Szwedzkie hygge w polskiej korpo, czyli nie daj się zwariować!
getty images

Szwedzkie hygge w polskiej korpo, czyli nie daj się zwariować!

Czy korporacje mogą być bardziej hygge?
Anna Bimer
24.08.2019

Wydawało się,  że celebrowanie prostych przyjemności według hygge jest dla tych, którzy mają dużo wolnego czasu i żyją w harmonii z naturą. Oznaczało to emigrację z miejskiego życia. A może zwrot nie musi być o 180 stopni? Czy da się mieć hygge-nicznie w pracy, nawet w korporacji, mówi Katarzyna Miller, psycholożka, psychoterapeutka, nauczyciel akademicki, wieloletnia wykładowczyni na Gender Studies UW, felietonistka i autorka książek.

Jak dobrze się znają: Małgorzata Foremniak i jej córka, Ola Jędruszczak?

Hygge w pracy

Anna Bimer, „Uroda Życia”: Duńczycy – czyli twórcy nurtu hygge, oznaczającego dobrostan, poczucie szczęścia i harmonii, a w ich imieniu Meik Wiking, dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem w Kopenhadze – twierdzą, że nawet w korpo może być miło i ciepło. Naprawdę?

Katarzyna Miller: Szczęśliwie dojrzeliśmy już do wniosku, że życie nie może być nastawione tylko na karierę, staramy się wprowadzać równowagę między pracą a życiem po pracy.

Stąd idea work-life balance.

Chociażby. Hygge i podobne trendy czy mody temu sprzyjają, ale też wynikają z  potrzeby szukania nowych teorii, które mają nas zauroczyć treścią i jakością. Bo  ciągle coś odkrywamy. Podoba nam się to napominanie: nie pędźcie, nie bądźcie szczurami, jednak cały czas tkwimy w tym wyścigu, nawet książki, które mają nas otrzeźwić, wydajemy w  tempie torpedy. W terapii to się nazywa podwójnym wiązaniem. Słyszymy komunikaty: pracuj, osiągaj, twórz, rozwijaj się, a jednocześnie: zatrzymaj się, bądź uważny, pozbywaj się rzeczy itd. No to bądź mądry i pisz wiersze! Nie twierdzę, że nie warto mówić o kwiatach, herbacie czy ciepłym szalu. Ale w open space możemy sobie co najwyżej wyobrazić, że stoimy na brzegu morza. Dobre i to, bo przecież w  tym zawodowym kołowrotku nie można się zatracić i dać zwariować.

Jak się nie dać?

Zawsze, gdziekolwiek wchodzisz, wnosisz siebie. Nawet na Bali czy Mazurach człowiek, który ma w sobie zawiść albo niezaspokojone ambicje, nie będzie odpoczywał, tylko stale myślał: co tam w firmie się dzieje, czy ktoś nie czyha już na jego miejsce. To ponury scenariusz. Ale może być inny – z pozytywnym nastawieniem wszędzie możemy mieć enklawę spokoju. Wystarczy odgiąć oparcie fotela, odchylić się na półleżąco, przymknąć oczy i wyobrazić sobie wspomniany ocean. Z boku wygląda to tak, jak by się nad czymś głęboko myślało. Oczywiście mało mamy okazji do takiej chwili relaksu w pracy, w której stale poganiają i wyciągają człowiekowi robotę z ręki, bo terminy, kary, deadline. A jednak są ludzie, którzy chcą mieć tę stałą codzienną pracę, przychodzić na godzinę, w określone miejsce, wiedzieć, że ktoś jest szefem i odpowiedzialnym za wszystko. Taki ktoś powie: co ja miałbym robić na prowincji, na fermie czy w innej serowarni? W korporacji jest zagospodarowany, to mu wprowadza porządek w  życiu, nie musi się martwić, czy uda się wyprodukować tych serów odpowiednio dużo, nie ponosi nakładów na rozkręcenie biznesu ani ryzyka, przychodzi codziennie w to samo miejsce, spotyka tych samych ludzi, pogada, co u kogo słychać, co było na Netfliksie, wypije z kolegami kawkę, w stołówce zje obiad. Dostaje pieniądze, na które może liczyć, nie zamartwia się, że zysk jest wielką niewiadomą i zależy np. od pogody.

Mała stabilizacja ciągle ma zwolenników?

To ludzi bardzo przyciąga. Obserwowałam swego czasu wysyp prawniczek, które miały przesyt korporacji. Część pozakładała własne kancelarie, ale część powiedziała: tu, gdzie jestem, mam posadę, dobre pieniądze, oparcie, nie ponoszę ryzyka finansowego. Tak wolę. I dojście do tego wniosku stanowi moment zwrotny. Bo wszystko zaczyna wyglądać inaczej od chwili, w której uświadomimy sobie, że jest to nasz własny wybór. Moglibyśmy inaczej, ale chcemy właśnie tak i wiemy dlaczego. Jeżeli to w sobie polubię, to mogę się z tego cieszyć i natychmiast przychodzi dodatkowy zastrzyk energii na upiększenie sobie na przykład najbliższej przestrzeni w biurze.

Open space temu nie sprzyja.

Niczemu nie sprzyja. Nie rozumiem, dlaczego my w Polsce stosujemy takie rozwiązanie, z którego świat się już dawno wycofał. Nie dość, że ludzie wyczerpują się, pracując w tak niehumanitarnych warunkach, to jest to nieekonomiczne. Przekonali się o tym już ci, którzy wymyślili to wpuszczenie człowieka w taśmę, żeby zaoszczędzić na siedzibach. Policzono, że praca w hali wcale nie sprzyja wydajności.

Optymista powiedziałby jednak, że nawet w obrębie swojego biurka czy stanowiska pracy wystarczy zawiesić ciepły szal na oparciu, zapalić lampkę i zrobić minihygge. Ale w takim miejscu najważniejsze są relacje.

Jeśli masz tuż obok kogoś, kto głośno mówi, albo pachnie perfumami, które cię drażnią, albo wnosi zły humor – to tak, jakbyś wyszła za mąż wbrew swojej woli. Bo tyle czasu spędzasz z kolegami z  pracy. A są różni. Jedni krzyczą, ktoś będzie mówił ci: „Cześć!” do skutku, choć akurat rozmawiasz przez telefon, kolejna osoba z głupia frant spyta: „Co robisz?” – i tak w kółko, ciągle ktoś zaczepia, bo w  takiej przestrzeni wydaje się, że wolno, bo nie ma drzwi. A jednak musi być tu zachowany pewien savoir-vivre. Inny, ale jednak. Warto nauczyć się pytać: „Czy nie przeszkadzam?” i języka gestów, kiedy ruchem ręki pokazujesz, że jesteś zajęty. I choć nie jest to eleganckie, inni nie powinni się w tych okolicznościach obrażać. Trzeba się przystosować, wychodzić gdzieś z  telefonem, jeśli ktoś chce pogadać, niech idzie do kafejki. Szanujemy naszą ciszę i spokój. To jest współczesna, wielkokorporacyjna higiena pracy. 

W Mordorze [słynnej dzielnicy biurowej w Warszawie – red.] zdarzają się kompleksy budynków, gdzie jest patio, można wyjść, odetchnąć, popatrzeć na kawałek zieleni między tym niklem a szkłem. Tam jest też zwykle sporo sklepików, kafejek, porządne trotuary, wykończenie staranne, a czasem nawet luksusowe. Ale z drugiej strony jak się widzi te wielkie lady recepcyjne w wielkim holu, recepcjonistkę majestatycznie wydającą przepustkę, a potem jak się uroczyście przekroczy bramkę strzegącą nie wiadomo czego, by następnie skorzystać z jednej dozwolonej windy, człowiek się czuje zagubiony. 

I malutki jak w socrealizmie.

Przypomina mi się zalecenie z carskich czasów: „Urzędnik niższego sortu powinien mieć wygląd lichy i durnowaty, żeby nim nie obrażać przełożonego”. Tak, w szklanych wieżowcach chodzi też o to, żeby człowiek czuł się podle i znał swoje miejsce w szeregu. Tylko, na litość boską, po co te zasieki?! Co za patent musi być tak chroniony? A te identyfikatory – jakoś nieuchronnie kojarzą się ze smyczą. Pamiętam film „Pracująca dziewczyna”, gdzie najpiękniejszy był fragment, kiedy bohaterka wreszcie dostała jedyny oddzielny pokój z oknami i widokiem na cały open space. I ta jej radość...! Nadal była zamknięta w akwarium, ale zostało podkreślone, że jest ważniejsza.

W korpo żongluje się takimi instrumentami jak insygnia władzy.

I podpuszczaniem do rywalizacji dla dobra wyników, a nawet napuszczaniem ludzi na siebie. Skoro z racji samych warunków lokalowych wchodzą sobie na głowę, łatwo o nerwy i konflikty. A z badań na populacjach różnych gatunków zwierząt wynika, że po przekroczeniu pewnego progu liczebności, zaczynają się zagryzać. Tu niewiele brakuje, tyle że ludzie mają hamulce. Jednak stwarzanie sytuacji sprzyjających temu jest niehumanitarne. Szkolenie ludzi w tym kierunku – tym bardziej. Psychologia potrafi służyć niekoniecznie dobrym celom.

Hygge ma więc wymiar odwilży.

Zanim nastało hygge, pojawiły się książki o rozwiązywaniu konfliktów na miękko, o „ludzkim” zarządzaniu. Pracodawcy doszli do tego, że w pracy są żywi ludzie, a nie roboty. Ale nic z tego nie wyjdzie, dopóki będą wielkie koncerny. To jak za dawnych lat na warszawskim Ursynowie, gdzie z  zespołem psychologów namawialiśmy mieszkańców do łączenia się w grupy umożliwiające współdecydowanie o osiedlu. Ludzie dostawali przydział w małym domu czteropiętrowym albo w wielkim bloku – na zasadzie loterii. I co się okazało? Oczywiście spotykali się tylko mieszkańcy w tych małych domach. Bo molochy tworzą obcość. 

Jeżeli mała firma jest sensownie prowadzona, to może być drugim domem. 

Tam, poza szalem, lampką i  dobrą herbatą, można więcej. Żyć, nie umierać.  

Hygge mówi, że struktura firmy powinna być możliwie pozioma, relacje partnerskie, bez podkreślania hierarchii, a zarządzanie – przejrzyste i demokratyczne. 

Szef powinien dbać o pracowników, doceniać ich, bez rywalizacji. Jak dobry nauczyciel, który wie, że Jaś jest świetny w piłce, a Józio w matematyce, ale obaj stanowią o poziomie całej klasy. 

To jest bliskie idei turkusowych organizacji, które chcą stawiać na indywidualne talenty poszczególnych pracowników zamiast traktować ich en bloc.

Ale do tego potrzeba ludzi, którzy potrafią być zwierzchnikami ciepłymi, ale i  wymagającymi. To nie takie proste. Jak rodzicom się mówi: kochaj i wymagaj, to albo szaleją z miłości, albo stają się maniakami wymagań. Żeby nie wiem jaka była dostępna wiedza psychologiczna, i tak wiele zależy od tego, jacy są ludzie. 

W pracownikach, niezależnie od szefów, też bywa zaszczepione korpozło. 

Dawno temu pracowałam w ministerstwie w dziale HR, u cudownej szefowej, zrównoważonej, sprawiedliwej, uważnej, która jasno wyrażała oczekiwania, często chwaliła przy wszystkich, ganiła zawsze na osobności. Ludzie chodzili do tej pracy bardzo chętnie, były imieniny, świetna atmosfera, wszyscy się lubili. Aż  przyszedł nowy minister, a z nim nowa szefowa. Jędza. Patrzyłam z boku, jak zmiana szefowej zmieniła ludzi. Zaraz się ujawniły inne cechy charakterów. Wisiał w powietrzu lęk.

Zarządzanie strachem trwa.

A też regułą „dziel i rządź”. Tam było stosowane i jedno, i drugie. Więc nagle widać było, kto jest szują, tylko dawniej ukrytą. Taki ktoś wcześniej się uśmiechał, a  teraz równie swobodnie syczy. Jedni zaczęli donosić, podkopywać pozostałych, inni nie mogli pójść do pracy bez nerwów. A dobre relacje szlag trafił.

Można się w pracy przyjaźnić?

W pracy są sojusze, a czy to przyjaźń, okaże się, gdy jedna z osób odejdzie z  firmy. 

Skoro dostrzeżono w pracowniku człowieka, to czy rynek pracy staje się hygge-niczny?

Czas raczej nie sprzyja. Ale zdarzają się enklawy. Czasem w dużych firmach są takie działy, gdzie panują ludzkie stosunki. Albo w małych rodzinnych biznesach nie jest opresywnie.

A jaki jest najgorszy rodzaj opresji, z jakim ludzie mają problem w pracy?

Nie są zauważani, doceniani; w tych wielkich zespołach jest się nieważnym, daje się odczuć pracownikowi, że łatwo go zastąpić. To jest umyślne pozbawianie pracownika poczucia wartości.

To jak się obronić w takiej sytuacji? 

Trzeba ją racjonalizować, uświadamiać sobie, że to manipulacja, zachować poczucie własnej wartości. Tu pomocne są właśnie firmowe sojusze i słowa osoby widzącej sytuację z boku: „Ale się na ciebie uwzięła!”. 

Kiedy aktem miłosierdzia wobec siebie jest odejście z firmy?

Kiedy ludzie fizycznie zaczynają się źle czuć. Pojawiają się: zmęczenie, bezsenność, zaburzenia odżywiania, bóle głowy – to są psychosomatyczne objawy nerwic, które się biorą z przepracowania albo z  pracy, która wykańcza. Trzeba jednak dobrze diagnozować problem, jak w tym zaklęciu: „Użycz mi pogody ducha, abym zmieniała to, czego zmieniać nie mogę, odwagi, abym zmieniała to, co mogę, i mądrości, abym odróżniała pierwsze od drugiego”. Ludzie często mylnie oceniają przyczynę swojego złego stanu. Nie mają na tyle świadomości, żeby zobaczyć, że całokształt pracy ich wykańcza, a nie koleżanka. Zwłaszcza kobiety oczekują, że będą lubiane, więc wystarczy, że ktoś im powie coś, co trafi w ich samopoczucie – to taka kobieta staje się nieszczęśliwa. A  ja jej mówię, że to nic. Pomieszana jest gradacja problemów. To jeszcze stanowi pole do popracowania nad sobą. Pewne rzeczy od nas zależą i warto wiedzieć które: to, w jaki sposób zgłaszamy propozycje i pomysły, prosimy o awans czy podwyżkę. I warto robić to w taki sposób, żeby to otwierało drzwi. 

Hygge wyszło naprzeciw powszechnym narzekaniom, że praca się nigdy nie kończy. Nie wystarczy wyłączyć telefon, bo człowiek mimo woli o pracy myśli. Czasem nawet bardzo twórczo.

Dopóki mamy na to otwartość i radość, to warto tej kreatywności w sobie nie zabijać. Natomiast nie wolno dobijać się narzekaniem, które nic nie wnosi, w  stylu: „O matko, a jutro na biurku czeka na mnie sterta takich głupich spraw”. Nie. Takie rzeczy po wyjściu z pracy najlepiej zakopać. Uważam, że każdemu potrzebna jest śluza między pracą a  życiem. Niektórzy w sposób naturalny ją uzyskują, bo wracają do domu rowerem albo idą przez park. Ta droga, obojętnie, jak ją pokonają, ma szansę być śluzą. Nie znaczy to, że mamy przestawiać się w  tryb myślenia o obowiązkach domowych i planowanie, że zaraz biorę się do odkurzania. Śluza ma być na bycie ze sobą. Nie ogarniaj domu od progu, siądź w fotelu, na tarasie, idź pod prysznic – niech wszystko, co  przyniosłaś, w sensie emocjonalnym, z ciebie spływa.

Śluza i hygge w jednym. Co zrobić, by pochopnie nie uciekać z pracy?

Wszystko zależy od stopnia sforsowania. Można spróbować zmienić nastawienie i w sytuacji wyboru pomyśleć – jak już mówiłam – czy nie lepiej zostać, bo są przecież zalety. Na pewno trzeba uciekać od psycholi i nie wolno się godzić na sytuacje mobbingowe. Rozpoznawać je i nie kłaść uszu po sobie, tylko iść z  tym wyżej lub do sądu. Mobbing trzeba mocno udowodnić, ale o dyskryminację wystarczy oskarżyć. Tłumaczy się druga strona. Gdy jednak nie ma mowy o takich nadużyciach, tylko jest się po prostu zmęczonym, proponuję pomyśleć o odpoczynku. Znam kilka dziewczyn, które porobiły sobie półroczne albo roczne urlopy, żeby pożyć, posiedzieć na ławce w parku, jak długo chcą, wyjechać. Taka przerwa, jeśli kogoś na nią stać, doskonale robi. Trzeba mieć jednak finansowe zapasy i być spokojnym o  to, że będzie gdzie wrócić, czyli mieć to bezcenne poczucie, że jest się potrzebnym, że firma ceni i poczeka. Takie poczucie najbardziej pracownika uskrzydla i mobilizuje.

Cierpimy też, że gorzej zarabiamy. Jak to przyjmować?

Jak wszystko, na co nie mamy wpływu. Najlepiej przez sitko, jakim jest nasz oddech. Kiedy chcemy się uspokoić, zwracamy uwagę na długie, spokojne wydechy, gdy chcemy się podkręcić –  na szybkie wdechy. Jednak nie lecimy przez życie w zadyszce. To, co mówię, przetestowałam na sobie. Nie ma lepszego sposobu, a jest dostępny dla każdego, ma się go przy sobie, nie trzeba biec do apteki jak po prozac. Niewiarygodne, że ludzie nie używają najlepszego bezpłatnego lekarstwa. A wystarczą trzy minuty świadomego oddechu, tylko trzeba sobie uzmysłowić: o, denerwuję się. Medytacje, czyli zawieszenie umysłu na rzecz świadomego oddechu, dają bardzo wiele. A po dwóch tygodniach widać efekty, jest się bardziej wyciszonym. I  takie trzy minuty dla siebie można sobie zafundować nawet przy komputerze, w toalecie, w kolejce... Spokojnie, nie spiesząc się. Bo i dokąd się tak spieszyć? Do śmierci? Zdążę. Więc oddycham, głęboko, wydłużam wydech. I znowu...

Rozmowa z Katarzyną Miller ukazała się w „Urodzie Życia” 8/2019

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
wypalenie zawodowe
sime/free

Wypalenie zawodowe to choroba naszych czasów – najczęściej dopada kobiety

Jak się ratować, gdy pracy nie można rzucić, a życia zmienić?
Sylwia Niemczyk
04.01.2019

Wypalenie może dotknąć każdego, kto styka się z emocjami innych. Lekarza, prezesa, ale też matkę. Jak się ratować, gdy pracy nie można rzucić, a życia zmienić? „Proporcje są najważniejsze. Żadna praca, także ta w domu, nie powinna być naszą jedyną aktywnością", mówi  dr hab. Sylwiusz Retowski, psycholog, profesor Uniwersytetu Humanistyczno Społecznego SWPS. Prorektor ds. dydaktycznych. Zakład Psychologii Organizacji i Marketingu. Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego Karolina Morelowska-Siluk: O wypaleniu zawodowym jakiś czas temu mówiło się dużo. Jednak temat przycichł. Jesteśmy sparaliżowani statystykami dotyczącymi bezrobocia, więc nikt nie zastanawia się nad wypaleniem... Sylwiusz Retowski: I to niestety pułapka. Tak na marginesie: statystyki dotyczące bezrobocia wcale nie są takie przerażające. Wbrew obiegowej opinii poziom bezrobocia nie rośnie, problem leży gdzie indziej. Diametralnie zmienił się komfort pracy, mam na myśli przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Paraliżuje nas strach o to, że tę pracę jutro stracimy albo że w znaczący sposób pogorszą się jej warunki.   Zatem myślenie o tym, czy dotyczy mnie syndrom wypalenia zawodowego, wydaje się kaprysem w obliczu zagrożenia utratą pracy. Właśnie. Niepokojąco zwiększa się więc grupa osób, które zagryzają zęby bez względu na koszty psychiczne. To bardzo zły kierunek. Nie wolno przestać mówić o wypaleniu zawodowym, bo jest ono bardzo aktualnym problemem. Powiem więcej: jest problemem, który będzie się nasilał. To wynika ze specyfiki pracy współczesnego człowieka. Rynek pracy uległ gwałtownej przemianie. Do Polski w pełnej krasie dotarła ona mniej więcej 10 lat temu. Całe rzesze ludzi, którzy wcześniej pracowali w przemyśle, rolnictwie, mówiąc ogólnie, pracowali po prostu rękami,...

Czytaj dalej
Seks a nastolatki
getty images

Agnieszka Stein o współczesnym wychowaniu seksualnym dzieci: „Nie demonizujmy tematu”

Znana psycholog dziecięca rozwiewa mity
Aleksandra Pezda
25.03.2019

Nie mamy żadnych przesłanek, żeby sądzić, że dotykanie własnych narządów płciowych może mieć dla dzieci jakieś negatywne skutki. Nie stają się od tego rozerotyzowane, rozwijają się prawidłowo i nie ma to związku z nadmiernym skupieniem się na seksie w dorosłości” – rozmowa z Agnieszką Stein.   Agnieszka Stein – psycholog,   prowadzi warsztaty dla  rodziców, doradza nauczycielom. Autorka książek m.in. „Dziecko z bliska” i wydanego ostatnio poradnika dla rodziców:  „Nowe wychowanie seksualne” (wyd. Mamania 2018).   Matka przyłapuje nastoletniego syna na masturbacji – powinna mu przerwać? Nic podobnego. Zastała syna w intymnej sytuacji i warto, żeby nie naruszała jego granic osobistych. To tak, jakby przeszkodziła komuś w uprawianiu seksu. Ja bym przeprosiła i wyszła. To jest pełnoprawny seks? A według pani pełnoprawny seks to tylko ten, który angażuje dwoje ludzi i prowadzi do związku? Seks przede wszystkim zaczynamy od relacji z  samym sobą. Książkę „Nowe wychowanie seksualne” napisałam między innymi po to, aby pokazać, że bez dobrego kontaktu ze sobą nie będziemy w stanie budować zdrowych relacji z  innymi. A masturbacja jest jak każda inna czynność właściwa ludziom: jemy, pijemy, uprawiamy sport, myjemy się, masturbujemy – to wszystko poznawanie siebie. Może dzieciom lepiej dawać za wzór historie romantyczne? I oszukiwać je? Seks nie zawsze idzie w  parze z miłością. Jeśli będziemy dzieciom opowiadać o tym, jak chcielibyśmy, żeby było, a ukrywać przed nimi prawdę, pozostaną bezradne wobec rzeczywistości i zapewne trudniej będą sobie radzić w życiu. Wie pani, że zakochanie jako główny powód małżeństwa ma bardzo krótką historię? Jakieś sto lat, mniej więcej. Warto o...

Czytaj dalej
Toksyczna miłość
iStock

„Rozum swoje, a serce swoje” – mówią kobiety uzależnione od miłości

Eugenia Herzyk, psychoterapeutka z Fundacji Kobiece Serca mówi o nałogowej miłości: „To uzależnienie takie samo, jak hazard czy alkohol”.
Sylwia Niemczyk
22.01.2019

Miłość może stać się toksycznym nałogiem, który może tak samo zniszczyć nam życie, jak alkohol czy narkotyki – mówi krakowska psychoterapeutka Eugenia Herzyk, założycielka Fundacji Kobiece Serca,  specjalizującej się w problematyce uzależnienia od miłości, i autorka książek „Nałogowa miłość” i „DDD – Dorosłe Dziewczynki z rodzin Dysfunkcyjnych”. Wyjaśnia, że uzależnienie od miłości jest jednym z tzw. uzależnień behawioralnych, które można – i warto – leczyć.  Uzależnienie od miłości Sylwia Niemczyk: Określenie: „uzależnienie od miłości” nie  kojarzy się poważnie. Eugenia Herzyk: To prawda, podobnie jak seksoholizm. Niewtajemniczeni w problematykę mężczyźni żartują, że jeśli już od czegoś się w życiu uzależniać, to właśnie od seksu, tymczasem osoby, które zmagają się z  tym zaburzeniem, cierpią katusze. Uzależnienie od miłości, tak jak każdy inny nałóg, może być groźne dla życia i zdrowia. Wszyscy znamy tragiczne historie Whitney Houston czy Amy Winehouse – to są przypadki kobiet, które kochały za bardzo. Wiele z nas zna z własnego otoczenia czy nawet osobistego doświadczenia sytuacje, kiedy miłość nie karmi nas i nie wzmacnia, ale jest toksyną. W polskim piśmiennictwie psychologicznym rzadko pojawia się nawet nazwa tego zaburzenia, choć na Zachodzie psychiatrzy, psychologowie i  psychoterapeuci traktują uzależnienie od miłości poważnie. Nałogowej miłości poświęconych jest wiele prac naukowych, choćby w wydanej w 2014  roku, cenionej przez specjalistów książce „Behavioral Addictions” („Uzależnienia behawioralne”), jest rozdział dotyczący uzależnienia od miłości. Jestem typem naukowca, zrobiłam doktorat z  chemii, więc praca badawcza nie jest mi...

Czytaj dalej
Jedzenie i emocje
Rodney Smith

Zajadasz emocje? Nie ty jedna, objadanie się to epidemia naszych czasów

Nigdy jeszcze sformułowanie „Jesteś tym, co jesz” nie było równie na czasie. Jedzenie przestało po prostu zaspokajać głód i stało się naszą nagrodą, pocieszeniem, lekiem i obsesją?
Aleksandra Więcka
04.02.2019

Kuchnia stała się nowym salonem, bazary ze zdrową żywnością – miejscem towarzyskich spotkań, a blogi kulinarne mają więcej odsłon niż serwisy informacyjne. Właściwy jadłospis wydaje się lekiem na wszystko – od raka po złamane serce. Chociaż coraz pilniej wyłapujemy kolejne niebezpieczne E ukryte w opakowaniach z jogurtem czy serem, to równocześnie zdajemy się wierzyć, że lodówka jest naszą najlepszą przyjaciółką. Tymczasem co trzecia Polka ma nadwagę, a co druga chciałaby schudnąć. Dlaczego jedzenie przestało po prostu zaspokajać głód i stało się naszą nagrodą, pocieszeniem, lekiem i obsesją? Zajadanie emocji to epidemia naszych czasów Z jednej strony mamy jeść to, co najlepsze, i tym się rozkoszować. Z drugiej – nosić rozmiar zero. Nie możemy pójść na zakupy do supermarketu, bo jesteśmy straszeni, że masowe jedzenie to czysta chemia. – Z zaspokajaniem podstawowej potrzeby życiowej, jaką jest jedzenie, wiążą się dziś sprzeczne lub negatywne emocje – mówi psycholog i terapeutka zaburzeń odżywania Dorota Minta. Wygląda na to, że najlepiej by było, gdybyśmy mogły się najeść, patrząc na reklamy jedzenia. Albo jak w „Matriksie” wcinać wirtualne steki. Niestety, to wciąż niemożliwe, więc żyjemy w permanentnym napięciu między apetytem na życie i próbami jego poskromienia. Do tego większość sposobów, jakie w tym celu stosujemy, nie skutkuje. – Nasz stosunek do jedzenia niewiele ma wspólnego z racjonalnością – przekonuje Dorota Minta. – Wewnętrzny dialog „zjeść czy nie zjeść” odbywa się na poziomie naszych instynktów, lęków i nieuświadomionych przekonań. Kompulsywne jedzenie łagodzi stres, ale też go generuje Według Briana Wansinka, autora książki „Beztroskie jedzenie”, o...

Czytaj dalej