
Jak się kłócić w związku? 10 zasad zdrowej kłótni
Mogłoby się wydawać, że dobre związki to te, w których ludzi się nie kłócą. To nieprawda! Psychologowie mówią zgodnie, że raczej niepokojący byłby stan, w którym między partnerami nie dochodzi do żadnych spięć. Oto kilka zasad, których warto trzymać się podczas kłótni, by nie stała się ona destrukcyjna dla związku.
1. Bez pretensji sprzed lat
Jednym z częstszych błędów jest wracanie podczas kłótni do odległej przeszłości, do dawnych – już przedyskutowanych – problemów. Tego nie należy robić. Najlepiej jest odnosić się do aktualnego nieporozumienia, skupić się na tym, co tu i teraz. Rozdrapywanie starych ran spowoduje eskalację konfliktu, a nie pomoże się dogadać.
Czytaj też: Kłócicie się o skarpetki i naczynia w zlewie? Zobacz, co tak naprawdę kryje się za sprzeczkami w związku
2. Uważaj na słowa
Podczas kłótni warto się pilnować, nie należy mówić tego, czego potem będzie się żałowało. Słowo ma moc. Zbyt ostre słowa zapadają w pamięć. Ciężko potem przekonać partnera, że ich powiedzenie było tylko wynikiem chwilowego wybuchu, a naprawdę wcale tak nie myślimy.
3. Mów za siebie
Powtarzają to psychologowie – w kłótni należy mówić o sobie, o swoich uczuciach. Chodzi o to, by otwarcie powiedzieć partnerowi, jak jego zachowanie na nas wpływa. W dobrej kłótni powinno się zaczynać od słowa: „ja”. Ja czuję, ja myślę, ja interpretuję...
4. Nie bierz wszystkiego za pewnik
Są pewne słowa, których podczas kłótni zdecydowanie należy unikać: „zawsze”, „nigdy”, „na pewno”, itd.
5. Bez porównań
Nikt z nas nie lubi być porównywany z innymi. Komunikaty typu: „A Tomek dostał podwyżkę, dlaczego ty nie dostałeś?” czy „Iza też pracuje, ale nie przeszkadza jej to w gotowaniu obiadów” z dużym prawdopodobieństwem tylko zaognią sytuację.
Czytaj także: Kiedy porównujesz się z innymi, żyjesz w piekle
6. Bez krzyku
Warto unikać podnoszenia głosu. Spokojnie wyrażone myśli i emocje zdecydowanie „łatwiej” do nas docierają.
7. Przede wszystkim dobro związku
Nawet podczas poważnej kłótni trzeba pilnować, aby to dobro związku i jego przyszłość były w centrum uwagi. Warto mieć zawsze w pamięci więź, która łączy nas z partnerem. Owszem, w tej chwili jest „gorąco”, ale to przecież nie przekreśla wszystkiego, co jest między nami.
8. Słuchać trzeba z uwagą
Uważne słuchanie to bardzo trudna sztuka, jednak bez tej zdolności ciężko porozumieć się, ciężko pokonać konflikt. Aby zrozumieć swoje racje, trzeba dać się sobie wzajemnie wypowiedzieć do końca, bez przerywania. Trzeba nie tylko słuchać, ale trzeba umieć usłyszeć. Czasem warto także parafrazować wypowiedzi partnera, aby być pewnym, że właściwie się je zrozumiało. Jeśli chcemy dojść do porozumienia, nie ma mowy o tzw. domyślaniu się.
Czytaj też: Wysłuchaj, zrozum, uszanuj. Jak być dobrym słuchaczem?
9. Najważniejszy jest cel
Celem zdrowej kłótni jest rozwiązanie konfliktu. Dlatego trzeba dążyć do osiągnięcia kompromisu, który będzie satysfakcjonował obie strony. Warto zastanowić się, z czego każda ze stron może zrezygnować. „Dobra” kłótnia nie może służyć demonstracji władzy, ani – tym bardziej – ranieniu drugiej osoby. W tym przypadku „postawienie na swoim” czy „udowodnienie, że ma się rację” to droga donikąd, ale jest nią także kompletne uleganie drugiej stronie. Dotąd nie wymyślono niczego lepszego niż kompromis.
10. Krytyka zachowania, nie partnera
Ważne jest, by mówić: „Twoje zachowanie było głupie”, a nie: „Ty jesteś głupi/a”.