
Jak mówić o swoich potrzebach w związku? Otwarcie, na bieżąco i na chłodno
Zamiast dusić w sobie żal i poczucie krzywdy, zamiast pielęgnować urazę (o której twój partner może nie mieć bladego pojęcia!), zamiast czekać, aż w końcu wybuchniesz – zmień strategię działania. Nie czekaj na dobrą okazję, żeby rozmawiać o tym, co ci się nie podoba albo cię gryzie. Nie zbieraj haków do następnej kłótni. I nie przechowuj w nieskończoność bolesnych wspomnień: nawet jeśli twój partner albo mąż kilka razy popełnił błąd, uraził cię albo zranił, wypominanie mu tego po latach nie służy niczemu dobremu. Patrz do przodu – tu i teraz budujesz waszą dalszą przyszłość. Jeśli naprawdę ci zależy na tym, aby to była wspólna przyszłość, zadbaj o przejrzystość waszej relacji. Oto kilka strategii, jak komunikować się w związku, tak aby obie strony czuły się bezpieczne i kochane:
Bądź otwarta na dialog
Zamykając się na argumenty partnera, zamykasz się na wasz związek. To proste równanie. Bądź otwarta na to, co komunikuje i sama mów, to co myślisz. Nie zamiataj problemów pod dywan, nie bagatelizuj ich. Rozmawiajcie o tym, co was boli na bieżąco. Nie doprowadzajcie do skrajnych konfliktowych sytuacji.
Panuj nad emocjami
Emocjonalność to wielka broń. W sytuacjach konfliktowych warto jednak umieć utrzymać nerwy na wodzy. Jeśli czujesz się wściekła, rozżalona i nie potrafisz zapanować nad łzami albo podniesionym tonem, ochłoń, daj sobie czas. Partner zupełnie inaczej odbierze to, co mówisz, gdy będziesz konkretna i rzeczowa.
Czytaj też: Pożądanie, namiętność, intymność: z czego składa się miłość w związku?
Nie stawiaj ultimatum
Kiedy brakuje ci czegoś w związku, powiedz o tym swojemu partnerowi. Nigdy nie stawiaj jednak sprawy na ostrzu noża. Teksty typu: „Albo to zmienisz, albo zrywam z tobą” pokazują, że niezbyt ci zależy i że nie masz ochoty pracować wspólnie nad porozumieniem. Trudno o zaufanie i bezpieczeństwo w związku, gdy druga strona zaczyna ci grozić.
Pamiętaj, że twój partner nie potrafi czytać w myślach
Zrozum, że twój partner nie potrafi czytać w twoich myślach. Zamiast się denerwować, że sam powinien wiedzieć, o co ci chodzi, spokojnie komunikuj to, czego potrzebujesz.
Nikt inny poza tobą nie wie, czego potrzebujesz do szczęścia. To, że twój partner czegoś się nie domyśla, nie oznacza, że nie pasujecie do siebie i że nie powinniście być razem. W związku nie chodzi o to, żeby we wszystkim się ze sobą zgadzać, ale o to, aby wspierać się i akceptować pomimo różnic. Nikt nie da ci wszystkiego, czego potrzebujesz. Pewne rzeczy musisz zapewnić sobie sama.
W związku jesteście równi
Komunikując, czego potrzebujesz, pamiętaj, że twój partner też ma swoje potrzeby. W związku jesteście równi. Może, zamiast skupiać się na tym, czego od niego nie dostajesz, zastanów się, czy sama robisz dla niego wystarczająco wiele? Zapytaj ukochanego, co możesz dla niego zrobić. Pokaż, że ci zależy.
Nie traktuj tego osobiście
Konflikty zdarzają się w każdym związku. To naturalne, że twój partner po długim dniu w pracy może być odrobinę markotny. Nie traktuj jego zachowania osobiście. Daj mu trochę przestrzeni. Sama też czasem jej potrzebujesz.
Nie traktuj partnera jak wroga
Nawet jeśli partner mocno cię rozzłościł, wciąż jest najbliższą ci osobą. Nie traktuj go jak wroga. Pamiętaj, że każdy z was ma swoje racje. Podczas rozmowy nie odsuwaj się od niego. Usiądźcie blisko siebie, patrzcie sobie w oczy i dotykajcie się.