Emocjonalne wyzwalacze – rozpoznaj je i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne
Adobe Stock

Emocjonalne wyzwalacze – rozpoznaj je i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Emocjonalne wyzwalacze podpowiadają nam, jakie aspekty naszego życia sprawiają, że czujemy się sfrustrowane, zazdrosne i niezadowolone.
Kamila Geodecka
15.03.2021

Zauważyłaś, że niektóre bodźce (m.in. obrazy, tematy rozmów, zapachy) wywołują u ciebie uczucie strachu, lęku, frustracji, złości, zdenerwowania? Dla niektórych wyjątkowo niekomfortowe są pytania o pieniądze, inni nie lubią oglądać zdjęć rodzinnych udostępnianych w mediach społecznościowych. Są osoby, które nie mogą patrzeć na zdjęcia z podróży innych osób. Niektórzy wyjątkowo nie lubią, gdy w telewizji mówi się o polityce i kolejnych aferach związanych z korupcją.

Emocjonalnym wyzwalaczem jest każdy temat, który sprawia, że ​​czujemy się nieswojo bez względu na to, w jakim humorze czy nastroju jesteśmy. Jak mówi psychoterapeutka Mariana Plata, u każdej osoby będzie to coś innego, ponieważ każdy z nas zmaga się z innymi problemami w życiu, każdy z nas ma również inne doświadczenia, traumy, przeżycia.

Czytaj także: Świat wewnętrzny – to ty decydujesz, jakie emocje chcesz odczuwać

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Wyzwalacze emocjonalne a zdrowie psychiczne

Kiedy potrafimy zidentyfikować to, co nas niepokoi, możemy podjąć świadome działania, które będą chronić nasze zdrowie psychiczne. Nie chodzi jednak o to, by izolować się od świata, zamykać w bańce i unikać wszystkich stresujących sytuacji – one i tak nadejdą. Bycie świadomym tego, co wyzwala w nas negatywne emocje, pomaga nam jednak poznać nasze ograniczenia oraz unikać – o ile to możliwe – narażania się na sytuacje, które nas ranią i negatywnie wpływają na nas i na nasze poczucie własnej wartości.

Jest to szczególnie istotny element terapii osób doświadczających zespołu stresu pourazowego, chociaż świadomość tego, co źle wpływa na nasze emocje, powinien mieć każdy. Ta wiedza pomoże nam w zachowaniu równowagi psychicznej oraz pomoże osiągnąć dojrzałość emocjonalną

Jak rozpoznać wyzwalacze emocjonalne?

Istnieje kilka technik i ćwiczeń, które mogą pomóc nam w rozpoznaniu tego, co jest naszym własnym wyzwalaczem emocjonalnym. Psychoterapeutka Mariana Plata podpowiada, że najlepszym sposobem na odkrycie tego, co wywołuje w nas negatywne emocje, jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań:

  • Bliski przyjaciel lub krewny dzieli się z tobą ekscytującymi wiadomościami. Cieszysz się szczęściem bliskiej osoby, ale nie możesz powstrzymać zazdrości. O czym się dowiedziałaś, co powiedziała ci bliska osoba? Czy był to awans w pracy? Nowy samochód? Zaręczyny? Nowy związek? Narodziny dziecka?
  • Czy zauważyłaś, że jest ktoś, kogo obserwujesz w mediach społecznościowych, ale jednocześnie z kim ciągle się porównujesz? Co najbardziej niepokoi, drażni, irytuje cię w jego postach? Jak sobie z tym radzisz?
  • Gdy rozmawiasz z rodziną i przyjaciółmi, czy istnieje taki temat, który wyjątkowo cię denerwuje, smuci, stresuje itd.? Co to za temat?

Jeśli poznasz już swoje wyzwalacze emocjonalne, postaraj się unikać sytuacji, w których jesteś na nie wystawiona. Pamiętaj, że aktualnie dużo czasu spędzamy w sieci. Usuń niektóre subskrypcje, wycisz powiadomienia od osób, które publikują zdjęcia lub informacje, przez które odczuwasz zazdrość. Ogranicz spotkania z osobami, które rozmawiają o sprawach, które cię denerwują. Nie oglądaj filmów o tematyce, która sprawia, że czujesz się przygnębiona.

Czytaj także: Emocje. Jak wyrażać je w zdrowy sposób?

Twarzą w twarz z wyzwalaczem emocjonalnym

Wbrew pozorom możemy zrobić naprawdę dużo, by uchronić się przed wyzwoleniem negatywnych emocji. W naszym życiu są jednak sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Nasz rozmówca może rozpocząć dyskusję na temat, który nas drażni, będąc zupełnie nieświadomym tego, ile nieprzyjemnych emocji w nas to wyzwala. W takich sytuacjach bardzo trudno jest nam się zdystansować od naszych przeżyć. Wtedy pamiętajmy o dwóch ważnych rzeczach.

  • Osoba, która właśnie rozdrapuje nasze rany lub wyzwala negatywne emocje, może być nieświadoma tego, co właśnie odczuwamy. Kiedy jest to ktoś, kto naprawdę nas kocha i troszczy się o nas, raczej nie ma złych zamiarów. Bądźmy więc cierpliwe i powoli, ale asertywnie, wyznaczajmy swoje granice. Większość osób, które są nam bliskie, będzie w stanie to uszanować.
  • Pamiętajmy też o tym, że nie wolno nam uciekać od żadnych uczuć, które się pojawiają w naszych głowach. Możesz odczuwać je wszystkie i możesz je odczuwać tak długo, jak tylko tego potrzebujesz. Weź jednak pod uwagę fakt, że to ty jesteś odpowiedzialna za to, by nauczyć się radzenia z trudnymi emocjami (jeśli masz z tym problem, bardzo dobrym pomysłem jest psychoterapia).
 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Pexels.com

Emocjonalne konto bankowe: wkładaj, żeby potem wyjąć jeszcze więcej

Różnica pomiędzy szczęśliwymi i nieszczęśliwymi parami polega na tym, w jaki sposób zarządzają swoimi emocjami.
Sylwia Arlak
14.10.2020

Choć może to wydawać się zaskakujące, większość par tak naprawdę nie kłóci się o konkretne rzeczy, takie jak pieniądze, seks, rodzicielstwo czy radzenie sobie z problemami. To są dla nas tylko preteksty. Zazwyczaj chodzi o to, że jedno z nas nie zwraca uwagi na potrzeby tego drugiego i że nie wykazuje większego zainteresowania sprawami, które zajmują tę drugą osobę. Związek to inwestycja Wyobraź sobie, że ty i twój partner oglądacie razem po obiedzie program telewizyjny. Twój partner dostaje złą wiadomość na temat jednego ze swoich przyjaciół. Masz dwa wyjścia. Możesz powiedzieć coś w stylu: „Och, to okropne. Przykro mi to słyszeć”. Dzięki temu twój partner będzie wiedział, że go słuchałaś i dbasz o to, co ma do powiedzenia. Możesz też nic nie mówić i nadal oglądać telewizję. Ale w ten sposób odwracasz się od partnera. Będzie przekonany, że go nie słuchasz i nie rozumiesz.   Czytaj też:   Niedokochane kobiety nie wiedzą, jak kochać, mówi Katarzyna Miller, psychoterapeutka Pomyśl o tym w ten sposób — jakbyś się czuła, gdybyś powiedziała swojemu partnerowi coś, na czym ci zależy, a on w ogóle by na to nie odpowiedział? Prawdopodobnie niezbyt dobrze. Kiedy twój partner daje ci znak, że słucha i że zależy mu na tym, co masz do powiedzenia, poczujesz silną więź.  Kiedy zwracasz uwagę na swojego partnera, dokonujesz wpłaty w banku emocjonalnym. A kiedy się od niego odwracasz — wypłaty. Podobnie, jak w przypadku prawdziwego konta bankowego, saldo zerowe oznacza kłopoty, a saldo ujemne  — realne zagrożenie. Emocjonalne konto bankowe wzrasta, gdy partnerzy dokonują więcej wpłat niż wypłat. Kiedy jest na minusie, czują się samotni, a kiedy na plusie — patrzą na wspólną przyszłość z optymizmem. ...

Czytaj dalej
Pexels.com

Toksyczna pozytywność to nie to samo, co okazanie wsparcia. Tego nie powinnaś mówić innym ludziom

„Tylko pozytywne wibracje”, „głowa do góry”, „nigdy się nie poddawaj” – wypowiadając te słowa, możesz bardziej zaszkodzić, niż pomóc swoim bliskim.
Sylwia Arlak
08.12.2020

To zrozumiałe, że widząc kogoś zdenerwowanego, złego czy smutnego, chcemy mu pomóc. Nawet jeśli mamy dobre intencje, wypowiadając nieodpowiednie słowa, możemy mu jeszcze bardziej zaszkodzić. To „toksyczna pozytywność”. Zjawisko, które psychiatra Gayani DeSilva opisała w magazynie „Health”, jako „sztuczną pozytywność prowadzącą do krzywdy, niepotrzebnego cierpienia lub nieporozumień”. Pozytywność może być szkodliwa Wymuszona pozytywność może być szkodliwa – zarówno dla ciebie, jak i dla innych – z wielu powodów. Przede wszystkim niesie za sobą sugestię, że negatywne emocje są czymś, czego należy się bać i unikać (a nie, że są naturalnym elementem życia). Zamiast więc radzić sobie ze stresem i smutkiem, których pierwotnie doświadczałaś, dodatkowo stresujesz się i smucisz swoją reakcją. Tłumienie tych emocji może mieć poważne konsekwencje zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Czytaj też:   Zadręczasz się myślami? To może mieć zły wpływ na twoje zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne Jak rozpoznać toksyczną pozytywność? Sprawdź, czy zachowujesz się, jak toksycznie pozytywna osoba:  • ukrywasz prawdziwe myśli, • próbujesz odrzucić lub zignorować pojawiające się emocje, • odczuwasz poczucie winy lub wstyd z powodu swoich emocji, • bagatelizujesz negatywne emocje lub doświadczenia innych ludzi, • mówisz komuś, że „może być gorzej”, gdy próbuje podzielić się z tobą negatywnym uczuciem, • karcisz innych za brak pozytywnego nastawienia, • odrzucasz negatywne uczucia  (własne lub innych). Zamiast więc mówić do kogoś: „Myśl pozytywnie”, powiedz: „Niektóre rzeczy mogą nie pójść po twojej myśli, ale...

Czytaj dalej
wdzięczność

Medytacja wdzięczności: sposób na szczęście i harmonię 

Własne szczęście i radość musimy pielęgnować każdego dnia. W zrozumieniu tego, co naprawdę jest ważne w życiu, może pomóc medytacja wdzięczności.
Kamila Geodecka
17.11.2020

Kiedy ostatni raz odczuwałaś wdzięczność? Nie spontaniczne szczęście wynikające z danej chwili, ale prawdziwą, szczerą i harmonijną wdzięczność? Czasami to trudne, ponieważ zazwyczaj nasze myśli skupiają się na problemach, kłopotach i negatywnych stronach życia. Raz na jakiś czas warto jednak znaleźć czas na praktykę medytacji wdzięczności. Praktyka wdzięczności „Dziękuję” – to jedna z najpiękniejszych modlitw, jakie możemy powiedzieć w swoim życiu, bez względu na to, w co wierzymy. Powinniśmy powtarzać to każdego ranka i wieczora – nawet jeśli może wydawać się to banalne. Wdzięczność jest bardzo ważnym budulcem naszego szczęścia, a im częściej ją wyrażamy, tym więcej zaczniemy zauważać pozytywnych rzeczy w naszym otoczeniu. Dzięki temu podwyższymy naszą samoocenę i zredukujemy stres. Praktyka wdzięczności pozwoli nam także nieco łagodniej przejść przez wszystkie trudne sytuacje, które nas w życiu  spotykają.  Jest to także świetna nauka empatii. Jeśli regularnie jesteśmy wdzięczni, nawet za najmniejsze rzeczy, nasze życie  stanie się od razu bardziej pozytywne. Gdy wysyłamy światu sygnał, że jest dobrze, to on będzie mógł jedynie utwierdzić nas w tym przekonaniu. Czytaj także:   Martyna Wojciechowska o wdzięczności i dziękowaniu Wdzięczność – najtrudniejsza z praktyk Dlaczego więc tak rzadko jesteśmy szczerze wdzięczni? Są dwa powody, które mogą nas blokować. Po pierwsze, czasami uważamy, że niektóre rzeczy po prostu nam się z góry należą, są do nas przypisane. To, co dostajemy, traktujemy jako oczywistość. Z drugiej strony czasami jesteśmy przekonane, że szczęścia mamy za dużo. Same o sobie myślimy, że nie zapracowałyśmy na coś lub coś nam się nie należy. Te dwie skrajne postawy nigdy nie doprowadzą nas jednak...

Czytaj dalej
Pexels.com

Emocje. Jak wyrażać je w zdrowy sposób?

Akceptujmy wszystkie emocje, nawet te najtrudniejsze, ale nauczmy się wyrażać je w nieraniący sposób.
Sylwia Arlak
10.12.2020

Emocje bywają skomplikowane. Jaki jest najlepszy sposób na wyrażenie swoich uczuć? Czy powinnam robić i mówić wszystko, co przyjdzie mi do głowy? Czy lepiej dzielić się emocjami, czy zachować pewne uczucia dla siebie? W kwestii edukacji emocjonalnej wciąż mamy wiele do zrobienia. Dorastamy, słysząc takie zdania, jak „mężczyźni nie płaczą”, „nie denerwuj się, przecież nie jest tak źle”, „jeśli wyrażasz swoje emocje, ludzie pomyślą, że jesteś miękka” czy „nie pozwól, żeby emocje na ciebie wpływały”. Nic dziwnego, że część z nas odłącza się od swoich emocji. Stały się dla nas czymś, co tylko przeszkadza nam w codziennym życiu. Emocje: najczęstsze błędy, jakie popełniamy Co możemy zrobić, żeby emocje stały się naszymi sprzymierzeńcami i źródłem informacji o nas samych? Oto, czego należy unikać. Nie myśl, że istnieją „złe” emocje. Nie ma złych czy dobrych emocji. Emocje są częścią ludzkiej natury. Nie karzmy się za to, co odczuwamy. Kobiety często mają problem z wyrażaniem złości, a mężczyźni rzadko pozwalają sobie na płacz. Tłumimy emocje przez ograniczające, szkodliwe przekonania, które słyszałyśmy już w dzieciństwie. Nie ignoruj, nie tłum emocji Przymykanie oczu na nasze emocje nie sprawi, że znikną. Jeśli chce ci się płakać, płacz. Jeśli jesteś zdenerwowana, zamknij się w pokoju i krzycz, skacz albo idź pobiegać (zrób cokolwiek, co pozwoli ci rozładować emocje). Zagłuszając uczucia, możemy cierpieć na problemy ze snem czy z brakiem koncentracji, odczuwać dyskomfort, a nawet ból fizyczny. Nie wybuchaj Przydarzyło się to każdej z nas. Po wyjątkowo trudnym dniu w pracy wracamy późno do domu i widzimy, że nasz partner nie wyrzucił śmieci. Kończy się karczemną awanturą, a ty czujesz się...

Czytaj dalej