Jak odróżnić empatę od WWO?
Adobe Stock

Jak odróżnić empatę od WWO?

Empaci często bywają przebodźcowani, zmęczeni obecnością innych ludzi. Potrzebują ciszy i samotności, by „naładować baterie”. Podobnie jak osoby wysoko wrażliwe. WWO nie umieją jednak przechwycić emocji innych osób.
Hanna Szczesiak
18.03.2021

WWO, czyli osoby wysoko wrażliwe, stanowią 15-20 proc. społeczeństwa. Wśród nich kryją się ludzie o jeszcze większym poziomie empatii i wrażliwości – empaci. Stanowią oni zaledwie 2 proc. populacji. Choć między empatami a WWO jest sporo podobieństw, różnica jest zasadnicza: empaci posiadają zdolności niedostępne nawet dla tak wyjątkowych osób jak WWO.

Jak dobrze się znają: Małgorzata Foremniak i jej córka, Ola Jędruszczak?

Spektrum empatii

Judith Orloff, amerykańska psychiatrka i autorka książki „Empatia. Poradnik dla wrażliwych”, przyznaje, że często słyszy pytanie o to, jaka jest różnica pomiędzy empatami a osobami wysoko wrażliwymi. Na wstępie zaznacza, że możliwe jest bycie zarówno osobą wysoko wrażliwą, jak i empatą – wszystko zależy od naszego poziomu empatii. W jego określeniu pomocne jest tzw. spektrum empatii.

Czytaj też: Empatii można się nauczyć dzięki tym pięciu łatwym ćwiczeniom

I tak: narcyzi są całkowitym przeciwieństwem empatów. Mają niski, wręcz zerowy poziom empatii, nie umieją współodczuwać, są niezdrowo skupieni na sobie i swoich potrzebach, często kosztem innych. Znajdują się na jednym końcu skali. Średni poziom empatii wykazuje większość ludzi – umożliwia im on wczucie się w emocje innych. Osoby na środku skali są uprzejme, miłe i pomocne, jednak umieją stawiać granice. Osoby o wyższym poziomie empatii to właśnie WWO, którym stale towarzyszy wrażenie, że czują „głębiej” i „mocniej” niż inni ludzie. Kim są empaci? Oni znajdują się na drugim końcu skali, po przeciwnej stronie niż narcyzi. Ich poziom empatii jest tak wysoki, że nie tylko świetnie rozpoznają emocje innych, ale wręcz odczuwają je na własnej skórze, co czasami może być dla nich bardzo uciążliwe.

Znajomość spektrum empatii pokazuje, że empaci zwykle są osobami wysoko wrażliwymi, jednak nie każda WWO jest empatą lub empatką.

Co łączy empatów i WWO:

  • miłość do natury i zwierząt,
  • potrzeba naładowania baterii w ciszy,
  • zmęczenie, gdy przebywa się zbyt długo wśród ludzi,
  • chęć niesienia pomocy innym,
  • bogate życie wewnętrzne.

Czym różnią się osoby wysoko wrażliwe od empatów?

  • osoby wysoko wrażliwe przeważnie są introwertykami, empaci mogą być zarówno introwertykami, jak i ekstrawertykami;
  • empaci mają zdolność do wyczuwania i wchłaniania energii innych osób – w wierzeniach Wschodu nazywanej praną (WWO nie przechwytują energii i emocji innych ludzi);
  • empaci nie tylko rozumieją ból i cierpienie innych osób, ale mogą wręcz je odczuwać;
  • w przeciwieństwie do WWO empatów cechuje nieprzeciętnie rozwinięta intuicja. Zdaniem dr Orloff mogą również wykazywać uzdolnienia ezoteryczne, spirytualne.

Czytaj też: Czym jest introwersja i jak rozpoznać introwertyka? Spokojny temperament to jego ukryta supermoc

Jak nauczyć się bycia empatą/WWO?

Empaci i WWO często mają poczucie, że odstają, że nie pasują do reszty. Często ulegają presji i czują się niezrozumiani. Dlatego tak ważne jest zauważenie swojego wysokiego poziomu empatii i wrażliwości. Świadomość, że nie jest się „dziwnym”, tylko empatycznym i wrażliwym, pomaga wyzwolić się z presji dostosowywania się do innych ludzi. Jeśli wiesz, że jesteś WWO – a być może, teraz gdy poznałaś podobieństwa i różnice, wiesz, że jesteś empatką – możesz świadomie zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne i swój komfort. Pielęgnować swój dar, by nie stał się przytłaczający.

Jeśli masz problem z zaakceptowaniem swojej wrażliwości i wysokiego poziomu empatii, warto zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże ci zrozumieć towarzyszące ci emocje. Wspólnie wypracujecie narzędzia, dzięki którym odnalezienie się w świecie zdominowanym przez niewrażliwców będzie o wiele łatwiejsze.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG

Narcyz jest mistrzem uwodzenia, ale związek z nim to emocjonalna pułapka

Narcyz nie potrafi okazywać empatii i nie jest w stanie tworzyć bliskich relacji. Co zatem sprawia, że osoby narcystyczne są tak atrakcyjne?
Aleksandra Nowakowska
27.03.2020

Zła wiadomość jest taka, że większość z nas postrzega narcyzów jako zdecydowanie atrakcyjniejszych od reszty ludzi. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez austriackiego psychologa klinicznego Emanuela Jauka: w jego eksperymencie wzięło udział 90 osób, które były na 700 randkach. Uczestnicy po tych spotkaniach deklarowali, z kim chcieliby stworzyć relacje krótkoterminowe, a także z kim chcieliby budować trwałe związki. Narcyzi wygrywali w obu przypadkach . Narcyz potrafi w sobie rozkochać Wyniki tego badania zadziwiają, bo przecież narcyzi w tworzeniu relacji akurat najlepsi nie są. Dlaczego zatem biją na głowę innych, mniej narcystycznych konkurentów? Wyjaśnienie jest bardzo proste: po prostu robią świetne pierwsze wrażenie . Silna koncentracja na sobie oznacza, że doskonale znają swoje atuty i potrafią się lukratywnie „sprzedać”. Poza tym są świetnymi uwodzicielami. Wiedzą, jak mają zadziałać, żeby ktoś się w nich zakochał. Przewagę daje im pewność siebie, która nawet jeśli nie idzie w parze z atrakcyjnością fizyczną, szybko czyni ich obiektami pożądania. I jeszcze jedna rzecz – na randkach, podczas których nawiązujemy pierwszy kontakt, narcyzom pomaga ich ekstrawertyczna osobowość . Tych kilka cech naprawdę wystarczy, żebyśmy z miejsca były w stanie zakochać się w narcyzie i wejść w relację, która w perspektywie czasu nie przyniesie nam niczego dobrego. Z biegiem czasu u boku narcyza czujemy się w najlepszym wypadku niezauważane i nieważne, w gorszym stajemy się ofiarami emocjonalnej, a nawet fizycznej przemocy. Skąd się biorą toksyczni narcyzi? Tworzymy więzi z ludźmi dzięki empatii. Pielęgnowana empatia umożliwia nam wgląd w myśli i nastroje innych i daje moc przewidywania ludzkich...

Czytaj dalej
introwertyzm a wysoka wrażliwość
pexels.com

Introwertyk czy osoba wysoko wrażliwa? Podobieństwa i różnice

Osoby wysoko wrażliwe i introwertycy mają pewne cechy wspólne. Nie można jednak stawiać pomiędzy nimi znaku równości. A czasami to robimy.
Kamila Geodecka
07.12.2020

Wysoka wrażliwość jest czymś, z czym się rodzimy. Podobnie jest z introwersją, z której nie można wyrosnąć czy się jej oduczyć. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jesteśmy jedynie zbiorem cech przypisanych do danego typu osobowości. Istnieje wiele typów introwertyków oraz osób wysoko wrażliwych. Introwertycy mają bardzo różnorodne preferencje dotyczące czasu spędzanego z ludźmi, a osoby wysoko wrażliwe mogą być wyczulone na różnego typu bodźce. Introwertyk a osoba wysoko wrażliwa – podobieństwa Psycholodzy szacują, że aż 70 proc. osób wysoko wrażliwych to introwertycy. Nie oznacza to, że każdy introwertyk będzie charakteryzował się wysoką wrażliwością. Można wyróżnić jednak kilka cech, które będą się pokrywały. Jest bardzo prawdopodobne, że osoba z dużą wrażliwością będzie lubiła odpoczynek w samotności, z dala od innych ludzi. Gdy już spotka się z drugą osobą, będzie chciała rozmawiać na konkretne tematy, pomijając rozmówki o pogodzie. I to kolejne podobieństwo do introwertyków, którzy także unikają błahych rozmów przy kawie. Zarówno osoby z wysoką wrażliwością, jak i introwertycy będą mieli rozwiniętą empatię, dlatego w większości przypadków będą dobrymi słuchaczami oraz obserwatorami. Oboje prowadzą również bogate życie wewnętrzne. Zazwyczaj introwertycy i osoby wysoko wrażliwe łączy też pewne niezrozumienie przez świat. Szacuje się, że introwertyków w populacji jest 30-50 proc. Możemy więc przyjąć, że stanową niecałą połowę ludzi, a więc są w mniejszości. Skutkuje to tym, że introwertycy są często nierozumiani przez społeczeństwo. Czasami uznaje się ich za cichych, wycofanych czy mało spontanicznych. Z takim niezrozumieniem często mogą spotykać się także osoby wysoko wrażliwe, które będą...

Czytaj dalej
wrażliwość

Każdy z nas jest inny. Poznaj 6 typów osób wysoko wrażliwych

Osoby wysoko wrażliwe mogą się od siebie znacznie różnić. Psycholodzy wydzielili 6 typów takich osób. Oto ich krótka charakterystyka.
Kamila Geodecka
09.11.2020

Wszystkie osoby wysoko wrażliwe łączy kilka cech: mają podwyższony poziom wrażliwości, są uczuciowe, potrafią wielokrotnie analizować jedną sytuację i dostrzec to, czego inni nie widzą. Mają w sobie dużo empatii i często są marzycielami. Są introspektywni, wiedzą dużo o swoich uczuciach. Żyją z całych sił. Ale poza wieloma cechami wspólnymi, osoby wysoko wrażliwe dzielą się również na sześć odrębnych typów. Osoby wysoko wrażliwe: psychomotoryczne Takie osoby mają problem z tym, żeby się uspokoić i stać bezczynnie w jednym miejscu. Potrzebują ciągłej aktywności. Chętnie uprawiają sport, chodzą do parków rozrywki czy chociażby na zwykłe spacery. Często mówią dużo i szybko, chcą podzielić się swoją wiedzą oraz swoimi historiami z życia, czasami dotykając drażliwych tematów. To jednak nie wszystko. Osoby wysoko wrażliwe w typie psychomotorycznym często starają się być najlepsze w tym, co robią, dlatego niekiedy stają się pracoholikami. Osoby wysoko wrażliwe: wyczulony na zmysły Zdarzało ci się kiedyś odczuwać muzykę pełną duszą? Lub czuć zapach naleśników w sposób tak intensywny, że aż trudny do opisania? A może odczuwasz duchowe doznania w czasie obcowania ze sztuką? Jeśli tak, być może jesteś osobą wysoko wrażliwą, która jest szczególnie wyczulona na wszystkie odczucia zmysłowe. Takie osoby powinny pamiętać o tym, by znaleźć czas na relaks i mieć miejsce do pełnego wyciszenia się. W innym przypadku szczególne wyczulenie na zmysły może stać się nie do wytrzymania. Osoby wysoko wrażliwe: intelektualiści Mają tendencje do zadawania pytań i ciągłego szukania rozwiązań. Dzięki temu charakteryzują się dużą wytrwałością w rozwiązywaniu problemów i zadań. Potrafią spędzić całe godziny, by znaleźć odpowiedź na nurtujące ich...

Czytaj dalej
kobieta na łące
Adobe Stock

Wysoka wrażliwość to przekleństwo czy może jednak dar? 

Brytyjski poeta David Jones napisał, że mocne odczuwanie jest błogosławieństwem i przekleństwem. Ponadprzeciętna wrażliwość to słabość czy moc?
Aleksandra Nowakowska
28.05.2020

Zbyt jasne światło, zbyt szorstka tkanina, zbyt intensywny zapach sprawiają ci dyskomfort? Trudno ci wytrzymać w hałasie? Paraliżuje cię presja czasu i nadmiar zajęć? Często potrzebujesz samotności i spokoju, żeby zregenerować siły? Czujesz onieśmielenie, gdy jesteś w grupie? Od razu wyczuwasz nastrój, jaki panuje wśród ludzi? Kojąco działa na ciebie przebywanie na łonie natury a destabilizująco wśród ludzi, których nie znasz? Galerie handlowe momentalnie wysysają z ciebie energię? Często słyszysz: „Nie przejmuj się tak bardzo”?  Unikasz smutnych i brutalnych filmów? Bywa, że płaczesz lub śmiejesz się bez wyraźnego powodu? Masz zmienne nastroje, które samą ciebie zaskakują? Nie zawsze potrafisz się skoncentrować? Czym jest wysoka wrażliwość? Jeśli twoja odpowiedź na większość z tych pytań brzmi: „tak”, najprawdopodobniej jesteś osobą o wysokiej wrażliwości (ang. HSP – Highly Sensitive Person). Należysz do około 20 proc. ludzi, których układ nerwowy jest subtelniejszy, dlatego bardziej reaguje na bodźce zewnętrzne. Możesz czuć, że nie pasujesz do wielu norm, które powszechnie obowiązują i zdecydowana większość społeczeństwa nie ma z nimi takiego problemu jak ty. Jak oni żyją, zastanawiasz się, jak sobie dają radę? Może być ci trudno żyć w dzisiejszym przebodźcowanym świecie, w którym funkcjonowanie bez wyśrubowanej umiejętności multitaskingu nie zapewnia sukcesu. Nie dla ciebie nocny clubbing, za to wsłuchiwanie się w śpiew ptaków o świcie. Lubisz zapadać się w swój wewnętrzny bogaty świat, który zdaje się zdecydowanie bardziej interesujący i bezpieczny, niż ten zewnętrzny – hałaśliwy, nieuporządkowany, bezwzględny. Elaine E. Aron, psychoterapeutka i autorka książki „Wysoko...

Czytaj dalej