
Jak radzić sobie z agresją i złością? Jak osoba dojrzała emocjonalnie!
Zastanawiasz się, jak rozpoznać osobę dojrzałą emocjonalnie? Po tym, jak radzi sobie ze swoim gniewem. Nikt z nas nie lubi konfrontacji, jednak nie możemy przed nimi uciekać całe życie. Są sytuacje, w których frustracja, złość oraz agresja po prostu się w nas pojawiają. Każdy z nas musi wtedy zadecydować, co zrobi z tymi negatywnymi emocjami.
Doktor Emma Seppälä, naukowczyni i autorka książki „Droga do szczęścia. Jak nauka o szczęściu pomoże ci osiągnąć sukces” szczególnie przestrzega przed komunikacją pasywno-agresywną. Taka strategia może przynieść gorsze skutki niż nawet spontaniczny wybuch gniewu. Zatem w jaki sposób wyrazić nasz gniew i dać upust emocjom, jeśli chcemy zachować się jak osoby dojrzałe emocjonalnie? Oto kilka sposobów.
Ochłoń
Gdy poczujesz złość, frustrację, agresję lub gniew, postaraj się ochłonąć i poczekać, aż twoje emocje nieco opadną. Kiedy tzw. ośrodki emocji w mózgu są bardzo aktywne, trudniej jest nam myśleć logicznie. Zanim wybuchniesz gniewem, wyślesz pełnego frustracji maila czy wściekła zadzwonisz do drugiej połówki, odczekaj chwilę. Jeśli tego nie zrobisz i dasz się ponieść emocjom, komunikacja nie będzie skuteczna.
Złość czy inne emocje?
Zastanów się, czy to, co faktycznie czujesz, to złość. Często mylimy ten stan emocjonalny z innymi negatywnymi stanami. Możemy czuć się zranieni, zmęczeni lub po prostu smutni i zawiedzeni. Rozpoznanie tego, co właśnie odczuwasz, jest kluczowe! Człowiek inaczej reaguje w sytuacji odrzucenia, a inaczej, gdy faktycznie czuje gniew i agresję.
Czytaj także: Czy umiesz stawiać granice? Poznaj 4 proste kroki do większej asertywności
Przypisywanie winy
Gdy czujesz złość, zastanów się, czy na pewno nie przypisujesz komuś winy za to, czego nie zrobił. Być może jesteś głodna, zmęczona, wyczerpana, wykończona, więc winę za ten stan przypisujesz pierwszej napotkanej osobie – najczęściej jest to osoba bliska, np. członek rodziny. W ten sposób odpychasz ludzi, których kochasz najbardziej. Co więcej, nadal jesteś sfrustrowana, ponieważ osoby, na których (pozornie) wyładowałaś swoją złość, nie były prawdziwą przyczyną twojego gniewu.
Empatia i zainteresowanie
Skupianie się na własnych negatywnych emocjach sprawia, że stajemy się egocentryczni. Gdy jesteśmy źli i pełni gniewu tak bardzo zajmujemy się własnymi uczuciami, że brakuje nam miejsca na próbę przyjęcia perspektywy drugiej osoby. Gdy jesteś zła, prawdopodobnie nawet nie zastanawiasz się nad tym, co się właśnie dzieje z mężem, który tak bardzo cię denerwuje, czy współpracownikiem, który cię rozgniewał.
Ciekawość i empatyczne podejście jest kluczem do rozwiązania konfliktu. Zamiast iść na wojnę, zapytaj z prawdziwym zainteresowaniem, dlaczego ktoś zachowuje się w określony sposób. Być może wcale nie robi tego specjalnie, być może nie wiedział, że ciebie to rozgniewa. Dawaj szansę innym osobom i okaż empatię – tak zachowują się osoby dojrzałe emocjonalnie.
Czytaj także: 8 cech osób o rozwiniętej inteligencji emocjonalnej
Umiejętna komunikacja
Porozmawiaj o sytuacji, która cię rozgniewała, ale zrób to w sposób świadomy. Przedstaw swoją perspektywę, jednak mów tylko za siebie. Powiedz: „Ja czuję się z tym źle”, a nie „My wszyscy czujemy się z tym źle”. Czasami próbujemy wypowiadać się za inne osoby, ale to nie jest uczciwe i nie doprowadzi nas do rozwiązania konfliktu. Pamiętaj też, by uważać na słowa takie jak „zawsze” czy „nigdy”. Takie sformułowania bardzo kuszą, jednak zastanów się, czy ich użycie jest uzasadnione.