
Emocjonalne wyzwalacze – rozpoznaj je i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne
Zauważyłaś, że niektóre bodźce (m.in. obrazy, tematy rozmów, zapachy) wywołują u ciebie uczucie strachu, lęku, frustracji, złości, zdenerwowania? Dla niektórych wyjątkowo niekomfortowe są pytania o pieniądze, inni nie lubią oglądać zdjęć rodzinnych udostępnianych w mediach społecznościowych. Są osoby, które nie mogą patrzeć na zdjęcia z podróży innych osób. Niektórzy wyjątkowo nie lubią, gdy w telewizji mówi się o polityce i kolejnych aferach związanych z korupcją.
Emocjonalnym wyzwalaczem jest każdy temat, który sprawia, że czujemy się nieswojo bez względu na to, w jakim humorze czy nastroju jesteśmy. Jak mówi psychoterapeutka Mariana Plata, u każdej osoby będzie to coś innego, ponieważ każdy z nas zmaga się z innymi problemami w życiu, każdy z nas ma również inne doświadczenia, traumy, przeżycia.
Czytaj także: Świat wewnętrzny – to ty decydujesz, jakie emocje chcesz odczuwać
Wyzwalacze emocjonalne a zdrowie psychiczne
Kiedy potrafimy zidentyfikować to, co nas niepokoi, możemy podjąć świadome działania, które będą chronić nasze zdrowie psychiczne. Nie chodzi jednak o to, by izolować się od świata, zamykać w bańce i unikać wszystkich stresujących sytuacji – one i tak nadejdą. Bycie świadomym tego, co wyzwala w nas negatywne emocje, pomaga nam jednak poznać nasze ograniczenia oraz unikać – o ile to możliwe – narażania się na sytuacje, które nas ranią i negatywnie wpływają na nas i na nasze poczucie własnej wartości.
Jest to szczególnie istotny element terapii osób doświadczających zespołu stresu pourazowego, chociaż świadomość tego, co źle wpływa na nasze emocje, powinien mieć każdy. Ta wiedza pomoże nam w zachowaniu równowagi psychicznej oraz pomoże osiągnąć dojrzałość emocjonalną.
Jak rozpoznać wyzwalacze emocjonalne?
Istnieje kilka technik i ćwiczeń, które mogą pomóc nam w rozpoznaniu tego, co jest naszym własnym wyzwalaczem emocjonalnym. Psychoterapeutka Mariana Plata podpowiada, że najlepszym sposobem na odkrycie tego, co wywołuje w nas negatywne emocje, jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań:
- Bliski przyjaciel lub krewny dzieli się z tobą ekscytującymi wiadomościami. Cieszysz się szczęściem bliskiej osoby, ale nie możesz powstrzymać zazdrości. O czym się dowiedziałaś, co powiedziała ci bliska osoba? Czy był to awans w pracy? Nowy samochód? Zaręczyny? Nowy związek? Narodziny dziecka?
- Czy zauważyłaś, że jest ktoś, kogo obserwujesz w mediach społecznościowych, ale jednocześnie z kim ciągle się porównujesz? Co najbardziej niepokoi, drażni, irytuje cię w jego postach? Jak sobie z tym radzisz?
- Gdy rozmawiasz z rodziną i przyjaciółmi, czy istnieje taki temat, który wyjątkowo cię denerwuje, smuci, stresuje itd.? Co to za temat?
Jeśli poznasz już swoje wyzwalacze emocjonalne, postaraj się unikać sytuacji, w których jesteś na nie wystawiona. Pamiętaj, że aktualnie dużo czasu spędzamy w sieci. Usuń niektóre subskrypcje, wycisz powiadomienia od osób, które publikują zdjęcia lub informacje, przez które odczuwasz zazdrość. Ogranicz spotkania z osobami, które rozmawiają o sprawach, które cię denerwują. Nie oglądaj filmów o tematyce, która sprawia, że czujesz się przygnębiona.
Czytaj także: Emocje. Jak wyrażać je w zdrowy sposób?
Twarzą w twarz z wyzwalaczem emocjonalnym
Wbrew pozorom możemy zrobić naprawdę dużo, by uchronić się przed wyzwoleniem negatywnych emocji. W naszym życiu są jednak sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Nasz rozmówca może rozpocząć dyskusję na temat, który nas drażni, będąc zupełnie nieświadomym tego, ile nieprzyjemnych emocji w nas to wyzwala. W takich sytuacjach bardzo trudno jest nam się zdystansować od naszych przeżyć. Wtedy pamiętajmy o dwóch ważnych rzeczach.
- Osoba, która właśnie rozdrapuje nasze rany lub wyzwala negatywne emocje, może być nieświadoma tego, co właśnie odczuwamy. Kiedy jest to ktoś, kto naprawdę nas kocha i troszczy się o nas, raczej nie ma złych zamiarów. Bądźmy więc cierpliwe i powoli, ale asertywnie, wyznaczajmy swoje granice. Większość osób, które są nam bliskie, będzie w stanie to uszanować.
- Pamiętajmy też o tym, że nie wolno nam uciekać od żadnych uczuć, które się pojawiają w naszych głowach. Możesz odczuwać je wszystkie i możesz je odczuwać tak długo, jak tylko tego potrzebujesz. Weź jednak pod uwagę fakt, że to ty jesteś odpowiedzialna za to, by nauczyć się radzenia z trudnymi emocjami (jeśli masz z tym problem, bardzo dobrym pomysłem jest psychoterapia).