
Jak rozpoznać toksycznych ludzi? 3 typy, przed którymi trzeba umieć się bronić
Pomyśl o mrocznej triadzie: narcyzmie, psychopatii i makiawelizmie, jak o Trójkącie Bermudzkim. Zbliżanie się do niego jest niebezpieczne! Cechy wszystkich trzech typów osobowości często nakładają się na siebie i tworzą profile, które są szkodliwe i toksyczne, szczególnie dla tych, którzy znajdują się najbliżej. Zwłaszcza jeśli chodzi o relacje intymne, w których tracimy czujność.
Czytaj także: 7 różnic pomiędzy zdrowym a toksycznym związkiem. Jaki jest twój?
Typy toksycznych ludzi
Narcyzm charakteryzuje się dążeniem do zaspokojenia ego, próżności, poczucia wyższości, wielkości i dominacji. Makiawelizm cechuje manipulacja. To wyrachowana, dwulicowa i amoralna osobowość skupiona na własnym interesie i osobistych korzyściach. Psychopatię wyróżnia bezduszność, impulsywność oraz trwałe aspołeczne, brawurowe zachowania.
Jak podaje serwis Psychology Today, kilka lat temu badacze przeanalizowali różnice pomiędzy tymi trzema osobowościami. W różnym stopniu wszystkie zachowują się agresywnie, kierując się własnym interesem, brak im empatii i nie miewają wyrzutów sumienia. Potrafią manipulować, wykorzystywać i oszukiwać innych, chociaż ich motywacje i taktyki są różne. Łamią normy społeczne i wartości moralne, Kłamią i zwodzą. Brakuje im pokory. Działają na własną korzyść i nigdy nie liczą się z kosztami. Emanują pewnością siebie. I są… niezwykle urokliwi. Uważa się, że u podstaw ich osobowości, w pewnym stopniu leżą czynniki genetyczne.
Toksyczny narcyz
Narcyzi uważają, że wszystko robią najlepiej. Źle znoszą krytykę i przesadnie reagują na niepowodzenia, nigdy też nie przyznają się do błędu. Fantazjują na temat własnego piękna, marzą o sukcesie. Brak im empatii. Wymagają komplementów, przechwalają się, a sami umniejszają innym. Są interesowni i przekonani, że wolno im więcej, więc łamią wszelkie zasady. Traktują innych ludzi przedmiotowo, wykorzystują. Są zazdrośni wobec innych ludzi, albo przekonani, że sami wzbudzają zazdrość
Czytaj też: Kłócicie się o skarpetki i naczynia w zlewie? Zobacz, co tak naprawdę kryje się za sprzeczkami w związku?
Wbrew pozorom narcyzi nie muszą mieć wysokiej samooceny. Często są po prostu: naj… – najbardziej skrzywdzeni w dzieciństwie, najbardziej prześladowani w pracy, najgorzej traktowani przez żonę… Ich narcyzm to maska, pod którą skrywa niepewność i rozpaczliwa potrzeba akceptacji. Są najbardziej otwarci z całej trójki i najbardziej ekstrawertyczni. Cechuje ich też wrodzona kreatywność. Jeśli masz do czynienia z narcyzem, nie uzależniaj swojego poczucia wartości od tego, co on mówi i robi. Pamiętaj, że dla niego zawsze najważniejszy będzie on sam.
Psychopata
Psychopaci są znacznie bardziej niebezpieczni. Oprócz cech narcystycznych są bezwzględni. Nie zważają na uczucia innych, a sami nie znają uczucia lęku. Czują się nietykalni. Nie mają żadnych oporów, żeby sięgać „po swoje”. Uważają, że to im się po prostu należy, niezależnie od tego, jaką cenę będą musieli ponieść inni ludzie. Interesują ich powierzchowne związki, przedmiotowy seks, bo nikomu nie potrafią (i nie chcą) oddać się naprawdę. Świetnie naśladują emocje innych, co sprawia, że jeszcze trudniej ich zdemaskować.
Jeśli nie możesz uciec od psychopaty, zachowaj czujność. On pozna twoje słabe punkty i będzie w nie uderzał. Lubi też wzbudzać litość. Z badań wynika, że to zaburzenie występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet (ale to płeć piękna jest bardziej skuteczna w ukrywaniu).
Czytaj także: Toksyczni rodzice są obciążeniem dla dziecka. Sprawdź, czy nie jesteś toksyczną matką
Makiawelista
Makiawieliści są zimni i wyrachowani. Analizują każdy krok, aby nie popełnić błędu. Są bardzo skupieni na własnym wizerunku. Umiejętnie kontrolują siebie i swoje otoczenie. Mogą długo czekać, aby zadać cios, ale ten będzie najdotkliwszy. Makwiawieliści występują najczęściej w roli przywódców-dyktatorów, ale manipulatorów możesz mieć także w swoim towarzystwie. Jeśli nie możesz ich unikać, nie ufaj im i trzymaj na dystans.