
Jak rozpoznać osobę dojrzałą emocjonalnie? Wiek nie ma znaczenia
Są osoby, które już od wielu lat noszą dowód osobisty w portfelu, a wciąż zachowują się „nieodpowiedzialnie jak na swój wiek” lub „wciąż są dzieciakami”. Z drugiej strony mamy nastolatków, o których mówi się, że są „dojrzalsi od swoich rówieśników” lub „wyjątkowo rozwinięci”. O co dokładnie chodzi w takich sformułowaniach? O nasz wiek, ale nie ten biologiczny, a emocjonalny.
Czym jest dojrzałość emocjonalna?
Osoba dojrzała emocjonalnie wie, kim dokładnie jest i jaką ma wartość. Jest opanowana i może poradzić sobie z własnymi emocjami. Potrafi także reagować w odpowiedni sposób, nawet w trudnych i nieprzewidywalnych sytuacjach. Z takim spojrzeniem na dojrzałość emocjonalną zgadza się także doktor psychiatrii Timothy J. Legg.
Oto 5 najważniejszych cech, które wyróżniają osobę dojrzałą emocjonalnie.
Przyznanie się do błędu
Takie osoby potrafią przyznać się do błędu. Nie będą wykłócały się o szczegóły tylko po to, by udowodnić, że jednak się nie myliły. Znają swoją wartość, dlatego przyznanie się do błędu i wypowiedzenie szczerych przeprosin nie jest dla nich czymś, co może uderzyć w ich ego. Zdają sobie sprawę z tego, że nie są nieomylne i akceptują to.
Ludzie, którzy osiągnęli dojrzałość emocjonalną, nie będą mieli ciągłej potrzeby wypowiadania się na temat przeróżnych spraw – politycznych, społecznych, kulturowych, itp. Wiedzą, że nie zawsze mają rację, a ich wiedza jest okrojona.
Czytaj także: 8 cech osób o rozwiniętej inteligencji emocjonalnej
Rozpoznawanie i akceptowanie potrzeb
Osoby dojrzałe emocjonalnie wiedzą, czego potrzebują. Jeśli czują, że są zmęczone, zrobią sobie przerwę w pracy i nie będą odczuwały z tego powodu poczucia winy. Takie osoby nie będą się bały prosić o pomoc. Nie będą czuły wstydu, zażenowania czy speszenia. Jeśli osoba dojrzała emocjonalnie ma partnera życiowego, w jasny sposób będzie mu potrafiła przekazać to, czego chce i czego oczekuje.
Wyznaczanie granic
Wyznaczanie granic nie jest dla nich problemem. Zdają sobie sprawę z tego, że jest to forma dbania o siebie i innych. Jeśli tylko ktoś przekroczy ich granice, nie będą bały się wypowiedzieć swojego zdania. Nigdy jednak nie będą agresywne czy sfrustrowane. Jeśli na coś zwracają uwagę, to dlatego, że zależy im na dobru swoim lub bliskich.
Czytaj też: Asertywność to nie agresja! Zobacz, jak ćwiczyć mówienie „nie”
Odpowiedzialność
Dojrzałość emocjonalna oznacza przede wszystkim branie odpowiedzialności za siebie i otaczający świat. Osoby dojrzałe emocjonalnie są pokorne. Zamiast obwiniać innych (i siebie), będą zadawały pytania o to, co można realnie zrobić, by poprawić daną sytuację lub rozwiązać problem.
Słabość jest naturalna
Ludzie dojrzali emocjonalnie nie boją się swoich słabości. Chętnie podzielą się swoimi negatywnymi przeżyciami i doświadczeniami, zwłaszcza jeśli czują, że ich błąd może komuś pomóc. Mają ogromną empatię i wiedzą, że swoim przykładem mogą kogoś wesprzeć i pokazać, że nie jest on sam.
Osoby dojrzałe emocjonalnie nie mają również potrzeby bycia ciągle ocenianymi pozytywnie. Czują, że mają swoje słabości, dlatego będą mogły czegoś nie wiedzieć. Znają swoją wartość, dlatego każdą konstruktywną krytykę wezmą pod uwagę, natomiast tę toksyczną – odfiltrują i nie będą się nią przejmować.