczy są maślane? Otóż oczy zakochanych błyszczą jak posmarowane masełkiem! Silne emocje powodują, że powierzchnia oczu pokrywa się wydzieliną z gruczołów łzowych. Gdy jesteśmy kimś oczarowani, nasze oczy wilgotnieją, przez co wydają się bardziej błyszczące i promienne. Flirtujące kobiety trzepoczą rzęsami Zarówno kobiety jak i mężczyźni w stanie zauroczenia częściej mrugają! Ruchy powiek wyrażają pobudzenie organizmu - są częstsze w momencie silnego...

Czytaj dalej
iStock

Koreański sekret szczęścia: poznaj 6 zasad nunchi

Za dużo mówimy, za mało słuchamy innych. A to najlepszy sposób, by zyskać zaufanie i sympatię. Poznajcie nunchi, supermoc, która sprawi, że wasze relacje z ludźmi będą lepsze.
Anna Zaleska
11.05.2020

Tak jak Marie Kondo, japońska guru sprzątania, pomogła nam uporządkować nasze domy i szafy, tak Euny Hong, znana na świecie dziennikarka pisząca o koreańskiej kulturze, chce nam pomóc uporządkować relacje z ludźmi. Stać się lepszą matką, partnerką, córką, koleżanką, szefową i przyjaciółką. Koreańczycy mają na to swój sposób, supermoc praktykowaną od pięciu tysięcy lat, tak zwane nunchi. W Polsce właśnie ukazała się książka „Nunchi. Koreański sekret dobrych relacji z ludźmi” – coś w rodzaju przyśpieszonego kursu dla Europejczyków.   Nunchi bywa porównywane z inteligencją emocjonalną, ale znawcy zagadnienia wolą ją definiować jako sztukę czytania w myślach i uczuciach innych. Kto by nie chciał jej posiąść? Pozornie rzecz wydaje się prosta. Potrzebujemy tylko oczu i uszu. Ale najwyraźniej aż tak prosta nie jest, skoro Koreańczycy uczą tego swoje dzieci, i to od najmłodszych lat. „Gdzie twoje nunchi?”, strofują maluchy. Co blokuje nasze nunchi? Jest kilka powodów, dla których my, ludzie Zachodu, możemy mieć problem z obudzeniem w sobie tej koreańskiej supermocy. Przede wszystkim nastawiamy się na mówienie, a według filozofii nunchi często lepiej z kimś pomilczeć. Najciekawszym rozmówcą jest ten, kto uważnie słucha i tak okazuje zrozumienie, a nie ktoś, kto zaczyna opowiadać swoją „jeszcze lepszą” historię. Albo zmienia temat, by skupić uwagę na sobie. A przecież słuchanie to najlepszy sposób, by zyskać zaufanie i sympatię innych. Największą potrzebą ludzi – po zdobyciu pożywienia i bezpiecznego schronienia – jest właśnie bycie wysłuchanym. Druga kwestia: hałas ceni się w naszej kulturze bardziej niż spokój i ciszę. Tymczasem gdy uspokoimy myśli, wtedy do głosu dochodzą zmysły, lepiej...

Czytaj dalej