Emocje. Jak wyrażać je w zdrowy sposób?
Pexels.com

Emocje. Jak wyrażać je w zdrowy sposób?

Akceptujmy wszystkie emocje, nawet te najtrudniejsze, ale nauczmy się wyrażać je w nieraniący sposób.
Sylwia Arlak
10.12.2020

Emocje bywają skomplikowane. Jaki jest najlepszy sposób na wyrażenie swoich uczuć? Czy powinnam robić i mówić wszystko, co przyjdzie mi do głowy? Czy lepiej dzielić się emocjami, czy zachować pewne uczucia dla siebie?

W kwestii edukacji emocjonalnej wciąż mamy wiele do zrobienia. Dorastamy, słysząc takie zdania, jak „mężczyźni nie płaczą”, „nie denerwuj się, przecież nie jest tak źle”, „jeśli wyrażasz swoje emocje, ludzie pomyślą, że jesteś miękka” czy „nie pozwól, żeby emocje na ciebie wpływały”. Nic dziwnego, że część z nas odłącza się od swoich emocji. Stały się dla nas czymś, co tylko przeszkadza nam w codziennym życiu.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Emocje: najczęstsze błędy, jakie popełniamy

Co możemy zrobić, żeby emocje stały się naszymi sprzymierzeńcami i źródłem informacji o nas samych? Oto, czego należy unikać.

Nie myśl, że istnieją „złe” emocje.

Nie ma złych czy dobrych emocji. Emocje są częścią ludzkiej natury. Nie karzmy się za to, co odczuwamy. Kobiety często mają problem z wyrażaniem złości, a mężczyźni rzadko pozwalają sobie na płacz. Tłumimy emocje przez ograniczające, szkodliwe przekonania, które słyszałyśmy już w dzieciństwie.

Nie ignoruj, nie tłum emocji

Przymykanie oczu na nasze emocje nie sprawi, że znikną. Jeśli chce ci się płakać, płacz. Jeśli jesteś zdenerwowana, zamknij się w pokoju i krzycz, skacz albo idź pobiegać (zrób cokolwiek, co pozwoli ci rozładować emocje). Zagłuszając uczucia, możemy cierpieć na problemy ze snem czy z brakiem koncentracji, odczuwać dyskomfort, a nawet ból fizyczny.

Nie wybuchaj

Przydarzyło się to każdej z nas. Po wyjątkowo trudnym dniu w pracy wracamy późno do domu i widzimy, że nasz partner nie wyrzucił śmieci. Kończy się karczemną awanturą, a ty czujesz się jeszcze gorzej. Kiedy emocje są uwalniane bez kontroli, mogą być bardzo szkodliwe. I mogą powodować wiele problemów w naszych relacjach.

Czytaj też: Świat wewnętrzny – to ty decydujesz, jakie emocje chcesz odczuwać

Emocje: jak zdrowo wyrażać emocje?

Jeśli jakieś emocje sprawiają, że czujesz się nieswojo, wykonaj następujące czynności:

  • Zatrzymaj się na minutę, weź głęboki oddech i „połącz się” ze sobą. Zastanów się, jak się czujesz i czego potrzebujesz.
  • Zidentyfikuj swoje emocje. Kiedy myślimy o tym, co czujemy, zazwyczaj pojawiają się złość, smutek i strach. Emocji jest przecież znacznie więcej. Może odczuwasz frustrację albo niepokój? A może to dezorientacja?
  • Zaakceptuj swoje emocje, daj sobie przyzwolenie na ich odczuwanie i wyrażanie. To kluczowy punkt.

Emocje: wyrażaj emocje w zdrowy sposób

Pisanie to bardzo terapeutyczny sposób na wyzwalanie emocji. Pisz bez zastanowienia, nie przejmuj się gramatyką, pisz cokolwiek, co przyjdzie ci do głowy. Nie ma nic złego w pisaniu przekleństw lub politycznie niepoprawnych treści. Cokolwiek napiszesz, nikt inny nie musi tego czytać. Jeśli chcesz, możesz skreślić to, co napisałaś, zniszczyć czy wyrzucić do kosza.

Czytaj też: Otwarcie okazujesz emocje? Prawdopodobnie jesteś bardziej kreatywna

Gniew: Tę emocję pomogą ci rozładować ćwiczenia fizyczne. Możesz iść o krok dalej i napisać na podeszwie butów, w których ćwiczysz, co lub kto wywołuje begatywne uczucia. Bądź kreatywna. Zasada jest tylko jedna: nie krzywdź siebie ani nikogo innego. Jeśli nie lubisz ćwiczeń fizycznych, zacznij sprzątać, myśląc lub mówiąc o źródle złości.

Smutek: Sposobem na wyrażenie smutku jest płacz. Ale żeby poczuć ulgę, czasami wystarczy też, że pobędziesz sama, w ciszy i spokoju. Słuchaj swojego ciała i daj mu to, czego potrzebuje.

Strach: Wiara w to, że jesteś w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji, pomoże ci uspokoić nerwy. Poczujesz się lepiej, gdy opowiesz o swoich lękach komuś, komu ufasz. Jeśli nie chcesz nikomu się zwierzać, możesz też porozmawiać sama ze sobą. Zastanów się: co byś powiedziała komuś, kto odczuwa taki sam strach? Wytłumacz sama sobie, że masz w sobie wszystko, aby poradzić sobie z tą sytuacją. Spisz swoje mocne strony. Zrób listę możliwych rozwiązań i opcji. Czy miałaś już do czynienia z podobną sytuacją? Jak ją rozwiązałaś? Podziękuj sobie. Zainwestowałaś swój czas i poznałaś samą siebie nieco lepiej. Doceń samą siebie. 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
sposoby na złość

Jak sobie radzić z emocjami? Poznaj 8 sposobów na poradzenie sobie ze złością!

Podpowiadamy, jak walczyć z negatywnymi emocjami!
01.11.2018

Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Dobre – budujące i wspierające, trudne – budzące strach niepokój, niepewność. Wszystkie są cenne i wszystkie są nośnikiem ważnych informacji o nas samych. Jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak przepracowywać przykre sytuacje, by stać się dojrzalszą i bardziej odporną na zranienia? Oto 8 sprawdzonych sposobów, które pokażą Ci, jak radzić sobie ze złością, rozczarowaniem i smutkiem. Czym są negatywne emocje? Na co dzień często towarzyszą Ci negatywne emocje? Szybko wpadasz w złość, wściekłość, nieustannie czujesz smutek, zazdrość? To normalne! Każdego dnia docierają do nas różnorodne bodźce z zewnątrz – ciężki dzień, ostra wymiana zdań z małżonkiem, niezadowolenie zmęczonego dziecka, stres w pracy. To tylko niektóre czynniki powodujące napływ negatywnych emocji. Co jednak ciekawe, współczesna psychologia coraz częściej mówi o tym, że emocji nie należy dzielić na pozytywne i negatywne i proponuje inną terminologię – zastępując negatywne emocje trudnymi emocjami. Czemu ma to służyć? Takie podejście pozwala dostrzec, że wszystkie emocje są dobre, bo wszystkie niosą cenną informację o nas samych. Smutek pozwala wyhamować w pędzie codzienności i zastanowić się nad tym, co jest dla nas szczególnie ważne. Strach ostrzega przed zagrożeniem, złość pomaga dbać o swoje granice i potrzeby. Jak reagujemy na negatywne emocje? Płacz, krzyk, awantura, ucieczka – różne reakcje towarzyszą trudnym emocjom. Wiele zależy nie tylko od sytuacji i otaczających nas czynników (np. tła i wydarzeń poprzedzających samą stresową sytuację), ale też od indywidualnych uwarunkowań np. wewnętrznej wrażliwości, czy wcześniejszych doświadczeń. Reakcje towarzyszące nam w obliczu negatywnych emocji można jednak podzielić na trzy podstawowe. Oto one: Wybuch Nie raz pewnie zdarzyło Ci się rzucić talerzem,...

Czytaj dalej
Rozwój osobisty: emocje

Jak w końcu poradzić sobie z własnymi emocjami? Przestań udawać

„Dopiero kiedy zrzucamy maski, możemy być szczęśliwi.”
Anna Maruszeczko
04.01.2019

Bez emocji nie ma nas. Ale jesteśmy uczeni, że niektóre lepiej ukryć. Kobiety oduczane są agresji, mężczyźni – łez. A przecież my czasem mamy ochotę walnąć, a oni zapłakać. Dopiero kiedy zrzucamy maski, możemy być naprawdę szczęśliwi. Jak to zrobić – mówi J acek Masłowski, psychoterapeuta i filozof; prowadzi warsztaty rozwoju osobistego dla mężczyzn, prezes fundacji Masculinum.  Anna Maruszeczko: „Większość mężczyzn nie ma życia. Zamiast niego jest wielkie udawanie, każdego dnia po prostu żyjemy w kłamstwie. Ale wszyscy się do tego przyzwyczailiśmy i nie zwracamy na to uwagi” – ponura diagnoza słynnego psychologa Steve’a Biddulpha. Prawdziwa? – Zdecydowanie tak. Kiedy pytam: „Co ty byś chciał w życiu, dokąd zmierzasz?”, to 99 na 100 mężczyzn odpowie: „Nie wiem”. Będą mówili o rzeczach, które płyną z jakiegoś stereotypu społecznego, ale jeżeli zaprosiłbym ich do spojrzenia w siebie, to nie ma odpowiedzi. Albo proste pytanie o relacje: „Po co ci w życiu kobieta?”.   Też pusto? Większość mężczyzn mówi: „Nie wyobrażam sobie życia bez kobiety”. „Ale dlaczego ”, „No, bo tak by było pusto”, „Bo nie byłoby seksu…”. „Dobrze, ale na razie mówisz jednostronnie, a co ty chcesz dać kobiecie ”. To są pytania miażdżące, wielu mężczyzn nie ma odpowiedzi. Dlaczego tak jest? Nie do końca wiedzą, kim są. Na pytanie „Co teraz czujesz ”, 9 na 10 mężczyzn odpowie, co myśli bądź „Nie wiem”. Ostatnio obserwowałam mężczyznę, który pokłócił się z żoną kolejny raz (długi staż). Nie przyszło mu do głowy, żeby o tym porozmawiać. Przyzwyczaił się? Nie zastanawia się.  Ale to jest inteligentny człowiek......

Czytaj dalej
Fotolia

5 najczęstszych przyczyn płaczu

Dlaczego płaczemy? Poznaj 5 najczęstszych powodów, które wywołują u nas łzy
Marta Wilczkowska
15.07.2014

Płacz to niemal integralna część dzieciństwa. Małe dzieci wyrażają w ten sposób nie tylko złość lub smutek, ale też głów, zmęczenie czy nudę. Z czasem jednak uczymy się inaczej wyrażać swoje potrzeby i emocje, a łzy pojawiają się z zupełnie innych powodów. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny płaczu dorosłych? Przeczytaj! Łzy to naturalna ochrona gałki ocznej przed wysuszeniem i zanieczyszczeniami. Oprócz "praktycznych" funkcji, pełnią jednak jeszcze inną rolę: często są sposobem wyrażenia negatywnych emocji, reakcją na nieprzyjemne sytuacje. Jakie uczucia oprócz smutku, żalu i tęsknoty najczęściej wywołują łzy? Poznaj 5 najczęstszych przyczyn płaczu dorosłych: 1. Samotność Człowiek z natury jest istotą towarzyską. Nawet samotnicy od czasu do czasu odczuwają potrzebę przebywania wśród ludzi. Samotność to jednak nie tylko fizyczny brak ludzi, ale także brak kogoś bliskiego, bratniej duszy. Tacy ludzie czują się często nieszczęśliwi, swój smutek i żal odreagowując właśnie łzami. 2. Frustracja i złość Bywa, że poziom złości i bezsilności jest tak wysoki, że jedynym wentylem tak mocnych emocji jest właśnie płacz. Taki sposób odreagowania bywa skuteczny w odreagowywaniu negatywnych emocji, dlatego łzy często pojawiają się w momentach skrajnej złości czy właśnie frustracji. 3. Tęsknota Poczucie braku towarzyszące tęsknocie bardzo często jest przyczyną łez. Dzieje się tak zarówno w przypadku tęsknoty za dawno niewidzianym ukochanym, jak i tęsknoty za bliskim, który odszedł na zawsze. 4. Ulga Gdy mija napięcie nerwowe wywołane np. długotrwałym stresem, presją czasu lub silnymi emocjami, zwykle pojawia się uczucie ulgi. Czasem poczucie odprężenia jest tak silne i gwałtowne, że wywołuje łzy. Tym bardziej, jeśli poparte...

Czytaj dalej
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Jak przejść przez rozwód albo zwolnienie z pracy i nie stracić pewności siebie?

Klęski nas osłabiają i to zupełnie normalne. Grunt, żeby po chwilowym osłabieniu, wstać jeszcze mocniejszą – tak samo jak po każdym przeziębieniu stajemy się bardziej odporne na wirusy. Co zrobić, by przejść przez życiową porażkę albo załamanie i nie stracić pewności siebie? Poznaj zasady.
Sylwia Arlak
23.07.2020

Nie uda ci się przeżyć życia, nie doświadczając bólu albo smaku porażki. Będziemy popełniać błędy, doświadczać ciężkich momentów i nieraz każda z nas poczuje, że właśnie jest na samym dnie. Ale po każdym załamaniu przychodzi taki czas, kiedy warto się otrząsnąć i ruszyć dalej ze swoim życiem: bez rozpamiętywania w kółko tego, co było, bez analizowania krzywd i win – z nadzieją, że od teraz będzie tylko lepiej.  Żeby zaleczyć rany, musisz wyciągnąć wnioski z sytuacji, w której się znalazłaś, i skupić się na pozytywach. Jak czytamy na portalu healthline.com, jeśli  będziemy myśleć tylko w kategorii, „co powinno być”, a nie „jest”, utkniemy w martwym punkcie. Żyjesz tu  teraz – nieważne już, jak to się stało, że znalazłaś się w danym punkcie życia. To twój nowy start. Jeśli chcesz iść do przodu po trudnym doświadczeniu, ale nie wiesz jak zacząć, zacznij od tych prostych wskazówek: Stwórz pozytywną mantrę To, jak mówisz do siebie, może sprawić, że pójdziesz do przodu albo utkniesz w miejscu. Stwórz mantrę, którą będziesz powtarzać w trudnych, bolesnych chwilach. Jak podkreśla psycholog kliniczna dr Carla Manly, zamiast powtarzać „Nie mogę uwierzyć, że to mi się przydarzyło!” spróbuj powiedzieć: „Mam szczęście, że mogę znaleźć nową ścieżkę w życiu – taką, która jest dla mnie dobra”. Dystansuj się od trudnej sytuacji Nie raz słyszysz, jak ktoś mówi ci, że powinnaś zdystansować się od osoby lub sytuacji, która cię denerwuje. Według psychologa klinicznego dr Ramaniego Durvasuli to dobry pomysł. „Tworząc fizyczny lub psychiczny dystans między nami a osobą lub sytuacją, która ściąga nas w dół, sprawimy, że...

Czytaj dalej