Doceniaj małe chwile! 7 sposobów na to, jak czerpać radość z życia
Pexels

Doceniaj małe chwile! 7 sposobów na to, jak czerpać radość z życia

Przeszłości nie zmienimy, a „jutro” jest zagadką. Jedyną gwarantowaną chwilę mamy tu i teraz.
Sylwia Arlak
14.09.2020

Czy czujesz się dzisiaj szczęśliwa? Śmiałaś się dzisiaj? Uśmiechnęłaś się do kogoś? Czy prowadziłaś głębokie rozmowy z osobami wokół ciebie? Czy jadłaś zdrowy posiłek? Wypracuj nawyki, które pozwolą ci cieszyć się każdym dniem. I trzymaj się z dala od rzeczy lub sytuacji, które cię stresują. Ale musisz zacząć już dziś.

Katarzyna Miller: „Romantyczna miłość jest tylko na chwilę, jeśli w nią wierzycie, przegracie”

Nie skupiaj się tylko na sobie

Szczęście i radość to wynik interakcji, które masz z innymi ludźmi i otoczeniem. Popracuj nad swoim nastawieniem. Zaoferuj pomoc schorowanej sąsiadce, uśmiechnij się do przechodniów, bądź uprzejma i wrażliwa na drugiego człowieka. Życzliwość jest zaraźliwa i zawsze wraca.

Czytaj też: Chcesz być szczęśliwsza? Spokojniejsza? Wprowadź do swojego życia więcej zieleni

Wybaczaj sobie

Jeśli czujesz, że nie zasługujesz na szczęście, nie będziesz o nie walczyć. Poddajesz się na starcie. Wybacz sobie. Wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy popełniamy błędy. Nie rozpamiętuj, otrzep się, wstań i idź dalej. Osoby, które wydają się być bez skazy, odbieramy zwykle, jako nienaturalne i niewarte zaufania. Trudno jest nam się z nimi utożsamić, a tym bardziej zaprzyjaźnić. Rozwiązuj swoje problemy na bieżąco, nie pozwól, aby ściągały cię w dół.

Rób coś, co kochasz

Na pewno wiele raz słyszałaś popularne powiedzenie: „Jeśli twoja praca jest twoją pasją, nie przepracujesz ani jednego dnia”. Ale ile z nas może szczerze powiedzieć, że nie może się doczekać codziennych obowiązków? Jeśli masz pracę, która nie do końca cię satysfakcjonuje, musisz znaleźć coś, co lubisz robić w wolnym czasie (oprócz oglądania Netfliksa). Może kochasz gotować albo pasjonujesz się sztuką? To właśnie te małe zadania sprawią, że będziesz budziła się z uśmiechem na ustach każdego dnia.

Naucz się odpuszczać

Jeśli wciąż żywisz urazę do dawnych partnerów czy swoich rodziców, nie poczujesz się naprawdę wolna. Pozbądź się emocjonalnego bagażu, weź odpowiedzialność za swoje życie i zacznij wszystko od nowa. Pamiętaj, że wybaczając innym, przede wszystkim pomagasz samej sobie. 

Przestań żyć ponad miarę 

Wciąż chcemy mieć więcej i nie chcemy na to czekać. W poszukiwaniu lepszego życia wiele z nas bierze kolejne pożyczki, które tylko potęgują codzienny stres. Nie będziesz cieszyła się pięknym dniem, kiedy dostaniesz siedem wiadomości od pożyczkodawców, kilka z banku, od znajomych i krewnych, a do tego od firmy energetycznej. O ile naprawdę nie jesteś w sytuacji podbramkowej, nie pożyczaj. Długi odbierają radość i spokój. 

Jedz zdrowo i ćwicz

Nawet jeśli mamy gorszy okres w pracy czy przeżywamy trudne chwile w związku, to, ciesząc się dobrym zdrowiem, przetrwamy wszystko. Zdrowie to brak bólu, dyskomfortu, pieniędzy wydanych na leczenie, czasu spędzonego w szpitalu i wielu innych stresów. 
Oczywiście nie na wszystko masz wpływ. Ale na dużo rzeczy – masz. Zatroszcz się o siebie tak, jak troszczysz się o swoje dzieci – jedz jadła naturalne, nieprzetworzone produkty, zacznij się więcej ruszać, nawadniaj się i śpij około ośmiu godzin na dobę. Obudzisz się pełna energii i gotowa do podejmowania codziennych zadań. 

Zacznij żyć już dzisiaj

Nie odkładaj życia na później. Nie chowaj sukienek na „specjalną okazję” na dno szafy, korzystaj na co dzień z zastawy, którą kupiłaś na święta. Celebruj każdy dzień, tak jakby, miał być tym ostatnim. Nie czekaj na wakacje czy weekend, spróbuj znaleźć radość także w czasie dni pełnych zadań i obowiązków. Staraj się cieszyć każdą chwil. Traktuj każdy dzień jako nowe doświadczenie życiowe i przeżywaj go w pełni. Wszystko zaczyna się dzisiaj.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
dzieciństwo
Adobe Stock

Poczucie własnej wartości zależy od tego, jak wyglądało twoje dzieciństwo. Dlaczego?

Niska samoocena to problem, do którego rozwiązania bardzo często potrzebujemy terapii. Nasz brak wiary w siebie bywa zupełnym przeciwieństwem tego, co udało nam się osiągnąć. A źródło tego zakrzywionego obrazu najczęściej leży właśnie w dzieciństwie. 
Karolina Morelowska-Siluk
11.09.2020

Mieć poczucie własnej wartości to znaczy wierzyć w siebie, mieć zaufanie do siebie, swoich umiejętności i kompetencji, dawać sobie radę z wyzwaniami, odczuwać satysfakcję z własnej pracy, sukcesów. To znaczy czuć się wartościowym, czuć, że zasługuje się na szczęście, na miłość.   Czynniki, które mają wpływ na poczucie własnej wartości Na budowanie poczucia własnej wartości wpływ mają bardzo różne czynniki, tj.: predyspozycje genetyczne, cechy charakteru, wpływa środowiska, ale – jak twierdzą psychologowie – najistotniejsze w budowaniu naszego poczucia wartości jest nasze dzieciństwo. Badania wskazują, że największymi pomocnikami w budowaniu naszej samooceny są nasi rodzice/opiekunowie, którzy dostarczają nam wzorców zachowania, kształtują nasz stosunek do innych ludzi i do siebie samych. Mogą być pomocnikami, ale niestety – ci skrajnie niekompetentni – mogą być też największymi szkodnikami w budowaniu naszego poczucia wartości. Niskie poczucie własnej wartości czy niska samoocena to niestety problem, który bardzo często zgłaszany jest w gabinetach terapeutycznych. Bywa wręcz tak, że wiara w siebie u niektórych osób jest dokładnie odwrotnie proporcjonalna do tego, co sobą reprezentują, co osiągnęły. A źródła tego wykoślawionego, nieprawdziwego obrazu siebie kryją się właśnie w dzieciństwie.  Błędy popełnione w dzieciństwie Ludzi z niską samooceną często karmiono w dzieciństwie całą masą samych negatywnych komunikatów. Czasem są to po prostu słowa typu: „Jesteś do niczego”, „Na nic cię nie stać”, „Wszyscy koledzy są od ciebie lepsi”. Ale bywa też tak, że nie padają złe słowa, ale sposób traktowania jest taki, że dziecko czuje się nieważne, niewartościowe, niedoceniane. To wszystko ma bardzo...

Czytaj dalej