
7 sposobów na kreatywność
Jeśli zaczniesz tworzyć, będziesz chciała więcej. W mózgu bowiem uruchomi się system nagradzania – odczujesz przyjemność z kreatywnych zadań, podobną, jaka jest naszym udziałem po zjedzeniu czegoś pysznego. Szybko zorientujesz się też, że tworzenie skutecznie relaksuje i pozwala poznać siebie z nieznanej dotąd strony.
Jak być kreatywnym?
1. Szukaj nowych dróg
Nie zatrzymuj się na pierwszym pomyśle czy rozwiązaniu, które przychodzi ci do głowy. Tak, czasem jest to „złota myśl”, ale szukanie innych potencjalnie ekscytujących wyborów często jest bardziej rozwijające. Zastanów się, czy pierwszy pomysł nie jest czasem tym znanym, pochodzącym z przeszłości, czyli bezpiecznym dla umysłu, bo sprawdzonym. Zawsze istnieje więcej niż jeden sposób na zrobienie czegokolwiek.
2. Rusz w nieznane
Kiedy znajdziesz się w sytuacji, w której nie wiesz co i jak zrobić, którą drogę wybrać, wytrwaj w niej i nie wycofuj się. Momenty, które jawią się jako biała kartka, zwykle stają się początkiem innowacji. Zwłaszcza w twórczości ryzyko się opłaca. Pozwól sobie nie wiedzieć, wczuj się w potencjał tej chwili, a potem zrób krok w nieznane, otwierając drzwi do nowego.
3. Z dystansem podchodź do krytyki
Tworząc, narażamy się na ocenę innych. Kiedy ktoś skrytykuje twoje twórcze działania, zachowaj dystans, żeby się nie zablokować. Zastanów się nad przekazem krytycznych słów – niekiedy życzliwa krytyka bywa konstruktywna. Nie unikaj jej za wszelką cenę. Jeśli będzie cię motywować i rozwijać, jest dla ciebie korzystna.
4. Nie porównuj siebie i swojej twórczości do innych
Porównywanie osłabia dostęp do pokładów wyobraźni. Zajmując się twórczością, nie warto gorączkowo trzymać rękę na pulsie tego, co robi konkurencja. Jeśli czujesz potrzebę ciągłego porównywania się i rywalizowania, twoje poczucie własnej wartości i zaufanie do swojej kreatywności mogą być kruche. Nad tym popracuj, odwracając wzrok od cudzej twórczości. A jeśli już na nią się patrzysz, niech będzie dla ciebie inspiracją i czerp przyjemność z obcowania z nią.
5. Analizuj mniej
Nie rozmyślaj o wszystkich „za” i „przeciw” – nadmierne myślenie i analiza osłabiają twórczą. Jeśli będziesz koncentrować się na szczegółach i wątpliwościach, zaprzepaścisz szansę na spontaniczne tworzenie.
6. Proś o pomoc
Korzystanie z rad innych życzliwych twórców świadczy o mądrości i o pokorze, a nie o braku kreatywności. Dlatego nie obawiaj się pytać i inspirować, proś o pomoc osoby, które są dla ciebie autorytetem w jakiejś dziedzinie, za coś je podziwiasz. Nie zawsze samodzielność jest najlepszym rozwiązaniem.
7. Znajdź w sobie odwagę
Błędy i niepowodzenia nie są tak przerażające, jak się wydaje. Wcale nie należy unikać ich za wszelką cenę. Jeżeli obawiamy się porażki, przyjmujemy postawę zachowawczą, co blokuje nas przed pójściem na całość. Owszem, może to ochroni cię przed niepowodzeniem, ale jednocześnie zamknie na kreatywne myśli i działania.