INFJ, czyli osobowość pełna sprzeczności  – charakterystyka, mocne strony, sugerowane zawody
pexels.com

INFJ, czyli osobowość pełna sprzeczności  – charakterystyka, mocne strony, sugerowane zawody

INFJ to najrzadszy typ osobowości. Szacuje się, że występuje u około 1-2 proc. populacji.
Kamila Geodecka
03.02.2021

Test Myers-Briggs, czyli MBTI to jeden z najbardziej rozpowszechnionych testów, dzięki którym możemy dowiedzieć się, jaki jest nasz typ osobowości. Zgodnie z testem MBTI istnieje 16 typów, a najrzadszym z nich jest osobowość INFJ, czyli Introverted Intuitive Feeling Judging (Introwertyk Intuicyjny Uczuciowiec Osądzający). W polskiej wersji testu możemy się także spotkać z nazwą „Rzecznik” (ang. „Advocate”).

Osoby, które wyróżniają się tym najrzadszym typem osobowości, mają zestaw cech, które z pozoru się wykluczają. Dlatego właśnie Rzecznicy często mają poczucie, że nigdzie nie przynależą i nigdzie nie pasują. Są gdzieś pomiędzy introwertykami a ekstrawertykami,  pesymistami a optymistami, marzycielami a analitykami. 

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Osobowość INFJ – charakterystyka

Osoby INFJ to prawdziwi idealiści, dla których moralność i prawość to bardzo ważne wartości. Nie są jednak bezczynnymi marzycielami z głowami w chmurach – wręcz przeciwnie – są rzeczowi i zdyscyplinowani. Mają ogromną motywację i potrafią konsekwentnie dążyć do wyznaczonego celu. Zależy im na tym, by na świecie panował egalitaryzm, a koncepcje takie jak miłość i współczucie zwyciężyły nad tyranią.

Rzecznicy bardzo cenią sobie niezależność i lubią pracować w pojedynkę, jednak uwielbiają, gdy ich działania wpływają na inne osoby. Są szczególnie wydajni i pracowici, gdy działają w wyższej i szlachetnej sprawie. Wtedy też czują największą satysfakcję. Zazwyczaj takie osoby nie dążą do tego, by stać się liderem grupy – wolą pracować na zasadach partnerskich.

Osobowość INFJ pełna sprzeczności

Osobowość INFJ składa się z samych sprzeczności. Rzecznicy to osoby, które można określić mianem ekstrawertycznych introwertyków. Uwielbiają spotkania towarzyskie i głębokie rozmowy, cenią ideę budowania wspólnoty, ale jednocześnie pragną spokoju, samotności i ciszy.

INFJ mają również bardzo silne emocje, które targają nimi od wewnątrz, jednak na zewnątrz są to osoby spokojne. Mają w sobie także ogromne pokłady kreatywności, które jednocześnie przeplatają się z potrzebą analitycznego patrzenia na świat. Czasami o Rzecznikach mówi się także, że są to pozytywni pesymiści lub pesymistyczni optymiści.

Czytaj także: Dobre samopoczucie a osobowość. Jacy ludzie są najszczęśliwsi?

Osobowość INFJ w pracy

Mimo tylu sprzeczności osoby INFJ mogą pochwalić się szeregiem bardzo pozytywnych i pożądanych cech. Rzecznicy zawsze twórczo podchodzą do rozwiązywania problemów, dbają o harmonijną atmosferę ze współpracownikami oraz niechętnie biorą udział w wyścigu szczurów. W pracy są zawsze zaangażowani i starają się wspierać inne osoby w rozwoju.

Czasami jednak Rzecznicy są mało elastyczni i niechętni do wprowadzania zmian czy modyfikowania koncepcji. Nie lubią także zmiany środowiska. Czasami mogą mieć także problem z tym, by wszystkie altruistyczne idee przekłuć w realny plan działania. Niektórym pracodawcom może przeszkadzać także bardzo silne poczucie niezależności osób INFJ. Rzecznicy mogą niechętnie pracować w zespole – przynajmniej nie na co dzień.

Jaki zawody pasują do osobowości INFJ? Mogą to być zawody prawnicze, psychologiczne lub związane z zarządzaniem kapitałem ludzkim. Rzecznicy mogą też być świetnymi naukowcami, pisarzami lub dziennikarzami oraz pracownikami socjalnymi.

Czytaj także: Choleryk, flegmatyk, melancholik i sangwinik. Którym typem osobowości jesteś?

Osobowość INFJ w przyjaźni i związkach

Rzecznicy nie lubią powierzchownych relacji i zawsze stawiają na jakość, a nie na ilość. Osoby INFJ nie wymagają od swoich bliskich codziennego kontaktu, wystarczy parę szczerych rozmów raz na jakiś czas. Przyjaźnie z Rzecznikami zazwyczaj trwają bardzo długo, często nawet przez całe życie. Są to relacje bardzo trwałe, oparte na lojalności, szczerości, oddaniu i prawdziwym zainteresowaniu drugą stroną.

Osoby INFJ w bardzo poważny sposób podchodzą także do relacji romantycznych. Nie są w stanie iść na kompromis jeśli chodzi o związki. Będą szukać tak długo, aż znajdą osobę tak samo zaangażowaną i altruistyczną jak ona sama. Czasami może się wydawać, że Rzecznicy są bardzo wybredni i dlatego nie mogą znaleźć drugiej połówki. Faktycznie, czasami mogą dążyć do odnalezienia ideału, który nie istnieje.

Gdy Rzecznik jest już w relacji romantycznej, oczekuje pełnego szacunku i nie lubi, gdy ktoś chce go zmieniać. Sami od siebie mogą jednak bardzo dużo zaproponować swojemu parterowi lub swojej partnerce. Dają  wsparcie i zawsze starają się wysłuchać i zrozumieć. Jeśli przyjdzie taka konieczność, bez mrugnięcia okiem będą starali się pomóc ukochanej osobie. Osoby INFJ nie boją się także wyrażania swoich uczuć, a jeśli pokochają, to ich uczucie będzie bezwarunkowe.

Czytaj także: Borderline, czyli osobowość z pogranicza – przyczyny, objawy, leczenie

Osobowość INFJ – znane osoby

Zrobiłaś już test osobowości MBTI i dowiedziałaś się, że masz osobowość INFJ? Gratulacje, możesz cieszyć się naprawdę doborowym towarzystwem. Rzecznikami były także takie znane i cenione osoby, takie jak Martin Luther King, Nelson Mandela, czy Goethe. Osobowością INFJ mogą pochwalić się także Nicole Kidman, Morgan Freeman, Jimmy Carter, Lady Gaga czy Adam Sandler.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
introwertyk
pexels.com

Introwertyk, czyli kto? Poznaj 4 typy introwertyków

Introwertycy to osoby, które potrzebują samotności, by rzeczywiście odpocząć. Ale każdy z nich jest inną osobą z innym charakterem i różnymi predyspozycjami.
Kamila Geodecka
18.12.2020

Często myślimy stereotypowo o introwertykach. Sądzimy, że zawsze są to ciche i nieśmiałe osoby, które nie chcą nigdy wychodzić z domu, boją się lub nie lubią ludzi. Zamknięte w sobie milczki i dziwacy. To zupełna nieprawda. Introwertycy są różni – mają różne potrzeby i zachowanie.  Badania wskazują, że introwertycy stanowią od 25 do nawet 57 proc. naszej populacji. Tak, to duża rozbieżność, więc możemy przyjąć, że prawda leży gdzieś pośrodku. Wciąż jest to jednak spora część z nas i niemożliwe jest, by wszystkie te osoby były takie same. Oto 4 typy introwertyków. Introwertyk społeczny Ten typ prawdopodobnie najmniej będzie przypominał nam stereotypowego introwertyka, który siedzi w kącie i nic nie mówi. Społeczni introwertycy są najbardziej towarzyscy i nie są nieśmiali w czasie spotkań z innymi ludźmi. Takimi spotkaniami mogą nawet się cieszyć! Ktoś, kto nie zna dobrze takiej osoby, może nawet pomyśleć, że jest ekstrawertykiem. W rzeczywistości jednak społeczni introwertycy po powrocie do domu będą czuli się wykończeni długim towarzystwem innych osób. Takie osoby chcą mieć swoją grupę znajomych i z nimi spędzać czas. Gdy przebywają wśród swoich przyjaciół, mogą być nawet duszami towarzystwa. Krąg najbliższych osób im jednak wystarczy i nie będą poszukiwali nowych znajomości. Czytaj także:  Mocne strony introwertyków, które warto znać Introwertyk-myśliciel Takie osoby będą bardzo introspektywne i niemal bez przerwy będą przebywały w świecie swojej wyobraźni. Rozmyślają, analizują, oddają się samorefleksji i  czasami w tym świecie nawet się gubią. Często marzą na jawie i wydaje się, że są gdzieś daleko poza tym, co dzieje się tu i teraz. Zazwyczaj trudno jest nawiązać kontakt z taką osobą, ponieważ zazwyczaj...

Czytaj dalej
mocne strony introwertyka

Mocne strony introwertyków, które warto znać

Nie lubią dużo mówić, ale uwielbiają ciekawe dyskusje, nie mają wielu znajomych, ale samych dobrych przyjaciół, są świetnymi przywódcami i dobrze traktują zwierzęta. Poznaj mocne strony introwertyków.
Kamila Geodecka
12.11.2020

Szacuje się, że w naszym społeczeństwie jest od 25 do 40 proc. introwertyków. Niestety wokół nich narosło sporo negatywnych stereotypów. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj nie są tak przebojowi jak ekstrawertycy. Niechętnie odwiedzają głośne miejsca pełne nieznajomych ludzi, nie zawsze mają też ochotę na wyjścia z domu i prowadzenie pogawędek. Nie są entuzjastycznymi duszami towarzystwa. Siłę czerpią jednak z czegoś innego. Oto mocne strony introwertyków. Introwertyk to najlepszy rozmówca Introwertycy nie przepadają za pogaduszkami przy kawie i rozmowami o pogodzie. Nie oznacza to jednak, że nie lubią rozmawiać w ogóle – wręcz przeciwnie. Introwertycy uwielbiają rozmowy, ale oczekują od nich czegoś innego. Zamiast usłyszeć od swojego rozmówcy proste „u mnie wszystko dobrze”, introwertycy wolą poznać od razu całą historię, wszystkie plany i marzenia drugiej strony. Wiedzą, że każdy ma coś ciekawego do przekazania, dlatego z chęcią przeprowadzą długą i ciekawą konwersację. W rozmowie z introwertykiem możesz czuć się spokojny i powiedzieć mu o wszystkich swoich lękach, opiniach, odczuciach czy pragnieniach. Nie obawiaj się takich rozmów, ponieważ introwertycy często mają charyzmę i wrodzony talent do bycia doradcą lub terapeutą. Czytaj też:   Uważasz się za empatyczną? Sprawdź, czy naprawdę taka jesteś Introwertyk jako obserwator Introwertycy zazwyczaj są cisi i nie dzieje się to bez powodu. Gdy wszyscy wokół prowadzą rozmowy, oni obserwują, co się dzieje. Zauważają subtelne gesty oraz wszystkie nowe rzeczy, które pojawiły się w ich środowisku. Zazwyczaj jednak swoich sądów nie opierają na uprzedzeniach, dlatego jeśli introwertyk faktycznie zwraca na cos uwagę i mówi o tym na głos, jest to przemyślane. Introwertyk zrozumie...

Czytaj dalej
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Introwertyk w związku potrzebuje specjalnej taryfy! Zobacz, jak kochają introwertycy?

Czy introwertycy boją się miłości? Niekoniecznie. Dla ukochanej osoby opuszczą swoją strefę komfortu, ale wciąż będą potrzebowali spokoju.
Sylwia Arlak
24.08.2020

Introwertyk to trudny orzech do zgryzienia, w przeciwieństwie do ekstrawertyków i ambivertów, introwertycy nie dzielą się swoimi uczuciami ze wszystkim wokół. Czy w takim razie introwertyk i ekstrawertyk mogą stworzyć szczęśliwy związek? Na pewno nie raz słyszałaś, że przeciwieństwa się przyciągają. I w dużej mierze to prawda. Czasami różnice mogą jednak działać na niekorzyść relacji. Kochanie introwertyka nie jest łatwe dla ekstrawertyka (i na odwrót), para musi więc nauczyć się dawać sobie przestrzeń. Kluczem jest też wzajemne słuchanie swoich potrzeb i komunikacja z partnerem, szczególnie gdy oboje patrzycie na związek w zupełnie inny sposób.  Czytaj też:  Chcesz się odkochać? Jest lepsze wyjście… Częstym źródłem kłopotów w związku ekstrawertyczki z introwertykiem jest to, że ona nie jest w stanie dostrzec miłością, jaką on do niej czuje. Introwertyk nie będzie powtarzał zbyt często: „Kocham cię”, opowiadał o tęsknocie ani bólu rozstania. Będzie robił za to inne rzeczy. Zobacz, co musisz wiedzieć o introwertykach, którzy wchodzą w poważny związek: Opuszczają swoją strefę komfortu Introwertycy lubią swoją przestrzeń i czują się komfortowo, przebywając w ciszy. Nie potrzebują rozmów, muzyki i dźwięku telewizora działającego w tle, żeby wypełnić przestrzeń. Introwertycy, którzy zakochują się w ekstrawertykach, są w stanie wyjść ze swojej strefy komfortu, ale nie jest to dla nich łatwe. Dla ukochanej osoby  dadzą się wciągnąć rozmowę, a nawet zgodzą się wyjść na spotkanie ze znajomymi albo na randkę do restauracji. Wciąż jednak będą potrzebowali czasu tylko dla siebie, odrobinę spokoju, dzięki której naładują baterie. Zakochani introwertycy szukają kogoś, z kim mogliby pomilczeć. Chcieliby...

Czytaj dalej
introwertyzm a wysoka wrażliwość
pexels.com

Introwertyk czy osoba wysoko wrażliwa? Podobieństwa i różnice

Osoby wysoko wrażliwe i introwertycy mają pewne cechy wspólne. Nie można jednak stawiać pomiędzy nimi znaku równości. A czasami to robimy.
Kamila Geodecka
07.12.2020

Wysoka wrażliwość jest czymś, z czym się rodzimy. Podobnie jest z introwersją, z której nie można wyrosnąć czy się jej oduczyć. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jesteśmy jedynie zbiorem cech przypisanych do danego typu osobowości. Istnieje wiele typów introwertyków oraz osób wysoko wrażliwych. Introwertycy mają bardzo różnorodne preferencje dotyczące czasu spędzanego z ludźmi, a osoby wysoko wrażliwe mogą być wyczulone na różnego typu bodźce. Introwertyk a osoba wysoko wrażliwa – podobieństwa Psycholodzy szacują, że aż 70 proc. osób wysoko wrażliwych to introwertycy. Nie oznacza to, że każdy introwertyk będzie charakteryzował się wysoką wrażliwością. Można wyróżnić jednak kilka cech, które będą się pokrywały. Jest bardzo prawdopodobne, że osoba z dużą wrażliwością będzie lubiła odpoczynek w samotności, z dala od innych ludzi. Gdy już spotka się z drugą osobą, będzie chciała rozmawiać na konkretne tematy, pomijając rozmówki o pogodzie. I to kolejne podobieństwo do introwertyków, którzy także unikają błahych rozmów przy kawie. Zarówno osoby z wysoką wrażliwością, jak i introwertycy będą mieli rozwiniętą empatię, dlatego w większości przypadków będą dobrymi słuchaczami oraz obserwatorami. Oboje prowadzą również bogate życie wewnętrzne. Zazwyczaj introwertycy i osoby wysoko wrażliwe łączy też pewne niezrozumienie przez świat. Szacuje się, że introwertyków w populacji jest 30-50 proc. Możemy więc przyjąć, że stanową niecałą połowę ludzi, a więc są w mniejszości. Skutkuje to tym, że introwertycy są często nierozumiani przez społeczeństwo. Czasami uznaje się ich za cichych, wycofanych czy mało spontanicznych. Z takim niezrozumieniem często mogą spotykać się także osoby wysoko wrażliwe, które będą...

Czytaj dalej