
Jak podejmować ważne decyzje? Pomoże ci praktyka mindfulness
Przed podjęciem ważnych decyzji często nie potrafimy myśleć racjonalnie lub z drugiej strony – analizujemy wszystko aż do granic możliwości. Ani jedna, ani druga droga nie doprowadzi nas do odpowiedzi na pytanie: co zrobić?
W takiej sytuacji może pomóc nam technika midfulness, czyli trening uważności. Dlaczego warto z niej skorzystać? Ponieważ staniemy się bardziej świadomi, racjonalni i wsłuchani w swoje wewnętrzne potrzeby. Coraz więcej badań pokazuje, że uważność sprzyja podejmowaniu decyzji.
Psycholożka oraz autorka książek Deborah L. Davis daje sześć wskazówek, jak podejmować ważne decyzje życiowe w zgodzie ze sobą. I z zastosowaniem techniki mindfulness!
Zaakceptuj
Niektóre decyzje życiowe mogą mieć długotrwałe, a często nawet nieodwracalne skutki. Musimy wciąż brać odpowiedzialność za to, jaką decyzję podejmiemy. Często w takich momentach pojawiają się złość i frustracja. Pytamy samych siebie, dlaczego to właśnie my musimy podejmować tak trudne decyzje. To jednak nie pomoże. Zamiast się denerwować, zaakceptuj fakt, że trudne sytuacje po prostu się zdarzają i nie mamy na nie wpływu.
Bądź uczciwa
Bądź wobec siebie uczciwa i uszanuj swoje wartości i normy moralne. Jeśli tylko masz taką możliwość, podejmuj te decyzje, które będą zgodne z twoimi wartościami, wierzeniami i priorytetami. Nie idź na kompromisy, jeśli nie musisz tego robić. Czasami będzie to wymagało zrzeczenia się na przykład pewnej wygody finansowej, jednak świadome podążanie za tym, co uważasz za słuszne, może okazać się dużo ważniejsze.
Czytaj także: Mindfulness to sposób na pełniejsze życie. Zobacz, jak je praktykować
Masz wiele ścieżek
Niektóre sytuacje są trudne, ponieważ ścieżek wyboru jest bardzo mało. Z drugiej strony czasami stajemy na rozwidleniu dróg i widzimy, że każda z możliwości ma swoje plusy i minusy, które się równoważą. Zamiast nadmiernie stresować się takimi wyborami, doceń to, że masz tyle wspaniałych możliwości przed sobą! Poczuj prawdziwą wdzięczność: do siebie, do przyjaciół, do świata czy do losu lub Boga. Następnie zaufaj swojej intuicji.
Skup się na byciu, a nie na działaniu
To, co robisz, nie jest aż tak ważne jak to, kim jesteś. Podobnie jak to, co robisz, nie jest aż tak ważne jak to, z kim to robisz. Zastanów się, czy wolałabyś pracować fizycznie z grupą zabawnych, miłych, godnych zaufania ludzi czy wykonywać prestiżowy zawód, ale otaczać się samymi złośliwymi i zawistnymi osobami? Pamiętaj o tym, że czasami najważniejsza jesteś ty – jako istota, człowiek. Pomyśl w taki sposób, a być może podjęcie trudnej decyzji stanie się łatwiejsze.
Czytaj także: Świat wewnętrzny – to ty decydujesz, jakie emocje chcesz odczuwać
Słuchaj innych
Zapytaj swoich bliskich o to, jak oni sami podejmują trudne decyzje. Zrozum ich sposób działania, a być może zobaczysz swój problem z innej perspektywy. Bardzo pomocne może okazać się również czytanie biografii, słuchanie obszernych wywiadów, poznawanie historii innych osób – nawet nieznajomych w internecie. Często takie opowieści mogą cię zainspirować i uświadomią ci, że jest wiele różnych sposobów rozwiązywania problemów. Poczujesz się także mniej osamotniona.
Zaufaj procesowi
Podejmujemy decyzje i bierzemy za nie odpowiedzialność. Pamiętaj jednak, że żadna decyzja nie jest zła. Nawet jeśli z perspektywy czasu żałujesz, że dokonałaś pewnego wyboru, możesz wyciągnąć z tej sytuacji lekcję. Właśnie takie lekcje budują i rozszerzają naszą świadomość, sprawiają, że poznajemy siebie coraz lepiej. Życie to proces.