
Najlepszy lek na odporność? Sen
Od dzieciństwa słuchałyśmy, że sen to najlepsze lekarstwo na złe samopoczucie, zniechęcenie czy złamane serce. A jednak zawsze szkoda nam było na niego czasu i tak jest do dzisiaj. A to duży błąd.
Sen to najpotężniejszy lek na świecie. Ma na nas większy wpływ niż prawidłowa dieta i ćwiczenia. Brak snu przez 17 godzin działa na naszą zdolność koncentracji, jak byśmy miały 0,5 promila alkoholu we krwi (poważny próg nietrzeźwości). Jeśli mało śpisz, prawdopodobnie nie będziesz ćwiczyła. A nawet jeśli się do tego zmusisz, twój trening i tak nie będzie skuteczny i wydajny. Większe będzie za to ryzyko kontuzji.
Zaczniesz sięgać po niezdrowe jedzenie, będziesz jeść więcej, niż twój organizm będzie w stanie spalić. Już jedna zarwana noc sprawi, że poczujesz spadek nastroju.
Odłącz się
Jak poprawić jakość snu? Pamiętaj, że nawyk dbania o sen jest jak każdy inny sen. Wymaga pracy, cierpliwości i sprawdzonych rytuałów.
Czytaj też: Chcesz być szczęśliwsza? Spokojniejsza? Wprowadź do swojego życia więcej zieleni
Wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne około godz. 19:00. Zostaw telefon do ładowania w innym pokoju. Zamiast wieczornej telewizji, wybierz książkę. Niebieskie światło emitowane z ekranów zaburza poziom melatoniny, co nie pozwala nam zasnąć. W ciągu dnia ruszaj się, ile możesz. Wysiłek fizycznie świetnie działa na sen, podobnie jak czas spędzony na świeżym powietrzu. Na dobry sen pracuje się od samego rana.
Zaprzyjaźnij się z olejkiem lawendowym
Olejek lawendowy ma wyjątkowe właściwości. Dzięki wysokiej zawartość linalolu i octanu linalolu pomaga złagodzić stres i niepokój. Jest szczególnie pomocny, jeśli masz problemy z zasypianiem.
Unikaj alkoholu i kofeiny
Po butelce wina prawdopodobnie zaśniesz bardzo szybko, ale twój sen będzie płytki. Możesz się budzić w ciągu nocy, odczuwając niepokój, a rano obudzić się z bólem głowy. Jeśli masz problemy ze snem, staraj się ograniczyć do kieliszka wina (wypijanego tylko przy specjalnych okazjach). Uważaj także na kofeinę. Wypij jedną filiżankę z rana (jedna czwarta filiżanki pozostanie w twoim organizmie przez 12 godzin, połowa — przez 6-7 godzin). Z badań przytaczanych przez thriveglobal.com wynika, że osoby, które wypiły filiżankę kawy wieczorem, zmniejszyły ilość głębokiego snu o 20 proc. Zrób sobie kawowy detoks na kilka dni i sprawdź, czy poprawi to jakość twojego snu i produktywność.
Naucz się prawidłowo oddychać
Kiedy naprawdę nie możesz zasnąć, zacznij oddychać techniką 4,7,8 (nazywaną też „oddychaniem relaksacyjnym”). Zrób wdech, licząc do 4, wstrzymaj powietrze przy liczbie 7 i zrób głęboko wydech przy 8. Poprzez właściwą kontrolę oddechu, uspokoisz organizm.
Trzymaj się z dala od wiadomości i…
Chcesz dobrze spać? Przestań karmić się złymi informacjami. Koniec dnia to czas na relaks, praktykowanie wdzięczności, pisanie albo czytanie. Na dwie godziny przed snem unikaj jedzenia i intensywnego ruchu (łagodna joga tak, skoki z Ewą Chodakowską – nie).
Aby poprawić jakość snu, pomocne może być przyjmowanie magnezu. Śpij w wywietrzonym, maksymalnie zaciemnionym pokoju. I najważniejsze: połóż się ok. 22, a już na pewno przed 23. Pamiętaj, że bardziej niż o ilość, chodzi o jakość snu.