Jak znaleźć swój ukryty talent?
Fotolia

Jak znaleźć swój ukryty talent?

Gotowanie, muzykowanie a może rysowanie lub fotografia?
Marta Wilczkowska
12.11.2013

Każdy go ma, choć nie każdy o tym wie! To wrodzona umiejętność, wybitne uzdolnienie w określonym kierunku, coś w czym jesteśmy ponadprzeciętni. Pomożemy ci odkryć te zdolności i czerpać satysfakcję z ich codziennego wykorzystywania. Wystarczy chwila refleksji, kartka i  długopis.

Katarzyna Miller: „Romantyczna miłość jest tylko na chwilę, jeśli w nią wierzycie, przegracie”

Jak odnaleźć swój ukryty talent?

1. Nie wstydź się swoich mocnych stron

Ogromnym marnotrawstwem jest nie korzystać ze swoich talentów. Kiedy więc przyjdzie ci do głowy, że myślenie o tym, że masz jakiś talent jest nieskromne, wyobraź sobie, że to dar, z którym przyszłaś na świat i twoim obowiązkiem jest się nim dzielić. Kiedy już przełamiesz pierwszą barierę w myśleniu i odważysz się przyznać, że być może także ty masz jakieś wrodzone umiejętności, zabierz się za ich odkrywanie!

2. Zrób listę swoich zdolności

Weź kartkę papieru i spisz wszystkie pomysły na to, jaki możesz mieć talent. Uszereguj je od najbardziej prawdopodobnego do najmniej. Następnie wynotuj w jakich sytuacjach korzystałaś z tych umiejętności i jakie były tego efekty. Wypisz minimum 10 pozytywnych efektów dla siebie i ich dodatni wpływ na życie innych. Czy udało ci się to zrobić?

Jeśli nie, być może przeszkadza ci przekonanie, że talent koniecznie musi oznaczać coś wyjątkowego i konkretnego, jak zdolności pisarskie, malarskie, sportowe. A przecież w zbiorze talentów jest tyle nieoczywistych, jak choćby umiejętność rozbawiania, zarażania ludzi pomysłami, pociągania za sobą innych, skrupulatnego wykonywania zadań, pomysłowość, wewnętrzne ciepło sprawiające, że ludzie mają ochotę z nami przebywać… i wiele, wiele innych

.Dlatego teraz jeszcze raz wróć do swojej kartki i zastanów się, jakie jeszcze możesz mieć zdolności, o których wcześniej nie pomyślałabyś. Co cię wyróżnia? Bez jakiej cechy nie byłabyś sobą?

3. Nie ból się próbować nowych rzeczy

Może jest jeszcze coś, czego nie jesteś świadoma, bo nigdy nie próbowałaś tego robić? Pomyśl na co masz od dawna ochotę, a do tej pory nie odważyłaś się na to? Cokolwiek to jest, spróbuj! Czasem marzymy o tym, do czego mamy predyspozycje. Uwaga! Nie stawiaj sobie bariery w postaci przekonania: po co tracić czas i tak nic z tego nie wyjdzie. Każde nowe doświadczenie czegoś cię nauczy i pomoże ci odkryć siebie. Być może potrzebujesz sprawdzić się w działaniu i spróbować nowych rzeczy. Bądź odważna, chłonna, zdeterminowana w odkrywaniu, w czym jesteś najlepsza.

4. Szukaj inspiracji u innych

Może masz jakiś autorytet, kogoś darzonego szacunkiem, kogo podziwiasz i chciałabyś być do niej/niego podobna? Jakie umiejętności, zdolności ma ten człowiek? Może ty także marzysz o pójściu w tym kierunku, ale nie wierzysz, że potrafisz? Albo przeczuwasz, że masz do tego predyspozycje, ale brakuje ci pewności siebie, żeby zacząć z nich korzystać? Może fascynują cię wielcy pisarze, sportowcy albo głęboki głos radiowego prezentera? Może z zachwytem patrzysz na znanych podróżników i wyobrażasz sobie siebie jako jednego z nich? Wykorzystaj to by odnaleźć również swój talent.

Jak wykorzystać swój talent na co dzień?

Wiesz już jakie masz umiejętności? Koniecznie zacznij z nich korzystać, bo to czego nie rozwijasz, słabnie. I odwrotnie, kiedy świadomie zaczniesz szlifować swój talent, stanie się siłą napędową twoich zajęć. Na początek sprawdź, czy w swojej obecnej pracy korzystasz z najsilniejszych stron. Zastanów się czy masz codziennie możliwość wykonywania tego, co potrafisz najlepiej? Już dziś zacznij korzystać ze swojego talentu i buduj karierę zawodową na swoich najmocniejszych stronach. Jak? Oto kilka wskazówek.

  1. Angażuj się we wszystko, co sprawia ci przyjemność. Aktywnie poszukuj szans korzystania ze swoich talentów. Być może wykonujesz pracę analityka finansowego, ale czujesz, że twoją najmocniejszą stroną są umiejętności organizacyjne. Gdzie możesz je wykorzystać? Pytaj ludzi, otwieraj się na możliwości, testuj różne pomysły i rozwiązania…
  2. Nie przejmuj się opinią innych. Być może oni także nie odkryli jeszcze swojego talentu i dlatego uważają, że robienie tego, co kochasz, to fanaberia. Jeśli ty sama tak myślisz, opanuj wewnętrznego krytyka, który ogranicza twoje możliwości! Jak to zrobić? Zauważ krytyczną myśl na swój temat, sprawdź, czy ta myśl ci służy, a jeśli uznasz, że nie – zmień ją na taką, która będzie cię wspierać.
  3. Bądź wytrwała! Bywa, że potrzeba czasu, aby otoczenie dostrzegło twoje zdolności. Tak jak w przypadku Michaela Jordana, który nie zakwalifikował się do reprezentacji szkolnej w koszykówce, po czym stał się jednym z najlepszych sportowców w tej dyscyplinie.
  4. Inwestuj w rozwijanie swojego talentu: zapisz się na kurs, zbieraj jak najwięcej doświadczeń w tej dziedzinie, poproś bliskich, aby cię wspierali. Nieważne, ile masz lat. I na koniec: nie porównuj się do innych – twój zestaw cech jest unikalny i indywidualny, nie ma na świecie drugiej takiej osoby jak ty! Co z tego, że ktoś lepiej potrafi pisać, jeśli ty potrafisz najsmaczniej gotować? Koncentruj się na tym, co masz najlepszego zamiast być średnią w robieniu rzeczy, które cię nie kręcą. 
 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG